1. Операційне зупинення

Для переривання роботи автоматичного верстата і безпечного контрольованого зупинення верстата має бути передбачено орган операційного зупинення.

Перевіряння: звірянння зі схемами кіл, обстеження/тестування.

  1. Аварійне зупинення

Функцію аварійного зупинення необхідно передбачити на всіх типах верстатів, крім пиляльних верстатів, що мають систему приводу пиляльного леза з поштовховим керуванням та ручним подаванням головки.

Функція аварійного зупинення має відповідати EN 418 та 9.2.5.4 EN 60204-1. Вибрати кате­горію аварійного зупинення (тобто категорію 1 або категорію 0) повинен розробник.

Орган аварійного зупинення має активізувати гальмо, якщо воно передбачене на верстаті.

Орган керування аварійним зупиненням потрібно розміщувати на всіх пультах керування верстата (наприклад, на головній панелі керування, на позиціях завантаження оброблюваного матеріалу і вивантаження оброблених деталей).

Додатковий пристрій аварійного зупинення має бути передбачений в усіх зонах, що перебува­ють поза оглядом з позиції керування роботою верстата, в яких може існувати ризик для людини.

Перевіряння: звірянння зі схемами кіл, обстеження/тестування.

  1. Пристрої для вибирання режиму

Пристрої вибирання режиму мають забезпечувати вибирання тільки одного режиму одночасно. Якщо використовують код доступу до електронної системи з програмуванням (PES), необхідно за­стосовувати засоби запобігання несанкційованій зміні критичних даних безпеки або інформації щодо керування програмою.

Вибір нового автоматичного режиму обробляння не повинен призводити до вмикання циклу роботи верстата.

Перевіряння: звірянння зі схемами кіл, обстеження/тестування.

  1. Звукове та (або) візуальне попередження

Необхідно передбачити звукові та (або) візуальні попереджувальні пристрої (згідно з EN 981 та EN 842), які спрацьовують перед запусканням верстата для захисту осіб від ризиків, непоміт­них з позиції керування роботою верстата.

  1. Вимоги до засобів захисту залежно від типу верстата, додатково до вимог, на­ведених у 5.3

    1. Стрічковопиляльні верстати (див. рисунки С.1, С.2, С.3, С.4, С.5, С.ба і С.6Ь)

      1. Основні вимоги

Необхідно передбачити нерухомі, регульовані або блокувальні огорожі для убезпечення до­ступу до пиляльного леза по всій його довжині, крім точки обробляння.

Якщо наявні щітки або диски для чищення пиляльного леза, вони мають бути захищені за допомогою однієї або декількох нерухомих, регульованих або блокувальних рухомих огорож.

Доступ до рухомих шківів стрічки повинен бути унеможливлений за допомогою блокувальних рухомих огорож, які відповідають, як мінімум, вимогам категорії 1 згідно з 6.2.2 EN 954-1:1996. Блокування огорожі потрібно оснащувати принаймні одним детектором примусової дії (див. 5.1 та додаток A EN 1088:1995).

Потрібно передбачити регульований напрямник, що рухається разом із огорожею і підтри­мує пиляльне лезо під час роботи для зменшення ризику його руйнування.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки.

  1. Додаткові вимоги для вертикальних стрічковопиляльних верстатів із подовжнім подаванням стола (див. рисунок С.ба) або з поперечним подаванням рами (див. рисунок С.6Ь)

На верстатах із силовим подаванням оброблюваного матеріалу або рами зі швидкістю понад 2 м/хв необхідно запобігати доступу до робочої зони за допомогою нерухомих та (або) блокуваль­них огорож.

Крім того, для захисту від небезпек, що виникають протягом доступу оператора (наприклад під час чищення, обслуговування), мають бути передбачені додаткові огорожі або захисні пристрої (наприклад сенсорні пристрої), зблоковані з органами керування поперечним подаванням.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахун­ки, вимірювання.

  1. Круглопильні верстати

    1. Загальні положення

У верстатах мають бути передбачені огорожі для:

  1. убезпечення доступу до зубців пиляльного диска, що обертається, у неробочому поло­женні пиляльної головки; та

  2. убезпечення доступу до пиляльного леза під час обробляння, за винятком точки розпи­лювання;

  3. убезпечення доступу до будь-якого пристрою для чищення пиляльного леза під час роз­пилювання.

