Випробування, вважають, є задовільним, якщо апарат не пошкоджено за робочих умов.

  1. За випробування згідно з 8.3.2.1 d) та е) є можливим виконання випробування за підвищеної температури для виводів та доступних частин.

Якщо межі підвищеної температури доступних частин внпробовано за 8.3.2.1.3 та відповідають таблиці З ІЕС 60947-1, то подальші випробування згідно з 8.3.3.6

цього стандарту не потрібні.

Оскільки суть випробувань 8.3.2.1.3 d) та е) складається у тому, щоб встановити найгірший екземпляр, то значення таблиці 2 ІЕС 60947-1 не застосовують.

  1. Параметри випробування

Застосовують 8.3.2.2 ІЕС60947-1.

  1. Оцінювання результатів випробування

Режим роботи обладнання протягом випробувань та його стан після випробувань визначено у відповідному розділі випробування.

  1. Протокол випробування

Застосовують 8.3.2.4 ІЕС 60947-1.

  1. Випробувальна послідовність І: основні робочі характеристики

Цю випробувальну послідовність застосовують до типів обладнання, перерахованого у таблиці 11, та вона містить випробування відповідно до таблиці.

  1. Підвищення температури

Застосовують 8.3.3.3 ІЕС 60947-1 з наведеними нижче доповненнями.

Випробування повинно бути зроблено за номінального робочого струму Іе.

Комбінації запобіжник-комутаційний апарат має бути постачено плавкими вставками з номінальним струмом, що дорівнює умовному тепловому струму комбінованого пристрою.

Плавка вставка повинна мати втрати потужності, що не перевищують максимального значення, зазначеного виробником обладнання.

Примітка 1. Випробування може бути зроблено з “макетом” конструкції плавкої вставки, суттєво подібній стандартній плавкій вставці та за наявності зазначеної втрати потужності.

У випадку випробувань, що стосуються запобіжника-внмикача, запобіжника- роз'єднувача чи запобіжника-вимикача-роз'єднувача, де рухливі важілі плавких вставок - це частина вмнкально-внмикальних контактів, має бути застосовано плавкі вставки.Примітка 2. Дня запобіжника-вимикача чи запобіжника-вимикача-роз'єднувача, де рухливі важілі плавких вставок - це частина замикально-розмикальних контактів, макети чи мідні дротн не можуть замінити плавкі вставки через те, що рухливі важілі плавких вставок в цих апаратах зношуються. Зношення рухливих важілів плавких вставок впливає на перевірку теплом відповідно до 8.3.3.6.

Детальну інформацію щодо плавких вставок, застосовуваних для випробування, тобто назва виробника та рекомендації, номінальний струм, втрата потужності плавкою вставкою, та вимикальну здатність, має бути зазначено у протоколі випробування. Типове випробування з зазначеною плавкою вставкою вважають таким, що охопило застосування будь-якої плавкої вставки, що має втрату потужності, за умовного теплового струму комбінованого пристою, що не перевищує втрату потужності плавкої вставки, використовуваної для випробування.

У разі випробувань, що стосуються вимикача-запобіжника чи вимикача- роз'єднувача-запобіжника, плавкі вставки може бути замінено мідними дротами, що розміром та масою електрично еквівалентні таким плавким вставкам, які рекомендовано виробником.Таблиця 11 - Випробувальна послідовність І: основні робочі характеристики

Випробування

Під­

пункт

Зразки «)

Типи у статкований та порядок випробувань

Вими­кач

Занобіжник- вимикач та вимикач- запобіжпик

Роз'єд­нувач

Роз'сднувач- запобіжішк та запобіник- роз'сднувач

Вими­кач- роз'єд­нувач

Вимикач- роз'сднувач - запобіжник та запобіжішк- вимикач- роз'сднувач

Підвищена темпера­тура d),c)

8.3.3.1

Л. В. С, F

1

1

1

1

1

1

Діелектричні властивостіd>

8.3.3.2

А, С, F

2

2

2

2

2

2

Вмикальна та

вимикальпа здатність

8.3.3.3

Л, D

3

3

а)

а)

3

3

Перевірка діелектричних властивостей

8.3.3.4

Л, D

4

4

а)

а)

4

4

Струм спливу ь>

8.3.3.5

Л, D

-

-

3

3

5

5

Перевірка підвищеною температурою

8.3.3.6

Л, D

5

5

4

4

6

6

Зусилля приводного механізму

8.3.3.7

А, Е

-

-

5

5

7

7

я) Ці випробування не вимагаються для роз'єднувачів (ЛС-20 чи DC-20). Див. 4.3.5.2 та 4.3.5.3.

ь> Випробування вимагаються лише для Ue вище ніж 50 В.

с) Випробувати#, помічені тією самою літерою повинно бути застосовано послідовно до заданого зразка: “Л** - зразок для кожної



основної конструкції, вибраний з найвищим значенням сили номінальнохю струму Л, та якщо застосовують, з максимальним підвищенням температури, відповідно до 8.3.2.1.3 d).

