Методики розрахунку чинні за умови, що зубчасті передачі змащуються розбризкуванням за весь час роботи з мастилом, схваленим виробником/конструктором зубчастих передач, і мастило розбризкується за температури і витрати, які гарантують, що температури, прийняті для розра­хунків, не перевищені (впливають на формування плівки мастила, тобто коефіцієнти ZL, Zv і ZR).

  1. Коефіцієнти безпеки

Необхідно розрізняти коефіцієнт безпеки відносно пітингу SH і коефіцієнт безпеки відносно поломки зуба SF.

Для даного застосування адекватна навантажувальна здатність зубчастої передачі демонст­рується обчисленими величинами SH і SF , що дорівнюють або вищі від величин SHт|П і SF min від­повідно.

Вибір величини коефіцієнта безпеки повинен базуватися на довірі до надійності доступних даних і наслідків можливих відмов.

Важливими чинниками, що повинні бути враховані, є:

  • допустимі величини напруження, використані в розрахунку, чинні для даної ймовірності відмови (величини для матеріалів в ISO 6336-5 чинні для 1 %-ймовірності пошкодження);

  • установлена якість і ефективність контролю якості на всіх стадіях виготовлення;

  • точність технічних вимог до обслуговування і зовнішніх умов;

  • поломка зуба, як часто вважають, є більшою небезпекою, ніж пітинг.

Отже, вибрана величина SFmin повинна бути більшою від величини, вибраної для SHrrnn. Реко­мендовано, щоб мінімальні величини коефіцієнтів безпеки були узгоджені між покупцем і ви­робником.

Щодо розрахунку фактичного коефіцієнта безпеки, див. 6.1.5 (SH, пітинг) і 7.1.4 (SF, поломка зуба).

  1. Вихідні дані

Наступні дані повинні бути відомі для розрахунків:

  1. дані зубчастої передачі:

a, z-i, z2, тп, Щ, da1, da23>, b, x1tx2, an, P, єа, єр, профіль вихідного контуру;

  1. конструктивні дані і дані виготовлення:

Са1, Са2, Ra-i, Ra2, RzbRz2;

  1. Коли вершини зубців мають фаски або заокруглення, треба підставити dN1 2 замість d312

матеріали, твердість матеріалу і термообробка деталей, ступені якості матеріалу, ступені точ­ності зубчастої передачі, проліт між підшипниками, розміри зубчастих коліс, полярні або масові моменти інерції шестерні й колеса, та коли застосовують профільну модифікацію і модифікацію лінії нахилу зуба;

  1. робочі дані:

Р або Т або Ft, ль робочі характеристики привідної і веденої машин.

Необхідні геометричні дані можуть бути розраховані згідно з національними стандартами.

Інформація, якою будуть обмінюватися виробник і покупець, повинна містити дані з перева- жальних специфікованих матеріалів, змащення, коефіцієнта безпеки і зовнішніх прикладених сил, спричинених вібраціями і перенавантаженнями (коефіцієнт зовнішнього динамічного навантаження).

  1. Числові формули

У всіх розрахунках треба використовувати одиниці виміру, перелічені в розділі 3. Інформацію, що полегшує використання цього стандарту, наведено в додатку С ISO 6336-1:1996.

5 КОЕФІЦІЄНТИ ВПЛИВІВ

  1. Загальні положення

Коефіцієнти впливів Kv, КНа- Кнр, К і KFp усі залежать від навантаження на зуб. Початково це є прикладене навантаження (номінальне окружне навантаження, помножене на коефіцієнт зов­нішнього динамічного навантаження).

Ці коефіцієнти є також взаємозалежними і тому повинні бути розраховані послідовно так:

  1. Ку з прикладеним окружним навантаженням FtКА (еквівалентне навантаження, багатопо- токові передачі з FtKAK4});

  2. Кнр або /<рр з перерахованим навантаженням Р^К^Ку.

  1. Номінальне окружне навантаження, Ft, номінальний крутний момент, Т, номінальна потужність, Р

Номінальне окружне навантаження Ft визначають у площині торцевого перерізу на ділильному циліндрі. Воно базується на вхідному крутному моменті на веденій машині. Це крутний момент, що відповідає найважчому регулярному робочому стану. Альтернативно як основу можна використо­вувати номінальний крутний момент первинного двигуна, якщо це відповідає вимозі крутного мо­менту веденої машини, можна вибрати деяку іншу відповідну основу.

