3.5 Під час виконання робіт щодо догляду за шлаковою льоткою

3.5.1 Шлакова льотка в період між випусками повинна бути закрита механічним стопором. Відкривати її можна тільки для випуску шлаку.

3.5.2 При розбиранні футляра шлакової льотки отвір шлакової фурмочки повинен бути закритий ручним стопором. Відведений при цьому з шлакової льотки в крайнє верхнє положення стопор повинен утримуватися запобіжною защібкою.

3.5.3 Випуск шлаку повинен бути негайно припинений у випадку сильного розпалу футляра шлакової льотки, появи великої кількості бризок чавуну, незадовільного стану набивання "діжки", зниження тиску води або підвищення її температури вище допустимого рівня, перебоїв в подачі води з системи охолодження шлакового приладу.

3.5.4 В разі несправності механічного стопора, а також прогару шлакової фурмочки допускається закриття шлакової льотки ручним стопором при зниженні тиску дуття.

3.5.5 При закритті шлакової льотки в разі загоряння фурмочки стопор варто відводити обережно, щоб не відбулося викиду шлаку. При цьому з боку підходу до шлакової льотки повинна бути встановлена металева стінка.

3.5.6 При відкриванні шлакової льотки з міцною кіркою необхідно забивати лом, при цьому лом необхідно тримати на витягнутій руці і знаходитися з протилежного боку працюючого з кувалдою.

3.5.7 При вибиванні лома з льотки за допомогою клин-кільця горновий, що вибиває, повинен піддержувати лом гребком або відпаленою пікою довжиною не менше двох метрів і знаходитися з протилежного боку від працюючого кувалдою.

3.5.8 Перш ніж відкрити випуск шлаку, необхідно перевірити закріплення скоби. Інакше при забиванні стопора фурмочка може відійти від амбразури і шлак піде між фурмочкою і амбразурою, що призведе до аварії.

3.5.9 Необхідно не рідше одного разу за зміну обробляти футляр шлакової льотки, щоб амбразура і "діжка" завжди були покриті шаром глини для запобігання негативного впливу рідкого шлаку на шлаковий прилад. Порушення цієї вимоги може призвести до прогару амбразури з вибухом, під час якого можна одержати тілесні ушкодження.

3.5.10 Не дозволяється відкривати шлак на льотку, якщо в ній є вода: шлак відкривати тільки після усунення джерела попадання води.

3.5.11 Не можна допускати сильної продувки шлакової льотки, тому що в цьому випадку її важко закрити і можна одержати опіки.

3.5.12 При відкритті шлакової льотки зняттям стопора необхідно виконати наступні вимоги:

- переконатися в наявності шлаку вище осі шлакової льотки;

- перевірити наявність ковшів під носками;

- перевірити готовність шлакових канав до видачі шлаку.

3.5.13 Якщо при знятті стопора - при постановці ручки золотника в положення «вгору» стопор з льотки не виходить, треба ручку поставити у вихідне положення і, ставши осторонь, кілька разів ударити кувалдою по спеціально для цього привареній планці на хвостовій частині стопора та за допомогою пневмоциліндра стопор вивести з льотки.

3.5.14 При закритті шлакової льотки ручним стопором, з боку підходу до неї, слід зробити захисну стінку, з хвилястого заліза для встановлення листів на кронштейн шлакового стопора.

3.5.15 Розпіковку шлакової льотки необхідно робити спеціально приготовленою пікою, зігнутою на кінці так, щоб працюючий міг знаходитися осторонь від осі шлакової льотки. Для точного влучення в отвір шлакової льотки слід покласти контрвантаж, виготовлений з відпаленої піки.

3.5.16 Піки, що використовувалися, а також контрвантаж не повинні мати гострих кінців.

3.5.17 При виготовленні футляра шлакової льотки стару глину, що залишилася, треба очистити від шлакових вкраплень, потім льотку набити глиною.

Якщо набити глину на шлакову кірку, то під час видачі шлаку свіжа глина може бути вирвана з льотки, що утруднить її закриття, а також при цьому може перегоріти кріплення шлакового стопора, що являє собою велику небезпеку.

3.5.18 В разі, якщо на шлаковій льотці - великі продуви і газ погано горить, необхідно всі роботи виконувати в газозахисній апаратурі.

3.5.19 Перед заміною шлакової фурмочки, амбразури або «діжки» доменну піч необхідно продути «насухо».

3.5.20 Якщо під час видалення шлакової фурмочки з печі пішов шлак, подавати воду в льотку не дозволяється.

3.5.21 За наявності тріщин в амбразурі чеканити їх не дозволяється, тому що під час чеканення льотка може продути або може піти шлак, що призведе до опіків.

3.5.22 Після установки на місце шлакової фурмочки потрібно закрити шлакову льотку стопором. Приступити до виготовлення футляра на цій льотці можна тільки після появи шлаку, коли він перекриє льотку.

3.5.23 Під час виконання робіт на шлаковій льотці при піднятому стопорі необхідно вставляти запобіжний лом, щоб стопор у разі падіння тиску стисненого повітря або при обриві каната не міг упасти на працюючого біля льотки.