Огорожі мають бути спроектовані так, щоб вони були здатні затримати частини, що викида­ються (наприклад, частини пиляльного леза, оброблюваного матеріалу).

У верстатах з поворотною головкою ушкодження хоча б одного компонента системи проти­ваги не повинно призводити до падіння пиляльної головки під дією сили тяжіння.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки.

  1. Верстати з поворотною головкою — з ручним та силовим подаванням головки (див. рисунки С.7а, C.7b, D.3a, D.3b)

Убезпечення доступу до пиляльного леза має відбуватися за допомогою нерухомих огорож та самозамикальних огорож (див. рисунок D.3a). Фрагменти А і В на рисунку D.3a — це фіксовані огорожі, фрагмент С — самозамикальна огорожа. Функціювання самозамикальної огорожі не по­винно залежати тільки від сили тяжіння або зусилля пружини. Щоб від’єднати самозамикальну огорожу, необхідно використовувати інструмент або відкривати замок.

Якщо переміщення або ступінь відкривання самозамикальної огорожі залежить від віднос­ного положення пиляльної головки, необхідно застосовувати відповідні пристрої, щоб запобігти падінню головки під дією сили тяжіння з неробочого або верхнього положення (наприклад зво­ротні пружини або пружини противаги, заскочки).

Під час демонтування огорож пиляльного леза (наприклад, для заміни пиляльного леза, обслу­говування) блокувальне пристосовання має запобігати обертанню пиляльного леза, допоки його огородження не буде повністю встановлене на місце.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки.

  1. Верстати з поворотною головкою — автоматичні (див. рисунок D.4) та напівав­томатичні (див. рисунок D.5)

Від доступу до робочої зони і до механізму подавання мають убезпечувати нерухомі та ру­хомі зблоковані огорожі. Якщо існує необхідність ліквідувати небезпечну ситуацію (наприклад вибіг пиляльного леза) перед уможливленням доступу до небезпечної зони, необхідно передбачити за­микання огорожі (див. EN 1088).

Малі пиляльні верстати (з діаметром пиляльного диска до 760 мм) необхідно цілком захи­щати за допомогою оболонки; для пиляльних верстатів більшого розміру (з діаметром пиляль­ного диска понад 760 мм) прийнятним є огородження по периметру.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки, вимірювання.

  1. Вертикальний верстат з подаванням, спрямованим вниз (див. рисунки С.8а і С.8Ь) Самозамикальні або регульовані огорожі потрібно передбачати для захисту зубців пиляль­ного леза і, якщо це доцільно, з обох боків пиляльного леза.

Якщо на верстаті передбачено автоматичне подавання затиснутого матеріалу, для убез­печення доступу до робочої зони потрібно застосовувати нерухомі та (або) зблоковані рухомі огорожі. Розміри отворів в огорожах на позиції завантаження повинні мати змогу регулювання згідно з таб­лицями 1, 3 та 5 EN 294:1992. Засіб блокування огорожі повинен містити принаймні один детектор примусової дії (див. додаток A EN 1088:1995).

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки.

  1. Верстат з робочим ходом, спрямованим уверх (див. рисунок С.9)

    1. Верстати з ручним подаванням пиляльної головки

Щоб закривати пиляльне лезо над столом, необхідно використовувати рухомі та (або) ре­гульовані огорожі.

Якщо під час розпилювання існує можливість контакту з пиляльним лезом, його обертання повинно вмикатися тільки за допомогою поштовхового органа керування (тобто поштовховий орган керування може бути вбудований в руків’я).

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки.

  1. Верстати із силовим подаванням пиляльної головки

Щоб запобігти доступу до рухомого пиляльного леза над робочим столом, необхідно засто­совувати нерухомі та (або) блокувальні рухомі огорожі із замиканням. Замикання огорожі не по­трібне, якщо під час відкривання огорожі:

  • вмикається гальмо, яке зупиняє пиляльне лезо перед тим, як доступ до нього стає мож­ливим, або

  • пиляльне лезо відводиться у безпечне положення під столом перед тим, як доступ до ньо­го стає можливим.

Засіб блокування огорожі повинен містити принаймні один детектор примусової дії (див. 5.1 та додаток A EN 1088:1995).

