Вимірювання згідно з цим стандартом можна проводити як у вільному просторі, так і у при­міщенні, залежно від того, де розміщено джерело шуму, за наявності однієї або кількох звуковідби- вальних площин, а також залежно від інших специфічних умов.

  1. Похибка вимірювання

У разі вимірювання постійного широкосмугового шуму згідно з цим стандартом (за деякими винятками) стандартний відхил відтворюваності A-зваженого рівня звукової потужності має дорів­нювати або бути менше ніж 3 дБ (за умови, що К, визначене згідно з додатком А, менше ніж 5 дБ) або бути менше ніж 4 дБ (якщо К становить від 5 дБ до 7 дБ). Якщо джерело створює шум з диск­ретними тонами, стандартний відхил відтворюваності, переважно, на 1 дБ більше (див. таблицю 1).

Виміряне разове значення рівня звукової потужності джерела шуму, визначене за методикою цього стандарту, імовірно, відрізнятиметься від фактичного значення на величину похибки вимі­рювання. Наявність похибки вимірювання рівня звукової потужності зумовлено низкою чинників, що впливають на результат вимірювання, одні з них пов’язані з впливом навколишнього середо­вища на випробувальному майданчику, інші — з відмінностями у методиці і засобах проведення вимірювань.

Якщо змінювати місце встановлення джерела шуму і для кожного місця проводити вимірювання рівня звукової потужності за методикою, викладеною в цьому стандарті, розкид результатів вимі­рювання може бути значним. Стандартний відхил виміряних рівнів обчислють, наприклад, згідно з ISO 7575-4, додаток В. За деякими винятками значення стандартного відхилу не повинні пере­вищувати величин, наведених у таблиці 1. Визначання наведеного у таблиці 1 значення стандарт­ного відхилу відтворюваності oR проводять згідно з ISO 7574-1.

Національна примітка

Стандарти EN 27574-1 і EN 27574-4 відповідають ISO 7574-1 і ISO 7574-4, відповідно. Ступінь відповідності — ідентичні (IDT). Зазначені європейські стандарти впроваджено в Україні як національні.

Значення наведені у таблиці 1, враховують сумарний вплив похибок вимірювань, прове­дених за методикою цього стандарту, але не враховують змін звукової потужності, зумовлених зміною робочого режиму (наприклад, швидкості обертання, напруги живлення) та різними умовами розміщення обладнання.Похибка вимірювання залежить від наведеного в таблиці 1 значення стандартного відхилу відтворюваності та очікуваного ступеня вірогідності результатів вимірювань.

Наприклад, у разі нормального розподілу рівнів звукової потужності імовірність того, що по­хибка вимірювання рівня звукової потужності знаходиться в межах ± 1,656 oR виміряних значень, становить 90 %; імовірність того, що похибка вимірювання — у межах ± 1,96 о« становить 95 %.

Якщо потрібні інші приклади, треба скористатись стандартами серій ISO 7574 і ISO 9296.

Таблиця 1 — Розрахункові максимальні значення стандартних відхилів відтворюваності A-зважених рівнів звукової потужності, визначених за методикою цього стандарту

Застосування

Максимальний стандартний відхил відтворюваності or. ДБ

Для джерел, що створюють шум з відносно рівномірним спектром шуму у діапазоні частот, що нас цікавить

3

Для джерел, що випромінюють шум, у якому переважають дискретні тони

4



Примітка 4. Якщо К2д дорівнює або перевищує 5 дБ, значення aR може бути на 1 дБ більше за значення, наведене в таблиці 1.

Примітка 5. Рекомендації щодо вимірювання рівня шуму для конкретних видів машин можуть передбачати менші значення стандартного відхилу відтворюваності (див. примітку 8).

Примітка 6. Наведені в таблиці 1 стандартні відхили зумовлено відмінностями від умов проведення випробовувань і ме­тодик, наведених у цьому стандарті, і жодним чином не пов’язані з параметрами джерела шуму. їх частково зумовлено відмінно­стями випробувальних майданчиків, зміною погодних умов (якщо вимірювання виконують у відкритому просторі), геометрич­ними параметрами випробувального приміщення або навколишнього середовища, акустичними властивостями звуковідбиваль- ної площини, звукопоглинанням стін приміщення (якщо вимірювання проводять у приміщенні), фоновим шумом, а також типом і калібруванням засобів вимірювання. їх можуть також зумовлювати відмінностями методик проведення випробовувань, в тому числі відмінностями у розмірі і формі вимірювальної поверхні, кількості та установлення мікрофонів, у розміщенні джерела шуму, часі інтегрування, методиці визначання поправок на середовище (якщо їх вносять).

