Кількість значень тиску, за яких повіряють прилад, та їх розподілення на шкалі треба вибирати так, щоб унеможливити похибки, які перевищують межі допустимої похибки вимірювання як резуль­тат нелінійності показів.

Кількість таких значень має бути такою:

  • 8 — для класів точності 0,2; 0,25; 0,4; 0,5 та 0,6;

  • 5 — для класів точності 1; 1,6; 2 та 2,5;

  • З — для класів точності 4 та 5.

Примітка. Може бути потрібного більша кількість значень, що залежить від типу приладу.

Покази знімають під час підвищення тиску та, після витримки 5 хв на верхній межі діапазону вимірювань, під час зниження тиску з метою визначення варіації. Покази на нулі приймають після витримки 5 хв за атмосферного тиску.

  1. Умови щодо реєструвальних приладів

Похибку вимірювання визначають одним із двох методів:

  • подають тиск, щоб установити перо на лінії діаграми, на якій виконують повірку, а тиск зчи­тують з еталонного приладу;

  • значення вибраного тиску визначають за допомогою еталонного приладу, а потім порівню­ють зі значенням тиску, записаним на діаграмі.

Другий метод використовують тільки коли прилад, що повіряють, має похибку зчитування мен­шу ніж 1/5 від найменшої ціни поділки шкали діаграми.

Прилад повіряють щонайменше для п’яти значень тиску, які розподіляються в діапазоні ви­мірювання, охоплюючи верхню межу вимірювального діапазону.

Похибку вимірювання та варіацію визначають після зупинення механізму приводу стрічки чи диска.

Варіацію для багатопір’євих приладів визначають для кожного пера приладу.

  1. Умови для показувальних і реєструвальних приладів

    1. Вакуумметри з верхньою границею діапазону вимірювання 0,1 МПа має бути повірено за вакуумметричного тиску, що становить принаймні 90 % від верхньої межі діапазону вимірювань.

    2. Для мановакуумметрів із верхньою межею діапазону вимірювань, яка більше чи до­рівнює 0,5 МПа, перевіряють рух стрілки в діапазоні від 0 МПа до 0,05 МПа. Метрологічні харак­теристики у вакуумметричній частині не перевіряють.

Примітка. У вакуумметричній частині шкали, де метрологічні характеристики не перевіряли, прилад вважають таким, що відповідає заданому класу точності.

  1. Визначення похибки швидкості переміщення реєструвальної діаграми (якщо по­трібно)

Похибку швидкості переміщення діаграми визначають за допомогою хронометра, коли діа­грама рухається від часового механізму. Якщо привод здійснюється за допомогою синхронного електродвигуна, то потрібно ввести поправку на відхилення частоти електричного живлення від но­мінальної згідно з показами частотоміра, допустимо відхил, який не перевищує ±0,1 Гц. Електрич­на напруга не повинна відрізнятися більше ніж на ± 10 % від номінального значення.

Примітка. Поправка не потрібна, якщо час вимірюють синхронним годинником із живленням від основного приладу.

Похибка швидкості переміщення реєструвальної діаграми не повинна перевищувати значен­ня, зазначеного у 5.2.4.1 цього стандарту.

  1. Контроль реєструвального пристрою (якщо потрібно)

    1. Прилад, що повіряють, має бути під'єднаним до калібрувального обладнання, яке за­безпечує тиск. Механізм переміщення діаграми має бути вимкнено. Коли тиск підвищується до верхньої границі діапазону вимірювань або знижується до нуля, лінія, яка записується пером на нерухомій діаграмі, має бути паралельною лінії часу, а будь-які похибки не повинні перевищува­ти значення, наведеного у 5.2.4.2 цього стандарту.

    2. Співпадіння ліній, записаних нерухомим пером на рухомій діаграмі із лініями тиску по­трібно перевіряти на таких значеннях тиску:

  • нуль;

  • половина верхньої межі діапазону вимірювань;

  • верхня межа діапазону вимірювань.

Під час перевіряння діаграми мають зробити один повний оберт, а смужки діаграм мають пе­реміститися не менше ніж на 200 мм.

Лінії, які записуються пером на рухомій діаграмі та лінії тиску на карті мають співпадати, будь- який відхил не має перевищувати значення, наведене у 5.2.4.2 цього стандарту.

  1. Не має бути ніякого протікання чорнил під час руху або зупинення пера чи діаграми. Також має бути дотримано вимог 5.2.1.3 цього стандарту.

Код УКНД 17.100

Ключові слова: вакуумметр, мановакуумметр, манометр, повірка, показувальний прилад, похибка, реєструвальний прилад, тиск.

Редактор І. Копацькаа
Технічний редактор О. Касіч
Коректор T. Калита
Верстальник Л. Мялківська

Підписано до друку 04.07.2014. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 1,39. Зам. Z/W Ціна договірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний
і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115

Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006 серія ДК № 1647