1. Оцінювання результатів

Вважається, що скло витримало випробу­вання, якщо щуп не проходить у зазор.

  1. Визначення оптичних викривлень, видимих у прохідному світлі

    1. Визначення оптичних викривлень скла марок М0, МІ, М2, М3.

      1. Суть методу полягає в перегляді крізь скло екрана типу «зебра», що складається з рівповіддалених чорно-білих смуг, нахилених під кутом 45° до горизонту.

Оптичні викривлення характеризуються максимальним кутом між напрямком спосте­реження й перпендикуляром до площини зразка скла, при якому не спостерігається змін форми смуг екрана та їх «розмиття».

  1. Відбір зразків

Випробування проводять на зразках розміром не менше 300x400 мм.

  1. Апаратура

Установка для визначення оптичних викривлень (рисунок 1), що складається з:

  • плоского екрана, на який нанесені під кутом (45 ± 1)° чорні і білі смуги шириною (25 ± 1) мм;

  • тримача з рамкою для встановлення зразків, обладнаною лімбом із ціною позначки 1° і здатного обертатися навколо вертикальної осі.

Освітлювальні прилади (лампи), потужність і розміщення яких повинні забезпечити освітлення екрана не менше 1000 лк.

  1. Средства контроля (измерений)

Набор щупов класса точности не ниже 2 по нормативной документации, утвержденной в установленном порядке.

  1. Проведение испытания

На каждый угол листа стекла поочередно накладывают угольник так, чтобы одна измерительная поверхность угольника была прижата к кромке стекла. Расстояние (зазор) между второй измерительной поверхностью угольника и кромкой стекла контролируют щупом, толщина которого равна максимальному допускаемому значению отклонения от прямоугольности, установленному в 4.8.

  1. Оценка результатов

Стекло считают выдержавшим испытание, если щуп не входит в зазор.

7.7 Определение оптических искажений, видимых в проходящем свете

  1. Определение оптических искажений стекла марок МО, Ml, М2, М3.

    1. Сущность метода состоит в просмотре сквозь стекло экрана типа «зебра», представляющего собой систему равноотстоящих черно-белых полос, наклоненных под углом 45° к горизонту.

Оптические искажения характеризуются максимальным углом между направлением наблюдения и перпендикуляром к плоскости образца стекла, при котором не наблюдается изменения формы полос экрана и их «размытие».

  1. Отбор образцов

Испытания проводят на образцах размером не менее 300 х 400 мм.

  1. Аппаратура

Установка для определения оптических искажений (рисунок 1), состоящая из:

  • плоского экрана, на который нанесены под углом (45 ± 1)° черные и белые полосы шириной (25 ± 1) мм;

  • держателя с рамкой для установки образцов, снабженной лимбом с ценой деления 1° и способной вращаться вокруг вертикальной оси.

Осветительные приборы (лампы), мощность и расположение которых должны обеспечивать освещенность экрана не менее 1000 лк

.



*Уточнюють при налагодженні обладнання.

1 - екран «зебра»; 2 - освітлювачі; 3 - обертовий стіл; 4 - лімб; 5 - спостерігач; 6 - кут огляду (Z);

7 - зразок скла

* Уточняют при наладке оборудования.

1 - экран «зебра»; 2 - осветители; 3-поворотный стол; 4 - лимб; 5 - наблюдатель; 6 - угол просмотра (Z); 7 - образец стекла

Рис.1 Визначення оптичних викривлень, видимих у прохідному світлі
Рис. 1 Определение оптических искажений, видимых в проходящем свете


  1. Проведення випробування

Випробування проводять у затемненому приміщенні. Зразок скла закріплюють у рамці тримача. При цьому напрям витягування скла повинен бути вертикальним. На лімбі тримача встановлюють нормований кут відповідно до 5.1.1.

Спостерігач займає місце спостереження (див. рисунок 1) і переглядає екран крізь зразок скла. Переміщення спостерігача, зразка та екрана один відносно одного в момент спостереження не допускається.

  1. Оцінювання результатів

Вважається, що зразок пройшов випро­бування, якщо при перегляді не спостерігається зміни форми смуг екрана та їх «розмиття». Одиничні ниткоподібні викривлення з кутом нижче нормованого, якщо їх не більше двох на їм довжини зразка, не враховуються.

Похибка визначення - 5°.

7.7.2 Визначення оптичних викривлень скла марок М4, М5, М6.

