Кінець таблиці А.З

Принципи управління якістю

Рівень досконалості

Зауваги та приклади

е) визнання досягнень і поліпшень, особливо запропонованих постачальниками або партнерами в ланцюзі постачання?



f) забезпечення дієвого зворотного зв'язку для подавання інформації про діяльність своїм постачальникам і партнерам у ланцюзі постачання?


д) отримання інформації про власну діяльність організації за постійним зворотним зв’язком від її постачальників і партнерів у ланцюзі постачання?


h) співпраці організації, постачальників і партнерів у ланцюзі постачання задля зменшення витрат та надання додаткових фінансових і економічних переваг замовникам та іншим зацікавленим сторонам?


Середній показник досконалості






ДОДАТОК В (довідковий)



СТИСЛИЙ ВИКЛАД МЕТОДІВ і ЗАСОБІВ,


ОПИСАНИХ У РОЗДІЛІ 5



Основна ціль цього додатка — подати стислий виклад поширених методів і засобів реалізації фінансових і економічних переваг. Він не призначений бути вичерпним переліком або подавати повні визначення. Докладнішу інформацію можна знайти в публікаціях або на веб-сайтах.

Методи та засоби

Стислий виклад

Аналіз видів і наслідків відмов (FMEA)

Метод установлення пріоритетів ризиків і виконання запобіжних дій, націлених на зменшення ризиків.

Аналіз витрат і переваг

Засіб, використовуваний для аналізування й порівнювання грошових витрат на запроваджування поліпшення та грошової вартості переваг, досягнутих завдяки поліпшенню.

Аналіз Парето

Статистичний процес побудови стовпчикової діаграми, зорганізованої від вищого до нижчого рівнів частоти. Діаграма Парето дає змогу порівнювати важливість різних чинників, що впливають на проблему, і допомагає визначити пріоритети дій.

Аналіз періоду окупності (РР)

Аналізування того, яку кількість часу буде витрачено, щоб повернути первинну інвестицію проекту.

Аналіз повернення інвестицій (ROI)

Діяльність з оцінювання інвестиційного потенціалу порівнюванням величини/ строків очікуваних здобутків із інвестиційними витратами:

[(здобутки - витрати)/витрати] х 100 %.

Аналіз ризиків

Засіб, використовуваний для визначання та контролювання ризиків, пов'язаних з будь-яким виробом, процесом чи системою організації. В ідеалі, він має бути проактивним за характером, хоча, на жаль, серйозні події можуть змінювати аналіз.

Аналіз сильних сторін, слабких сторін, можливостей та загроз (SWOT)

Процес визначення сильних та слабких місць організації, а також загроз іззовні та можливостей (часто зображуваний графічно).

Аналіз тенденцій змін

Аналіз даних, щоб визначити тенденцію чи напрямок за часом.

Атестація працівників

Засіб, використовуваний, щоб вимірювати прогрес працівників за стандартами діяльності. Під час цього забезпечують також зворотний зв'язок.

Аудити

Систематичний, незалежний і задокументований процес отримання доказів аудиту (протоколів, викладів фактів та іншої інформації, яку можна перевірити) і об'єктивного їх оцінювання для визначення ступеня виконання критеріїв аудиту (сукупності політики, методик чи вимог) Це можуть бути аудити системи, процесу чи продукції. (Див. ISO 19011).



Методи та засоби

Стислий виклад

Бенчмаркінг

Метод порівнювання процесів і характерних ознак продукції та послуг організації з процесами й характерними ознаками продукції та послугами визнаних лідерів; щоб визначити можливості для поліпшування.

Вивчення можливостей

Вивчення, яке провадять, щоб визначити статистичну міру природної мінливості процесу, припускаючи сукупність характеристик (Ср, Срк, Ррк).

Відгуки та розгляд скарг

Процес реагування на скарги замовників і проблеми у контексті захищання ринкової частки. (Див. ISO 10002).

Графіки тенденцій змін

Графічне зображення даних за часом, щоб визначити тенденцію чи напрямок.

Довідкові столи

Функційний підрозділ організації для технічного підтримання чи допомоги.

Додана економічна цінність (EVA)

Фінансовий показник діяльності, використовуваний для оцінювання дійсного прибутку організації. Першочерговий центр уваги — благополуччя акціонера. (Операційний прибуток після сплати податків) - (Сумарний інвестований капітал х Вартість капіталу) = EVA.

Досліджування задоволеності замовників і аналіз зворотного зв'язку

Процес перевіряння й аналізування для виявлення дійсних рівнів задоволеності замовників отримуваними продукцією/послугами на підставі їхньої інформації за зворотним зв'язком, на вимогу організації.

Досліджування задоволеності/сприйняття працівників

Метод одержання інформації за зворотним зв’язком від працівників організації щодо їхньої задоволеності.

Дошки оголошень

Система (у формі електронних, паперових або інших носіїв), яка дає змогу користувачам надсилати або читати повідомлення, файли та інші дані, які мають загальний інтерес і не адресовані конкретній особі.