_ 2000 Т12 _ 19 098-1000 Р _ 1000 Р

“1,2 °1,2 Л1,2 У

_ FtdX2 _ 10ОО Р _ 9 549 Р.

1,2 “ 2 ООО “ сог2 ~ л12

_ ^і,2 ni,2.

1000 1000 9 549 ’ W

v _ ^1,2 ^1,2 _ ^1,2 л1,2 .

2 000 19 098’ k

л 2 2 000 v n12

1'2 " 30 " cfu= 9 549'

  1. Нерівномірне навантаження, нерівномірний крутний момент, нерівномірна потужність

Коли передаване навантаження нерівномірне, треба звернути увагу не тільки на максимальне навантаження і його очікуване число циклів, але також на проміжні навантаження і на їх числа циклів. Цей тип навантаження класифікують як робочий цикл, і він може бути представлений спект­ром навантаження. У таких випадках накопичений вплив утоми робочого циклу повинен бути взятий

  1. Повне окружне навантаження у випадку зубчастих передач багато потоке в их трансмісій, системи планетарних зубчастих передач або розгалужених зубчастих передач не зовсім рівномірно розподілене за окремими зачепленнями (залежно від конструкції окружної швидкості й точності виготовлення). Це повинно бути враховано підстановкою коефіцієнта розподілу К, після КА, щоб відрегулювати середнє окружне навантаження на зачеплення в міру необхідності. до уваги під час визначання навантажувальної здатності редуктора. Метод розрахунку впливу на­вантажень за цих умов наведено в ISO/TR 10495.

  2. Максимальне окружне навантаження, Ftmax, максимальний крутний момент, Ттах, мак­симальна потужність, Ртах

Це є максимальне окружне навантаження Ftmax (або відповідний крутний момент Ттах, відпо­відна потужність Ртах) У змінному робочому діапазоні. їх величина може бути обмежена відповід­ною чутливою запобіжною муфтою. Ft max, Гтах і Pmax повинні бути відомі, коли треба визначити безпеку від пошкодження пітингом і від раптової поломки зуба внаслідок навантаження, що відпо­відає граничному статичному напруженню (див. 5.5).

  1. Коефіцієнт зовнішнього динамічного навантаження, Кл

    1. Загальні положення

Коефіцієнт КА пристосовує номінальне навантаження Ft для того, щоб компенсувати приріст навантажень на зубчасту передачу від зовнішніх джерел. Ці додаткові сили в більшості залежні від характеристик привідної і веденої машин, а також мас і жорсткості системи, зокрема валів і муфт, використовуваних під час роботи.

Рекомендовано, щоб покупець і виробник/конструктор узгодили величину коефіцієнта зовніш­нього динамічного навантаження.

  1. Метод А — Коефіцієнт

КА визначають у цьому методі за допомогою ретельних вимірів і всебічного аналізу системи або на основі достовірного досвіду роботи у відповідній галузі застосування (див. 5.3).

  1. Метод В — Коефіцієнт КА.В

Якщо не доступні достовірні дані, отримані, як описано в 5.5.2 або навіть на першій стадії конструювання, можна використовувати орієнтовні величини КА, що описані в додатку С з мінімаль­ним коефіцієнтом безпеки 1,25.

  1. Внутрішній динамічний коефіцієнт, Kv

    1. Загальні положення

Динамічний коефіцієнт є відношенням повного навантаження на зуб, охоплюючи внутрішні динамічні впливи «мультирезонансної» системи, до передаваного окружного навантаження на зуб.

У цьому стандарті використано метод В ISO 6336-1:1996.

У цій методиці припущено, що зубчаста пара складається з елементарної одиничної маси і пружної системи об’єднаних мас шестерні і колеса та жорсткості зачеплення контактувальних зубців. Також припущено, що кожна пара функціонує як одноступінчаста пара, тобто вплив інших ступенів у багатоступінчастій системі зубастої передачі проігнорований. Це припущення логічне лише тоді, коли крутильна жорсткість (виміряна на основному радіусі зубчастих коліс) вала спільно з колесом і шестернею є менша, ніж жорсткість зачеплення. Див. 5.6.3 і В.1 відносно методики для дуже жорстких валів.

Сили, спричинені крутильними коливаннями валів і приєднаних мас, не охоплені Ку. Ці сили повинні бути долучені з іншими зовнішніми прикладеними силами (наприклад з коефіцієнтом зов­нішнього динамічного навантаження).

