Внутрішні зусилля в перерізі 6-6 обчислюють за формулами:

M

(8.55)

6-6 =(ph +Qi~i)(0,9l + 0,5l^)+Pvh-ЬІ(ртак + р3 /2)/З,
Об-6 =Pv ~
(Ртах + Рз)^3

N5-5 = Ph +Q/-/

де ртах - ордината тиску ґрунту по підошві стіни, яку обчислюють за формулами (8.18) і (8.19) від розрахункових навантажень;

Рз - ордината тиску ґрунту на відстані Ь3 від правої грані підошви.

При е < Ь/6

Рз = Ртах ~^з(Рmax ~Pmin)■ (8.56)

При Є > Ь/6

р3 — (1Ь3 / Зс0) ртах , (8.57)

де с0 = 0,56 - е.

Розрахунок днища щілинного паза виконують, як розрахунок позацентрово розтягнутого еле­мента.


1 - центр ваги перерізу 4-4; 2 - центр ваги перерізу 5-5; 3 - центр ваги перерізу 6-6
Рисунок 8.5 - Розрахункова схема щілинного паза


Примітка. При визначенні необхідної площі поздовжньої арматури в перерізі 6-6, рис. 8.5 (з умови розра­хунку щілинного паза) розрахунковий опір арматурної сталі на розтягування має бути зменшений шляхом вве­дення коефіцієнта умови роботи, що дорівнює 0,7.

  1. Розмір нижнього перерізу вертикального елемента кутникової стіни tH рекомендується при­значати не менше ніж величина її0/15 (h0- висота стіни від її верху до рівня сполучення з плитою).

При визначенні прогину стіни при її згині жорсткість залізобетонного елемента В допускається визначати з врахуванням пластичних властивостей бетону і появи тріщин в розтягнутій зоні еле­мента за формулою:

B = kEb/b, (8.57)

де Еь - початковий модуль пружності бетону на стиск;

Іь - момент інерції нижнього перерізу стіни;

к - коефіцієнт, що приймають 0,35 при тривалій дії навантажень і 0,5 - при короткочасній.

Горизонтальне переміщення верху стіни А за наявності суцільного рівномірно розподіленого навантаження на призмі обвалення визначають за формулою:

А =(4сту+15О(?)/74 /120В, (8.58)

де ф, і - інтенсивність горизонтального тиску ґрунту на глибині h від характеристичних навантажень.

Граничний прогин верху стіни не повинен перевищувати величини h/75.

Горизонтальне переміщення верху стіни, викликане креном підошви, визначають за форму­лою:

A =5Mhlb2E , (8.59)

де М - нормативний момент всіх сил відносно центра ваги підошви стіни;

Е - модуль деформації ґрунту основи;

h - висота стіни;

b - ширина підошви фундаменту (стіна підвалу).

  1. Розрахункові схеми підпірної стіни, заанкереної в одному рівні для однорідного ґрунту з го­ризонтальною поверхнею за і перед нею, представлені на рисунку 8.6.

У будівельній практиці використовують конструктивні рішення заанкерених підпірних стін, які виконують безперервними по довжині і глибині у вигляді траншейних і пальових стін або складених з окремих, розташованих на віддаленні одна від одної опор з паль-оболонок, бурових паль, метале­вих трубчастих стояків або двотаврових балок, які включають в спільну роботу за допомогою обв'я­зувальних поясів зверху і розподільних балок в рівнях анкерування.


а - жорстка стіна; б - гнучка стіна

Рисунок 8.6 - Характер роботи заанкереної в одному рівні підпірної стіни залежно
від її жорсткості

  1. В безперервних стінах (при розрахунку виходячи з умов плоскої задачі) слід враховувати тиск ґрунту ззаду них і відпір перед ними на 1 м погонний довжини стіни.

В разі стін з опор для утримання вищерозміщеного ґрунту повинна влаштовуватися ззаду без­перервна конструкція (закидка) з дощок, брусків, плит або монолітного залізобетону.

Стійкі ґрунти, особливо зв'язні, можуть тимчасово стримуватися за рахунок арочного ефекту і зчеплення.

Тиск ґрунту (напір) вище за нижню поверхню ґрунту (дно котловану) на кожну опору повинен визначатися виходячи з відстані між ними, а пасивний відпір ґрунту перед кожною опорою нижче за дно котловану слід визначати для її приведеної ширини.

Тиск визначають виходячи з взаємодії з сусідніми опорами в просторових умовах роботи і з вра­хуванням відстані між ними, глибини закладання нижче дна котловану, а також форми поперечного перерізу опори (кругла, прямокутна, двотаврова).

