1. Контактні затискачі повинні притискати жилу проводу між металевими поверхнями.

Контактні затискачі для кабельних наконечників повинні мати пружинні шайби чи інші рівноцінні засоби захисту від самовідкручування, у цьому разі притискні поверхні повинні бути гладкими.

Для ковпачкових контактних затискачів дно місця розміщення проводу повинно бути злегка за­округленим для одержання надійного електричного контакту.

Перевіряють зовнішнім огляданням і наступним випробовуванням.

У контактні затискачі вводять жорстку жилу послідовно найменшого І найбільшого із зазна­чених у таблиці 14.2 поперечних перерізів, і гвинти контактних затискачів затягують з оберто­вим моментом, рівним 2/3 значення наведеного у таблиці 14.4. Якщо гвинт з шестигранною головкою має шліц для викрутки, значення обертового моменту повинно бути рівним 2/3 значення зазначе­ного в графі НІ таблиці 14.4.

Потім до кожної жили прикладають зусилля, значення якого зазначене у таблиці 14.5. Зусилля прикладають плавно, без ривків, протягом 1 хв вздовж осі проводу.

Під час випробовування не повинно бути помітного зміщення жили в контактному затискачі.

  1. Контактні затискачі повинні затискати жилу без суттєвих пошкоджень

Перевіряють зовнішнім огляданням жил найбільшого і найменшого з зазначених у таблиці 14.2 значень поперечних перерізів після одноразового затягування і послаблення їх е затискачі. Зна­чення обертового моменту, прикладеного до затискного гвинта чи гайки, під час їх затягування, становить 2/3 значення, наведеного у таблиці 14.4

.Таблиця 14.4 — Обертовий момент, прикладений до гвинтів і гайок

Номінальний діаметр нарізі, мм

Обертовий момент, Н ' м

1

в

III

IV

V

До 2,8 включ.

0,2

0,4

0,4

Понад 2,8 до 3,0 включ.

0,25

0,5

0,5

» 3,0 » 3,2 »

0,3

0,6

0,6

» 3,2 » 3,6 ”

0,4

0,8

0,8

» 3,6 j> 4,1 »

0,7

1,2

1,2

1.2

1,2

» 4,1 » 4,7 »

0,8

1,2

1,8

1,8

1,8

» 4,7 » 5,3 »

0,8

1,4

2,0

2,0

2,0

» 5,3 » 6,0 »

1,8

2,5

3,0

3,0

» 6,0 » 8,0 »

2,5

3,5

6,0

4,0

» 8,0 *> 10,0 >»


3,5

4,0

10

6,0

» 10,0 » 12,0 »

4,0

8,0

» 12,0 » 15,0 »

5,0

10,0



Таблиця 14.5 — Зусилля, яке прикладають до жили

Номер контактного затискача

0

1

2

3

4

5

6

7

Зусилля,Н

ЗО

40

50

50

60

80

90

100



Якщо гвинт з шестигранною головкою має шліц для викрутки, то обертовий момент під час затягування повинен становити 2/3 значення, зазначеного у графі IV таблиці 14.4.

Примітка. Суттєво пошкодженими вважають жили, в яких є глибокий надріз або вм’ятини.

Розділ 15 БЕЗГВИНТОВІ КОНТАКТНІ ЗАТИСКАЧІ І ЕЛЕКТРИЧНІ З’ЄДНАННЯ

  1. Загальні положення

У цьому розділі містяться вимоги до всіх типів контактних затискачів та електричних з’єднань, в яких немає гвинтів, до суцільних чи скручених мідних проводів площею поперечного перерізу до 2,5 мм2 для внутрішньої проводки світильників, що їх приєднують до зовнішньої проводки світильників.

Приклади деяких видів безгвинтових контактних затискачів і з'єднань наведені на рисунках 17—19.