Економія коштів/економія витрат

Контрольна діяльність з аналізування «коштів на незадовільну якість», витрачених на запобігання виникненню помилок; діяльність є капіталовкладенням для майбутнього.

Електронний обмін даними (EDI)

Процес обміну застандартизованими формами документів між комп'ютерними системами різних компаній (або між замовниками та постачальниками) для бізнесового використання. EDI — частина електронної торгівлі, у якій замовники можуть розміщувати замовлення безпосередньо у постачальника, а постачальник надає підтвердження (додаючи дату відправлення та ціну) за допомогою електронних засобів.

Запобіжна дія

Процес виконання дії, щоб усунути основні причини потенційних невідповідності, дефекту чи іншої небажаної ситуації для запобігання їх виникненню. Це — випереджувальна (проактивна) дія.

Інтернет- та інтранет- комунікація

Система опрацювання електронної інформації, електронної пошти, всесвітньої комп’ютерної мережі тощо.

Інформаційні аркуші

Періодична публікація, що містить новини чи оголошення стосовно певної теми. Інформаційні аркуші можна розсилати електронною поштою чи інтранет-мережею.

Калькуляція витрат за видами робіт (ABC)

Система обліку витрат, у якій накопичують вартісні дані стосовно виконаних видів робіт, а потім використовують носії витрат для віднесення цих витрат до продукції чи інших об’єктів, наприклад, замовників, ринків, проектів.

Калькуляція витрат за життєвим циклом продукції

Відстеження витрат за певний проміжок часу від моменту створення продукції до закінчення 'її передбаченого строку служби та знищення. (Див. ІЕС 60300-3-3).

Калькуляція витрат на запобігання, оцінювання та відмови

Метод широкого ідентифікування витрату три категорії, які допомагають зосереджуватися й аналізувати прогрес щодо поліпшування; зокрема, важливий для фінансових і економічних переваг.

Керування базою постачання

Процес моніторингу та оцінювання сировини, а також якості й результативності відповідних постачальників за допомогою зменшення відходів, викорінювання проблем щодо якості та оптимізації виробничого процесу.

Керування вартістю

Систематичне застосовування визнаних методів, які ідентифікують функції продукції чи послуг, установлюють корисність цих функцій, а також забезпечують необхідні функції для задоволення потрібної ефективності за найменшої загальної вартості.



Методи та засоби

Стислий виклад

Керузання за «вузькими МІСЦЯМИ»

Метод ідентифікування операцій у «вузьких місцях» у межах певної діяльності, процесу чи системи з найменшою можливістю щодо потреби, що дозволяє контролювати швидкодію всієї системи/організації. Див. також «Теорію обмежень».

Керування за видами робіт (АВМ)

Система управління, у якій використовують систему обліку як провідний чинник, для розподіляння витрат до продукції, на основі ресурсів, використовуваних для виробництва продукції.

Керування за принципом «відкритої книжки» (ОВМ)

Діяльність з керування, яка «відкриває» фінансову інформацію організації для своїх працівників. Організація може також надавати інструкції щодо тлумачення інформації. Ціль полягає у тому, щоб працівники були в змозі краще розуміти свою роль та вплив на організацію.

Керування знаннями

Діяльність з перетворення даних на інформацію через створювання, розширювання, зберігання, пошук і розповсюджування інтелектуального капіталу

Керування стосунками з замовниками (CRM)

Процес контролювання знання організацією конкретних вимог і очікувань її замовників і використання інформації на сприяння задоволеності, постійності та прихильності замовників.

Контроль невідповідностей

Процес керування стосовно невиконання установлених вимог/законів/стандартів/ правил.

Коригувальна дія

Процес усунення докорінних причин наявної невідповідності, дефекту чи іншої небажаної ситуації, щоб запобігати їх повторному виникненню.

Критичне аналізування з боку керівництва

Періодична діяльність найвищого керівництва щодо визначення належних дій оцінюванням стану, адекватності, ефективності та результативності організації та її систем управління. (Див. Бібліографію щодо деяких стандартів ISO на системи управління).

Кругова діаграма

Круговий графік (сформований подібно до пирога), який розділено радіусами, щоб виокремити частку змінних; також називають секторною діаграмою.

Матриця відповідальності

Матриця чи карта, у якій наведено основні види робіт і деталізовано відповідаль­ність кожної залученої сторони. Цей засіб дає змогу всім залученим чітко бачити, до кого звертатися щодо кожного виду робіт.

Матриця компетентності

Матриця, яка охоплює один чи кілька з таких пунктів; робоче завдання/ мінімальний чи максимальний обсяг компетентності/прийнятну компетентність/визначені ступені компетентності.

Матриця повноважень

Матриця, яка охоплює кілька з таких пунктів; перелік видів робіт, особу, якій доручено виконання цих робіт, дату уповноваження, зауваги/обмеженості/ настанови, межу повноважень на витрачання асигнувань, а також відповідальність за керування ресурсами.

