Органолептичні показники ректифікованого етилового спирту оцінюють за десятибальною системою. Вищу оцінку у 10 балів присвоюють спирту за таких умов:

  • за колір і прозорість — якщо він бездоганно безбарвний і прозорий — 2 бали;

  • за запах — має характерний, чисто спиртовий запах, за відсутності будь-якого сторонньо­го відтінку — 4 бали;

  • за смак — має характерний смак, без різкої пекучості, за умов відсутності гіркого та солод­кого присмаку — 4 бали.

Якщо є спирти-еталони, проводять випробовування методом порівняння. Одночасно до­зволено дегустувати не більше 5 зразків спирту. У цьому разі треба дотримуватись такої послідов­ності сортів спирту — «Пшенична сльоза», «Люкс», «Екстра», «Вищої очистки».

  1. Обробляння результатів

Обробляння результатів дегустаційної оцінки проводять таким чином: спочатку розраховують середнє арифметичне значення всіх оцінок, які представлені дегустаторами для кожного зразка з округленими до першого знака після коми; потім оцінки дегустаторів, які відрізняються від розрахо­ваного середнього значення величини більше 1,0 бала відкидають. З оцінок, які залишилися, повтор­но розраховують середнє значення, яке і є остаточною бальною оцінкою даного зразка спирту.

  1. Визначання об’ємної частки спирту етилового

Принцип методу полягає у визначанні об’ємної частки спирту за густиною скляним ареомет­ром для спирту типу АСП-1 або АСП-2 ( БС 1 і БС 2 ).

  1. Аппаратура, посуд

Ареометри для спирту АСП-1, АСП-2 згідно з ГОСТ 18481

Термометри рідинні скляні з ціною поділки 0,1 °С, з діапазоном вимірювань від 0 до 50 °С згідно з ГОСТ 28498

Циліндри скляні для ареометрів місткістю 500 см3 згідно з ГОСТ 18481.

  1. Підготовка до вимірювання

    1. Ареометри та необхідний скляний посуд потрібно обмити чистим етиловим спиртом з об’ємною часткою не нижчою ніж 95 %. Скляний циліндр для ареометра потрібно вимити хро­мовою сумішшю, теплою питною водою та сполоснути дистильованою водою, а потім досліджу­ваним спиртом. Не можна торкатись руками внутрішньої поверхні циліндра. Промиті ареометри витримують на повітрі, поки вони не висохнуть.

Після підготовки ареометра до вимірювання не можна торкатися його робочої частини. За не­обхідності ареометр беруть за верхній кінець стрижня, вільний від шкали. Термометри та мішал­ки, підготовлені до вимірювання, зберігають у циліндрі, який закритий покривним склом.

    1. 3 метою запобігання утворенню пухирців повітря, досліджуваний спирт наливають у циліндр по стінці.

    2. Перед визначанням об’ємної частки спирту досліджуваний спирт треба ретельно пе­ремішати мішалкою, перемішуючи його не менше п’яти разів вверх і вниз по всій висоті стовпа ріди­ни, не виймаючи її із спирту. Вимірювання об’ємної частки спирту проводять за відсутності пухирців повітря в досліджуваному спирті.

    3. Перед визначанням об'ємної частки спирту необхідно виміряти температуру дослід­жуваного спирту. Визначання об’ємної частки спирту в технологічних цілях можна проводити в діа­пазоні температур від мінус 25 до 40 °С. Визначання об’ємної частки спирту для обліку здійсню­ють за кімнатної температури.

  1. Проведення вимірювання

    1. Для визначання об’ємної частки спирту ареометр беруть за верхній кінець стрижня, вільного від шкали, та опускають в досліджуваний спирт, занурюючи його до тих пір, поки до пе­редбачуваної відмітки ареометричної шкали не залишиться (3—4) мм, потім дають змогу арео­метру вільно коливатись. Через 3 хв знімають відлік показів ареометра. Якщо ареометр занурив­ся в досліджуваний спирт більше ніж на 5 мм по відношенню до передбаченої відмітки шкали, то його виймають, протирають лляним рушником і вимірювання повторюють.

Якщо ареометр під час занурювання в досліджуваний спирт не коливається вдовж своєї вісі, то необхідно підняти його на (3—4) мм і знову опустити.

Ареометр має бути розташований у досліджуваному спирті таким чином, щоб він не торкав­ся стінок циліндра.

Відлік показів ареометра проводять по нижньому рівню меніска з точністю до 0,2 найменшої поділки.

Потім знову вимірюють температуру t2 досліджуваного спирту. За температуру t досліджува­ного спирту приймають середнє арифметичне значення температур f-i і t2.