  1. Суть методу полягає в перегляді крізь скло екрана типу «цегляна стіна». Оптичні викривлення характеризуються мінімальним кутом між напрямком спостереження і площиною листа скла, при якому не спостерігається викривлення форми цегли екрана й «розмиття» ліній, що їх утворюють.

  1. Проведение испытания

Испытания проводят в затемненном помещении. Образец стекла закрепляют в рамке держателя. При этом направление вытягивания стекла должно быть вертикальным. На лимбе держателя устанавливают нормируемый угол в соответствии с 5.1.1.

Наблюдатель занимает место наблюдения (см. рисунок 1) и просматривает экран сквозь образец стекла. Перемещение наблюдателя, образца и экрана друг относительно друга в момент наблюдения не допускается.

  1. Оценка результатов

Образец считают выдержавшим испытание, если при просмотре не наблюдается изменения формы полос экрана и их «размытие». Единичные нитевидные искажения с углом ниже норми­руемого, если их не более двух на 1м длины образца, не учитывают.

Погрешность определения - 5°.

7.7.2 Определение оптических искажений стекла марок М4 , М5, Мб.

Сущность метода состоит в про­смотре сквозь стекло экрана типа «кирпичная стена». Оптические искажения характеризуются минимальным углом между направлением наблюдения и плоскостью листа стекла, при котором не наблюдается искажения формы кирпичей экрана и «размытие» линий, их образующих

.

  1. Відбір зразків

Випробування проводять на зразках шириною (400 ±50) мм, довжиною від 400 до 1600 мм. Листи скла великих розмірів ріжуть на зразки вказаних розмірів.

  1. Апаратура

Установка для визначення оптичних викривлень (рисунок 2), яка складається з:

  • плоского білого екрана розмірами [(1030 ±5) х (665 ±5)] мм, на якому чорною мато­вою фарбою нанесено зображення цегляної стіни (рисунок 3). Розміри цеглин для зображення екрана повинні бути [(250 ± 1) х (65 ± 1)] мм, від­стань між цеглинами і їх частинами - (10± 1) мм, товщина контурних ліній зображення — (3 ± 1) мм;

  • обертового стола з кареткою та тримачем для кріплення і переміщення листа скла відносно екрана та спостерігача чи реєструючого пристрою. Обертовий стіл повинен бути обладнаний лімбом із ціною поділки 1°.

Установка для визначення оптичних викривлень повинна знаходитися в приміщенні зі штучним освітленням, що не дає відблисків на екрані та поверхні скла.

Стіни і стеля приміщення повинні мати світлу матову поверхню, що розсіює світло. Одна стіна повинна служити фоном для екрана.

Освітлення екрана повинне бути від 400 до 500 лк.

  1. Отбор образцов

Испытания проводят на образцах шириной (400 ±50) мм, длиной от 400 до 1600 мм. Листы стекла больших размеров разрезают на образцы указанных размеров.

  1. Аппаратура

Установка для определения оптических искажений (рисунок 2), состоящая из:

плоского белого экрана размерами [(1030 ± 5) х (665 ±5)] мм, на который черной матовой краской нанесено изображение кирпичной стены (рисунок 3). Размеры кирпича для изображения экрана должны быть [(250 ± 1)х(65 ± 1)] мм, расстояние между

кирпичами и их частями - (10± 1) мм, толщина контурных линий изображения - (3 ± 1) мм;

поворотного стола с кареткой и держателем для крепления и перемещения листа стекла относительно экрана и наблюдателя или регистрирующего устройства. Поворотный стол должен быть снабжен лимбом с ценой деления 1°.

Установка для определения оптических искажений должна находиться в помещении с искусственным освещением, не дающим бликов на экране и поверхности стекла.

Стены и потолок помещения должны иметь светлую матовую поверхность, рассеивающую свет. Одна стена должна служить фоном для экрана.

Освещенность экрана должна быть от 400 до 500 лк.











1 - спостерігач; 2 - лімб; З - кут перегляду;

4 - зразок; 5 - екран «цегляна стіна»;

6 - обертовий стіл; 7 - каретка

1 - наблюдатель; 2 - лимб; 3 - угол просмотра;

4 - образец; 5 - экран «кирпичная стена»;

6 - поворотный стол; 7 - каретк

а

Рис.2 Визначення оптичних викривлень, видимих у прохідному світлі
Рис.2 Определение оптических искажений, видимых в проходящем свете


Рис. З «Цегляна стіна»
Рис.З «Кирпичная стена»

  1. Проведення випробування

Зразок скла закріплюють у рамці тримача. При цьому напрямок витягування скла повинен бути вертикальним. На лімбі тримача встановлюють нормований кут відповідно до 5.1.1. Спостерігач займає місце спостереження (див. рисунок 2) і переглядає центральну зону екрана шириною не більше 700 мм і висотою не більше 500 мм. Зразок переглядають по всій довжині. Переміщення спостерігача, зразка й екрана один відносно іншого в момент спостереження не допускається.

