Під час роботи з використанням штабелеукладачів-розбирачів, захисне огородження повинне мати відповідну міцність, щоб витримати вантаж, який випадає.

  1. Обслуговування і змащення

    1. Потенційна енергія

Після зупинення машини, оператор повинен забезпечити за допомогою пристрою безпеки блокування потенційної енергії, придбаної, наприклад: вантажем, що перебуває у високому положенні, з можливістю його падіння. Таке блокування треба здійснювати автоматично, воно повинно бути ефективним для граничного навантаження. Це може бути досягнуто за допомо­гою механічних чи гідравлічних захоплень, або гальм блокувань від падіння типу засувок. Див. ри­сунки 22, 23 і 24 для прикладів механічних пристроїв, що захоплюють піддон чи шар для їхнього передавання і підіймання на платформу.


Засувки чи подібні пристрої, які використовуютьдля запирання платформи, що переміщається, чи іншого елемента, на висоті до 200 мм, за умови, що це переміщення не призведе до ризику нанесення травми персоналу, який входить у внутрішню зону (див. рисунок 24). Для ведення робіт під платформою, пристрій захоплення повинен забезпечувати запобігання падіння плат­форми.

Для цього кожен пристрій захоплення повинен перебувати в заблокованому стані згідно з EN 292-1.

Ця вимога не стосується вантажопідіймальних механізмів із самогальмуючими пристроями.

Якщо підйом виконано безпосередньо гідравлічним домкратом, поворотний клапан (як правило, нормально закритий) може бути використаний безпосередньо в домкратах, як пристрій блокування від падіння. У цьому випадку рекомендовано також застосовувати механічні блоку­вання.

  1. Змащення

Змащення треба здійснювати автоматично без демонтування встановленого огородження. Якщо це не можливо, змащення потрібно здійснювати тільки тоді, коли машина від’єднана від енергоносіїв і перебуває в стані, що відповідає вимогам 5.6.1.

  1. Від’єднання енергоносія

Будь-яке від’єднання енергоносія не повинне привести до аварії (наприклад, падіння важ­ких виробів, піднятих присосками). Щоб унеможливити таку небезпеку треба забезпечити функ­ціонування системи протягом часу, необхідного для переміщення вантажу в безпечне положення. Інформацію про від’єднання енергоносія треба передавати оператору.

  1. Аварійне зупинення пристроїв

У випадку виникнення однієї чи більшої кількості аварійних ситуацій, повинна бути забез­печена можливість зупинення пристроїв згідно з EN 418 з пульта(ів) керування чи за допомо­гою блокувань.

  1. Доступ оператора до зон обслуговування

Конструкція устатковання повинна бути такою, щоб забезпечити вільний доступ оператора до місць його обслуговування.

До входу-виходу, до проходів між конвеєрами і до різних рівнів їхнього розташування пови­нен бути доступ для зняття блокувань, регулювання й обслуговування.

  1. Вимоги до систем керування

Вимоги до систем керування, викладені в цьому стандарті, розроблені згідно з prEN 954-1 і містять мінімальну повноту категорії 1.

Максимум

200 мм

  1. — переміщення столу;

  2. — датчик положення;

  3. — засувка;

  4. — розташування блокувальних опор.

Р исунок 22 — Приклад блокування столу з засувками




1 — поворотна блокувальна підпірка;

2 — переміщуваний стіл;

З — датчик положення.


Рисунок 23 — Приклад системи блокування поворотною підпіркою


1 — провисання мотузки;

2 — ланцюгове колесо.


Рисунок 24 — Приклад системи блокування провисаючою мотузкою







































  1. ПЕРЕВІРЯННЯ ВИКОНАННЯ ВИМОГ

І (АБО) МІР БЕЗПЕКИ

У таблиці 6 наведені види перевіряння для забезпечення вимог розділу 5 (вимоги безпеки і заходи для її забезпечення).

Таблиця 6 — Відповідність між вимогами розділу 5 і розділу 6.