  1. Ареометр виймають із досліджуваного спирту, витирають лляним рушником та повто­рюють вимірювання відповідно до 6.2.3.1. Під час підготовки ареометра до повторного вимірюван­ня циліндр з досліджуваним спиртом повинен бути накритий покривним склом.

Об’ємну частку спирту, який призначено для тривалого зберігання органами Держкомрезер- ву, визначають у діапазоні температур від мінус 25 до 40 °С.

  1. Обробляння результатів

Об’ємну частку спирту обчислюють за таблицями для визначання вмісту етилового спирту в водно-спиртових розчинах [2].

Якщо покази скляних ареометрів для спирту є табличними значеннями, то об'ємну частку спирту знаходять безпосередньо за таблицею. Якщо покази ареометрів є проміжними, то для виз­начання об’ємної частки спирту проводять лінійну інтерполяцію.

В досліджуваній пробі визначають об’ємну частку спирту за температури 20 °С по першо­му відліку ареометра і значенню температури. Аналогічно визначають об’ємну частку спирту <р2 у разі повторного вимірювання.

Розрахунки під час визначання об’ємної частки спирту для обліку проводять до сотих доль відсотка спирту за об’ємом, у всіх інших випадках — до десятих доль відсотка.

За об’ємну частку спирту приймають середнє арифметичне двох значень об’ємної частки спир­ту, одержаних під час паралельних визначань, якщо розходження між ними не перевищує 0,06 %.

  1. Контроль якості вимірювань

Контроль якості вимірювань виконують відповідно до розділу 8.

Значення нормативів контролю похибки визначання об’ємної частки спирту наведено в таблиці 1.

Таблиця 1 — Значення нормативів контролю похибки визначання об’ємної частки спирту

Значення нормативів контролю

Збіжність, (г), л = 2, Р = 0,95

Відтворність, (Р), т = 2, Р = 0,95

Міра правильності (границя похибки вимірювання) (К), Р = 0,95

0,06 %

0,12 %

± 0,06 %



Нижня границя вимірювання (LOD) — 0,5 %.

  1. Визначання проби на чистоту

Метод базується на реакції сторонніх органічних мікродомішок спирту з концентрованою сірча­ною кислотою.

  1. Апаратура і реактиви

Плитка електрична побутова згідно з ГОСТ 14919

Секундомір згідно з чинними нормативними документами

Колба 2-50-2 згідно з ГОСТ 1770

Піпетка 1-2-2-10 згідно з ГОСТ 29227

Пробірки місткістю 25 см3 з пришліфованими корками згідно з чинними нормативними документами Циліндр 2-50 згідно з ГОСТ 1770

Кислота сірчана, х. ч., що витримує пробу Саваля, згідно з ГОСТ 4204, концентрована

  1. Проведення визначання

ТО сМ? досліджуваного спирту поміщають у конічну колбу місткістю 50 см3 і швидко в три-чо- тири прийдми, постійно помішуючи, додають 10 см3 концентрованої сірчаної кислоти. Одержану суміш відразу нагрівають на електроплитці, постійно помішуючи в колбі до тих пір, доки не з’яв­ляться пухирці, що виходять на поверхню рідини з утворенням піни. Цей процес повинен тривати (ЗО—40) с з моменту початку нагрівання.

Для цього розмір частини електроплитки, що бере участь у нагріванні, повинен бути близько З см2, а решта поверхні електроплитки повинна бути накрита азбестом.

Вміст колби охолоджують, переливають в пробірку з пришліфованим корком і порівнюють за­барвлення суміші спочатку із забарвленням спирту, а потім із забарвленням сірчаної кислоти, які налиті в аналогічні пробірки в однакових кількостях.

Спирт витримує тест на чистоту, якщо забарвлення суміші співпадає з забарвленням дослід­ного спирту і сірчаної кислоти.

  1. Визначання проби на фурфурол

ІУІетод ґрунтується на реакції взаємодії фурфуролу з аніліном в присутності соляної кислоти з утворенням забарвлених розчинів.

  1. Апаратура, матеріали і реактиви

Секундомір згідно з чинними нормативними документами

Штатив для пробірок згідно з чинними нормативними документами

Крапельниця скляна лабораторна згідно з ГОСТ 25336

Піпетки 1-1-2-0J; 1-1-2-0.2; 1-1-2-5; 1-2-2-10 згідно з ГОСТ 29227

Пробірки місткістю 25 см3 з пришліфованими корками згідно з чинними нормативними доку­ментами

Фотоелектроколориметр типу КФК згідно з чинними нормативними документами

Ампули скляні згідно з чинними нормативними документами

Анілін свіжоперегнаний (безбарвний, або світло-жовтого кольору, фракція з температурою кипіння (183—184) °С згідно з ГОСТ 5819

Кислота соляна, густиною 1,188 г/см3, згідно з ГОСТ 3118

Сіль динатрієва етилендіамін — N, N, М',М'-тетраоцтової кислоти 2-воднева (трилон Б), роз­чин з масовою концентрацією 18,6 г/дм3, згідно з ГОСТ 10652

Вода дистильована згідно з ГОСТ 6709

Фурфурол свіжоперегнаний (фракція з температурою кипіння (160-165) °С згідно з ГОСТ 10930. Зберігають у запаяній скляній ампулі.