  1. Оцінювання результатів

Вважається, що зразок пройшов випро­бування, якщо при перегляді не спостерігається зміни форми цеглин і «розмиття» ліній, які їх утворюють.

Похибка визначення - 5°.

7.7.3 Для визначення оптичних викривлень у прохідному світлі може застосовуватися метод, наведений у додатку В, поряд із зазначеними в 7.7.1 і 7.7.2.

7.8 Визначення оптичних викривлень, видимих у відбитому світлі

  1. Суть методу

Метод полягає в проектуванні на екран картини з рівновіддалених смуг після відобра­ження від поверхні контрольованого зразка скла і вимірюванні відхилень одержаної картини від установлених показників.

  1. Відбір зразків

Випробування проводять на зразках скла розміром не менше 300x400 мм.

  1. Проведение испытания

Образец стекла закрепляют в рамке держателя. При этом направление вытягивания стекла должно быть вертикальным. На лимбе держателя устанавливают нормируемый угол в соответствии с 5.1.1. Наблюдатель занимает место наблюдения (см. рисунок 2) и просма­тривает центральную зону экрана шириной не более 700 мм и высотой не более 500 мм. Образец просматривают по всей длине. Перемещение наблюдателя, образца и экрана друг относительно друга в момент наблюдения не допускается.

  1. Оценка результатов

Образец считают выдержавшим испытание, если при просмотре не наблюдается изменения формы кирпичей и «размытие» линий, их образующих.

Погрешность определения - 5°.

7.7.3 Для определения оптических искаже­ний, видимых в проходящем свете, может приме­няться метод, приведенный в приложении В, наряду с указанными в 7.7.1 и 7.7.2.

7.8 Определение оптических искажений, видимых в отраженном свете

  1. Сущность метода

Метод заключается в проецировании на экран картины из равноотстоящих полос после отражения от поверхности контролируемого образца стекла и измерении отклонений получен­ной картины от установленных показателей.

  1. Отбор образцов

Испытания проводят на образцах стекла размером не менее 300 х 400 мм.

  1. Апаратура та пристрої

Установка для визначення оптичних викривлень (рисунок 4), що складається з:

  • діапроектора, який дає зображення растрової решітки на екрані;

  • діапозитива - лінійного растра, виготовленого з прозорого матеріалу (наприклад, з фотоплівки) з нанесеними на нього непрозорими паралельними лініями з кроком растра, який дорівнює (0,293 ±0,005) мм (крок растра - сумарна ширина темної і світлої смуг);

  • плоского білого екрана розміром не менше 300 х 600 мм (повинен бути жорстко закріплений);

  • пристрій для установки зразка скла (повинен мати подовжній паз для переміщення скла вздовж екрана).

Зразок скла контрольний розміром не менше 300 х 400 мм. Лінійка за ГОСТ 427.

  1. Підготовка до випробування

У пристрій для установки зразка скла поміщають контрольний зразок.

Діапроектор установлюють поруч з екраном так, щоб кут падіння світлового потоку на контрольний зразок, закріплений у пристрої, був не більше 10°.

Вмикають діапроектор і, регулюючи відстань між екраном і контрольним зразком, домагаються, щоб крок відбитого растра на екрані В склав (30 ± 1) мм.

При визначенні кроку растра на екрані варто виміряти сумарну ширину декількох темних і світлих смуг. Наприклад, для п'яти темних і світлих смуг сумарна ширина повинна дорівнювати 150 мм.

Після регулювання відстаней між елементами установки положення діапроектора і пристрою для установки зразка строго фіксують.

  1. Проведення випробування

Випробування проводять у затемненому приміщенні.

У пристрій для установки зразка скла поміщають зразок скла для випробування так, щоб напрямок вироблення був паралельний смугам відбитого растра.

Послідовно пересуваючи скло уздовж екрана, позначають ділянки найбільшого викривлення, що має вигляд суміжних ділянок розширених і звужених смуг відбитого растра.