  1. Терміни та визначення понять

    1. безгвинтові контактні затискачі (screwless terminals)

Пристрої, які призначені для з’єднання в електричних колах за допомогою механічних безгвин­тових засобів

  1. нерознімне з’єднання (permanent connections)

Одноразове постійне електричне з’єднання проводу (наприклад, з’єднання скручуванням чи опресуванням)

  1. рознімне з’єднання (non-permanent connections)

Багаторазове електричне з’єднання проводу як окінцьованого так і без спеціального готування, наприклад, з’єднання плоским або циліндричним штирем з гніздовим контактом або контактні затис­качі пружинного типу

  1. окінцьований провід (lead assemblies)

  2. Провід, на кінці якого стаціонарно закріплена деталь штирового з'єднання (штир або гніздовий контакт)провід без спеціального підготування (поп-prepared conductors)

Провід, кінець якого не підлягав спеціальному підготуванню або на якому не закріплена деталь штирового з’єднання. Ізоляцію можуть видаляти для оголення жили.

Примітка. Термін «спеціальне підготування» означає лудження провідників жили, використання кабельних нако­нечників, деталей штирового з’єднання, утворення петлі тощо, але не зміна форми жили перед введенням її в контакт­ний затискач чи скручування провідників жили для надання більшої жорсткості її кінцю

  1. випробовувальна сила струму (test current)

Значення сили струму, встановлене виробником для контактного затискача або з'єднання. У випадку, коли контактні затискачі є окремим компонентом світильника, випробовувальною вважа­ють силу струму, нормовану для компонента.

  1. Загальні вимоги

    1. Струмовіднг деталі контактних затискачів або з'єднань повинні бути виготовлені із таких матеріалів:

  • міді;

  • сплавів, що містять не менше ніж 58 % міді, для деталей, які працюють на холоді, або не менше ніж 50 % міді —для решти деталей;

  • інших металів, що мають механічні властивості і корозійну стійкість не гіршу ніж у вищеза­значених матеріалів,

  1. Конструкція затискачів чи з’єднань повинна забезпечувати затиск жили проводу з дос­татнім контактним тиском без суттєвих пошкоджень жили. Провід треба затискати між металевими по­верхнями. Однак, контактні затискачі, призначені для електричних кіл, що розраховані на нормовану силу струму не більшу ніж 2 А, можуть мати одну неметалеву контактну поверхню, якщо виконують­ся вимоги 15.3.5.

Контактні затискачі, які проколюють ізоляцію можна використовувати в колах БНН світильників або як стаціонарне нерозбірне з’єднання в Інших світильниках.

Примітка. Суттєво пошкодженою вважають жилу, в якій є глибокі надрізи чи вм’ятини.

  1. Конструкція контактних затискачів повинна обмежувати проходження проводу всередину затискача, якщо провід уведений в затискач відповідним чином.

  2. Контактні затискачі, крім призначених для приєднання спеціально підготованих проводів, повинні забезпечувати приєднання проводів «без спеціального підготування» (див. 15.2.5).

Перевіряють вимоги 15.3.2 —15.3.4 зовнішнім огляданням контактних затискачів чи з’єднань після приєднання до них відповідних проводів і проведення теплових випробовувань відповідно до 15.6.2 чи 15.9.2.

  1. Конструкція електричних з’єднань повинна бути такою, щоб контактний тиск, який забез­печує достатню електропровідність, не передавався через ізоляційні матеріали, крім кераміки, чистої слюди і подібних до них матеріалів, якщо тільки можливе зсідання ізоляційного матеріалу не може бути компенсоване додатковою пружністю металевих деталей (див. рисунки 17—18).

  2. Спосіб приєднання і від’єднання проводу в рознімних безгвинтових контактних затиска­чах пружинного типу повинен бути очевидним і простим.

Від’єднання проводу повинно виключати пряме витягування проводів; це повинно бути ви­конано рукою чи універсальним інструментом.

  1. Контактні затискачі пружинного типу, призначені для приєднання декількох проводів, повинні забезпечувати незалежне затискання кожного проводу.

Контактні затискачі, які призначені для рознімного з’єднання, повинні забезпечувати одночасне чи роздільне від’єднання проводів.

  1. Кріплення контактних затискачів повинно бути виконано безпосередньо на світильнику або у вигляді клемової колодки, або іншим способом. Кріплення затискачів не повинно бути послаб­лено в разі приєднання чи від’єднання проводів.

