Примітка. Жолоб повинен бути з'єднаний із водопроводом, щоб заповнювати його водою до визначеного рівня.

Розміри у метра


о

<30 <30 <30 <30 <30

<30 <30 ОО ОО <30




Пояснення:

1 — пробка.

Рисунок 20 — Жолоб

5.15.1.4 Метод проведення

Н
а незаповнений водою жолоб вміщують платформи, що повертаються, так, щоб по жолобу можна було робити 1 кроків від одного краю до іншого з нормальною довжиною кроку під час ходіння (наприклад так, щоб кожна ног ступала на дно жолоба п'ять разів). Наповнюють жолоб водою на (30 ± 3)мм.

А

її [і г

її і


п
І]

Пояснення:

  1. — устілка;

  2. — верхня частина взуття;

Шви верхньої частини взуття та на устілці;

Зони першого проникання;

Зони тривалого проникання.

Рисунок 21 — Приклад схеми зазначення зон проникання води

взутті

Переконуються, що взуття цілком сухе. Вдягають сухе взуття на панчоху, закривають її, використовуючи штанин або інший захист і встають на одну з платформ. Проходять 100 разів по довжині жолоба з водою, використовуют платформи, що обертаються, під час кожного оберта. Рухаються обережно, щоб вода не потрапила через вер взуття. Щоб уникнути потрапляння води через верх взуття, ходять у більш повільному темпі, ніж нормальний, ал не повільніше, ніж один крок у секунду.

Після проходження 100 разів довжини жолоба знімають взуття і ретельно досліджують внутрішню частину візуальн та на дотик для виявлення ознак проникання води. Якщо відбулося проникання, фіксують його місце і ступінь н схемі для кожного черевика або взуття (рисунок 21 приклад щодо форми схеми).

Повторюють випробовування з двома іншими парами взуття.

5.15.2 Машинний метод

  1. Метод

Ціле взуття на визначеній глибині води піддають механічним діям обертання мокрих щіток. Ступінь проникання вод визначають перевірянням.

  1. Устаткування

    1. Ваги, з точністю до 0,1 г.

    2. Прилад для визначення водостійкості (див. рисунок 22), з однією чи більше випробних положень, особливостями, вказаними в 5.15.2.2.1 до 5.15.2.2.2.6.

      1. Опора для випробного зразка, що складається з прямокутної сталевої пластини з нерухомим затисками на одному кінці та пересувними затисками на іншому кінці, що дозволяє випробному зразку бут зафіксованим для проведення випробовування (рисунок 23).

      2. Система з двох щіток, що обертаються, дві щітки розташовані по двом сторонам випробного зразка, н відстані L, що регулюється (див. рисунок 22) та здійснюють зворотні рухи вперед та назад по всій довжи випробного зразка, незалежно від його розміру. L сума ширини взуття плюс 80мм.

Горизонтальний рух кожної щітки завершується обертовим рухом, напрям якого змінюється в кінці кожног горизонтального циклу. Напрям обертання кожної щітки, як і рухи вперед та назад, див. на рисунку 24.

Розміри у міліметра

610



Пояснення:

  1. — рухи вперед та 4 — опора для назад; випробних зразків;

  2. — зрошувальна 5 — прозорий

система; резервуар для води

— щітки

;

    Рисунок 22 — Прилад для визначення водостійкості

    Пояснення:

    1. — пересувні затискачі;

    2. — нерухомі затискачі.

    Рисунок 23 — Опора для випробного зразка

    1. Зрошувальна система

    Кожна щітка має зрошувальну систему з інжекторами, розташованими на відстані 50мм один від одного (див рисунки 22 та 27) та вимірником швидкості потоку для вимірювання потоку води, яким змочують щітки.

    1. Характеристики щіток

    • Використовують гвинтоподібні щітки, що мають модульну структуру. Кожна щітка має центральний цилінд діаметром 80мм та довжиною 140мм і 10 шарів з 11 пучків, див. рисунок 25.

    • Кожен шар з 11 пучків зміщений один від іншого, для створення гвинтоподібної структури, див. рисунок 26.

    1. Характеристики щетини

    • Матеріал: поліамід

    • Діаметр: 0,4мм

    • Довжина: (81 ± 2)мм

    • Діаметр пучка в центральному циліндрі 5мм



    1 — опори для випробних зразків.

    Рисунок 24 — Горизонтальні та обертові рухи щіток

    Розміри у міліметра

    245

    83



    2

    Пояснення:

    1. — 10 шарів пучків, на відстані 10 мм, зміщені один від одного, для створення гвинтоподібної структури (див. рисунок 26);

    2. — центральний циліндр.

