• Індуктор 1 має підбиратися і встановлюватися відповідно до зовнішнього діаметра труби, що згинається. Відносно труби він встановлюється: при згинанні по радіусу від 1,5DH до 2DH- ексцентрично на (2-3) мм убік внутрішньої частини вигину, а при згинанні по радіусу від 2,5D„ до 3DH- концентрично;

  • ширина ділянки, що нагрівається, для даної труби визначається конструкцією індуктора і режимом охолодження і має дорівнювати товщині стінки труби. Для тонкостінних труб (S/DH < 0,03) допускається ширина нагрітої зони (1,5-2)5;

  • відстань / між Індуктором 1 І віссю натискного ролика 2 встановлюється залежно від радіуса вигину і діаметра труби за формулою:

І = (R +DH[21 r)sinp ,

де R - заданий радіус вигину труби, мм;

D" - зовнішній діаметр труби, мм;

г - радіус натискного ролика, мм;

р - кут вигину при максимально необхідному зсуві натискного ролика, град;

sin3 < 0,707, тому що кут не повинен перевищувати 45°;

  • стояк 11 радіусокутоміра встановлюється на відстані від осі труби, що дорівнює заданому радіусу вигину. Хомут 3 закріплюється на вільному кінці труби. Втулка 6 закріплюється затискним гвинтом на штанзі 7 у такому місці, щоб кінець стрілки 8 виявився проти індексу 9 на платі 10. Стрілка 4 кутоміра встановлюється на нульовій позначці транспортира 5. Радіус і кут вигину труб контролюються за показниками радіусокутоміра, а за його відсутності - шаблоном;

  • швидкість поздовжньої подачі труби, від якої залежить продуктивність верстата, визначається швидкістю її нагрівання і охолодження;

  • температура нагрівання труби (таблиця ЗО) при гнутті контролюється за допомогою оптичних пірометрів ОППир-017, ОППир-09 відповідно до ГОСТ 6616, а також по електричних параметрах генератора: потужності, напрузі та силі струму;

  • швидкість поперечної подачі натискного ролика приймається від 0,7 до 1 швидкості поз­довжньої подачі і регулюється в процесі згинання за показниками радіусокутоміра;

  • обмежувач ходу натискного ролика встановлюється на відстані /1 (мм), що визначається за формулою:

І! =fxtg₽/2



Рисунок 9 - Схема підготовки верстата до роботи




Таблиця ЗО - Визначення температури нагрівання труби при згинанні

Марка сталі

Температура нагрівання, °С

Початок процесу

Закінчення процесу

не більше

не менше

не менше

СтЗсп, 10

1050

1000

750

20, 10Г2, 09Г2С

1030

980

18ХЗМЗ, 15ХМ, 18ХГ

1060

1000

800

12X1 МФ, ЗОХМА, 15X5, 15Х5М, 15Х5ВФ

1080

1030

08Х18Н10Т, 12Х18Н10Т

1100

1030

850

10Х17Н13М2Т, 08Х17Н16МЗТ

1150

1100



  1. При роботі на установці з нагріванням струмом високої частоти мають дотримуватися наступні вимоги:

  • установка обслуговується не менше ніж двома робітниками-згинальниками - оператором і електриком;

  • у приміщенні високочастотної установки вхід стороннім особам має бути обмежений;

  • двері шафи електроживлення мають бути замкнені, відчиняти їх можна тільки при знятті напруги на шинах;

  • усі струмопровідні деталі на трансформаторах, шинах, дроселях мають бути недоступні для випадкового дотику;

  • у разі потреби регулювання ємностей конденсаторів напруга має бути знята. Перед дотиком до струмопровідних частин слід розрядити конденсатори шляхом заземлення кожного елемента конденсатора на загальний контур заземлення;

  • регулювання роботи нагрівальної станції має проводитися кваліфікованими електриками відповідно до інструкції заводу-виробника.

