1. Проведення випробування

Кулю скидають з висоти, вказаної у 4,1.4, таким чином, щоб точка удару була на відс­тані не більше 25 мм від геометричного цент­ра зразка. По кожному зразку наносять один удар.

  1. Обробка результатів

Вважаєт ься, що зразок витримав випробу­вання. якщо скло не має руйнувань.

Оборудование должно удерживать испы­тываемый образец в горизонтальном положе­нии.

Зажимающая рамка должна быть покры­та л местах контакта с испытываемым образ­цом резиновыми полосами шириной 30 мм, толщиной 4 мм и твердостью от 40 до 60 [RHD по ГОСТ 20403

  1. Проведение испытания

Шар сбрасывают с высоты, указанной в 4.1.4. таким образом, чтобы точка удара была на расстоянии нс более 25 мм от геометричес­кого центра образца. По каждому образцу на­носят один удар.

  1. Обработка результатов

Образец считают выдержавшим испыта­ние, если стекло не имеет разрушений

.6.10 Випробування на характер руйнуван­ня

  1. Метод полягає у визначенні числа і розмірів уламків скла при його руйнуванні на площі, яка нормується.

  2. Випробування проводять на зразках розміром (300 500) мм х (300 -н 500) мм. виго­товлених разом з партією, яку випробовують. Допускається проводити випробування на го­тових виробах.

6. і 0.3 Засоби випробування

Інструмент. здатний викликати руйнуван­ня скла у точні удару, наприклад, молоток масою (без рукоятки) (75± 2) г і радіусом при вершині (0,20±0,05) мм.

б.)0.4 Проведення випробування

На зразку виділяють квадрат розміром 50 х 50 мм на відстані не менше Э0 мм від краю зразка, потім зразок кладуть па горизонталь­ну тверду поверхню. Зразок пщдаст ься удару у будь-якому місці, крім відміченого квадрату, на відстані не менше 50 мм від нього і від краю зразка. Якщо після удару скло не зруйнува­лось, то наносять подальші удари до його руй­нування.

6.10.5 Обробка результатів

Протягом не більше 5 хв після руйнування скла визначають число уламків на площі, яка нормується (у виділеному квадраті) і розмір максимального уламка. Приймають др уваги тільки тріщини, які виникають у результаті початкового розтріскування. Уламок, який перетинає сторон и п кчні. що нормується, вра­ховують як половину цілого уламка.

  1. Випробування скла на термостійкість провадять відповідно до вимог ГОСТ 25535 за методом Б,

Випробування проводять на трьох зраз­ках розміром не менше 100 х 100 мм, виготов­лених разом з партією, яку випробовують.

  1. Оптичні викривлення скла (крім Візерунчастого) визначають відповідно до ГОСТ III за методом "цегляна стїйя1*.

  2. Випробування скла на удар м’яким тілом

    1. Метод полягає в оцінюванні стій­кості скла до механічного удару м'яким тілом некомпяктної форми

  1. 2 Відбирання зразків

Випробування проводять на трьох зраз­ках скла розміром ((1100 х 900) ± 5 ] ми, які не мають вад зовнішнього вигляду.

6.10 Испытания на характер разруше­ния

  1. Метод состоит в определении числа и размеров осколков стекла при его разруше­нии на нормируемой площади,

  2. Испытания проводят на Образцах размером (300 500) мм х ( 300 * 500) мм, изго­товленных вместе с испытываемой партией. Допускается провадить испытания ца гото­вых изделиях

  3. ! 0.3 Средства испытания

Инструмент. способный вызнать разруше­ние стекла в точке удара, например, молоток массой (без рукоятки) (75 ± 2) г н радиусом при вершине (0,20 ± 0,05) мм.

  1. Проведение испытания

На образце выделяют квадрат размером 50 х 50 мм На расстоянии f ie менее 50 им от края образца, затем образец укладывают на гори- ЗОНТйіЛЫіую твердую поверхность. По образцу наносят удар а любом месте, кроме отмечен­ного квадрата, на расстоянии нс менее 50 мм от него и от края образца. Если после удара стекло не разрушилось, то нанося т последую­щие удары до его разрушения.

  1. Обработка результатов

В течи [не нс более 5 мин после разрушения стекла определяют число осколков на норми­руемой площади (в выделенном квадрате) н размер максимального осколки. Принимают во внимание только трещины, возникающие в результате перво начального раст рескивания. ©сколок, пересекающий стороны нормируе­мой площади, учитывают как половину цело­го осколка.

  1. і Испытание ст екла на термостойкость проводят в соответствии с требованиями ГОСТ 25535 по методу Б.

Испытания проводят на грех образцах размером нс менее |00х 100 мм, изготовлен? пых вместе с испытываемой партией,

б I а Оптические искажения стекла (кроме узорчатого) определяют В соответствии С ГОСТ і І і по методу "кирпичная стена".

  1. Испытание стекла на удар мягким телом

    1. Метод СОСТОИТ в оценке СТОЙКОСТИ стекла К механическому удару МЯГКИМ телом некомпактной формы.