    Рисунок 25 — Схематичне зображення щітки

    5.15.2.2.2.6 Водонепроникний резервуар, в якому розташовується весь прилад, що має пристрій постійного рівн води.

    1. Параметри, що підлягають перевірянню

    • Швидкість обертання щіток: (85 ± 5) об./м.

    • Горизонтальна швидкість щіток: (20 ± 2) цикл/хв (1 цикл — це один повний зворотний рух назад та вперед).

    • Швидкість потоку води: (0,50 ±0,1) л/хв.

    1. Метод

    Зважують випробний зразок із точністю до 0,1 г: М 1.

    Установлюють взуття міцно до опори для випробного зразка.

    Роблять верх взуття водонепроникним (наприклад за допомогою гумового кільця).

    Фіксують опору для випробного зразка з випробним зразком у приладі (див. рисунок 27).

    Розміри у міліметра

    В/В = 83 = 261 мм


    l = 7




    мм Горизонтальна відстань Е між L = 10 пучками 261/11 = 23,7 мм мм

    Рисунок 26 — Розташування пучків щітки



    4 5 fi

    Пояснення:

    1. — водні 4 — щітка номер 1;

    інжектори;

    1. — випробний 5 — опора

    зразок; випробного зразка;

    1. — рівень 6 —щітка номер 2.

    води;

    Рисунок 27 — Вид спереду приладу для випробовування

    Установлюють відстань по горизонталі між двома щітками так, щоб вся поверхня верхньої частини взуття була контакті з щетинами.

    Наповнюють резервуари водою так, щоб рівень води досягав (20 ± 2)мм над поверхнею опори випробного зразка. Параметри зволоження наведено в таблиці 4:

    Таблиця 4 — Параметри зволоження

    Взуття

    (згідно з EN ISO 20345)

    Кількість водних інжекторів

    Кількість щіток

    Конструкція А Напівчеревик

    1

    1

    Конструкція В Черевик

    1

    1

    Конструкція С Напівчобіт

    2

    1

    Конструкція D Чобіт

    3

    2

    Конструкція Е

    Чобіт із завищеними халявами

    3

    2



    Відкривають необхідну щодо виду взуття кількість інжекторів. Регулюють постачання води, щоб забезпечит підтримку постійного рівня. Програмують час кількості циклів на: 1,5, 10, 20, 30 чи 60хв. Починають горизонтальни рух мотором.

    1. Виявлення проникання води

      1. Ручний метод

    У кінці кожного запрограмованого періоду випробовування: Зупиняють машину.

    Виймають опору випробного зразка з прикріпленим випробним зразком.

    Виймають випробний зразок.

    Швидко висушують поверхню випробного зразка.

    Обережно виймають водонепроникні засоби з верху взуття.

    Перевіряють середину взуття візуально чи на дотик і (чи) використовуючи промокальний папір, щоб виявити будь яке проникання води.

    1. Машинний метод

    Ендоскоп зі зручним джерелом світла зв'язаний з відеомагнітофоном розміщують у випробному зразку на весь ча випробовування. Водне проникання визначають візуально та реєструють фотографічно.

    1. Поглинання води

    У кінці кожного запрограмованого періоду випробовування, після того як випробний зразок висушують т перевіряють на проникання води, його зважують із точністю до 0,1 г та індивідуальні результати записують як М< М3, тощо.

    1. Подання результатів

    У звіті зазначають час початкового проникання води у хвилинах. Поглинання води Wa, розраховують у грамах: Wa = М2 - М1; М3-М1; тощо

    5.16 Визначання міцності до удару захисного підноска

    1. Устаткування

      1. Ударний прилад, що складається зі сталевого ударного елемента масою (20 ± 0,2) кг, із пристроєм дл вільного падіння по вертикальному напрямнику з визначеної висоти, який створює необхідну силу, як розраховують, як потенційну енергію.

    Ударний елемент має форму клина, довжиною не менше ніж 60мм, із кутом (90 + 1)° і з мінімальною твердістю 6 HRC (твердість за шкалою С по Роквеллу). Вершина клина ударного елемента повинна бути заокруглена радіусої (З ± 0,1)мм. Під час випробовування вершина повинна бути паралельна поверхні фіксувального пристрою у межа ±17' (див. рисунок 9).

