10 МАРКУВАННЯ

10.1 Вимоги щодо обов'язкового маркування скла листового, що виготовляється за цим стандартом, відсутні.

Виробник має право за бажанням проводити маркування або нанесення ярликів на продукцію. Вигляд і розташування ярлика визначає виробник (постачальник).

Поверхню листів флоат-скла, що не була в контакті з розплавом металу, за вимогою споживача маркують будь-яким способом, що не пошкоджує скло.

10.2 Маркування і ярлики добровільного характеру наносяться у такий спосіб, щоб забезпечити чітке розмежування їх від обов'язкового маркування і ярликів.

10.3 Виробник (постачальник) або його агент зобов'язані організувати систему довідкової інформації про продукцію, яка забезпечує визначення експлуатаційних характеристик і властивостей та показників, що були визначені за цими характеристиками.

10.4 Виробник зобов'язаний розробити карту визначення характеристик і експлуатаційних властивостей продукції на основі зазначеної інформації.

Карту визначення характеристик і експлуатаційних властивостей продукції може бути складено у формі каталогу на будь-якому носії (на папері, диску, сайті в мережі Інтернет тощо), посилання на який обов'язково включається до маркування продукції. До цього каталогу включаються показники або класи характеристик, експлуатаційні властивості яких заявляються виробником. Якщо експлуатаційні властивості виробником не заявляються, робиться познака "NPD" (No performance determined – Експлуатаційних якостей не визначено).

10.5 Виробник не має права використовувати позначення "Експлуатаційних якостей не визначено", коли показник знаходиться на граничному рівні або нижче нормативного.

10.6 Маркування повинно виконуватися українською мовою при поставці продукції в Україні, або мовами, вказаними у договорі на поставку при поставці продукції за межі України.

11 ПАКУВАННЯ

11.1 Скло листове упаковують у ящики, розбірні пакети, L-подібні піраміди, спеціалізовані контейнери, спеціальний транспортний засіб або інший вид тари за чинною в Україні нормативною документацією.

За узгодженням виробника (постачальника) зі споживачем допускаються інші способи упакування, що забезпечують зберігання скла.

11.2 У кожну одиницю тари встановлюють листи скла одного типу, розміру і товщини.

За узгодженням виробника (постачальника) зі споживачем допускається установлювати в одну одиницю тари листи скла різних типів, розмірів, кольору, товщини.

11.3 Скло листове встановлюють і упаковують так, щоб уникнути можливості зміщення листів скла один відносно одного.

11.4 При упакуванні в тару повинні вживатися заходи для забезпечення зберігання скла від механічних пошкоджень і атмосферних опадів.

11.5 Листи скла повинні бути перекладені прокладними матеріалами.

Для прокладного матеріалу рекомендується застосовувати папір згідно з ГОСТ 8273, ГОСТ 8828, порошкові матеріали, коркові прокладки, прокладки на основі полімерів та інші матеріали, які не містять дряпаючих включень.

Як ущільнювальний матеріал використовують гофрований картон згідно з ГОСТ 7376, волокнисті плити, деревну, паперову або із синтетичних матеріалів стружку, гуму, інші матеріали.

Використання матеріалів для пакування дозволяється узгоджувати зі споживачем.

11.6 На кожну одиницю тари прикріплюють або вкладають у тару ярлик, у якому вказують:

- найменування і (або) товарний знак підприємства-виробника (постачальника), його юридичну адресу;

- назва країни-виробника;

- умовне позначення продукції;

- кількість листів скла, шт. та м2;

- штриховий код продукції;

- номер пакувальника і дату упакування;

- дату відвантаження.

Допускається у ярлику вказувати додаткову інформацію, розшифровку якої наводять у технічній документації виготовлювача.

11.7 Транспортне маркування роблять згідно з ГОСТ 14192 з нанесенням маніпуляційних знаків: "Крихке. Обережно", "Верх", "Берегти від вологи" тощо.

12 ПРАВИЛА ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

12.1 Під час транспортування і зберігання повинно бути забезпечено збереження якісних
показників продукції.

Упаковане скло листове транспортують будь-яким видом транспорту згідно з правилами перевезень вантажів, що діють на даному виді транспорту.