Перевіряють зовнішнім огляданням, а в разі сумніву — випробовуванням відповідно до 15.5 чи 15.8. Під час випробовування кріплення контактних затискачів не повинно послаблюватися, а кон­тактні затискачі не повинні мати пошкоджень, що перешкоджають їх подальшому використанню.Викладене розповсюджують не тільки на контактні затискачі, які встановлені у світильник, але й на ті, що поставляють окремо. Заливання контактних затискачів компаундами без інших способів захисту є недостатнім. Однак, для фіксування контактних затискачів, які за нормального використан­ня не піддають механічним діям, можна застосовувати самотужавкі смоли.

  1. Контактні затискачі і з’єднання повинні витримувати механічні, електричні І теплові впливи, які можуть виникати за нормального використання.

Перевіряють випробовуваннями відповідно до 15.5, 15.6, 15.8 або 15.9 відповідно,

    1. Виробнику належить зазначати, для якого поперечного перерізу (перерізів) проводу при­значений конкретний безгвинтовий контактний затискач чи з’єднання (або його деталь), а також тип проводу, наприклад, одно- чи багатожильний.

  1. Загальні вимоги до випробовування

    1. Готування зразків до випробовування

До початку випробовування безгвинтових контактних затискачів чи з’єднань, встановлених в світильниках, треба, за необхідності, перевірити ступінь захисту світильника від пилу І вологи відповідно до розділу 9.

  1. Проводи для випробовування

Для випробовування треба застосовувати мідні проводи таких типів І розмірів, які рекомен­довані виробником. Якщо зазначений діапазон поперечних перерізів, то випробовування провадять з проводами найбільшого і найменшого поперечних перерізів.

  1. Контактні затискачі для кількох проводів

Безгвинтові контактні затискачі, які призначені для одночасного приєднання кількох проводів, повинні бути випробувані з тією кількістю проводів, яка зазначена виробником.

  1. Складання контактних затискачів

Кожний контактний затискач є групі чи в наборі затискачів, наприклад, клемову колодку в баласті, можна випробовувати як самостійний зразок.

  1. Кількість зразків для випробовування

Випробовування відповідно до 15.5 —15.8 провадять на чотирьох контактних затискачах (чи з’єднаннях). Не менше ніж три зразки повинні відповідати наведеним вимогам. Якщо один зразок не витримав випробовування, то випробовування повторюють на чотирьох нових зразках, і всі вони повинні витримати випробовування.

Випробовування відповідно до 15.9 провадять на десяти контактних затискачах.

КОНТАКТНІ ЗАТИСКАЧІ І З’ЄДНАННЯ
ДЛЯ ПРОВОДІВ ВНУТРІШНЬОГО МОНТАЖУ

  1. Механічне випробовування

Контактні затискачі і з’єднання повинні мати відповідну механічну міцність.

Перевіряють випробовуваннями відповідно до 15.5.1115.5.2.

  1. Рознімні з'єднання

Механічну міцність контактних затискачів (чи з’єднань) перевіряють на вибірці із чотирьох зразків. Якщо в світильнику не всі контактні затискачі відносяться до одного типу, випробовуван­ня провадять на чотирьох зразках кожного типу.

Це випробовування повинно бути виконано тільки на тих затискачах чи з’єднаннях, які спожи­вач використовує під час складання світильника перед введенням його в експлуатацію.

  1. Випробовування безгвинтових контактних затискачів пружинного типу (рисунок 18) провадять з мідними однодротовими проводами перерізу (чи перерізів), зазначених виробником. Якщо виробник зазначив діапазон перерізів, то випробовування провадять окремо з проводами найбіль­шого і найменшого перерізів.

До двох із чотирьох контактних затискачів приєднують проводи найбільшого перерізу, до двох інших—проводи найменшого перерізу. Провадять п’ять циклів приєднання, використовуючи кожен раз новий провід.

У п’ятому циклі використовують провід, який приєднували в четвертому циклі, у цьому разі встановлюють провід на те саме місце, що і в четвертому циклі, У кожному циклі проводи вво­дять в контактний затискач до упору.