  1. При статичному розрахунку заанкереної підпірної стіни визначають: необхідну глибину за­кладання стіни в основу, зусилля, що діють у стіні чи опорах, розміри і розташування опор.

При розрахунку можуть розглядатись розрахункові схеми, які виходять з умов:

  • вільного обпирання, в яких глибину закладання у ґрунт визначають тільки умовами забезпе­чення статичної рівноваги проти випору;

  • отримання мінімальних значень згинальних моментів. Ця розрахункова схема базується на передумовах, що нижня ділянка стінки повністю затиснута у ґрунті. Приймають, що кут повороту за- тиснутої частини і її зміщення дорівнюють нулю.

  1. Розрахунок, виходячи з умов вільного обпирання, застосовують для стін підвищеної жорст­кості з бурових паль, паль-оболонок, із залізобетонного шпунта.

Найбільш застосовувані рішення - стіна безперервна по довжині і пальово-балочний варіант з переривчастим розташуванням опор, закладених нижче за дно котловану.

Для безперервних стін всі обчислення ведуть на 1 м стіни, для пальово-балочного варіанту розраховують розміри (ширину або діаметр) опор з врахуванням відстаней між ними.

Розрахунок за схемою мінімальних моментів не слід застосовувати для огорож у вигляді тран­шейних або пальових стін, а також з опорами з двотаврових балок і інших жорстких конструкцій.

  1. Як критерій для оцінки жорсткості стіни приймають відношення приведеної висоти її пе­рерізу dav, до глибини ht, її занурення нижче дна котловану (рисунок 8.6).

При daJht > 0,06 стіна має підвищену жорсткість і її слід розраховувати за схемою вільного обпи­рання (рисунок. 8.6 а).

Значення ф,., визначають за залежністю:

І 12/

^=17^7’ (8'60)

V D + J

де І і D - момент інерції і ширина (діаметр палі, поперечний розмір двотаврової балки), опори;

J - зазор між опорами.

  1. При розрахунку стіни (опори) за схемою вільного обпирання передбачається її поворот довкола незміщуваного анкерного пояса в стані граничної рівноваги при напорі ґрунту ззаду і відпорі попереду неї. Для спрощення розрахунку вертикальне стискальне навантаження в стінах (опорах) від власної ваги і складової Ра анкерного зусилля Ra не розглядають, оскільки воно врівно­важується опором під нижньою опорою і уздовж бічних поверхонь.

Шляхом вирішення системи двох рівнянь (IZ = 0 і S/Wo = 0) визначають невідомі величини Ра і ht при заданих значеннях натиску і відпору ґрунту для наявних параметрів у, <р і с, глибин Н і ht, відста­ней до анкерів ha і привантаження q.

Для стін кінцевої жорсткості (гнучких шпунтових стін) виконують графоаналітичний розра­хунок за схемою отримання мінімальних значень згинальних моментів шляхом побудови силових і вірьовочних багатокутників методом пружної лінії. Для таких стін, окрім значень ht і Ra у верхній і нижніх частинах стін, визначають згинальні моменти і по них підбирають необхідний переріз.Оскільки дана методика розрахунку дає більше значення h't і менше Ra в порівнянні з результа­тами розрахунку за схемою вільного обпирання, згинальний момент додатково зменшують шляхом множення на поправочний коефіцієнт Kd, отриманий залежно від співвідношення dgv/H і <р. З метою забезпечення належного запасу стійкості набутих розрахунком значень занурення стін у ґрунт (ни­жче за дно котловану)/?; збільшують в 1,2-1,5 раза.

  1. При різнорідних піщаних і глинистих нашаруваннях і відмінності не більше ніж на 20 % зна­чень у, ср і с в цілях спрощення розрахункових передумов допускається ґрунтову основу приймати умовно однорідною з середньозваженими характеристиками.

Ці характеристики ґрунтів слід приймати окремо в їх товщах вище і нижче за дно котловану.

Для підпірних стін потрібно враховувати можливі варіанти розрахунку їх стійкості:

  • коли немає обмежень для зсувів стіни у напрямі котловану і викликаних цим осідань ґрунту за відсутності будівель на поверхні в межах можливої призми зрушення;

  • якщо вертикальні деформації (осідання) ґрунту з тильного боку стіни і її зсуву у бік котловану строго лімітовані у зв'язку з наявністю будівель біля стіни.

  1. Розрахунок підпірних споруд за граничними станами першої групи (за міцністю і стійкістю) слід виконувати на дію розрахункових навантажень і дій.