  1. Згинання труб у гарячому стані з набиванням піском слід робити з урахуванням наступних вимог:

  • як наповнювач використовується кварцевий або чистий річковий пісок. Перед використанням для набивання пісок доцільно просушити і просіяти. Сушіння піску виконують за температури від 150 °С до 500 °С на сталевому піддоні, встановленому на горні або в печі, періодично перемішуючи. Час сушіння залежить від вихідної вологості піску. Просівають пісок за допомогою сита або грохота через сітку N2,5 відповідно до ГОСТ 6613 із гніздами розмірами 2,5 мм х 2,5 мм;

  • для втримання піску в кінцях труби встановлюють дерев'яні пробки із сухої деревини будь-якої породи або металеві заглушки (знімні або приварні). Розміри конусних дерев’яних пробок залежно від внутрішнього діаметра труб вибирають: початковий діаметр не менше ніж 0,85de і кінцевий не менше ніж 1,2de , довжину пробки не менше ніж 1,5de;

  • набивання піском труб невеликих діаметрів (до 60 мм) виконують вручну обстукуванням металевим молотком. Труби більших діаметрів обстукують пневматичним вібратором або мо­лотком. Щільність набивання контролюється припиненням усадки піску в трубі;

  • нагрівання ділянок труб, що згинаються, після набивання піском виконують у горнах або спеціальних електропечах. Нагріванню підлягають тільки ділянки труб, що згинаються.

Нагрівання труб зовнішнім діаметром до 80 мм допускається виконувати за допомогою ацети- лено-кисневих пальників. Температурні режими гарячого згинання труб зі сталей марок Ст2, СтЗ, 10 і 20 мають бути в межах від 1050 °С (початок згинання) до 750 °С (закінчення згинання).

Поточний контроль температурних режимів здійснюють за допомогою термопар дотику, термо- олівців або за кольором світіння (вишнево-червоний - 700 °С, світлочервоний - 800 °С, помаран­чевий - 900 °С, помаранчево-жовтий - 1000 °С, солом’яно-жовтий - 1100 °С, світло-солом’яний - 1200 “С).

8.6 Складання елементів, вузлів і секцій трубопроводів під зварювання

  1. При складанні стиків трубопроводів слід забезпечувати правильне фіксоване взаємне розташування кінців труб, деталей і арматур, що з’єднуються, при цьому різностінність (різниця товщин стінок) і зсув внутрішніх крайок при їх стикуванні під зварювання (рисунок 10) не може перевищувати величин, зазначених у таблиці 31.

При S < S1 допускається збільшення внутрішнього зсуву крайок до половини різниці їх товщини, але не більше ніж на 1 мм, а при більших значеннях зсув крайок слід усувати за рахунок плавного скосу крайок труби або деталі більшої товщини під кутом не більше ніж 30°, а для окремих випадків не більше ніж 15°, якщо це обумовлено проектною документацією. При цьому зсув крайок із зовнішньої сторони допускається до 0,35, але не більше ніж 4 мм, при цьому плавний перехід здійснюється за рахунок похилого розташування поверхні звареного шва без обробки крайки (рисунок 10,6).

При X > 0.3S (або більше ніж 4 мм) із зовнішньої сторони має бути зроблений скіс під кутом не більше ніж 15°.

S, S! - товщини стінок труб; X - зсув крайок

Рисунок 10 - Взаємне розташування стінок кінців труб і деталей, що з'єднуються: при 5 = 5! (а); при S < та X < 30%S (б)



Таблиця 31 - Допустимі різнотовщинність кінців труб та зсув їх крайок при зварюванні

Трубопроводи

Товщина стінки труб і деталей S, мм

1-3

3,5-6

7-10

11-20

більше 20

На Ру до 10 МПа загаль­ного призначення*

Не може перевищувати 0.35S, але не більше ніж 3 мм

Для пари і гарячої води

0,2S

0,1 S +0,3

0,158

0.05S + 1

0,15S, але не більше 3 мм

Для горючих, токсичних і зріджених газів за ПУГ-69

Не може перевищувати 0,15S, але не більше ніж 3 мм

Для теплових мереж за ДСТУ-Н Б В.2.5-66

Не може перевищувати 0.2S, але не більше ніж 3 мм



* Допустимі різнотовщинність і зсув крайок при складанні поздовжніх стиків трубопроводів не можуть пере­вищувати 0,155, але не більше 2 мм.

  1. При складанні поперечних зварних стиків поздовжні зварні шви елементів, що з'єдну­ються, З Dy від 100 мм і більше мають бути зміщені в круговому напрямку відносно один одного не менше ніж на 30°. Ця вимога не поширюється на елементи з Dy менше ніж 100 мм.

Допускається сполучення поздовжніх швів елементів, що стикуються, за умови контролю місця перетинання швів радіографічним або ультразвуковим методом відповідно до розділу 10 даного стандарту.