3.5.24 При сильно пропаленій фурмочці або амбразурі в горні порушується дренаж продуктів плавки, відбувається скупчення чавуну і шлаку біля згорілого шлакового приладу. Чавун і шлак можуть бути застиглими й утворити "закозлену" масу або ж рідкими, що зібралися за тонкою стійкою гарнісажу. При витяганні фурмочки гарнісаж може зруйнуватися і потраплення чавуну у воду може призвести до вибуху, який супроводжується викидом розпечених газів, бризок чавуну, шлаку і коксового сміття. Щоб цього не допустити необхідно ще на тихому ходу, або вже на зупиненій печі, перевірити надійність гарнісажу шляхом забивання лому через отвір шлакової фурмочки. При забиванні лому стояти необхідно збоку від шлакової льотки.

3.5.25 При аварійному «виносі» шлакового приладу горновий повинен вивести людей з небезпечної зони, повідомити майстрові або газівникові про те, що трапилося, вжити заходів щодо запобігання розвитку аварії.

3.6 При виконанні робіт щодо виготовлення та експлуатації головного жолоба

3.6.1 Виготовлення набивної футеровки головного жолоба повинне виконуватися за графіком. При виявленні руйнування набивної футеровки, наявності тріщин, «козлів» чавуну, порушенні встановлених відміток перевалів і скімерних отворів, виконується ремонт незалежно від графіка.

3.6.2 Перед виготовленням нової набивної футеровки головного жолоба під ливарним двором доменних печей повинні знаходитися очищені від сміття думпкари.

3.6.3 При ремонті набивної футеровки головного жолоба використовується електромостовий кран ливарного двору (далі - кран ливарного двору), двопетлеві канатні і ланцюгові стропи й інші спеціальні пристосування.

3.6.4 Перед ремонтом головний жолоб необхідно звільнити від рідких продуктів плавки, залити водою для зниження температури набивної футеровки, очистити від сміття закладні деталі жолоба і підхід до нього.

3.6.5 При ремонті тріщин і прогарів днища головного жолоба рідкий чавун видаляється методом видування стисненим повітрям, підведеним гумовотканевим рукавом до труби довжиною не менш як 3 метри. Гумотканинні рукави не повинні мати тріщин, розривів і мають бути розраховані на тиск не менш як 0,6 Мпа (6 кг/см"), кінці з'єднуються ступінчастими ніпелями з обтягуванням їх хомутами.

3.6.6 Видування чавуну стисненим повітрям необхідно проводити в складі не менше двох чоловік. Один утримує трубу, інший - за допомогою вентиля регулює подачу стисненого повітря. Горнові повинні бути одягнені в установлений за нормами спецодяг, застібнуті на всі ґудзики, й мати захисні щитки.

3.6.7 При руйнуванні відпрацьованої футеровки жолоба і навантаженні її в думпкар необхідно працювати в суконному костюмі, користуватися респіратором типу «Лепесток» при включеній установці повітряного душування.

3.6.8 Руйнувати відпрацьовану футеровку необхідно ломом довжиною не менш як 1,5 метра. При використанні кувалди тримати лом у витягнутій руці на 300-350 мм нижче кінця, по якому наносяться удари.

3.6.9 Перед очищенням жолоба від сміття і скрапу необхідно, насамперед, насипати холодний пісок під ноги. Ставати ногами на кірку чавуну, шлаку або на гарячий пісок не дозволяється.

3.6.10 Дрібні частини відпрацьованої футеровки і гарячий пісок з жолоба викидається в зону дії крана ливарного двору. Під час виконання цієї операції необхідно бути уважним і обережним, щоб не заподіяти тілесних ушкоджень працюючому поруч.

3.6.11 При виготовленні жолоба відпрацьована футеровка прибирається частинами краном ливарного двору за допомогою ланцюгових строп (типу ЗСІД10-К17) і двопетельних канатних строп (типу СКП-5,0) за закладні деталі або за гак.

3.6.12 Після закінчення стропування за закладні деталі горнові повинні вийти з зони дії крана ливарного двору на безпечну відстань. Керує роботою крана ливарного двору горновий, призначений майстром доменної печі.

3.6.13 Транспортувати в думпкар відпрацьовану футеровку краном необхідно на висоті не менш як 0,5 м вище наявного огородження ливарного двору, у супроводі сигнальника або в контейнер для сміття, з наступним відвантаженням в думпкар.

3.6.14 Перебування людей у зоні транспортування відпрацьованої футеровки не дозволяється.

3.6.15 Під час виконання вантажопідйомних робіт в думпкари включається червоний сигнал сфітлофора на постановних залізничних коліях або розбирається схема керування штовхачами чавуновозів, за допомогою ключа-бирки. Пробним включенням контролера штовхачів необхідно переконатися в їхньому відключенні.

3.6.16 Знаходитися в думпкарі під час навантажувальних робіт не дозволяється.