Підпункт

Візуальне оглядання

Вимір

Розрахунки/рисунок/

Технічна специфікація

Іспит

5.2

6.1


6.3


5.2.1



Див. 60204-1


5.2.2



Див. 982, 983


5.2.3



Див. prEN 619:1991


5.2.4

6.1

6.2.1

6.3

6.4.1

5.2.5

6.1



6.4.7

5.3.1

6.1

6.2.1, 6.2.3

6.3

6.4.2

5.3.2

6.1

6.2.3

6.3


5.3.3

6.1


6.3

6.4.3

5.3.4

6.1


6.3


5.3.5

6.1


6.3


5.4

6.1

6.2.3

6.3

6.4.3, 6.4.7

5.5

6.1

6.2.1

6.3

6.4.4

5.6.1

6.1

6.2.2


6.4.5

5.6.2

6.1



6.4.6

5.7

6.1



6.4.8

5.8

6.1



6.4.9

5.9

6.1




5.10







  1. Візуальне оглядання

Перевіряння вимог безпеки і забезпечення заходів безпеки слід провадити візуально.

  1. Вимір

    1. Висота огороджень, про які йдеться у 5.2; 5.3 повинна відповідати вимогам EN 294.

    2. Відстань від можливої позиції падіння до захоплення не повинна перевищувати 200 мм. Контролювання підлягає надійність утримання від падіння з висоти 200 мм вантажу з вагою, рівною максимальному значенню + 10 %.

    3. Розміри зон, облаштовані фотоелектричними захисними пристроями повинні відпо­відати вимогам prEN 999.

  2. Перевіряння під час уведення в експлуатацію

Під час уведення устатковання в експлуатацію і перед початком його роботи треба пере­вірити працездатність блокувань і захисних пристроїв і відповідність їх вимогам нормативної документації.

  1. Випробовування

У деяких випадках потрібно перевірити правильність функціонування використовуваних захисних пристроїв. Такі випробовування повинні бути виконані в умовах нормальної роботи машини. Перевірянню підлягають такі параметри:

    1. Захисні і блокувальні пристрої повинні функціонувати таким чином, щоб зупиняти рух небезпечних частин ділянок у внутрішній зоні, що підлягають захисту.

    2. Перевіряння здатності охоронних систем, що включають захисні блокування на вході-ви- ході піддонів, розрізняти людей і завантажені піддони.

    3. Перевірянню повинне підлягати положення вимикачів блокувань і їхнього зняття.

    4. Контролюванню повинна підлягати стійкість усіх видів вантажу в процесі їхнього при­скорення і гальмування.

    5. Система блокування і захисту від потенційної енергії повинна бути перевірена з ван­тажем, вага якого дорівнює максимальному вантажу + 10% для динамічних іспитів і максимальній вазі + 25 % для статичних іспитів.

    6. Випробовування повинні бути виконані за допомогою інструментів, що здатні забез­печити перевірку місць змащення у фактичних робочих умовах.

    7. Фотоелектричні захисні пристрої повинні бути перевірені відповідно до 6.4.1. Перевірці підлягають також положення перемикачів пульта керування аварійних блокувань у динаміці.

    8. Треба перевірити роботу попереджувальної сигналізації про зняття подаваної потуж­ності, а також спрацьовування мір, прийнятих для запобігання падіння вантажу у випадку рапто­вого зникнення подаваної потужності.

    9. Перевіряють пристрої аварійної зупинки і правильність установки їхніх положень.

  1. ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ КОРИСТУВАЧА

    1. Марковання

Марковання на машині повинно містити:

  • назва і адреса виробника;

  • познака серії чи типу;

  • рік виготовлення;

  • заводський номер, якщо такий мається;

  • максимально припустимий вантаж для:

  1. одиниць вантажу;

  2. вантажних піддонів;

  3. переміщуваних елементів (шарів, стопок тощо, у залежності від типу машини), чи поси­лання: «Максимально припустимі вантажі наведені в настанові з експлуатації».

Правила марковання електричного устатковання див. у 184 EN 60204-1.