6 13.2 Отбор образцов

Испытания проводят на грех образцах стекла размером [ (1100 х 900) ± 5 } мм. Нс имеющих пороков внешнего вида.



б. 13.3 Засоби випробування

Шкіряний мішок грушоподібної форми, заповнений свинцевим дробом, висотою (330 ± 10) мм, з діаметром максимального пе­рерізу (220 ± Ю) мм, масою (45 ± |) кг.

Стенд для проведення випробувань (рису­нок 2).

Зразок повинен кріпитись до сталевої ра­ми стенду з допомогою затислої рамки з чо­тирьох сторін з перекриттям краю (ЗО ± 5) мм. Затаєна рамка повинна бути покрита у місцях контакту Із зразком гумовими смугами зав­ширшки ЗО мм, завтовшки 4 мм і твердістю від 40 до 60 IRHD за ГОСТ 20403.

  1. 3 Средства испытания

Кожаный мешок грушевидной формы, заполненный свинцовой дробью, высотой (330 ± 10) мм, с диаметром максимального се­чения (220 ± 10) мм, массой (45 ± 1) кг.

Стенд для проведения испытания (рису­нок 2).

Образен должен крепиться к стальной раме стенда при помощи зажимающей рамки по че­тырем сторонам с перекрытием края (30 ± 5) мм. Зажимающая рамка должна быть покрыта в местах контакта с образцом резиновыми по­лосами шириной 30 мм, толщиной 4 мм и твер­достью от 40 до 60IRHD по ГОСТ 20403.


















1 - сталевий трос діаметром 2,5-4мм;2- вуздечка для піднімання мішка; 3 - шкіряний мішок (м'яке тіло); 4 - закріплений у стенді зразок, який випробу­ють; 5 - опора; Н - висота підвісу; h - висота падіння мішка; а - центральна вісь зразка, який випробову­ють; b - відстань між зразком і мішком, який висить у вільному стані

1 - стальной трос диаметром 2,5 - 4 мм; 2 - уздечка для подъема мешка; 3 - кожаный мешок (мягкое тело); 4 - испытываемый образец, закрепленный а стенде; 5 - опора, Н - высота подвеса; П - высота падения мешка; а - центральная ось испытываемого образца; b - расстояние между образцом и мешком, висящим в свободном состояни

иРисунок 2



  1. 4 Проведения випробування

Мішок повинен бути підвішений на кріп­ленні таким чином, щоб область максималь­ного діаметра мішка у спокійному стані знахо­дилась на відстані не більше 10 мм від поверхні зразка і на відстані не більше 50 мм від центра зразка (рисунок 2). Висота підвісу мішка не менше 2500 мм.

  1. 4 Проведение испытания

Мешок должен быть подвешен на креп­лении таким образом, чтобы область макси­мального диаметра мешка в спокойном состо­янии находилась на расстоянии не более 10 мм от поверхности образца и на расстоянии не более 50 мм от центра образца (рисунок 2), Высота подвеса мешка - не менее 2500 мм.

Удар здійснюють у центрі зразка, мішок при цьому описує дугу, падаючи з висоти, вка­заної у таблиці 6, рухаючись у напрямку цент­ральної горизонтальної осі поверхні зразка. Удар по кожному зразку повинен бути тільки один.

Примітка. Висоту падіння мішка відрахову­ють віл центра максимального діаметра мішка до центра горизонтальної осі поверхні зразка.

  1. 5 Оцінювання результату

Вважається, що зразки витримали випро­бування, якщо скло не має руйнувань.

  1. Відхилення від площинності листів скла визначають у вертикальному положенні (кут відхилення ВІД вертикалі не повинен пе­ревищувати 15°) накладанням металевої лі­нійки за ГОСТ 427 або будівельного ватерпаса за ГОСТ 9416 завдовжки не менше 1000 мм у поздовжньому і поперечному напрямах у центрі листа скла. Відстань від поверхні листа скла до лінійки або ватерпаса вимірюють щу­пом за НД. Розмір тупа, який увійшов у зазор, не повинен перевищувати вимог, вказаних у таблиці 3, приведених до лінійного роз­міру.

Допускається при сертифікаційних і ар­бітраж них в ип робуваги іях ви йор н сі ову цат и лекальні лінійки за ГОСТ 8026.

  1. Відхилення від прямолінійності кро­мок сторін скла визначають прикладанням металевої лінійки за ГОСТ 427 або будіве ль­ного ватерпаса за ГОСТ 9416 вздовж кромки сторони скла, яку вимірюють, і вимірюван­ням щупом за НД максимального зазору між лінійкою або ватерпасом і кромкою скла. Максимальний зазор (товщина щупа) повинен знаходитись у полі допуску на розмір.

  2. Оптичні характеристики (колір, спек­тральні коефіцієнти пропускання і відбиван­ня світла) загартованого скла контролюють відповідно до НД на вихідне скло,

  3. Маркування стекол перевіряють візу­ально.

7 ТРАНСПОРТУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ І ЕКСПЛУАТАЦІЯ

  1. Скло транспортують будь-яким видом транспорту відповідно до Правил перевезення вантажів, шо діють на даному виді транспор­ту, а розміщення і кріплення у транспортних засобах - згідно з Технічними умовами наван­таження і кріплення вантажів, затвердженими у встановленому порядку.