3.6.17 Не дозволяється ходити по відпрацьованій футеровці.

3.6.18 За необхідності відчеплення строп потрібно підніматися в думпкар по приставних драбинах типу ЛПВС, виготовлених за ГОСТ 26887-86.

3.6.19 Розстропування частин відпрацьованої набивної маси необхідно проводити гачком. Довжина гачка повинна забезпечувати безпечну відстань горнового від відпрацьованої футеровки, але не менш як 1,5 метра.

3.6.20 Прибирання дрібних частин відпрацьованої футеровки необхідно виконувати грейфером. Перебування людей в зоні дії грейфера не дозволяється.

3.6.21 Направляти грейфер в жолоб для збирання дрібних частин відпрацьованої футеровки необхідно гачками.

3.6.22 Під час підйому відпрацьованої футеровки за допомогою гака (чобота) під неї заводять гачками канатні або ланцюгові стропи. Для фіксації частини відпрацьованої футеровки необхідно установити контрвантаж і відвантажити її.

3.6.23 Відпрацьовану футеровку, що залишилася від футляра прибирають кліщами та лопатами в зону дії крана ливарного двору.

3.6.24 Після повного очищення головного жолоба горнові в ньому встановлюють закладні деталі та підсипають пісок шаром 100-150 мм.

3.6.25 Нова набивна маса транспортується до жолоба в контейнерах краном ливарного двору, при цьому стропальник, переконавшись в надійності стропування, повинен підняти контейнер на висоту 200-300 мм від підлоги ливарного двору.

3.6.26 Висипання нової набивної маси в жолоб з контейнера виконується зачаленням за два вушки, що знаходяться в нижній частині. Перед висипанням необхідно переконатися у відсутності людей у зоні перекидання контейнера.

3.6.27 Набивна маса ущільнюється електровібротрамбовкою, з дотриманням вимог охорони праці при її експлуатації, і сушиться газовим пальником.

3.6.28 Примикання головного жолоба до кожуха печі ретельно ущільнюється та контролюється майстром печі.

3.6.29 Під час виготовлення скімерного пристрою набивна маса подається грейфером або лопатами з контейнера. Ущільнення маси в скімерному пристрою виконується ручним трамбуванням.

3.6.30 Заправлення випускного отвору слід виконувати сирим і сухим піском.

3.6.31 При підборі випускного отвору знаходитися у відвідному жолобі не дозволяється.

3.6.32 При бесперевальній системі роботи, грануляцію шлаку в жолобі слід робити розсіяним струменем води, дзеркало чавуну в «тарілці» теплоізолювати сухим піском.

3.6.33 Перед розкриттям чавунної льотки необхідно переконатися у відсутності міцної кірки в жолобі й у «тарілці». За наявності міцної кірки руйнувати її слід ломом довжиною не менш як 2 метри, підняти тимчасовий шлаковий перевал.

3.6.34 Працювати без спуска «перевалу» на одну льотку дозволяється не більш 8 годин.

3.6.35 Після закриття випуску чавуну по обидва боки головного жолоба виставити трафарети «Обережно, рідкий метал!». Під носком для спуску перевалу необхідно виставити чувуновізний ківш.

3.6.36 Спуск перевалу обов'язковий при ремонті і прибиранні постановних залізничних колій чавуновозів і шлаковозів, ремонтах механізмів горна.

3.7 Під нас виконання робіт щодо виготовлення чавунних і шлакових жолобів

3.7.1 Ремонт канав повинен виконуватися тільки після повного очищення їх від скрапу, чавуну і шлаку. Для прибирання скрапу повинні застосовуватися спеціальні кліщі і коробки.

3.7.2 Зливальні носки стаціонарних і рухливих жолобів повинні бути обгороджені на висоту поручнів ливарного двору.

3.7.3 Під час заправлення зливальних носків, без огорож, горнові зобов'язані користуватися випробуваними запобіжними поясами.

3.7.4 Прибираючи канави, не дозволяється ставати на поверхню застиглого чавуну і шлаку, тому що верхня застигла кірка може провалитися.

3.7.5 Руйнування чавунної або шлакової канави слід проводити довгим ломом, щоб рідкий чавун або шлак , що знаходяться всередині, не міг заподіяти опіки.

3.7.6 Забираючи чавуний скрап або шлак у коробки, при підйомі його з площадки, слід стояти так, щоб не обпекти ноги рідким чавуном або шлаком, що знаходиться всередині, або ж гарячим піском, що обсипається.

3.7.7 Перш ніж скидати шматки чавуну в коробки їх слід оглянути.

3.7.8 При скиданні кліщами шматків чавуну або шлаку в коробки потрібно своєчасно розтискати і прибирати їх, щоб запобігти травмування.

3.7.9 При підйомі шматків краном необхідно відійти вбік і дати сигнал на підйом.

3.7.10 При прибиранні скрапу з канав, його треба укладати уздовж коробки для забезпечення габаритів в думпкарі.

3.7.11 При очищенні канави від дрібного скрапу і гарячого піску в канаву ставати не можна.