3.7. Підкладки під додаткові опори стрілового крана мають бути інвентарною приналежністю крана і постійно знаходитись на крані. Якщо заводом-виготовлювачем передбачено зберігання стропів і підкладок під додаткові опори на неповоротній частині крана, то знімання їх перед роботою й укладання на місце має здійснювати особисто кранівник, який працює на даному крані.

3.8. Встановлення кранів для виконання будівельно-монтажних робіт слід проводити, згідно з проектом виконання робіт, з вимогами якого мас бути під розпис ознайомлений кранівник.

3.9. Кранівник повинен установлювати стріловий самохідний кран на спланованому і підготовленому майданчику з урахуванням категорії і характеру грунту. Встановлювати крани для роботи на свіжонасипаному, не втрамбованому грунті, а також на майданчику з нахилом, що перевищує вказаний в паспорті крана, не дозволяється.

3.10. Встановлювати стрілові автомобільні крани, виконувати переміщення на краю котлованів або канав можна за умови дотримання таких відстаней:

Глибина котловану

(канави),

(м)

Відстань від основи укосу

до найближчої опори при не насипаному грунті (м)

піщаному і гравійному

супіщаному

суглинковому

глинистому

лесовому

сухому

1

1.5

1.25

1.0

1.0

1.0

2

3.0

2.4

2.0

1.5

2.0

3

4.0

3.6

3.25

1.75

2.5

4

5.0

4.4

4.0

3.0

3.0

5

6.0

5.3

4.75

3.5

3.5

У разі неможливості дотримання цих відстаней уклін має бути укріплений згідно з проектом.

3.11. Під час підіймання і переміщення вантажу кранівнику слід керуватися такими вимогами:

- Виконувати роботу краном тільки за сигналом стропальника. Якщо стропальник подає сигнал, діючи всупереч інструкції, то кранівнику за таким сигналом не слід здійснювати маневр крана. За пошкодження, спричинені дією крана, внаслідок виконання неправильно поданого сигналу, несуть відповідальність як кранівник, так і стропальник, який подав неправильний сигнал. Обмін сигналами між стропальником і кранівником слід здійснювати за встановленим на підприємстві порядком.

Сигнал «Стій!» кранівник зобов'язаний виконувати незалежно від того, хто його подає.

- За покажчиком вантажопідйомності визначати вантажопідіймальність для кожного вильоту стріли. Під час роботи крана на ухилі, коли показник

вильоту не враховує нахил, виліт стріли визначити фактичним проміром, при цьому заміряється горизонтальна відстань від осі обертання поворотної частини крана до центра гака, якій вільно висить.

- Перед підійманням вантажу попередити стропальника та всіх, хто перебуває біля крана, про необхідність покинути зону підіймання вантажу, а також про можливе опускання стріли. Переміщення вантажу можна здійснювати лише за відсутності людей у зоні роботи крана.

Під час роботи крана людям не дозволяється знаходитись поруч із платформою, а також виходити на неповоротну частину, щоб не бути затиснутим між поворотною і неповоротною частинами крана.

- Під час навантаження і розвантаження вагонеток, автомашин і причепів до них, залізничних піввагонів і платформ робота крана дозволяється тільки у разі відсутності людей на транспортних засобах, у чому кранівник повинен попередньо пересвідчитися. Винятком може бути ситуація під час навантаження і розвантаження піввагонів, якщо з кабіни крана добре оглядається площа підлоги піввагона, і робітник може відійти від вантажу (що підіймається, опускається, переміщується) на безпечну відстань. Такі роботи слід проводити за технологією, розробленою підприємством (організацією), яке здійснює навантаження і розвантаження піввагонів, й затвердженою його керівництвом. При цьому, в технології слід зазначити місця знаходження стропальників під час переміщення вантажів і передбачена можливість їх виходу на естакади або навісні майданчики.

З вимогами технології до початку виконання зазначених робіт кранівник повинен бути ознайомлений під розпис.

- Встановлювати гак підйомного механізму над вантажем так. щоб під час підіймання унеможливлювався скісний натяг вантажного каната.

- Під час підіймання вантажу слід попередньо підняти його на висоту не більше 200-300 мм для перевірки правильності стропування вантажів і надійності дії гальма.

- Під час підіймання вантажу відстань між обоймою гака та блоками на стрілі має бути не менша, ніж 500 мм.

