5.2. Вимоги до розміщення обладнання та організації робочих місць.

5.2.1. Обладнання перукарень розміщують відповідно до Норм технологического проектирования парикмахерских.
Установка додаткового обладнання, не передбаченого
проектом, дозволяється тільки з дозволу технічної та санітарної
інспекції.
5.2.2. При встановленні обладнання необхідно дотримуватись таких мінімальних відстаней:
- між паралельними рядами туалетів (задніми стінками), розміщенними фронтами один проти одного - 4,5 м;
- між рядами туалетів (задніми стінками), розміщенними один за другим - 2,5 м;
- від крісел з сушуарами до робочих місць - 1,5 м;
- між фронтами крісел з сушуарами - 2,0 м.
5.2.3. Відстань між кріслами туалетів (по осі) - 1,8 м, від крайнього крісла до стіни - 0,7 м.
5.2.4. Апарати для сушіння волосся можливо розміщувати в робочому залі на відстані 1,65 м і більше від перукарських туалетів. Кількість їх в жіночому залі може складати два апарати на одне робоче місце, а в чоловічому залі - один апарат на два робочих місця.
5.2.5. Педикюрний та манікюрний кабінети розміщуються в окремому, спеціально обладнаному приміщенні.

6. ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ВИКОНАННI РОБIТ ПIДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

6.1. Електробезпека

6.1.1. Електропостачання перукарень по ступені забезпечення надійності належить до 2 - 3 категорії з обладнанням електроживлення з напругою 380/220 В .
6.1.2. Улаштування, експлуатацію і ремонт електротехнічних установок та мереж, переносних електроапаратів та єлектроінструментів необхідно здійснювати згідно з Правилами техніки безпеки при експлуатації електроустановок та ГОСТ
12.1.019-79 ССБТ. Электробезопасность. Общие требования.
6.1.3. До роботи з електроапаратурою та електроінструментом допускаються особи, які пройшли інструктаж та навчання безпечним методам праці, перевірку знань правил безпеки та інструкції у відповідності до посади.
6.1.4. Електроапаратура та електроінструмент повинні відповідати слідуючим основним вимогам.
6.1.4.1. Електроінструмент з металевим корпусом на напругу вищою за 36 В обладнується спеціальним зажимом для приєднання заземлюючого провода з розпізнавальним знаком "З" або "Земля".
6.1.4.2. Електроінструмент, що має на штепсельному з'єднанні додатковий заземлюючий контакт підключається до відповідних розеток.
6.1.5. Контролювати зберігання та справність
електроінструменту та переносних електричних освітлювачів
повинна особа, яка має спеціальне уповноваження.
6.1.6. Перевірка стану ізоляції проводів, заземлюючої жили електроінструменту, переносних електричних світильників, а також ізоляції понижуючих трансформаторів та перетворювачів частоти провадиться мегаомметром не менше, ніж 1 раз на місяць, особою з кваліфікаційною групою не нижчою за третю.
6.1.7. Електроінструмент, переносні електросвітильники та інші електроприлади перевіряються зовнішнім оглядом, звертається увага на справність заземлення та ізоляції проводів, відсутність оголених струмопровідних частин та відповідність інструмента до умов роботи.
6.1.8. Зіткнення проводів з вологими та масляними речами забороняється.
При виявленні будь-яких несправностей робота з
електроінструментом або переносними електричними світильниками
негайно припиняється.
6.1.9. При припиненні подачі струму під час роботи з електроінструментом або під час перерви електроінструмент необхідно відключати від електромережі.
6.1.10. Особам, які користуються електроінструментом, забороняється:
- передавати електроінструмент іншим особам;
- розбирати електроінструмент і провадити ремонт;
- триматися за провід електроінструмента або торкатися до ріжучої його частини.
6.1.11. Для забезпечення безпеки осіб, що експлуатують
електроустановки (сушуари) необхідно:
- навчати основам безпеки всіх працюючих;
- на робочих місцях мати інструкцію по експлуатації електроустановок;
- підтримувати в справному стані опір ізоляції
електропроводів, а також здійснювати надійне приєднання
електроінструменту до захисного заземлення. Випробування проводять у терміни, встановлені Правилами технічної експлуатації;
- установлювати сушуари так, щоб клієнт не міг доторкнутися до всіх оточуючих металевих деталей, в тому числі до труб системи опалення, каналізації тощо, які мають зв'язок із землею;
- під ногами повинні знаходитись ізолюючі підставки;
- здійснювати контроль за станом та параметрами захисного заземлення в терміни, встановлені Правилами технічної експлуатації;
- назначити осіб, які відповідають за експлуатацію сушуарів.
6.1.12. Для розміщення ввідно-розподільчого пристрою необхідно обладнати ізольоване приміщення - електрощитову або закритий електрощит. Усі приміщення обладнують автоматичною пожежною сигналізацією.

7. УМОВИ ПРАЦI ПРАЦЮЮЧИХ У ВИРОБНИЧИХ ПРИМIЩЕННЯХ ПЕРУКАРЕНЬ

7.1. Мікроклімат виробничих приміщень

7.1.1. Мікроклімат у виробничих приміщеннях перукарень повинен відповідати вимогам ДНАОП 0.03-3.15-86 Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень № 4088-86.

