1. ВИМОГИ I ЗАХОДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ПРАЦІ

    1. Механічна безпека

      1. Поверхні, пруги і кути

Доступні для оператора частини вирубальних інструментів та ножиць, крім інструментальної насадки, не повинні мати гострих пругів або кутів, а також шорстких або абразивних поверхонь, згіднозЗ.1 EN 292-2:1991.

  1. Опорні поверхні і стійкість

Вирубні інструменти та ножиці повинні бути сконструйовані і виготовлені так, щоб при розміщенні на горизонтальній поверхні вони зберігали стійке положення.

  1. Викиди під високим тиском

Гідравлічні системи повинні бути герметичними, щоб уникнути викидів рідини під високим тиском.

  1. Теплова безпека

Температура поверхні частин механізованого інструмента, з якими оператор стикається в процесі роботи або до яких може ненавмисно торкнутися, повинна відповідати вимогам EN 563.

Примітка. Граничні значення низьких температур наведено в CEN/TC 122.

Механізовані інструменти, використовувані в потенційно вибухонебезпечному середовищі повинні відповідати EN 1127-1. У зв’язку з тим, що відповідність механізованого інструмента вимогам роботи в потенційно вибухонебезпечному середовищі залежить не лише від інструмента безпосередньо, але і від інструментальної насадки та оброблюваної деталі, то у цьому стандарті неможливо дати конкретні рекомендації.

  1. Шум

    1. Загальні положення

Шум, утворюваний ручним механізованим інструментом, повинен бути якомога менший. Джерелом шуму, що виникає під час роботи ручного механізованого інструмента, може бути:

  • безпосередньо ручний механізований інструмент;

  • інструментальна насадка;

  • оброблювана деталь.

Примітка. Як правило, виробник не може впливати на шум, що утворюється в процесі обробляння виробу.

  1. Шум, спричинений ручним механізованим інструментом

Шум, спричинений безпосередньо ручним механізованим інструментом, поділяють на:

  • шум від двигуна;

  • шум, спричинений викидом повітря в пневматичних інструментах;

  • шум, спричинений вібрацією.

Шум, спричинений викидами повітря, є найвагомішою складовою шуму, утворюваного ручними механізованими інструментами з пневматичним приводом. Зниження цього шуму можна забезпечити застосовуванням якісного глушника.

Для зниження шуму, утворюваного ручним механізованим інструментом, рекомендовано виконувати вказівки, наведені в EN ISO 11688-1.

Примітка. Викиди повітря можна також видаляти шлангом із робочої зони, проте застосовування цього методу на практиці обмежено.

Шум, спричинений вібрацією, можна знизити, використовуючи звукопоглинальну Ізоляцію і віброгасники.

  1. Вібрація

Вібрація рукоятки ручного інструмента повинна бути якомога меншою. Для зниження вібрації механізованого інструмента рекомендовано керуватися принципами, викладеними у CR 1030-1.

  1. Оброблені або використані матеріали і речовини, що їх викидають у повітря

    1. Викиди повітря

У вирубальних інструментах та ножицях, що приводяться у дію стисненим повітрям, струмінь повітря, у разі викиду, повинен бути спрямованим так, щоб не заподіяти шкоди оператору і звести до мінімуму будь-які побічні ефекти, наприклад потрапляння на оператора пилу, що здувається, або відбитого струменя повітря,

  1. Мастила

Мастила, використовувані в вирубальних інструментах та ножицях за рекомендацією виробника, не повинні створювати небезпеки для здоров’я оператора і довкілля.

  1. Ергономіка

    1. Конструщія рукоятки

Конструкція рукоятки та інших деталей, призначених для утримування механізованого інструмента, повинна забезпечувати для оператора можливість правильного маніпулювання інструментом під час виконання операцій. Форма рукояток повинна відповідати. функційним анатомічним особливостям і розмірам руки обслуговувального персоналу згідно 3 3.6 EN 292-2 та EN 614-1.

Для механізованого інструмента, маса якого перевищує 2 кг (разом Із інструментальною насадкою), необхідно передбачити можливість його утримування обома руками в процесі піднімання або роботи.