  1. Кінці труб і деталей перед складанням і зварюванням мають бути зачищені до метале­вого блиску по крайках і прилеглих до них зовнішньої і внутрішньої поверхонь на ширину від 15 мм до 20 мм.

  2. Складання стиків виконують на рівномірно розподілених по їх периметру прихватках після проведення операційного контролю правильності підготовки крайок.

Число і довжина прихваток залежать від способу зварювання і діаметра трубопроводу і мають забезпечувати жорсткість складеного виробу в процесі зварювання. У таблиці 32 наведена кількість і довжина прихваток при механізованому зварюванні електродом, що плавиться, у вугле­кислому газі.

Прихватку стиків слід виконувати з повним проваром кореня шва тими ж зварювальними матеріалами, що і при зварюванні стику.

До якості прихваток і основного зварного шва висуваються однакові вимоги. При виявленні зовнішнім оглядом у прихватці пор і тріщин вони мають бути повністю видалені механічним способом. Складання і зварювання стиків трубопроводів на спеціальних установках із внутрішнім силовим центратором допускається здійснювати без прихваток.

Таблиця 32 - Кількість та довжина прихваток при механізованому зварюванні електродом, що плавиться, у середовищі вуглекислого газу

Діаметр труб, мм

Кількість прихваток по окружності труби, шт.

Довжина прихваток, мм

До 100

3

10-20

100-300

3-4

20-30

300-600

4-6

30-40

Більше ніж 600

6-10

60-80

  1. Вм’ятини на трубах з вуглецевої сталі допускається виправляти за допомогою спеціаль­них пристосувань (гвинтових, гідравлічних), ручного інструменту при місцевому нагріванні стінки труби від 850 °С до 900 °С.

  2. Складання елементів і вузлів трубопроводів спід здійснювати за допомогою складальних стендів, центрувальних пристроїв і пристосувань, що забезпечують установку і закріплення труб і деталей у заданому положенні, а також дозволяють рівномірно розподілити по периметру стику зміщення крайок і зазори, що виникають через похибки розмірів І форми кінців труб і деталей, які стикуються.

Виготовлення прямолінійних секцій трубопроводів бажано проводити на спеціальних стаціо­нарних і пересувних установках, які дозволяють механізувати складально-зварювальні і підйомно- транспортні операції, застосовувати високопродуктивні методи зварювання, організовувати опе­раційний контроль якості.

  1. Труби і деталі трубопроводів (особливо з Dy= 200 мм і більше), фактичні розміри кінців яких перебувають у межах відхилень, що допускаються, але не дозволяють виконати вимоги до точності складання стику під зварювання, зазначені в таблиці 31, підлягають виправленню (каліб­руванню) із забезпеченням плавного переходу від більшого діаметра до меншого під кутом не більше ніж 15°.

При Dy до 150 мм необхідна точність кінців труб по внутрішньому діаметру може бути досягнута розсуванням конусними або розтискними оправками (рисунок 11).

б

Рисунок 11 - Схеми пристроїв для калібрування кінців труб і деталей трубопроводів: а - з конічною оправкою; б - з оправкою, що розтискається



При Dy від 200 мм до 500 мм виправлення кінців труб і деталей слід здійснювати механізова­ним способом за допомогою спеціальних установок для калібрування або внутрішніх силових центраторів.

При калібруванні кінців труб і деталей з вуглецевої сталі І сталей марок 10Г2, 12Х1МФ, 12Х18Н10Т, 10Х17Н13М2Т у холодному стані, без наступної термічної обробки допускається зміна периметрів приєднувальних кінців не більше ніж на 2 %. Для Інших марок легованих сталей, а також при більшому розширенню необхідність термообробки встановлюється чинними нормативними документами.

Для трубопроводів з вуглецевої сталі з товщиною стінки не більше ніж 20 мм у процесі складання стиків допускається підготовка крайок методом підкочування (підбиття кувалдою) по всьому периметру або його частині з попереднім їх підігрівом від 850 °С до 900 °С, при цьому слід забезпечувати плавний перехід від деформованої крайки до недеформованої частини труби під кутом не більше ніж 15°.

Після калібрування кінців зварних труб і деталей слід проводити візуальний огляд деформо­ваної частини шва на відсутність надривів і тріщин шляхом огляду зовнішньої і внутрішньої його поверхонь за допомогою лупи 6-кратного збільшення, а в сумнівних випадках - контроль кольоро­вим або люмінесцентним методом.

  1. При складанні елементів і вузлів трубопроводів слід дотримуватись наступних вимог: