Проведення випробування
Кулю скидають з висоти, вказаної у 4,1.4, таким чином, щоб точка удару була на відстані не більше 25 мм від геометричного центра зразка. По кожному зразку наносять один удар.
Обробка результатів
Вважаєт ься, що зразок витримав випробування. якщо скло не має руйнувань.
Оборудование должно удерживать испытываемый образец в горизонтальном положении.
Зажимающая рамка должна быть покрыта л местах контакта с испытываемым образцом резиновыми полосами шириной 30 мм, толщиной 4 мм и твердостью от 40 до 60 [RHD по ГОСТ 20403
Проведение испытания
Шар сбрасывают с высоты, указанной в 4.1.4. таким образом, чтобы точка удара была на расстоянии нс более 25 мм от геометрического центра образца. По каждому образцу наносят один удар.
Обработка результатов
Образец считают выдержавшим испытание, если стекло не имеет разрушений
.6.10 Випробування на характер руйнування
Метод полягає у визначенні числа і розмірів уламків скла при його руйнуванні на площі, яка нормується.
Випробування проводять на зразках розміром (300 500) мм х (300 -н 500) мм. виготовлених разом з партією, яку випробовують. Допускається проводити випробування на готових виробах.
6. і 0.3 Засоби випробування
Інструмент. здатний викликати руйнування скла у точні удару, наприклад, молоток масою (без рукоятки) (75± 2) г і радіусом при вершині (0,20±0,05) мм.
б.)0.4 Проведення випробування
На зразку виділяють квадрат розміром 50 х 50 мм на відстані не менше Э0 мм від краю зразка, потім зразок кладуть па горизонтальну тверду поверхню. Зразок пщдаст ься удару у будь-якому місці, крім відміченого квадрату, на відстані не менше 50 мм від нього і від краю зразка. Якщо після удару скло не зруйнувалось, то наносять подальші удари до його руйнування.
6.10.5 Обробка результатів
Протягом не більше 5 хв після руйнування скла визначають число уламків на площі, яка нормується (у виділеному квадраті) і розмір максимального уламка. Приймають др уваги тільки тріщини, які виникають у результаті початкового розтріскування. Уламок, який перетинає сторон и п кчні. що нормується, враховують як половину цілого уламка.
Випробування скла на термостійкість провадять відповідно до вимог ГОСТ 25535 за методом Б,
Випробування проводять на трьох зразках розміром не менше 100 х 100 мм, виготовлених разом з партією, яку випробовують.
Оптичні викривлення скла (крім Візерунчастого) визначають відповідно до ГОСТ III за методом "цегляна стїйя1*.
Випробування скла на удар м’яким тілом
Метод полягає в оцінюванні стійкості скла до механічного удару м'яким тілом некомпяктної форми
2 Відбирання зразків
Випробування проводять на трьох зразках скла розміром ((1100 х 900) ± 5 ] ми, які не мають вад зовнішнього вигляду.
6.10 Испытания на характер разрушения
Метод состоит в определении числа и размеров осколков стекла при его разрушении на нормируемой площади,
Испытания проводят на Образцах размером (300 500) мм х ( 300 * 500) мм, изготовленных вместе с испытываемой партией. Допускается провадить испытания ца готовых изделиях
! 0.3 Средства испытания
Инструмент. способный вызнать разрушение стекла в точке удара, например, молоток массой (без рукоятки) (75 ± 2) г н радиусом при вершине (0,20 ± 0,05) мм.
Проведение испытания
На образце выделяют квадрат размером 50 х 50 мм На расстоянии f ie менее 50 им от края образца, затем образец укладывают на гори- ЗОНТйіЛЫіую твердую поверхность. По образцу наносят удар а любом месте, кроме отмеченного квадрата, на расстоянии нс менее 50 мм от него и от края образца. Если после удара стекло не разрушилось, то нанося т последующие удары до его разрушения.
Обработка результатов
В течи [не нс более 5 мин после разрушения стекла определяют число осколков на нормируемой площади (в выделенном квадрате) н размер максимального осколки. Принимают во внимание только трещины, возникающие в результате перво начального раст рескивания. ©сколок, пересекающий стороны нормируемой площади, учитывают как половину целого осколка.
і Испытание ст екла на термостойкость проводят в соответствии с требованиями ГОСТ 25535 по методу Б.
Испытания проводят на грех образцах размером нс менее |00х 100 мм, изготовлен? пых вместе с испытываемой партией,
б I а Оптические искажения стекла (кроме узорчатого) определяют В соответствии С ГОСТ і І і по методу "кирпичная стена".
Испытание стекла на удар мягким телом
Метод СОСТОИТ в оценке СТОЙКОСТИ стекла К механическому удару МЯГКИМ телом некомпактной формы.
6 13.2 Отбор образцов
Испытания проводят на грех образцах стекла размером [ (1100 х 900) ± 5 } мм. Нс имеющих пороков внешнего вида.
б. 13.3 Засоби випробування
Шкіряний мішок грушоподібної форми, заповнений свинцевим дробом, висотою (330 ± 10) мм, з діаметром максимального перерізу (220 ± Ю) мм, масою (45 ± |) кг.
Стенд для проведення випробувань (рисунок 2).
Зразок повинен кріпитись до сталевої рами стенду з допомогою затислої рамки з чотирьох сторін з перекриттям краю (ЗО ± 5) мм. Затаєна рамка повинна бути покрита у місцях контакту Із зразком гумовими смугами завширшки ЗО мм, завтовшки 4 мм і твердістю від 40 до 60 IRHD за ГОСТ 20403.
3 Средства испытания
Кожаный мешок грушевидной формы, заполненный свинцовой дробью, высотой (330 ± 10) мм, с диаметром максимального сечения (220 ± 10) мм, массой (45 ± 1) кг.
Стенд для проведения испытания (рисунок 2).
Образен должен крепиться к стальной раме стенда при помощи зажимающей рамки по четырем сторонам с перекрытием края (30 ± 5) мм. Зажимающая рамка должна быть покрыта в местах контакта с образцом резиновыми полосами шириной 30 мм, толщиной 4 мм и твердостью от 40 до 60IRHD по ГОСТ 20403.
1 - сталевий трос діаметром 2,5-4мм;2- вуздечка для піднімання мішка; 3 - шкіряний мішок (м'яке тіло); 4 - закріплений у стенді зразок, який випробують; 5 - опора; Н - висота підвісу; h - висота падіння мішка; а - центральна вісь зразка, який випробовують; b - відстань між зразком і мішком, який висить у вільному стані
1 - стальной трос диаметром 2,5 - 4 мм; 2 - уздечка для подъема мешка; 3 - кожаный мешок (мягкое тело); 4 - испытываемый образец, закрепленный а стенде; 5 - опора, Н - высота подвеса; П - высота падения мешка; а - центральная ось испытываемого образца; b - расстояние между образцом и мешком, висящим в свободном состояни
иРисунок 2
4 Проведения випробування
Мішок повинен бути підвішений на кріпленні таким чином, щоб область максимального діаметра мішка у спокійному стані знаходилась на відстані не більше 10 мм від поверхні зразка і на відстані не більше 50 мм від центра зразка (рисунок 2). Висота підвісу мішка не менше 2500 мм.
4 Проведение испытания
Мешок должен быть подвешен на креплении таким образом, чтобы область максимального диаметра мешка в спокойном состоянии находилась на расстоянии не более 10 мм от поверхности образца и на расстоянии не более 50 мм от центра образца (рисунок 2), Высота подвеса мешка - не менее 2500 мм.
Удар здійснюють у центрі зразка, мішок при цьому описує дугу, падаючи з висоти, вказаної у таблиці 6, рухаючись у напрямку центральної горизонтальної осі поверхні зразка. Удар по кожному зразку повинен бути тільки один.
Примітка. Висоту падіння мішка відраховують віл центра максимального діаметра мішка до центра горизонтальної осі поверхні зразка.
5 Оцінювання результату
Вважається, що зразки витримали випробування, якщо скло не має руйнувань.
Відхилення від площинності листів скла визначають у вертикальному положенні (кут відхилення ВІД вертикалі не повинен перевищувати 15°) накладанням металевої лінійки за ГОСТ 427 або будівельного ватерпаса за ГОСТ 9416 завдовжки не менше 1000 мм у поздовжньому і поперечному напрямах у центрі листа скла. Відстань від поверхні листа скла до лінійки або ватерпаса вимірюють щупом за НД. Розмір тупа, який увійшов у зазор, не повинен перевищувати вимог, вказаних у таблиці 3, приведених до лінійного розміру.
Допускається при сертифікаційних і арбітраж них в ип робуваги іях ви йор н сі ову цат и лекальні лінійки за ГОСТ 8026.
Відхилення від прямолінійності кромок сторін скла визначають прикладанням металевої лінійки за ГОСТ 427 або будіве льного ватерпаса за ГОСТ 9416 вздовж кромки сторони скла, яку вимірюють, і вимірюванням щупом за НД максимального зазору між лінійкою або ватерпасом і кромкою скла. Максимальний зазор (товщина щупа) повинен знаходитись у полі допуску на розмір.
Оптичні характеристики (колір, спектральні коефіцієнти пропускання і відбивання світла) загартованого скла контролюють відповідно до НД на вихідне скло,
Маркування стекол перевіряють візуально.
7 ТРАНСПОРТУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ І ЕКСПЛУАТАЦІЯ
Скло транспортують будь-яким видом транспорту відповідно до Правил перевезення вантажів, шо діють на даному виді транспорту, а розміщення і кріплення у транспортних засобах - згідно з Технічними умовами навантаження і кріплення вантажів, затвердженими у встановленому порядку.
Удар производят по центру образца, мешок при этом описывает дуту, падая с высоты, указанной в таблице 6, двигаясь по направлению центральной горизонтальной оси поверхности образца. Удар по каждому образцу должен быть только один.
Примечание. Высоту падения мешка отсчитывают от центра максимального диаметра мешка до центра горизонтальной оси поверхности образца.
6.13.5 Оценка результата
Образцы считают выдержавшими испытания, если стекло не имеет разрушений.
Отклонение от плоскостности листов стекла определяют в вертикальном положении (угол отклонения от вертикали не должен превышать 15°) наложением металлической линейки по ГОСТ 427 или строительного уровня по ГОСТ 9416 длиной не менее 1000 мм в продольном и поперечном направлениях в центре листа стекла. Расстояние от поверхности листа стекла до линейки или уровня измеряют щупом по НД. Размер щупа, вошедшего й зазор, не должен превышать требований, указанных в таблице 3, приведенных к линейному размеру.
Допускается при сертификационных и арбитражных испытаниях использовать лекальные линейки по ГОСТ 8026.
Отклонение от прямолинейности кромок сторон стекла определяют прикладыванием металлической линейки по ГОСТ 427 или строигелыюго уровня по ГОСТ 9416 вдоль измеряемой кромки стороны стекла и измерением щупом по НД максимального зазора между линейкой или уровнем и кромкой стекла. Максимальный зазор (толщина щупа) должен находиться в поле допуска на размер.
Оптические характеристики (цвет, спектральные коэффициенты пропускания и отражения света) закаленного стекла контролируют в соответствии с Н Д на исходное стекло.
6.)7 Маркировку стекол проверяют визуально.
7 ТРАНСПОРТИРОВАНИЕ, ХРАНЕНИЕ И ЭКСПЛУАТАЦИЯ
Стекло транспортируют любым видом транспорта в соответствии с Правилами перевозок грузов, действующими на данном виде транспорта, а размещение и крепление в транспортных средствах - в соответствии с Техническими условиями погрузки и крепления грузов, утвержденными в установленном порядке
При транспортуванні тара зі склом повинна бути встановлена ториями за напрямком руху транспорту і закріплена так, щоб виключити можливість її переміщення і Ка- чання у процесі транспортування.
При транспортуванні, навантаженні і розвантаженні скла повинно бути забезпечено його збереження від механічних пошкоджень і атмосферних опадів
Скло повинно зберігатись у виготовлювача і споживача у закритих сухих опалюваних приміщеннях у розпакованому вигляді, перекладеним згідно з 4.3.3.
При зберіганні скло повинно бути встановлено на стелажі або піраміди. Основа стелажа або піраміди повинна бути обклеєна повстю або гумою і мати нахил 5-15° до горизонталі.
Допускається зберігати скло у тарі (крім контейнерів), якщо тара і прокладочні матеріали не підлягай и зволоженню у процесі транспортування і зберігання.
При експлуатації не допускається встановлення скла без полімерних спастичних прокладок по периметру скла. Допускається встановлення скла на силіконових та інших видах гермепі к і в згідно з вимогами нормати в н ої або конструкторської документа ції на вироби, які склять,
Стекла слід встановлювати на підкладках. Дотикання кромки скла до будівельної конструкції не допускається. Розмір і розташування підкладок встановлюють у конструкторській документації на вироби, які склять.
У період експлуатації не допускається протирання скла тканиною, яка містить абразивні включення, удари жорсткими предметами. очищення сухого скла жорсткими щітками без подання змиваючої рідини, тривала присутність вологи на поверхні скла.
Температурний діапазон експлуатації скла - від мінус 150 до +300°С. Можливість експлуатації скла в умовах, які виходять за межі вказаного температурного діапазону, повинна бути підтверджена результатами лабораторних випробувань.
У випадках, якщо за умовами експлуатації (наприклад, за пожежними вимогами) скло повинно розбиватись ударом спеціального інструменту (молотком, пожежною сокиркою), то ці вимоги і методи їх визначення допускається встановлювали у договорі на поставку.
При транспортировании тара со стеклом должна быть установлена торцами по напри влени ю движения транспорта и закреплена так, чтобы исключить возможность ее перемещения и качания в процессе транспортирования.
При транспортировании, погрузке и выгрузке стекла должна быть обеспечена его сохранность от механических повреждений и атмосферных осадков.
4 Стекло должно храниться у изготовителя и потребителя в закрытых сухих отапливаемых помещениях в распакованном виде, переложенным согласно 4,3,3.