Пристрій закріплюють на приєднаному до дихальної машини Шеффілдівському муляжі голови І приводять у дію за визначених виробником мінімальних робочих параметрів із вимкненим жив­ленням. Визначають вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі.

  1. Випробовувальне устатковання

Типову будову устатковання з використовуванням одноциліндрової дихальної машини пока­зано на рисунку 3.

  1. Дихальна машина з соленоїдними клапанами, які контролюються машиною.

  2. Допоміжна легеня.

  3. Шеффілдівська голова.

  4. Витратомір діоксиду вуглецю, аналізатори і поглинач.

Поглинач діоксиду вуглецю необхідний для запобігання накопиченню діоксиду вуглецю у кон­турі випробовувального устатковання.

  1. Процедура

Вимірюють концентрацію діоксиду вуглецю в пробі за допомогою аналізатора. Продовжують випробовування до досягнення сталого значення. Записують це значення як невідкоригований рівень діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі.

Вимірюють навколишній рівень діоксиду вуглецю на відстані 1 м попереду і на рівні кінчика носа муляжу голови. Вимірювання проводять після стабілізації рівня діоксиду вуглецю у вдиху­ваному повітрі. Окрім того, вимірюють навколишній рівень у пробовідбірнику видихуваного по­вітря за відсутності подавання діоксиду вуглецю. Цей рівень повинен бути нижче ніж 0,1 %.

Знаходять різницю між лабораторним рівнем діоксиду вуглецю і виміряним значенням у повітрі і заносять до звіту це значення як відкоригований вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі.

  1. Звіт

Заносять до звіту вміст діоксиду вуглецю в пробі після досягнення сталого значення для при­строю з увімкненим і вимкненим живленням.

  1. Опір диханню

Примітка. Можливо, що логік, який пройшов через отвір для вимірювання тиску, може впливати на зареєстрований тиск, тому бажано такі впливи звести до мінімуму.

  1. Опір вдихуванню з вимкненим живленням

Розміщують пристрій з чистими фільтрами на Шеффілдівському муляжі голови, з’єднаному з дихальною машиною, встановленою на 20 циклів/хв і 1,5 л/хід або 95 л/хв безперервного по­току. Максимальний опір вдихуванню вимірюють поблизу ротового отвору муляжу голови.

  1. Опір вдихуванню з увімкненим живленням

Розміщують пристрій на Шеффілдівському муляжі голови і приводять у дію за визначених ви­робником мінімальних робочих параметрів. Максимальний опір вдихуванню вимірюють поблизу ротового отвору муляжу голови, з’єднаного з дихальною машиною, встановленою на 25 циклів/хв і 2,0 л/хід.

  1. Опір видихуванню за увімкненого живлення

Розміщують пристрій на Шеффілдівському муляжі голови (тулуба) і приводять у дію відпо­відно до інформації, яку надає виробник, із повністю зарядженими елементами живлення і чистим(и) фільтром(-ами). Вимірюють опір диханню на видихуванні поблизу ротового отвору му­ляжу голови, з’єднаного з дихальною машиною, встановленою на 25 циклів/хв і 2,0 л/хід. Макси­мальний опір вдихуванню вимірюють для кожної із орієнтацій голови, визначених так: орієнтація прямо вперед, вертикально вверх, орієнтація лицевої частини вертикально вниз; потім з нормаль­ною вертикальної віссю голови у горизонтальному положенні, з орієнтацією лицевої частини вправо і вліво.

  1. Опір вдихуванню після запилення

Визначені в 7.6.1 і 7.6.2 випробовування повторюють для пристроїв, які пройшли випробо­вування пилоємності відповідно до 7.9.

  1. Визначена виробником мінімальна тривалість роботи

    1. Принцип

Розміщують пристрій на Шеффілдівському муляжі голови і з’єднують з дихальною машиною, яка забезпечує визначеними показниками. Вмикають пристрій і забезпечують визначені вироб­ником мінімальні робочі параметри (як це визначено виробником), які досліджують через інтер­вали для підтвердження визначеної виробником тривалості роботи.

  1. Устатковання

    1. У відповідному випадку устатковання для вимірювання визначених виробником мінімальних робочих параметрів. Виробник повинен забезпечити докладний опис мінімальних робочих параметрів і подробиці щодо перевіряння цих параметрів перед кожним використовуванням.

Примітка. Мінімальні робочі параметри можуть бути визначені різнобічними робочими характеристиками пристрою.

  1. ШеффІлдівський муляж голови, споряджений ротовою трубкою та отвором для ви­мірювання тиску.

  2. Дихальна машина, здатна забезпечувати 20 циклів/хв і 1,5 л/хід синусоїдного дихання.