Удар производят по центру образца, ме­шок при этом описывает дуту, падая с высоты, указанной в таблице 6, двигаясь по направле­нию центральной горизонтальной оси повер­хности образца. Удар по каждому образцу до­лжен быть только один.

Примечание. Высоту падения мешка отсчиты­вают от центра максимального диаметра мешка до центра горизонтальной оси поверх­ности образца.

6.13.5 Оценка результата

Образцы считают выдержавшими испы­тания, если стекло не имеет разрушений.

  1. Отклонение от плоскостности листов стекла определяют в вертикальном положе­нии (угол отклонения от вертикали не должен превышать 15°) наложением металлической линейки по ГОСТ 427 или строительного уровня по ГОСТ 9416 длиной не менее 1000 мм в продольном и поперечном направлениях в центре листа стекла. Расстояние от поверхнос­ти листа стекла до линейки или уровня изме­ряют щупом по НД. Размер щупа, вошедшего й зазор, не должен превышать требований, указанных в таблице 3, приведенных к линей­ному размеру.

Допускается при сертификационных и ар­битражных испытаниях использовать лекаль­ные линейки по ГОСТ 8026.

  1. Отклонение от прямолинейности кро­мок сторон стекла определяют прикладывани­ем металлической линейки по ГОСТ 427 или строигелыюго уровня по ГОСТ 9416 вдоль измеряемой кромки стороны стекла и изме­рением щупом по НД максимального зазора между линейкой или уровнем и кромкой стек­ла. Максимальный зазор (толщина щупа) дол­жен находиться в поле допуска на размер.

  2. Оптические характеристики (цвет, спектральные коэффициенты пропускания и отражения света) закаленного стекла контро­лируют в соответствии с Н Д на исходное стек­ло.

6.)7 Маркировку стекол проверяют визу­ально.

7 ТРАНСПОРТИРОВАНИЕ, ХРАНЕНИЕ И ЭКСПЛУАТАЦИЯ

  1. Стекло транспортируют любым видом транспорта в соответствии с Правилами пе­ревозок грузов, действующими на данном виде транспорта, а размещение и крепление в транспортных средствах - в соответствии с Техническими условиями погрузки и крепле­ния грузов, утвержденными в установленном порядке

  2. При транспортуванні тара зі склом по­винна бути встановлена ториями за напрям­ком руху транспорту і закріплена так, щоб виключити можливість її переміщення і Ка- чання у процесі транспортування.

  3. При транспортуванні, навантаженні і розвантаженні скла повинно бути забезпече­но його збереження від механічних пошкод­жень і атмосферних опадів

  4. Скло повинно зберігатись у виготов­лювача і споживача у закритих сухих опалю­ваних приміщеннях у розпакованому вигляді, перекладеним згідно з 4.3.3.

При зберіганні скло повинно бути вста­новлено на стелажі або піраміди. Основа сте­лажа або піраміди повинна бути обклеєна пов­стю або гумою і мати нахил 5-15° до горизон­талі.

Допускається зберігати скло у тарі (крім контейнерів), якщо тара і прокладочні мате­ріали не підлягай и зволоженню у процесі тран­спортування і зберігання.

  1. При експлуатації не допускається вста­новлення скла без полімерних спастичних про­кладок по периметру скла. Допускається вста­новлення скла на силіконових та інших видах гермепі к і в згідно з вимогами нормати в н ої або конструкторської документа ції на вироби, які склять,

  2. Стекла слід встановлювати на підклад­ках. Дотикання кромки скла до будівельної конструкції не допускається. Розмір і розта­шування підкладок встановлюють у конструк­торській документації на вироби, які склять.

  3. У період експлуатації не допускається протирання скла тканиною, яка містить абра­зивні включення, удари жорсткими предмета­ми. очищення сухого скла жорсткими щітками без подання змиваючої рідини, тривала при­сутність вологи на поверхні скла.

  4. Температурний діапазон експлуатації скла - від мінус 150 до +300°С. Можливість експлуатації скла в умовах, які виходять за межі вказаного температурного діапазону, по­винна бути підтверджена результатами лабо­раторних випробувань.

  5. У випадках, якщо за умовами експлуа­тації (наприклад, за пожежними вимогами) скло повинно розбиватись ударом спеціально­го інструменту (молотком, пожежною сокир­кою), то ці вимоги і методи їх визначення до­пускається встановлювали у договорі на пос­тавку.

  6. При транспортировании тара со стек­лом должна быть установлена торцами по на­при влени ю движения транспорта и закрепле­на так, чтобы исключить возможность ее пе­ремещения и качания в процессе транспорти­рования.

  7. При транспортировании, погрузке и выгрузке стекла должна быть обеспечена его сохранность от механических повреждений и атмосферных осадков.

  8. 4 Стекло должно храниться у изготови­теля и потребителя в закрытых сухих отапли­ваемых помещениях в распакованном виде, переложенным согласно 4,3,3.