    Опорна плита повинна мати масу не менше ніж 600 кг і металевий блок із розмірами не менше ніж 400мм х 400мм 40мм, пригвинчений до опорної плити.

    Прилад установлюють вільно на поверхні на рівні полу, яка повинна бути досить масивною і твердою для того, що витримати випробовувальне устаткування.

    1. Фіксувальний пристрій повинен бути виготовлений з гладкої сталевої пластини, товщиною не менше ні; 19мм, із твердістю не менше ніж 60 HRC (твердість за шкалою С по Роквеллу) із затиском для закріплення п'яткове частини взуття та суміжною з нею області (див. рисунок 28).

    Пояснення:

    1 — опорна 3 — отвір із плита; наріззю;


    п

    2 — болт;


    4

    затискальна


    ластина.

    Рисунок 28 — Фіксувальний пристрій

    1. Вимірювальний прилад із круговою шкалою повинен бути на напівсферичній опорі радіусом (3,0 ± 0,2)мм, і вимірювальною силою не більше ніж 250 мН.

    2. Воскова форма для випробовувань, яка повторює внутрішню частину взуття і яку використовують, дл визначення деформації плюснової зони стопи під час удару. Цю форму виготовляють одним із двох методів описаних у 5.16.1.4.1 чи 5.16.1.4.2.

      1. Виготовлення форми з воску з використанням копила (кращий метод) Складається з двох етапів, першиї є формування прес-форми копила, яке використовували для виготовляння взуття, і другим — одержання форми воску для випробовування.

    Етап 1: Використовують копила на один розмір менше випробного взуття, заповнюють будь-які 'V'- образні вирізи копилі і будь-які отвори, і формують оболонку, використовуючи вакуумну форму і термопластичний матеріал123) п поверхні верху взуття. Після охолодження видаляють надлишковий матеріал нижче краю виступу копила. Так сам формують оболонку по нижній поверхні взуття і акуратно видаляють надлишковий матеріал на відстані між 5мм 10мм вище крає виступу копила для формування подвійного виступу по краю. З'єднують дві оболонки, так, що верхня розмістилась у середині виступу, сформованого на підошві, і закріплюють плівкою. Розрізають з'єднан форму взуття, щоб отримати носкову і п'яткову частини (див. рисунок 29).



    Пояснення:



    1. — стрічка для видалення випробовувальної частини;

    2. — прес-форми, заповнені доверху воском;

    3. — п'яткова частина;

    4. — носкова частина;

    5. — ємність, заповнена піском.

    Рисунок 30 — Прес-форми, розташовані у піску та заповне^

    воском

    1. 1.4.2 Виготовлення воскових форм із використанням взуття

    Складається з трьох етапів, на першому — заповнюють внутрішню частину взуття штукатурним гіпсом, і роблят прес-форму, як описано в 5.16.1.4.1. Для цього потрібно додаткове взуття, яке буде зруйноване у разі одержанн прес-форми зі штукатурного гіпсу.

    Етап 1: Наносять на внутрішню частину взуття того самого розміру, як і те, яке будуть випробовувати, вазелін ч адгезив. Закріплюють і заповнюють доверху сумішшю гіпсу і води. Чекають доки суміш затвердне, після чог витягують отриману форму розрізаючи взуття. Після видалення форму ставлять у сушильну шафу з температуро> 80°С для висушування.

    Етап 2: Продовжують Етап 1 відповідно до 5.16.1.4.1, використовуючи отриману гіпсову форму замість копила. Продовжують Етап 2 відповідно до 5.16.1.4.1.

    1. Готування випробного зразка

    В якості випробного зразка беруть цілу пару взуття.

    1. Метод

    Вставляють форму з воску у випробний зразок і закривають застібку взуття. Вісь випробовування визначают відповідно до 5.3.2 та наносять на воскову форму, маркування наносять через взуття. Затискають випробний зразо на опорній плиті приладу (5.16.1.1), використовуючи затискальну пластину (5.16.1.2) і розташовують так, що ударник падав під кутом 90° до осі випробного зразка, відповідно до 5.4.2.1. Удар випробного зразка повине відбутися один раз на відстані від краю носкової частини взуття, яка зазначена в таблиці 5 (див. рисунок 31).

    Таблиця 5 — Відстань удару

    Розмір взуття

    Відстань від точки удару до краю носкової частини взуття a), мм

    Французька шкала

    Англійська шкала

    36 та нижче

    до 3 %

    90

    37 та 38

    4 до 5

    95

    39 та 40

    5 % до 6 %

    100

    41 та 42

    7 до 8

    105