  1. Трубопроводи для усіх з’єднань.

  2. Підготування пристрою

Приєднують повністю заряджений елемент живлення згідно з інструкціями виробника і чис- тий(-І) фільтр(и) до пристрою.

  1. Процедура

Герметично розміщують лицеву частину на муляжі голови. Перевіряють досягнення визна­чених виробником мінімальних робочих параметрів на початку і у разі закінчення встановленої ви­робником тривалості роботи. Заносять до звіту інформацію про те, пройшов чи не пройшов пристрій випробовування, разом із значеннями виміряних робочих параметрів і граничними зна­ченнями визначених виробником мінімальних робочих параметрів.

7.8 Швидкість потоку подавання повітря

  1. Принцип

Вимірюють потік відфільтрованого повітря в пристрої за нульового зворотного тиску. Вимі­рюють початкову швидкість потоку і швидкість потоку після тривалої роботи для встановлення визначеної виробником тривалості роботи.

  1. Устаткований

    1. Шеффілдівський муляж голови, укомплектований ротовою трубкою та отвором для вимірювання тиску.

  1. Придатний нагнітальний або всмоктувальний пристрій або інші засоби відбирання повітря як мінімум 250 л/хв і тиску мінус 5 мбар.

  2. Засоби регулювання для нагнітального або всмоктувального пристрою, а саме ре­гулятор потужності для двигуна або регулювальна заслінка в повітропроводі.

  3. Придатний(-і) витратомір(и), наприклад, калібрований(-і) від 50 л/хв до 500 л/хв.

  4. Мікроманометр, здатний визначати різницю тиску ± 0,05 мбар у діапазоні не менше ніж 10 мбар.

Рекомендовано застосовувати похилий рідинний або електронний мікроманометр.

  1. Трубопроводи для з’єднань.

  1. Підготування пристрою

    1. Загальні положення

Пристрій споряджають повністю зарядженим елементом живлення і чистим(и) фільтром(-ами).

Для визначання повного заряджання елемента живлення рекомендують таку процедуру. Забезпечують нормальну роботу пристрою до досягнення очевидного зниження повітряного по­току. Вимикають пристрій і заряджають елемент живлення відповідно до інструкцій виробника.

  1. Розміщення на муляжі голови

Розміщують герметично пристрій на муляжі голови і приєднують мікроманометр, витратомір і всмоктувальний пристрій, як це показано на рисунках 4а) або 4Ь) відповідно.

  1. Процедура: початкова швидкість потоку

    1. Вмикають пристрій і від регул ьовують всмоктувальні засоби так, щоб забезпечити по­кази мікроманометром нульового тиску.

Заносять до звіту потік із лицевої частини.

Примітка. Можливо, що потік, який пройшов через отвір для вимірювання тиску, може впливати на зареєстрований тиск, тому бажано такий вплив звести до мінімуму.

    1. Продовжують забезпечувати нульовий тиск і повторюють вимірювання потоку через кожні 5 хв до досягнення загального часу ЗО хв.

    2. Розраховують середнє значення для семи вимірювань і заносять його до звіту як по­чаткову швидкість потоку.

  1. Процедура: тривалість роботи

Після вимірювання початкової швидкості потоку, як це зазначено в 7.8.4, від’єднують шланг від муляжу голови і перекривають ротову трубку так, щоб усе відфільтроване повітря випускалося через видихальний клапан.

Залишають пристрій працюючим протягом тривалості роботи, на 1 год меншої, ніж визна­чена виробником, потім відкривають ротову трубку і знову приєднують гумовий шланг.

Вимірюють і заносять до звіту швидкість потоку, як зазначено в 7.8.4, за загального мину­лого часу (з урахуванням перших ЗО хв, витрачених на вимірювання початкової швидкості пото­ку), який дорівнює визначеній виробником тривалості роботи.

Записують об’ємну швидкість потоку поряд із заявленою виробником тривалістю роботи.

  1. Пилоємність

Випробовувальне устатковання і випробовувальна атмосфера повинні бути такими, як за­значено в prEN 143 із такими змінами. Впускний отвір повітря в пристрій повинен знаходитись у випробовувальній атмосфері. Споряджений повністю зарядженим елементом живлення і чистим(и) фільтром(-ами) укомплектований пристрій випробовують із використовуванням Шеффілдівсько- го муляжу голови, приєднаного до дихальної машини, відрегульованої на ЗО л/хв (20 циклів/хв, 1,5 л/хід, синусоїдне дихання). Приводять у дію пристрій за концентрації доломітового пилу (400 ± 100) мг/м3 доти, поки добуток концентрації пилу і часу випробовувань не складе:

  1. Лише для протиаерозольного фільтра

ТМ1Р 400 мгтод/м3;

ТМ2Р 400 мгтод/м3;

ТМЗР 200 мгтод/м3.