На величину стандартного відхилу впливає також похибка, зумовлена проведенням вимірювань безпосередньо біля дже­рела шуму; така похибка залежить від властивостей джерела шуму. Переважно, вона збільшується зі зменшенням відстані від джерела шуму і зниженням частоти (нижче 250 Гц).

Примітка 7. Якщо вимірювання проводять на кількох вимірювальних майданчиках, результати визначання звукової по­тужності конкретного джерела шуму можуть узгоджуватись між собою краще, ніж можна очікувати, виходячи зі значень стан­дартних відхилів, наведених у таблиці 1.

Примітка 8. Для конкретної серії джерел шуму, ідентичних за розміром, спектром шуму та за однакових умов експлуа­тації стандартні відхили відтворюваності можуть бути нижче за значення, наведені у таблиці 1.

Отже, для конкретних видів машин можуть бути встановлені значення стандартних відхилів відтворюваності, нижчі за наведені у таблиці 1, якщо це може бути обґрунтовано результатами міжлабораторних випробовувань.

Примітка 9. Наведені в таблиці 1 значення стандартних відхилів відтворюваності включають похибку результатів повтор­них вимірювань того самого шуму за тих самих умов (стандартний відхил повторюваності, див. ISO 7574-1).

Ця похибка, переважно, значно менша за похибку, пов'язану зі зміною місця проведення випробовування. Проте, якщо відсутня можливість забезпечити стабільні умови експлуатації або розміщення обладнання, величина стандартного відхилу повторюваності буде не нижче значень, наведених у таблиці 1.

У цьому разі треба зафіксувати і зазначити у звіті про випробування інформацію про складність одержання повторюва­них даних про рівень звукової потужності джерела шуму.

Примітка 10. Методика, викладена в цьому стандарті, і наведені в таблиці 1 значення стандартних відхилів можуть бути використані для вимірювання шуму, створюваного окремими машинами. Характеризуючи рівні звукової потужності шуму одно­серійних або однотипних машин треба застосовувати вибірковий метод; у цьому разі визначають довірчі інтервали, а резуль­татами вимірювання є статистичні верхні значення. Для застосування такої методики необхідно знати або визначити сумарний стандартний відхил, що включає стандартний відхил виробництва, визначений в ISO 7574-1, який є мірою варіації вихідної по­тужності звуку окремих машин групи. У ISO 7574-4 наведено статистичні методи визначання рівня шуму, випромінюваного ма­шинами однієї групи.

2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

Положення зазначених нижче нормативних документів, посилання на які містяться у тексті цього стандарту, стають положеннями цього стандарту.

Якщо документ, на який зроблено посилання, у переліку датовано, наступні зміни та допов­нення, які вносять у його текст, не стосуються цього стандарту. Однак доцільним є застосування останніх публікацій зазначених нижче нормативних документів.

Якщо документ, на який зроблено посилання, не датовано у переліку, користуються його ос­таннім виданням.

ISO 354:1985 Acoustics — Measurement of sound absorption in a reverberation room

ISO 3744:1994 Acoustics — Determination of sound power levels of noise sources using sound pressure — Engineering method in an essentially free field over a reflecting plane

ISO 3745:1977 Acoustics — Determination of sound power levels of noise sources — Precision methods for anechoic and semi-anechoic rooms

ISO 3747:1987 Acoustics — Determination of sound power levels of noise sources — Survey method using a reference sound source

ISO 4871 :-1 Acoustics — Declaration and verification of noise emission values of machinery and equipment

ISO 6926:1990 Acoustics — Determination of sound power levels of noise sources — Requirements for the performance and calibration of reference sound sources

ISO 7574-1:1985 Acoustics — Statistical methods for determining and verifying stated noise emission values of machinery and equipment — Part 1: General considerations and definitions

ISO 7574-4:1985 Acoustics — Statistical methods for determining and verifying stated noise emission values of machinery and equipment — Part 4: Methods for stated values for batches of machines

ISO 60651:1979 Sound level meters, and Amendment 1:1993

IEC 60804:1985 Integrating-averaging sound level meters, and Amendment 1:1989 and Amendment 2:1993

IEC 60942:1988 Sound calibrators.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ISO 354:1985 Акустика. Вимірювання звукопоглинання у ревербераційній камері

ISO 3744:1994 Акустика. Визначання рівнів звукової потужності джерел шуму за звуковим тиском. Технічний метод в умовах істотно вільного звукового поля над звуковідбивальною пло­щиною

ISO 3745:1977 Акустика. Визначання рівнів звукової потужності джерел шуму. Точні методи для заглушених і напівзаглушених камер

ISO 3747:1987 Акустика. Визначання рівнів звукової потужності джерел шуму. Орієнтуваль­ний метод з використанням еталонного джерела шуму