Міцність та спосіб кріплення знімної рукоятки повинні відповідати характеру виконуваної роботи.

  1. Пристрій керування

Пристрій керування треба розташовувати на рукоятці, або на тій частині механізованого інструмента, за яку тримається оператор, так, щоб ним було легко користуватися в процесі роботи.

Для вирубальних інструментів і ножиць, призначених для тривалої роботи, зусилля натиску на пристрій керування повинно бути якомога меншим.

Додаткову інформацію стосовно зусилля натиску на пристрій вимикання наведено в EN 894-3.

  1. Підвішувальний пристрій

У разі потреби треба передбачити можливість приєднання підвішувального пристрою до механізованого інструмента. Установлення пристрою не повинно приводити до виникнення додаткового ризику.

  1. Засоби і заходи забезпечення безпеки праці

    1. Пристрій пускання-зупинення

Вирубальні інструменти та ножиці потрібно обладнувати одним пристроєм керування, що здійснює їхнє пускання і зупинення. Його треба розташовувати в зоні рукоятки, щоб оператор міг натискати на нього, не послаблюючи зусилля на рукоятці.

Пристрій пускання-зупинення повинен бути сконструйований так, щоб у його вільному положенні інструментальна насадка не працювала. У разі звільнення він повинен без стороннього впливу повертатися в положення зупинення, тобто відповідати типу «робота за постійного натискання».

Пристрій пускання-зупинення повинен знаходитися у положенні зупинення або негайно повертатися у положення зупинення, у разі під’єднання ручного інструменту до джерела енергії.

Пристрій пускання-зупинення не повинен блокуватися у ввімкнутому положенні Виняток складають вирубальні інструменти з ходом не менше 8 мм та потужністю менше 500 Вт, в яких конструкція пристрою пускання-зупинення може передбачати блокування у ввімкнутому положенні, за умови, що його можливо розблокувати, не зменшуючи натиск на рукоятку.

  1. Ненавмисне пускання

Пристрій пускання-зупинення повинен бути сконструйований, розміщений або захищений так, щоб ризик ненавмисного пускання був зведений до мінімуму. Перевіряти треба відповідно до 7.3.

  1. Керування двома руками

Вирубальні інструменти, що мають хід більше 8 мм, повинні мати дві рукоятки та управління двома руками відповідно до типу 1 згідно з EN 574.

  1. ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ КОРИСТУВАЧА

    1. Маркування, попереджувальні знаки і написи

Вирубальні інструменти та ножиці повинні мати маркування э такою інформацією:

  • назва та адреса виробника;

  • познака серії або типу;

  • номер виробу або номер партії;

  • рік випуску;

  • максимальний робочий тиск для пневматичних Інструментів або максимальний тиск і витрата для гідравлічних інструментів;

  • максимальна швидкість обертання неробочого ходу в обертах за хвилину (об/хв).

На вирубних інструментах та ножицях завжди треба наносити графічний символ, який вказує, що до початку роботи необхідно ознайомитися з робочою інструкцією, як показано в додатку В. Інші графічні символи, що можуть бути використані, наведено в додатку В.

  1. Інструкція з експлуатування

    1. Загальні положення

Інструкцію з експлуатування повинен складати виробник і вона повинна містити:

  • робочу інструкцію;

  • інструкцію з обслуговування.

Робочі інструкції повинні бути складені відповідно до 5.5.2 EN 292-2 та додатка А, 1.7,4 та 2.2 EN 292-2. Щодо залишкового ризику — відповідно до 5.5 EN 292-1.

  1. Робоча інструкція

Робоча інструкція повинна містити вказівки щодо належного використовування вирубальних інструментів та ножиць і відомості щодо використовуваних разом із ним інструментальних насадок.

У робочій інструкції потрібно вказувати, що будь-яке застосовування не за призначеністю заборонено.

У інструкції повинні міститися застороги щодо можливих випадків неправильного використовування інструмента, відомих із досвіду роботи.

У робочій інструкції повинні бути наведені відомості щодо шумових характеристик інструмента.

У робочій інструкції повинна бути наведена інформація щодо вібрації рукояток.