Метод критичного шляху (СРМ)

Процесно-орієнтована техніка керування проектом, у якій використовують стрілковий мережевий графік, щоб показувати витрати та час, потрібні для здійснення проекту. Використовують лише одну часову оцінку: розрахунковий час.

Моделі ділової досконалості

Стосується, наприклад, Національної нагороди з якості Малколма Болдріджа (MBNQA).

Мозкова атака

Діяльність, спрямована на стимулювання відкритого, вільноплинного й творчого мислення в групі. Часто використовують як допоміжний засіб під час планування й розв’язування проблем.

Навчання на робочому місці (OJT)

Навчання персоналу, що його провадять зазвичай на робочому місці чи робочій дільниці. Зазвичай навчання персоналу за місцем роботи провадять індивідуально чи у малій групі.

Наставництво

Метод, базований на довірі до радника чи вчителя, який особливо переважає у виробничому контексті.

Обстеження й аналіз ринку

Метод отримання інформації за зворотним зв'язком від замовників організації щодо їхньої задоволеності продукцією організації.

Організаційне розвинення (OD)

Стратегічна діяльність, націлена на підвищування організаційної результативності завдяки розвиненню та посилюванню організаційних стратегій, структур і процесів.



Методи та засоби

Стислий виклад

Оцінювання

Діяльність, основана на аналізуванні сприйняття результативності; щоб визначати можливості для поліпшування та можливі сильні сфери для запроваджування потенційно найкращої практики у всій організації.

Оцінювання дієвості постачальника

Засіб, використовуваний для вимірювання дієвості надавача (продукції для організації) порівняно до очікувань.

Перспективне планування якості продукції (APQP)

Метод розробляння плану якості продукції, який підтримуватиме розробляння продукції чи послуги з основною ціллю — задоволеність замовника. Етапи охоплюють планування та визначення програми, перевіряння проекту та розробки продукції, перевіряння проекту та розробки процесів, а також затвердження продукції та процесів.

Перший виріб

Процеси, пов’язані з виробництвом першого (чи першої серії) виробу (виробів), що їх виробляють протягом виробничого циклу.

Підвищення професійного рівня (кваліфікації)

Засіб для працівника. План складають працівник і його керівник чи наставник з урахуванням потреб та цілей працівника, узгоджуючи їх з потребами організації.

Планування безперервності бізнесу

Планування, використовуване для перешкоджання перериванню бізнес-операцій і захисту критичних бізнес-процесів від наслідків катастроф (природних чи техногенних), а також щоб забезпечити своєчасне відновлення бізнес-операцій.

Планування наступності

Планування, підготовляння та наставництво потенційних наступників для заміщення теперішніх працівників у межах організації.

Планування оцінювання та підвищення компетентності

Планування, використовуване для оцінювання знання працівників і визначання, як допомогти їм у розширенні їхньої компетентності. Часто пов’язане з регулярними оцінками працівників та уповноваженням осіб.

Планування потреб у матеріалах (MRP)

Метод, який допомагає суб’єкту господарювання докладно планувати своє виробництво.

Планування ресурсів підприємства (ERP)

Програмне забезпечення, у якому інтегровано всі відділи та функційні підрозділи по всій організації в єдину комп’ютерну систему, яка може обслуговувати конкретні потреби всіх цих різних відділів.

Плануй-Виконуй-Перевіряй-

Дій (PDCA)

Звернутися до розділів 4 та 5.

Побудова блок-схем і карт процесів

Графічне подання основних етапів процесу, виготовляння продукції чи надання послуги.

Практики ощадливого виробництва

Засіб, зорієнтований на скорочення тривалості та втрат виробничого циклу для поліпшування операцій. Ощадливе мислення — це динамічний, керований знаннями та зорієнтований на замовника процес, за допомогою якого всі працівники на конкретному підприємстві постійно зменшують втрати, щоб створювати цінності.

Приладова панель/Світлофор

Засіб, використовуваний для кольорового наочного подання критичних показників діяльності. Зазвичай, зелений колір означає: все добре, дія не потрібна; жовтий колір означає: тривога, може бути потрібною дія; червоний колір означає: дія потрібна. Часто використовують у поєднанні з картою показників і щоб підвищувати дотримання ефективності.

Програма пропозицій

Програма, у якій висвітлено пропозиції окремих працівників щодо поліпшування роботи чи робочого середовища.

Проектування експериментів (DOE), наприклад метод Тагучі

Статистичний метод вивчення, аналізування та всеосяжного розуміння мінливості процесів і даних, щоб уможливлювати поліпшування та пришвидшення розробки. (Див. ISO/TR 10017).

Проектування робочого завдання

Проектування роботи для підвищення продуктивності працівників (наприклад, розширення робочого завдання, щоб збільшити використання навичок працівників), збільшуючи розмаїття виконуваної роботи і надаючи працівнику більшої самостійності.

Процес схвалення вироб­ництва складників (РРАР)

Процес схвалення складників, що його вимагають від постачальників виробники, а також постачальники першого порядку.