  1. Настанова з експлуатації

У зв’язку з тим, що розміри вантажу впливають на працездатність машин подібного типу, настанова з експлуатації повинна містити всю інформацію, яка дозволить користувачу запобігти додатковим небезпечним факторам, що є результатом обробляння вантажу.

Настанова з експлуатації повинна містити таку інформацію:

  1. повторення інформації, замаркованої на штабелеукладачі-розбирачі (див. 7.1);

  2. посилання на цей стандарт чи будь-який інший стандарт, що містить вимоги до штабе- леукладачів-розбирачів;

  3. опис вантажів, передбачених у проектній документації на машини.

Максимально допустимі вантажі повинні бути чітко позначені, у залежності від типу машини:

  • максимальний вантаж для одиниці виробу;

  • максимальний вантаж для підіймання-переміщення елемента;

  • максимальний вантаж піддона;

  1. інструкції щодо безпечної установки машини (вимоги до стану підлоги, допоміжного ус­татковання, наявність антивібраційних заходів, тощо), доповнення до 5.5.1 Ь) EN 292-2, по за­стосуванню пристосувань проти заклинювання (регулювальні прокладки), по здійсненню регу­лювань і перевірянь працездатності машини після їхнього закінчення;

  2. вимоги щодо порядку й обсягів випробувань, перевірки блокувань і аварійної сигналі­зації штабелеукладача-розбирача перед його введенням в експлуатацію;

  3. інструкції щодо контролювання систем, зокрема схеми електричних, гідравлічних і пнев­матичних з’єднань. У разі наявності програмувальної електронної чи пневматичної систем, діа­грами виробничих циклів повинні реалізувати чітку залежність в інтерфейсі між будь-якими опе­раціями жорсткої частини і програмувальної електронної чи пневматичної систем;

  4. інформація про граничну величину шумів, які можуть виникати в процесі експлутації;

  5. елементи персонального захисту оператора для зниження ризику одержання професій­ного захворювання, тобто захист слуху, зору, нижніх кінцівок;

  6. інструкції з безпечного використання, налагодження, обслуговування, чищення і програ­мування (у разі потреби), а також по запобіганню інших видів небезпеки. Вони повинні містити опис типових видів несправностей і рекомендації з їх виявлення, усунення і запобігання в ре­жимі звичайної експлуатації. Повинна бути визначена також періодичність обслуговування;

  7. специфікації на всі рідини, які треба використовувати в гідравлічних системах, для зма­щення, гальмових системах чи трансмісіях;

  8. визначання нормальних умов експлуатації машини;

  9. вимоги до регламентного обслуговування, перевіряння та випробовування штабеле- укладача-розбирача, охоронних і блокувальних пристроїв, зокрема технічного обслуговування, періодичності перевірянь і випробовувань.

Бажано, щоб перелік перевірянь передбачував заходи, викладені в 5 і 12. Для запобігання безпеки під час проведення випробовувань перелік операцій повинен бути затверджений упов­новаженим органом з нагляду.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ПРИКЛАДИ СПОСОБІВ ЗАХИСТУ ДОСТУПУ
В ЗОНИ ВХОДУ І ВИХОДУ ПІДДОНА

А.1 Використання захисних пристроїв

Встановлені захисні пристрої формують коридор по обидва боки від конвеєра поза зонами входу-виходу. Піддон, що перебуває в положенні 2 може бути вилучений тільки тоді, коли в положенні 1 також перебуває піддон. Таким чином, зона виходу піддона блокована щонайменше одним піддоном. Таку охорону не застосовують в період пуску, коли завантажені піддони ще не досягнуть зони виходу. Щоб обслуговувати конвеєр, досить організувати безпечні умови роботи, запобіганням доступу до внутрішньої зони.

У настанові з експлуатації повинні бути наведені повні інструкції з цього питання. Залежно від результатів оцінки ризику, подібна система буде прийнята для застосування тільки для кон­веєрів з нижнім розташуванням вантажів.

А — штабелеукладач;

В — вихід із штабелеукладача;