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки, вимірювання.

  1. Верстат з подовжнім переміщенням стола (див. рисунок С.10)

Для убезпечення від доступу до пиляльного леза під час його руху та до затискачів з позиції за- вантажування/вивантажування необхідно застосовувати комбінацію нерухомих дистанційних огорож (див. 3.2.2 EN 953, EN 294 та EN 811) та сенсорних пристроїв (наприклад, захисних приладів актив­ної оптоелектроніки (ЗП АОЕ) — див. ІЕС 61496-2) або килимків, чутливих до тиску (див. EN 1760-1) (див. EN 999 щодо позиціювання).

Щоб запобігти доступ ззаду до пиляльного леза під час його руху, до затискних пристроїв та до будь-яких вимірювальних пристроїв або пристроїв подавання з силовим приводом необхідно використовувати нерухомі дистанційні огорожі (див. 3.2.2 EN 953:1997) разом із блокувальними рухомими огорожами або сенсорними пристроями.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки, вимірювання.

Від доступу до рухомого пиляльного леза та інших небезпечних частин під столом верста­та повинні убезпечувати нерухомі огорожі. Якщо є потрібний доступ до пиляльного леза та при­відного механізму, зокрема до будь-яких засобів зміни швидкості шпинделя, необхідно передбачи­ти блокувальні рухомі огорожі. За необхідності, треба передбачити замикання огорожі (див. 3.22.5 EN 292-1:1991 та 7.4 EN 1088:1995).

З кожного боку стола верстата повинні бути встановлені нерухомі огорожі для утримування стру­жок та охолоджувальної рідини і для зменшення ризику викидання частин оброблюваного матеріалу.

Блокувальні пристосовання повинні містити принаймні один детектор примусової дії (див. дода­ток А до EN 1088:1995). Активація блокувальних та (або) сенсорних пристроїв має призвести до зупинення категорії 0 або категорії 1 (див. 9.2.2 EN 60204-1:1997).

За необхідності, має бути передбачена можливість безпечного монтування допоміжного устатко­ваний для видалення стружок (наприклад, елеваторів).

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, кресленики/схеми/розрахунки.

  1. Горизонтальні верстати з верхнім розташованням головки (див. рисунок С.11)

Щоб запобігти доступу до пиляльного леза під час його руху, потрібно застосовувати неру­хомі огорожі та самозамикальні, регульовані або блокувальні огорожі.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування функцій, кресленики/схеми/ розрахунки.

  1. Верстати з радіальним плечем (див. рисунок С.12), верстати маятникового типу (див. рисунок С.13), верстати для фронтального розпилювання (див. рисунок С.14)

Щоб запобігти доступу до пиляльного леза під час його руху, потрібно застосовувати неру­хомі огорожі та самозамикальні, регульовані або блокувальні огорожі. Необхідно передбачити засо­би для автоматичного повернення пиляльного леза у неробоче положення після використання.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування функцій, кресленики/схеми/ розрахунки.

  1. Верстат із двома пиляльними лезами для кутового розпилювання — з вертикаль­ним подаванням — з однією головкою (див. рисунок С.15 і D.7)

Щоб запобігти доступу до пиляльних лез під час їхнього руху, необхідно використовувати не­рухомі огорожі та регульовані «тунельні» огорожі.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, креслення/схеми/розрахунки, вимірювання.

Якщо напрямну лінійку для позиціювання оброблюваного матеріалу розташовано позаду його подовжньої осі, мають бути передбачені засоби для затискання оброблюваного матеріалу.

Для спрямовування оброблюваного матеріалу під час розпилювання необхідно застосовува­ти додаткові кріплення або напрямну лінійку, вбудовані у «тунель» для оброблюваного матеріалу.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння/тестування, креслення/схеми/розрахунки, вимірювання.

  1. Верстати з двома (див. рисунки D.8a і D.8b) та верстати з багатьма головками (див. рисунок С.17)

Щоб запобігти доступу до робочої зони, потрібно застосовувати нерухомі та (або) блокувальні рухомі огорожі. Розміри отворів в огорожах на позиції завантаження мають бути регульовані згідно з таблицями 1, 3 та 5 EN 294:1992. Засіб для блокування огорожі повинен містити принаймні один детектор примусової дії (див. додаток A EN 1088:1995).