  2. Розрахунок за міцністю конструкцій підпірних споруд слід виконувати відповідно до зусиль, що діють в них. При цьому слід використовувати характеристики матеріалів і ґрунтів для граничних станів першої групи.

  3. Визначення зусиль у палях (рисунок 8.7) виконують за формулою:

М, =М0+ Qox + Z/Мд + у, (8.61)

де - момент у палі в точці і;

Мо - момент у місці сполучення палі з ростверком (діє при жорсткому з'єднанні палі з ростверком);

Qo - горизонтальне зусилля в ростверку;

х - відстань від зусилля Qo до точки /;

Мц - момент в точці / від активного (зсувного) тиску ґрунту;

Му - момент від зусиль, розташованих вище за точку к, в /-й точці від реактивного тиску ґрунту.

  1. Момент в точці / можна також обчислити за формулою:

(У/-1-2У/ +У/+і)В(

М, = ±— , (8.62)

а

де Mj - те ж, що і у формулі (8.61);

У/+1> У/> Ум - горизонтальний зсув точки, розташованої відповідно на величину а вище за точку /, в точці / і на величину а нижче за точку /;

Bj - жорсткість палі в точці /;

а - величина ділянок, на які розбита паля.

  1. Розрахунок ведеться у такій послідовності:

  1. задаються розміри споруди, марка бетону і армування;

  2. визначають тріщиностійкість бурових паль і їх жорсткість при М = Мт;

  3. складають рівняння, віднімаючи праві частини виразів (8.61) і (8.62) один з одного;

  4. отримують із загальних умов статики рівняння, яких невистачає для відшукання невідомих;

  5. розв’язують рівняння;

  6. знаходять моменти, що діють в палях, і по них визначувані дійсні жорсткості;

  7. знаходять нові значення горизонтальних коефіцієнтів постелі з умов:

— = (Q„, / Q0)18, (8-63)

Уо





a - схема підпірної споруди і навантаження, що діють на неї; б - розрахункова схема паль, що безпосередньо сприймають тиск ґрунту; в - розрахункова схема паль, що сприймають тиск ґрунту через горизонтальне зу­силля і згинальний момент у ростверку; г - схема розрахункової епюри реактивного тиску ґрунту на палю

Рисунок 8.7 - Розрахункова схема підпірної споруди з бурових паль

У виразах (8.63) і (8.64) прийняті наступні познаки:

упі- переміщення точки і визначене при останньому розрахунку;

Уо = 1 см;

Qni- поперечне зусилля, що діє на ділянці і;

Qo - поперечне зусилля, що викликає переміщення ділянки і уздовж осі У на 1 см;

Спі- горизонтальний коефіцієнт постелі ділянки і;

  1. оновлюють знайдені жорсткості і значення горизонтальних коефіцієнтів постелі і знов розв’я­зують рівняння;

  2. ведеться розрахунок доти, поки не виконається умова:

Мп ~Mn~1100% < ±5% , (8.65)

Мп

де Мп - момент в будь-якій точці і, знайдений при останньому розрахунку;

Мп^ - те саме, що при попередньому розрахунку.

  1. Стійкість споруди вважають забезпеченою, якщо дотримуються умови:

y0<^d, (8.66)

8



1

(8.67)

.

у о < —h ,
40

де у0 - переміщення в рівні поверхні ґрунту, що створює реактивні зусилля; d - діаметр палі;

h - глибина закладення палі в ґрунт, що створює реактивні зусилля.


Рисунок 8.8 - Розрахункова схема поперечної рами підвалу


  1. Розрахунок підпірних споруд за граничними станами другої групи (за тріщиностійкістю, ши­риною розкриття тріщин і деформаціями) слід виконувати на дію характеристичних навантажень і впливів.

  2. Розрахунок за граничними станами другої групи конструкцій підпірних споруд слід викону­вати відповідно до зусиль, що діють в них. При цьому слід використовувати характеристики ма­теріалів і ґрунтів для граничних станів другої групи.

  3. За розрахункову схему конструкцій підвалів каркасного рішення приймають поперечну раму, що складається із стін, колон і елементів перекриття, що спираються на них (рисунок 8.8).

  4. Розрахунок зовнішніх стін підвалів виконують з умови завантаження підвалу ґрунтом (си­метричне завантаження) і однобічним тимчасовим навантаженням q.

  5. Розрахункові зусилля в стінах підвалу (рисунки 8.9, 8.10) визначають залежно від величин реакції R на верхній опорі, яку обчислюють з врахуванням можливого перерозподілу зусиль від по­вороту (крену фундаменту) і зміщення стіни при завантаженні підвалу однобічним тимчасовим на­вантаженням