Робоча інструкція повинна містити нормативні посилання на чинні стандарти щодо вимірювання шуму і вібрацій,

У робочій інструкції повинно бути наведено рекомендації щодо використовування захисних навушників.

Робоча інструкція повинна містити такі застороги:

  • що механізовані інструменти, як правило, не ізольовані, у випадку контакту з джерелами електроенергії;

  • що у вибухонебезпечному середовищі можна використовувати лише механізовані інструменти, спеціально призначені для цих умов;

  • що несподіваний pyx чи поломка механізованого інструмента можуть призвести до ушкодження інструментальної насадки;

  • що незручне положення може протидіяти звичайному чи непередбаченому руху механізованого інструмента;

  • що необхідно регулярно перевіряти надійність кріплення інструмента до підвішувального пристрою в разі його використовування;

  • про небезпеку порізу або відсічення;

  • про небезпеку викиду обрізків метану;

  • про небезпеку удару пневмошлангами, Інструкція повинна містити вказівки:

  • про необхідність застосовування лише таких мастил, що зазначені виробником;

  • про необхідність застосовування лише тієї робочої рідини, що зазначена виробником;

  • про необхідність звільнення пристрою пуску-зупинення у разі припинення подавання енергії.

Примітка. Рекомендовано разом із виробником перевірити можливість застосовування негорючих рідин.

Для гідравлічних вирубальних інструментів і ножиць повинна бути наведена інформація щодо конструкції і розмірів з’єднань:

  • характеристика з’єднання;

  • характеристика шлангів за тиском і витратою;

  • максимальний тиск на вході;

  • максимальна витрата;

  • максимальна температура рідини на вході.

  1. Інструкція з обслуговування

Інструкція з обслуговування повинна містити;

  • інструкцію із систематичного технічного обслуговування механізованого

інструмента для убезпечнювання використовування;

  • інформацію про періодичність систематичного технічного обслуговування, наприклад, через визначені періоди роботи, після виконання кількості циклів або операцій, кількості ремонтів протягом року;

  • інструкції щодо утилізації, безпечної для персоналу і довкілля.

  1. ПЕРЕВІРЯННЯ

    1. Шум

Відповідність пунктам 5.3 i 6.2.2 треба перевіряти так:

треба виміряти і визначити згідно з prEN ISO 15744 еквівалентний тривалий, коригований за характеристикою А рівень звукового тиску.

Скоригований за характеристикою А рівень звукової потужності треба вимірювати і визначати згідно з prEN ISO 15744.

Значення величини шуму повинно відповідати EN ISO 4871.

  1. Вібрація

Відповідність 5.4 i 6.2.2 треба перевіряти так:

рівень вібрації на рукоятці механізованого інструмента потрібно вимірювати і визначати згідно з EN 28662-1 і EN ISO 8662-10.

Значення величини вібрації повинно відповідати EN 12096.

  1. Ненавмисне пускання

Відповідність 5.7.2 потрібно перевіряти так:

механізований інструмент підмикають до джерела енергії, встановлюють у довільне положення та тягнуть по горизонтально площині за шланг.

При цьому пристрій пускання-зупинення не повинен спрацьовувати,

  1. Схема перевірянь вимог безпеки

Вимоги безпеки

Візуальне оглядання

Функційне перевіряння

Вимірювання

Посилання на пункти цього стандарту або інших стандартів

  1. Поверхні, пруги і кути

  2. Опорні поверхні і стійкість

X

X





Вимоги безпеки

Візуальне оглядання

Функційне перевіряння

Вимірювання

Посилання на пункти цього стандарту або інших стандартів

5.1.3. Викиди під високим тиском

X




5.2. Теплова безпека



X

EN 563

5.3. Шум



X

prEN ISO 15744

5.4. Вібрація



X

EN 28662-1 EN ISO 8662-10

5.5.2. Мастила

X



.

5.6.1. Конструкція рукоятки

X




5.6.2. Пристрій керування

X

X



5.6.3. Підвішувальний пристрій


X



5.7.1. Пристрій пускання-зупинення


X



5.7.2. Ненавмисне пускання


X


7.3

5.7.3. Керування двома руками

X

X