7.2. Опалення та вентиляція

7.2.1. Виробничі і допоміжні приміщення необхідно обладнувати системами опалення та вентиляції, які забезпечують рівномірну температуру і стан повітряного середовища в відповідності до вимог СНиП 2.04.01-85 Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха та ГОСТ 12.1.005-88 ССБТ. Обшие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны".
7.2.2. До експлуатації допускаються тільки ті вентиляційні системи, які повністю пройшли предпускові іспити, прийняті комісією, мають інструкцію з експлуатації та відповідають ГОСТ
12.4.021-75 ССБТ. Системы вентиляционные. Общие требования.
7.2.3. Приміщення для вентиляційного обладнання повинні зачинятися, а на дверях вивішуються таблички з надписами, які забороняють вхід стороннім особам.
Зберігати в цих приміщеннях матеріали, інструменти та інші сторонні речі, а також використовувати ці приміщення не за призначенням забороняється.
7.2.4. Відповідальність за експлуатацію вентиляційних установок та їх справний стан несе завідуючий перукарнею.
Контроль за роботою вентиляції, її вмикання та вимикання
здійснюють бригади у відповідності з розпорядженням завідуючого
перукарнею.
7.2.5. До обслуговування вентиляційних систем допускаються особи, які мають відповідну кваліфікацію та пройшли інструктаж з техніки безпеки.
7.2.6. Шум від роботи вентиляційних установок у приміщеннях перукарень не повинен перевищувати граничних рівнів, встановлених ГОСТ 12.1.003-76 "ССБТ. Шум. Общие требования безопасности".
7.2.7. На вікнах усіх приміщень перукарні встановлюють фрамуги, що відчиняються. Їх площа не повинна бути меншою ніж 1/6 площі вікна. Фрамуги повинні мати зручні пристосування для відчинення та зачинення.
7.2.8. У перукарнях на 3 робочих місця допускається природна вентиляція через кватирки та фрамуги, у перукарнях на 10 робочих місць - механічна витяжна вентиляція з неорганізованим надходженням припливно повітря.
7.2.9. При появі ударів або вібрації вентиляційне обладнання необхідно вимкнути.
При виникненні пожежі, а також щоб запобігти її розповсюдженню вентиляційну систему треба відключити.
7.2.10. Камери циклонів та повітроводи слід періодично очищувати від пороху, волосся тощо. Очищення вентиляційних систем провадиться у встановлені графіком терміни.
7.2.11. У залах перукарського обслуговування опалення повинно забезпечувати постійну та рівномірну температуру в межах від 18 до 22 С. У приміщенні для сушіння волосся та миття голови
температура має бути не меншою за 22 С.
7.2.12. Прилади опалення не допускається закривати або захаращувати обладнанням і повинні бути доступними для чищення.
7.2.13. В усіх виробничих приміщеннях необхідна наявність термометрів.

7.3. Освітлення

7.3.1. Природне та штучне освітлення виробничих,
допоміжних, санітарно-побутових приміщень перукарень повинне
відповідати вимогам СНиП П-4-79 Естественное и искусственное
освещение.
7.3.2. В усіх виробничих та допоміжних приміщеннях перукарень з максимальною ефективністю необхідно використовувати природне освітлення.
7.3.3. Для штучного освітлення виробничого та допоміжного приміщень використовують світильники з люмінісцентними лампами білого кольору типу ЛБ, за виключенням приміщень косметичних кабінетів (педикюрний, манікюрний, приміщення для фарбування волосся), де для розпізнавання кольору належить використовувати лампи типу ЛДЦ або ЛЕ.
7.3.4. Світильники загального освітлення слід розміщувати в приміщенні виходячи з умов створення рівномірної освітленності при якій забезпечується:
- захист ока працюючого від різкого світла,
- безпека та зручність обслуговування світильників,
- надійність їх кріплення,
- найменша протяжність та зручність монтажу групової освітлювальної мережі.
7.3.5. Робочі зали перукарні не рекомендується орієнтувати на південний захід та на захід. Вікна повернені до сонячного боку, мають захисні пристрої (козирки, штори тощо).
7.3.6. Вікна та інші світлові отвори забороняється захаращувати обладнанням, матеріалами та іншими речами.
7.3.7. На робочих місцях перукарів та в кабінетах декоративної косметики слід передбачати місцеве освітлення з використанням ламп розжарювання.
Світильники місцевого освітлення мають відбивачі з металу вкриті світлотехнічною емаллю, які забезпечують захисний кут не менший за 30 по відношенню до робочого місця перукаря. Використання відкритих ламп забороняється.
7.3.8. Скляні поверхні світлових отворів, світильники і освітлювальну арматуру необхідно утримувати в чистоті та справності. Арматуру світильників не менше, ніж 2 рази на місяць, необхідно чистити від пороху та бруду.
7.3.9. Для живлення світильників загального і місцевого стаціонарного освітлення необхідно користуватися напругою, що не перевищує 220 В, при умові, що електропроводка та арматура будуть розміщені на висоті не меншій за 2,5 м.

8. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

8.1. Пожежна безпека перукарень регламентується ГОСТ
12.1.004-85 ССБТ Пожарная безопасность. Общие требования, будівельними нормами і правилами СНиП 11-2-80 Противопожарные нормы проектирования зданий и сооружений, СНиП 11-90-81 Производственные здания промышленных предприятий та правилами
пожежної безпеки в Україні.
8.2. Пожежна безпека підприємства забезпечується:
- системою попередження пожежі (комплексом організаційних заходів та технічних засобів, направлених на попередження виникнення пожежі);
- системою пожежного захисту (комплексом організаційних заходів та технічних засобів, направлених на попередження дії на працюючих небезпечних факторів пожежі та обмеження матеріальної шкоди від неї).
8.3. Основними причинами виникнення пожежі в перукарнях можуть бути:
- порушення правил пожежної безпеки, інструкцій щодо експлуатації техногологічного обладнання;
- несправність технологічного обладнання;
- необережне поводження з відкритим вогнем, паління в неустановлених місцях;
- несправність електроустановок, електропроводки,
вентиляційних систем та опалювальних приладів;
- загазованість виробничих приміщень пожежонебезпечними парами;
- самозагоряння горючих речовин і матеріалів;
- розряди статичної та атмосферної електрики (грозові розряди тощо).
8.4. Для кожної перукарні на основі цих Правил розроблюють інструкції з пожежної безпеки, які передбачають:
- спеціальні заходи для окремих процесів, невиконання яких може призвести до пожежі,
- порядок та місце зберігання пожежонебезпечних речовин та матеріалів,
- місця, де забороняється паління та використання відкритого вогню, а також місця де дозволяється паління,
- порядок утримання засобів пожежотушіння, пожежного зв'язку та сигналізації, їх знаходження, порядок подачі звукових сигналів та телефон пожежної охорони. Необхідно вказати осіб, які відповідають за утримання та справність засобів пожежотушіння та сигналізації,
- способи використання первинних засобів пожежотушіння,
- поведінку та обов'язки працівників перукарні на випадок виникнення пожежі.
Дотримання правил пожежної безпеки є обов'язком кожного працівника перукарні.
8.5. У приміщеннях перукарень забороняється зберігання легкозаймистих речовин біля опалювальних приладів.
8.6. Не дозволяється користуватися електроплиткою для обігрівання приміщення.
8.7. Відлучаючись від робочого місця, перукар повинен вимкнути освітлення та електричні прилади.
8.8. Забороняється використовувати як абажури тканину, папір та інші горючі матеріали без спеціальних каркасів, що не дозволяють торкатися до електролампи та абажура.
8.9. Забороняється складати на батареї опалення вату, білизну та інші матеріали.
8.10. При перших ознаках пожежі - задимленні, запаху горілого, необхідно викликати пожежну команду по телефону або заходами пожежної сигналізації та вжити заходів щодо ліквідації пожежі зусиллями персоналу.

8.11. При появі запаху газу необхідно викликати аварійну службу, вжити заходів щодо провітрювання приміщення. При цьому забороняється палити, вмикати та вимикати електроприлади, користуватися відкритим вогнем.
8.12. Штори, занавіски та усі м'які меблі необхідно просякнути вогнезахисним складом.
8.13. Кожне приміщення перукарні необхідно забезпечити вогнегасниками, пожежним інвентарем та інструментом.
Усі засоби пожежогасіння повинні знаходитись на місцях, що добре видно, захаращувати доступ до них заборонено.
Використовувати пожежний інвентар та обладнання для господарчих, виробничих та інших цілей, не зв'язаних з пожежогасінням, категорично забороняється.
Увесь пожежний інвентар та засоби пожежогасіння періодично перевіряються та випробовуються з занесенням результатів перевірки та випробувань до журналу.

9. ВИМОГИ ДО ЗАСОБIВ ЗАХИСТУ ПРАЦЮЮЧИХ

9.1. Засоби захисту працюючих по характеру їх застосування поділяються на дві категорії:
- засоби колективного захисту;
- засоби індивідуального захисту.
9.2. Засоби колективного захисту в залежності від
призначення підрозділяються на такі класи:
- засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць;
- засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць;
- засоби захисту від шуму;
- засоби захисту від вібрації;
- засоби захисту від ураження електричним струмом;
- засоби захисту від електростатичних зарядів;
- засоби захисту від підвищених чи понижених температур поверхонь обладнання, матеріалів;
- засоби захисту від дії механічних факторів.
9.3. Засоби індивідуального захисту в залежності від призначення підрозділяються на такі класи:
- спеціальний одяг;
- cпеціальне взуття;
- засоби захисту рук;
- засоби захисту голови;
- засоби захисту очей;
- засоби захисту органів слуху.
9.4. Працівникам перукарень видають спецодяг та спецвзуття згідно з затвердженними нормами (додаток 1).
Спецодяг, спецвзуття та засоби індивідуального захисту повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.4.011-89 Средства защиты работающих. Общие требования и классификация.
9.5. За спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту необхідно здійснювати належний догляд.