- Вантажі, які переміщуються у горизонтальном) напрямку, слід попередньо підняти на 500 мм вище за предмети, що зустрічаються на шляху.

- Під час підіймання стріли слід стежити, щоб вона не підіймалась вище положення, відповідного найменшому робочому вильоту.

- Під час підіймання, опускання та переміщення вантаж}', що знаходиться поблизу стіни, колони, штабеля, залізничного вагона, автомашини, верстата або іншого обладнання, попередньо пересвідчитися у відсутності стропальника (зачіплювача) та інших людей між вантажем, що підіймається, опускається або переміщується, та зазначеними частинами будинку, обладнанням, транспортними засобами, а також у неможливості черкання стрілою або вантажем, що підіймається, за стіни, колони, вагони, тощо.

- Підіймання і переміщення дрібноштучних вантажів слід здійснювати у спеціально призначеній для цього тарі. Підіймання цегли у піддонах без огорожі дозволяється з навантаження і розвантаження (на землю) автомашин, їх причепів, а також за умови виведення людей із зони переміщення вантажу.

- Перед підійманням вантажу з колодязя, канави, траншеї, котловану, а також перед опусканням вантажу в них попередньо пересвідчитися в разі опускання порожнього (не навантаженого) гака в тому, що при його нижчому положенні на барабані лебідки залишаться не менше 1,5 витка каната, не враховуючи витків, що знаходяться під затискним пристроєм.

- Укладання і розбирання вантажу слід здійснювати рівномірно, без порушення встановлених для складування вантажів габаритів і без завалювання проходів.

- Уважно стежити за канатами; у разі спадання їх із барабанів або блоків, утворення петель, виявлення пошкоджень канатів слід припинити роботу крана.

- Встановлювати кран або здійснювати переміщення вантажів на відстані ближче 40 м від крайнього проводу ЛЕП з напругою понад 24 В кранівник може тільки за наявності наряду-допуску, що визначає безпечні умови такої роботи. Наряд-допуск має бути підписаний керівником (начальником, головним інженером) підприємства чи організації, що виконує роботи, або іншою керівною особою за її вказівкою і видаватись на руки кранівнику перед початком роботи. Кранівнику не дозволяється самовільно встановлювати кран для роботи поблизу ЛЕП. Робота крана поблизу ЛЕП має виконуватися під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами. Ця особа повинна вказати кранівнику місце встановлення крана та забезпечити виконання передбачених наряд-допуском умов робіт і зробити запис у вахтовому журналі кранівника про дозвіл на виконання роботи. У разі проведення робіт в охоронній зоні ЛЕП або у межах розривів, встановлених Правилами охорони високовольтних електричних мереж, наряд-допуск може бути виданий тільки за наявності дозволу організації, яка експлуатує ЛЕП

- Вантаж, який переміщується краном і не має спеціальних пристроїв (петель, римів, цапф тощо), має бути застроплений (обв'язаний) відповідно до розроблених підприємством способів безпечного стропування (обв'язування) вантажів. Графічні зображення цих способів (схеми стропування) мають бути видані на руки кранівнику або вивішені у місцях виконання робіт. Для вантажів, в яких наявні петлі, цапфи, рими, призначені для підіймання вантажу у різних положеннях, також мають бути розроблені схеми стропування. Підіймання вантажу, на який не розроблені схеми стропування, слід здійснювати в присутності і під керівництвом особи, відповідальної за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами.

- Виконання робіт у вибухо- і пожежненебезпечних зонах, або з отруйними, їдкими вантажами кранівник може здійснювати тільки після одержання спеціальної вказівки від особи, відповідальної за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами.

- Під час роботи стрілового самохідного крана відстань між поворотною частиною крана при будь-якому його положенні і габаритами будівель або штабелями вантажів чи іншими предметами має бути не менше 1 метра.

3.12. Під час підіймання і переміщення вантажів не допускається:

- Схропування, зачіплювання та обв'язування вантажів особами, які не мають посвідчення стропальників (зачіплювачів), а також застосування знімних вантажозахоплюючих пристроїв, що не мають клейм або бірок із зазначенням його номера, вантажопідйомності і дати випробування. Кранівник у них випадках повинен припинити роботу краном і довести до відома особи, відповідальної за безпечне проведення робіт по переміщенню вантажів кранами.