12.2 При транспортуванні тара зі склом повинна бути розміщена так, щоб торці листів скла були розміщені у напрямку руху транспорту, і закріплена так, щоб уникнути можливості її зміщення й розгойдування в процесі транспортування.

12.3 При навантаженні, транспортуванні, вивантаженні і зберіганні продукції повинні вживатися заходи щодо захисту її від зовнішніх чинників, ударів, механічних пошкоджень і впливу вологості.

12.4 Продукцію рекомендується зберігати в закритих, сухих, опалюваних приміщеннях у розпакованому вигляді на стелажах або пірамідах на гумових, повстяних або дерев'яних підкладках під нахилом із кутом до вертикалі від 5 градусів до 15 градусів. Скло листове повинно бути перекладене прокладними матеріалами.

Допускається зберігання продукції в тарі за умови, якщо тара, прокладні, ущільнювальні та пакувальні матеріали не піддавалися зволоженню при виконанні інших вимог даного розділу.

12.5 При навантаженні і вивантаженні транспортних засобів із продукцією необхідно вживати заходів безпеки щодо персоналу. Увесь персонал, який виконує роботи з навантаження, вивантаження й транспортування продукції, повинен пройти навчання правилам виконання цих операцій і правилам техніки безпеки при їх виконанні.

112.6 Персонал, який навантажує, вивантажує й транспортує продукцію, повинен бути забезпечений спецодягом, захисними касками, окулярами, рукавицями, взуттям і обов'язково використовувати їх під час виконання цих робіт.

13 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

13.1 Скло листове відповідно до розділів 5, 6 підлягає постійному внутрішньому контролю за виробництвом, який здійснює виробник.

Всі елементи, вимоги і положення системи контролю якості, прийняті виробником, систематично оформлюються документально, установлюються вимоги до журналів (протоколів) контролю, змісту і послідовності визначених даних. Така система виробничого контролю повинна забезпечувати контроль якості і необхідні характеристики скла листового, а також ефективну роботу системи виробничого контролю, що перевіряється.

Контроль виробництва на підприємстві здійснюється згідно з додатком А.

У додатку А також наведена зведена інформація про випробування, які виробник зобов'язаний проводити у межах контролю виробництва на підприємстві, а також в межах подальшого випробування зразків, відібраних на підприємстві згідно зі встановленим планом випробувань.

Характеристики, що розглядаються в межах контролю виробництва на підприємстві, наведено у таблиці 18.

Таблиця 18 – Характеристики, що розглядаються в межах контролю виробництва на підприємстві

Характеристика

Відповідний параметр, пов'язаний з характеристикою

Примітка

Вивільнення в атмосферу небезпечних речовин

Перевірка вхідних матеріалів

Хімічний склад

Додаток А

Якісні показники скла листового згідно з розділами 5, 6

Післявиробничий контроль продукції

Нанесення ярликів на продукцію, що виходить з підприємства

13.2 Безперервний нагляд і оцінка контролю виробництва на підприємстві

У ході безперервного нагляду і оцінки контролю виробництва на підприємстві розглядаються лише параметри, перераховані у таблиці 18, з урахуванням додатка А.

Частота проведення наглядової ревізії на нових виробничих підприємствах або підприємствах, які ще не мають системи контролю виробництва на підприємстві згідно з цим стандартом, становить два рази на рік.

Якщо під час оцінки не виявлено випадків невідповідності продукції вимогам цього документа і ревізія підтверджує дотримання вимог протягом чотирьох оцінок поспіль, частоту проведення наглядових ревізій можна зменшити до одного разу на рік.

Якщо була виявлена значна невідповідність вимогам цього стандарту, перевірка проводиться повторно через два місяці. Після цього частота проведення наглядових ревізій знову становить два рази на рік. Якщо в ході повторної перевірки також виявлені випадки невідповідності вимогам, протягом двох місяців проводиться повторна початкова ревізія і контроль виробництва на підприємстві, а також наглядова ревізія. Якщо в ході цієї повторної початкової перевірки і наглядової ревізії також виявлена значна невідповідність вимогам, скло листове вважається таким, що не відповідає цьому стандарту.