Можна застосовувати інші прилади, реактиви, посуд і т. ін. з характеристиками не гіршими за вказані.

  1. Підготовка проби спирту до визначання

Для визначання фурфуролу в спирті готують водно-спиртовий розчин з об’ємною часткою спирту 40 % згідно з таблицею 2.

Таблиця 2 — Об’єм води, який необхідно додати до 10 см3 вихідного спирту з відповідною об’ємною част­кою для отримання водно-спиртового розчину з об’ємною часткою спирту 40 % за темпера­тури 20 °С

Об’ємна частка спирту в розчині, за температури 20 °С, %

Об’єм води, у кубічних сантиметрах, яку додають в разі об’ємної частки вихідного спирту, %

96,0

96,1

96,2

96,3

96,4

96,5

96,6

96,7

96,8

96,9

97,0

40

14,70

14,73

14,76

14,79

14,81

14,84

14,87

14,90

14,93

14,95

14,98



Приготовлений водно-спиртовий розчин з об’ємною часткою спирту 40 % витримують у во­дяній бані з температурою води 20 °С протягом ЗО хв, після чого використовують для проведен­ня визначання.

  1. Проведення визначання

Наявність фурфуролу визначають у ректифікованому спирті, виробленому із крохмалевмісної сировини. У ректифікованому спирті, одержаному із цукровмісної сировини, а також у спирті-сирці наявність фурфуролу не визначають.

Дослідний спирт розбавляють попередньо дистильованою водою до об’ємної частки спирту 40 %, за таблицею 3. Потім у пробірку місткістю 25 см3 з пришліфованим корком вносять 10 см3 дослідного спирту з об’ємною часткою 40 %, за допомогою крапельниці додають одну краплю роз­чину трилону Б, 0,2 см3 аніліну та 0,1 см3 соляної кислоти (густиною 1,188 г/см3), відміряних відпо­відними мікропіпетками. Вміст пробірки перемішують і залишають у темному місці на 35 хв.

Оптичну густину розчину вимірюють на фотоелектроколориметрі при синьо-зеленому світло­фільтрі (Хтах = 490 нм) у кюветі товщиною 5 мм. Одночасно з досліджуваним розчином готують конт­рольну пробу з такою самою кількістю спирту з об’ємною часткою 40 % розчину трилону Б та ані­ліну (без соляної кислоти). Досліджуваний розчин колориметрують не раніше, ніж через 35 хв та не пізніше ніж через 50 хв після його приготування, застосовуючи в якості розчину порівняння не­робочу пробу.

Спирт витримує пробу на фурфурол, якщо за умов проведення визначання, відповідно до 6.4.3, не з’являється рожеве забарвлення, і оптична густина його дорівнює 0.

У разі одержання конкретного значення концентрації фурфуролу у спирті будують градуюваль- ний графік за стандартними розчинами фурфуролу відповідно 0,125; 0,250; 0,500 та 1,000 мг/дм3 спирту об’ємною часткою 40 % в перерахунку на безводний спирт.

  1. Оброблення результатів

    1. Масову концентрацію фурфуролу у спирті розраховують за формулою:

г 10-1000 _250 pfде р — масова концентрація фурфуролу у спирті в перерахунку на безводний спирт, мг/дм3;

pf— масова концентрація фурфуролу в досліджуваному спирті, знайдена за градуювальним графіком, мг/дм3;

V — об'єм досліджуваного спирту з об’ємною часткою 40 %, який був взятий для колориметру- вання, см3;

40 — об’ємна частка спирту в дослідженому розчині, %;

10 — об’єм досліджуваного спирту, см3.

Розрахунки проводять до другого десяткового знака. За остаточний результат аналізу беруть середнє арифметичне двох паралельних визначень та округлюють його до першого десяткового знака.

Нижня границя визначання (LOD) масової концентрації фурфуролу в спирті в перерахунку на безводний спирт складає 0,25 мг/дм3.

6.5 Визначання окислюваності спирту

Метод ґрунтується на візуальному порівнянні інтенсивності забарвлення досліджуваного роз­чину, одержаного після реакції окислення сторонніх органічних мікродомішок спирту розчином пер­манганату калію, з інтенсивністю забарвлення типового розчину.