Підіймання чи кантування вантажу, маса якого перевищує вантажопідіймальність крана для даного вильоту стріли. Якщо кранівник не знає маси вантажу, то він повинен одержати такі відомості в особи, відповідальної за безпечне проведення робіт по переміщенню вантажів кранами.

Опускання стріли з вантажем до вильоту, при якому вантажопідіймальність крана буде меншою за масу вантажу, що підіймається.

- Здійснення різкого гальмування при повороті стріли з вантажем.

- Підтаскування вантажу по землі, рейках чи лагах гаком крана у разі скісного натягу канатів, а також пересувати залізничні вагони, платформи, вагонетки або візки за допомогою гака.

- Відривання гаком вантаж), що засипаний землею чи примерзлий до землі, закладений іншими вантажами, укріплений болтами або залитий бетоном.

- Звільнення краном защемлені вантажем знімні вантажозахоплюючі пристрої (стропи, ланцюги, траверси, захвати тощо).

- Підіймання залізобетонних і бетонних виробів масою понад 500 кілограмів, що не мають маркування та позначки про фактичну масу.

- Підіймання залізобетонних виробів з пошкодженими петлями: вантажу, стропування (обв'язка, зачіплювання) якого не відповідає схемам безпечних методів стропування; вантажу, що знаходиться у нестійкому положенні: вантажу, підвішеному за один ріг дворогого гака; вантажу у переповненій вище бортів тарі.

- Укладання вантажу на електричні кабелі та трубопроводи, а також на краю уклону або траншеї.

- Підіймання вантажу з людьми, які перебувають на ньому, а також вантажу, що вирівнюється масою людей або підтримується руками.

- Передавання керування краном іншим особам.

- Здійснення навантаження і розвантаження автомашин під час перебування шофера або інших осіб у кабіні.

- Підіймання балонів із стиснутим або зрідженим газом, що не укладені в спеціальні контейнери.

3.13. Кранівник зобов'язаний опустити вантаж, припинити роботу крана і сповістити про це особу, відповідальну за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами у разі виникнення несправностей, а також:

- У разі наближення грози, сильному вітрі, швидкість якого перевищує допустиму для роботи даного крана та зазначену в його паспорті, при цьому кранівник повинен виконувати вказівки інструкції заводу-виготовлювача щодо запобігання нахилу крана вітром.

- У разі недостатнього освітлення місця роботи крана, сильному снігопаді або тумані, а також в інших випадках, коли кранівник погано розрізняє сигнали стропальника або переміщуваний вантаж.

- Коли температура повітря нижче допустимої мінусової, позначеної в паспорті крана.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.

4.1. Не залишати вантаж у підвішеному положенні, а опустити його на землю.

4.2. Встановити стрілу і гак згідно з рекомендаціями завода-виготовлювача.

4.3. Знімні вантажозахоплювальні пристрої підкладки під опори скласти у відведене для них місце.

4.4. Поставити кран у призначене для стоянки місце, загальмувати його.

4.5. Зупинити двигун, вимкнути рубильник електричного крана в кабіні. Рубильник перед гнучким кабелем має бути вимкнений і замкнений на замок.

4.6. Зняти спецодяг, лице, руки помити з милом; при можливості прийняти душ.

Не дозволяється мити руки бензином, мастилом та ін.

4.7. Доповісти керівнику робіт про всі недоліки, які мали місце під час роботи.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНІЙ СИТУАЦІЇ.

5.1. У разі ситуації, що може призвести до аварії (наближення грози, сильному вітрі, снігопаді і тумані, ожеледі; температури нижче допустимої мінусової зазначеної в паспорті, у разі закручування канатів, тріщинах в металоконструкціях крана, стріли) слід, негайно зупинити роботу, огородити небезпечну зону, не допускати в неї сторонніх осіб.

5.2. Повідомити про те, що сталося, керівника робіт.

5.3. Якщо є потерпілі, надати їм першу медичну допомог); викликати швидку допомогу, або відвести потерпілих до лікарні.

5.3.1. Надання першої допомоги у разі враження електричним струмом.

У разі враження електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, вимкнути електроустановку від джерела живлення, а у разі неможливості вимкнення - відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосовуючи підручний ізоляційний матеріал;

У разі відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому, штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке, погіршенім кровообігу мозку. В такому стані оживлення починати необхідно негайно, після цього викликати швидку медичну допомогу.