13.3 Приймання партії скла листового

Приймання скла листового рекомендується проводити партіями. До партії повинні включатися листи скла відповідно до 5.2. Розмір партії не повинен перевищувати 5000 м2.

При прийманні продукції застосовується двоступеневий контроль, для чого від партії відбирають листи скла згідно з таблицею 19.

Партію продукції приймають, якщо кількість дефектних листів скла на першому ступені контролю менша або дорівнює приймальному числу, і бракують без призначення другого ступеня контролю, якщо кількість дефектних листів скла більша або дорівнює бракувальному числу.

Якщо кількість дефектних листів на першому ступені контролю більша приймального числа, але менша бракувального, виконують другий ступінь контролю.

Таблиця 19 – Обсяги відбору листів скла для приймання партії продукції

Обсяг партії продукції, листів скла, шт.

Ступінь контролю

Обсяг відбору листів скла, шт.

Приймальне число

Бракувальне число

До 90 вкл.

Перший

3

0

2

Другий

3

1

2

Від 91 до 150 вкл.

Перший

5

0

2

Другий

5

1

2

Від 151 до 280 вкл.

Перший

8

0

2

Другий

8

1

2

Від 281 до 500 вкл.

Перший

13

1

3

Другий

13

2

4

Від 501 до 1200 вкл.

Перший

20

1

4

Другий

20

4

5

Від 1201 до 3200 вкл.

Перший

32

2

5

Другий

32

6

7

Від 3201 до 10000 вкл.

Перший

50

3

7

Другий

50

8

9

Партію продукції приймають, якщо кількість дефектних листів скла на першому та другому ступенях контролю менша або дорівнює приймальному числу двох ступенів, і бракують, якщо кількість дефектних листів скла більша або дорівнює сумі бракувальних чисел.

Прямі кути контролюють на п'яти листах скла від партії згідно з 5.2. Коефіцієнт направленого пропускання світла визначають на трьох листах скла від партії згідно з 6.3. Якщо відібрані зразки не відповідають даному стандарту за вимогами прямих кутів і коефіцієнта направленого пропускання світла, виконують повторне випробування на подвійній кількості зразків скла листового, відібраних від тієї ж партії. У разі незадовільних результатів повторної перевірки партія скла листового не підлягає прийманню.

Споживач має право здійснювати контрольну перевірку відповідності скла листового вимогам цього стандарту, дотримуючись при цьому зазначених порядку відбору зразків і методів випробування.

13.4 Контроль виробництва на підприємстві і перевірка зразків згідно зі встановленим планом випробувань

Контроль виробництва на підприємстві – це постійний внутрішній контроль за виробництвом, який здійснює виробник.

Всі елементи, вимоги і положення, прийняті виробником, систематично оформлюються документально у письмовій формі і процедур. Така документація системи виробничого контролю має забезпечувати загальне розуміння контролю якості і необхідних характеристик продукції й ефективної роботи системи виробничого контролю, що перевіряється.

Контроль виробництва на підприємстві здійснюється згідно з додатком Б цього документа.

Примітка 1. Вважається, що вимоги цього розділу задовольняє система контролю виробництва на підприємстві згідно з ДСТУ ISO 9001, розроблена з урахуванням особливостей конкретної продукції відповідно до цього документа.

Примітка 2. Для нанесення маркування, передбаченого законодавством, може виникнути потреба у залученні третіх осіб (додаток В).

У додатку Б цього стандарту також наведена зведена інформація про випробування, які виробник зобов'язаний проводити у межах контролю виробництва на підприємстві, а також в межах подальшого випробування зразків, відібраних на підприємстві згідно зі встановленим планом випробувань.

14 ОЦІНКА ВІДПОВІДНОСТІ

14.1 Загальні вимоги

Відповідність скла листового вимогам даного стандарту оцінюється за результатами контролю виробництва на підприємстві та визначення експлуатаційних властивостей виробів зі скла на основі фактичних випробувань або інших процедур (наприклад, традиційних, встановлених стандартом, табличних або загальноприйнятих показників, встановлених стандартом або поширених методів розрахунку, звітів про випробування тощо) відповідно до положень та вимог цього стандарту.