У багатопотокових зубчастих передачах є кілька власних частот. Вони можуть бути вищими або нижчими від власної частоти однопарної зубчастої передачі з лише одним зачепленням. Коли такі зубчасті передачі експлуатуються в надкритичному діапазоні, рекомендовано аналіз за мето­дом А. Див. ISO 6336-1:1996, 6.3.1.

Питоме навантаження для розрахунку Kv є (Ft КА/Ь) або альтернативно Ftsq/b.

Якщо (Ft КА) / 6 > 100 Н/мм, тоді Fm / Ь = (FtК.Л / Ь.

Якщо (Ft КА)/b < 100 Н/мм,*тоді Fm7b = 100 Н/мм.

Подібно для Ft eq / b.

Коли питоме навантаження (Ft /<А) / b < 50 Н/мм, існує особливий ризик вібрації (за деяких обставин, з роз’єднанням робочих бічних поверхонь зубців), передусім для прямозубих або косо- зубих зубчастих передач низького ступеня точності, що експлуатуються на високих швидкостях.



  1. Розрахунок параметрів, потрібних для оцінення Кч

    1. Розрахунок приведеної маси, mred

  1. Обчислення приведеної маси, mred, одноступінчастої зубчастої пари:

д

ті ті

т^=— г

ту2


А А

А ГЬ2 + А ГЬ21


„ А,2

3 т2 —~ - ГЫ,2


(6)


е mred — приведена маса зубчастої пари, тобто маса на одиницю ширини зубчастого вінця кож­ного зубчастого колеса стосовно його основного радіуса або лінії зачеплення;

J(2 полярні моменти інерції на одиницю ширини зубчастого вінця;

гы,2 — основні радіуси (= 0,5 с/ь1і2).

  1. Обчислення приведеної маси, mred, багатоступінчастої зубчастої пари

Див. В.1.

  1. Розрахунки приведеної маси, mred, зубчастих передач менш типових конструкцій

Щодо інформації про наступні випадки, див. В.1:

  • вал-шестерня з діаметром на висоті середини зуба cfm1 майже рівним діаметру вала;

  • два жорстко з’єднані співвісні зубчасті колеса;

  • одне велике колесо, ведене двома шестернями;

  • планетарні зубчасті передачі;

  • проміжні зубчасті колеса.

  1. Визначання резонансної частоти обертання (основний резонанс) зубчастої пари

  1. резонансна частота обертання, пЕ1, шестерні, у хвилинах у мінус першому степені:

з

лЕ1 -


ЗО-1О3Гс^~

71Z1 V mred


ХВ~1


(7)


су із додатка А.
  1. резонансне відношення, N

Відношення частоти обертання шестерні до резонансної частоти обертання, резонансне відношення, N, визначають так:

д

(8)

/ _ А _ Л1 71Z1 l^red
лЕ^ ЗО 000 Су

Резонансна частота обертання може бути вище або нижче частоти обертання, розрахованої з формули (8) через жорсткості, які не були долучені, наприклад жорсткість валів, підшипників, корпусів тощо, і в результаті демпфірування. Стосовно безпеки, резонансний діапазон визначають так: /VS<A/<1,15. (9)

Під час навантажень, таких, що (FiK^I b менше ніж 100 Н/мм, нижню границю резонансного відношення Ns визначають:

  1. якщо (FtКА b <100 Н/мм, тоді:

  1. Л/= =0,5 + 0,35. Р-^; (10)

s Vb-100 k '

  1. якщо (FtКА) I b> 100 Н/мм, тоді:

Л/g = 0,85. (11)

  1. Точність зубчастої передачі і параметри припрацювання, Вр, Bfl Bk

Bp, Bf і Bk — безрозмірні параметри, використовувані для врахування впливу відхилів зуба і профільних модифікацій на динамічне навантаження2)

;



Р,Кд/6'

з

(13)

с' із додатка A.

Ca = Cay із таблиці 3 для зубчастих коліс без установленої профільної модифікації.

Після припрацювання наявні ефективні основний крок і відхил профілю. Величини /рь eff і eft визначають відніманням оцінених припусків припрацювання ур і угтак:

(pb eff = ^pb 1 Ур 1 або /рЬeff = fpb г - Ур 2, (13)

яка є більша;

ff eff= fa і ~ У( 1 або/f eff =/fa 2 - Уї 2, 16)