Наприклад, для ТМ1Р добуток може бути 400 мг/м3 для 1 год або 300 мг/м3 для 1,33 год.

  1. Лише протигазовий фільтр

Вимоги до пилоємності не застосовні.

  1. Скомбіновані фільтри

ТМ1(Газ)Р 200 мгтод/м3;

ТМ2(Газ)Р 200 мгтод/м3;

ТМЗ(Газ)Р 100 мгтод/м3,

де «Газ» — газовий складник класифікації.

  1. Спеціальні фільтри

100 мгтод/м3.

Після закінчення випробування визначають опір вдихуванню відповідно до 7.6.4 і перевищення визначених виробником мінімальних робочих параметрів. Для фільтрів визначають коефіцієнт проникання відповідно до 7.14 за винятком фільтрів, для яких не вимагається кондиціювання.

  1. Опір сплющуванню дихального шланга

    1. Устаткованих

Дві металеві круглі пластини діаметром (100 ± 1) мм і товщиною не менше ніж 10 мм. Одна пластина нерухома, а інша здатна рухатись у напрямку, перпендикулярному площині пластин. Рухома пластина здатна навантажуватися для створення загального зусилля між пластинами 50 Н (див. рисунок 5).

  1. Процедура

Встановлюють визначені виробником мінімальні робочі параметри пристрою, розміщують дихальний шланг по центру між двома пластинами і виконують відповідне випробовування для вимірювання максимального опору вдихуванню відповідно до 7.6.2. Прикладають випробовуваль- не зусилля 50 Н (яке охоплює вагу самої рухомої пластини) до шлангу і знову виконують відповід­не випробовування для вимірювання максимального опору вдихуванню відповідно до 7.6.2. Якщо пристрій споряджений більше ніж одним дихальним шлангом, послідовно оцінюють сплющування кожного шланга з випробовувальним зусиллям 50 Н.

Заносять до звіту граничні опори вдихуванню і різницю між ними.

  1. Міцність шланга І з’єднань

Підвішують дихальний шланг з муфтами і прикладають до вільного кінця відповідне зусил­ля (див. таблицю 2) протягом 10 с. Якщо пристрій споряджений комплектом шлангів, приклада­ють відповідну навантагу до кожного шланга.

Заносять до звіту будь-яке пошкодження або поломку.

  1. Інтерактивна швидкість потоку

    1. Загальні положення

Вимірювання інтерактивної швидкості потоку необхідне у випадку, коли ефективність фільтрації протиаерозольних фільтрів або поглинальна здатність протигазових фільтрів, які ви­користовують з моторовими повітронагнітальними фільтрувальними пристроями, може бути ви­пробувана окремо за сталих швидкостей потоку.

Піком інтерактивної швидкості потоку повітря (Qp) є повітряний потік у фільтр(и), коли на розміщений на Шеффілдівському муляжі голови укомплектований пристрій впливає постійне відби­рання повітря 95 л/хв і дихальна машина, встановлена на ЗО л/хв (20 циклів/хв, 1,5 л/хід).

Середнім значенням швидкості інтерактивного потоку (QA) є середній повітряний потік у фільтр(и), коли на розміщений на Шеффілдівському муляжі голови укомплектований пристрій діє дихальна машина, встановлена на ЗО л/хв (20 циклів/хв, 1,5 л/хід).

Значення Qp і QA розраховують із використовуванням характеристик тиску повітряного по­току для фільтра:

О = а(ДР)ь, (1) де а І b константи;

Q — повітряний потік;

ДР — падання тиску у фільтрі та Інших компонентах.

а і b можуть бути розраховані за допомогою лінійного регресивного аналізування з регресив­ної моделі:

logQ = loga + ЬІод(ДР). (2)

Типові методи для вимірювання інтерактивних швидкостей потоку подано в 7.12.3.2 і 7.12.3.3.

Для проведення цих вимірювань опоряджують пристрій повністю зарядженим елементом живлення чистим(и) фільтром(-ами). Можна застосовувати Інші рівноцінні методи.

  1. . Устатковання

    1. Дихальна машина.

    2. Перетворювач тиску і прилад, який реєструє.

    3. Шеффілдівський муляж голови.

    4. Витратомір(и) для вимірювання витрати повітря від 20 л/хв до 180 л/хв.

    5. Повітряна помпа, здатна відбирати не менше ніж 180 л/хв.

    6. Вентилі, трубки і з'єднувачі.

  2. Метод

    1. Для отримання значень а і b розміщують пристрій герметично (за допомогою ущіль­нювальних засобів) на Шеффілдівському муляжі голови.