ISO 4871 :-1) Акустика. Визначання і перевіряння величини шумового випромінення машин і обладнання

ISO 6926:1990 Акустика. Визначання рівнів звукової потужності джерел шуму. Вимоги до ро­боти і калібрування еталонних джерел шуму

ISO 7574-1:1985 Акустика. Статистичні методи визначання і перевіряння паспортних вели­чин шуму, створюваного машинами і обладнанням. Частина 1. Загальні положення і терміни та визначення понять

ISO 7574-4:1985 Акустика. Статистичні методи визначання і перевіряння паспортних вели­чин шуму, створюваного машинами і обладнанням. Частина 4. Методи визначання і перевіряння паспортних величин для партій машин

ISO 60651:1979 Шумоміри (з поправкою 1:1993)

ІЕС 60804:1985 Шумоміри інтегрувально-усереднювальні (зі змінами Arnd 1:1989 і Arnd 2:1993)

IEC 60942:1988 Звукові калібратори.

З ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

У цьому стандарті використано такі терміни і визначення відповідних їм понять:

  1. звуковий тиск, р (sound pressure)

Флуктуаційний тиск, що додається до статичного тиску за наявності звукового шуму. Вимірюють в паскалях.



Примітка 11. Звуковий тиск може бути виражено різними способами, наприклад, як миттєве значення звукового тиску, як максимальне значення звукового тиску, або як корінь квадратний середньоквадратичного значення звукового тиску за певний час у межах конкретного простору (тобто в межах вимірювальної поверхні)

  1. рівень звукового тиску, Lp(sound pressure level)

Помножений на 10 десятковий логарифм відношення квадрату звукового тиску до квадрату вихідного звукового тиску. Вимірюють в децибелах.

Якщо застосовують зважування за частотою, за шириною частотних смуг або за часом (S, F або І згідно з ІЕС 651), це повинна зазначати відповідна індикація. Вихідне значення звукового тиску становить 20 мкПа (2 • 10~5 Па).

Примітка 12. Наприклад, A-зважений рівень звукового тиску, зважений за часом с, позначають як LpAc

  1. усереднений за часом рівень звукового тиску, LpeKB.T (time-averaged sound pressure level)

Рівень звукового тиску постійного рівного звуку, що має протягом усього часу вимірювання Т те саме середньоквадратичне значення звукового тиску, що й непостійний звук, рівень тиску якого обчислюють за формулою:

г , ч > тn2ft А

/

(1)

-реквт = ЮІд ~ jw°^(t)dt = 10lg ^j^-dt ,дБ.

V о 7 V о Ро у

Усереднений за часом рівень звукового тиску визначають в децибелах і вимірюють приладом, який має відповідати вимогам ІЕС 60804.

Примітка 13. Усереднений за часом рівень звукового тиску, здебільшого, зважують за характеристикою А і позначають ЯК /.рдекв Т, ЗІ ЗВИЧаЙНИМ СКОрОЧеННЯМ ДО /-рА.

Примітка 14. Індекси «екв» та «Т» зазвичай не наводять, оскільки усереднені за часом рівні звукового тиску визначають завжди для певного часового інтервалу

  1. миттєвий рівень звукового тиску, Lp1c(single-event sound pressure level)

Усереднений за часом рівень звукового тиску окремого звуку тривалістю Т (або для тривалості вимірювання Т), зведений до тривалості То = 1 с. Вимірюють в децибелах і обчислюють за фор­мулою:


+юід—, дБ
' о


(2)


= / _

*-рекв Т

І-р


  1. тривалість вимірювання (measurement time interval)

Частина або кілька періодів роботи або тривалість робочого циклу, для якого визначають усе­реднений за часом рівень звукового тиску

  1. вимірювальна поверхня (measurement surface)

Уявна поверхня площею S, що обгинає джерело шуму, на якій знаходяться точки вимірювання. Вимірювальна поверхня обмежується однією або кількома звуковідбивальними площинами

  1. рівень звукового тиску на вимірювальній поверхні, Lpf(surface sound pressure level)

Середня енергія усередненого за часом рівня звукового тиску на вимірювальній поверхні з урахуванням поправок (див. 3.13) на фоновий шум і К2 (див. 3.14) на середовище. Вимірюють у децибелах

  1. звукова потужність, W (sound power)

Інтенсивність за одиницю часу, протягом якого енергію повітряного звуку створює його дже­рело. Вимірюють у ваттах

  1. рівень звукової потужності, Lw(sound power level)

Помножений на 10 десятковий логарифм відношення звукової потужності шуму, створюваного джерелом, що випробовують, до вихідної звукової потужності. Вимірюють у децибелах.

Якщо виконували А-зважування за частотою або вимірювання проводили у частотних смугах, це необхідно вказувати індикацією.