Інші зразки, якщо застосовують:

“В” - інший зразок для випробування за частоти 60 Гц, якщо застосовують, відповідно до 8.3.2.1.3 Ь);

“С” - зразки кожної іншої конструкції виводів випробують за відповідним максимальним номінальним струмом;

“D” - зразки випробують для перевірки багатьох комбінацій Ue, /«, номінальних напруг змінного чи постійного струмів (див.8.3.2.1.3);

“Е” - додатковий зразок, як зазначено у 8.2.5.1, та може бути один зразок В, С чи D;

“F’ - зразки кожного типу тримача запобіжника комбінації запобіжник-комутаційний апарат відповідно до 8.3.2.1.3 d).

d> Може проводитись за межами послідовності, див. 8.3.1.

с Застосовують лише до 8.3.2.1.3.

  1. Випробування діелектричних властивостей

Застосовують 8.3.3.4.1 1), 2), 3), 7) та, якщо застосовують, 8) ІЕС 60947-1 з таким доповненням.ДСТУІЕС 60947-3:

Коли, за згодою з виробником, пристрої від'єднано для випробування відповідно до 8.3.3.4.1 3) с) ІЕС 60947-1, у протоколі випробування треба зазначити ці пристрої.

Для обладнання, придатного до ізолювання (див. 3.3), що має робочу напругу Ue більшу иіж 50 В, струм спливу має бути виміряно через кожний полюс з контактами у розімкненому положенні, за випробувальної напруги 1,1 Ue та його сила не повинна перевищувати 0,5 мА.

  1. Вмикальна та вимикальна здатність

    1. Параметри та умови випробування

Застосовують 8.3.3.5 ІЕС 60947-1 до обладнання, забезпеченого нейтральним полюсом.

Випробувальні параметри зазначено у 7.2.4.1, таблиця 3 відповідно до категорії застосування.

Зазначену кількість робочих циклів вмикання-вимикання має бути зроблено з інтервалом часу між циклами включення-відключення 30 с ± 10 с, за винятком того, що для обладнання з умовним тепловим струмом силою 400 А чи більше інтервал часу може бути збільшено за згодою між виробником та користувачем та інтервал має бути зазначено у протоколі випробування.

Протягом кожного робочого циклу вмнкання-внмикання обладнання потребує лише перебування у включеному положенні достатньо довгий період, щоб дозволити комутаційній операції бути завершеною, та давати можливість значенню сили струму бути встановленим та рухомим частинам обладнання перейти у нерухомий стан. Після кожного робочого циклу відновлювана напруга повинна бути утримана не менше иіж 0,05 с.

Для зручності випробування обладнання категорій застосування АС-23А та АС-23В робочі цикли вмикання-вимнкання може бути замінено, за згоди виробника, зазначеною кількістю циклів вмикання 10 L, супроводжуваних тією самою кількістю циклів вимикання 8 Іе.Для коефіцієнта потужності змінного струму випробувальну схему має бути визначено відповідно до 8.3.4.1.3 ІЕС 60947-1. Значення повинні відповідати таблиці 3.

Для сталої часу постійного струму випробувальну схему має бути визначено відповідно до 8.3.4.1.4 ІЕС 60947-1. Значення повинні відповідати таблиці 3.

Випробувальну напругу та навантагу має бути прикладено до відповідних виводів обладнання. Для обладнання, в якому рухомі контакти залишаються приєднаними до одного з виводів, коли обладнання у розімкненому положенні, це випробування повинно бути повторено з заміною з'єднань живлення та навантаги, якщо виводи конкретно та чітко не позначено, які для навантаження та які для живлення.

У разі випробувань, що стосуються запобіжника-вимикача чи запобіжника- вимикача-роз'єднувача, де рухомий важіль плавкої вставки - це частина вмикально- внмикальних контактів, має бути застосовано плавкі вставки.

Примітка. Для запобіжника-вимикача чи запобіжника-вимикача-роз'єдиувача, де рухомий важіль плавкої вставки - це частина вмикально-вимикальних контактів, макети чи мідні дроти не можуть замінити плавкі вставки через те, що рухомі важелі плавких вставок в цих апаратах зношуються. Зношення рухливих важілів плавких вставок впливає на перевірку теплом відповідно до 8.3.3.6.

Детальну інформацію щодо застосування плавких вставок для випробування, тобто назва виробника та рекомендації, номінальний струм, втрата потужності плавкою вставкою, та вимикальна здатність, має бути зазначено у протоколі випробування.

  1. У разі випробувань, що стосуються внмикача-запобіжника чи вимикача- роз'єднувача-запобіжника, плавкі вставки може бути замінено мідними дротами, що розміром та масою електрично еквівалентні таким плавким вставкам, які рекомендовано виробником.Випробувальна схема

Застосовують 8.3.3.5.2 ІЕС 60947-1.

  1. Відновлювана напруга перехідного процесу

Застосовують 8.3.3.5.3 ІЕС 60947-1 лише до категорій застосування АС-22 та АС-23. Для випробувань для категорій застосування DC-22 та DC-23 навантаги випробувальної схеми може бути замінено двигуном з зазначеними силою струму та значенням сталої часу, якщо узгоджено між виробником та користувачем.

  1. Резервний

  2. Режим роботи обладнання під час випробувань на вмнкальну та вимикальну здатність

Обладнання повинно під час виконання вищезазначених випробувань не бути небезпечним для оператора чи наносити пошкодження сусідньому обладнанню.

Не повинно бути ніякої стійкої дуги чи іскріння між полюсами чи між полюсами та корпусом та плавлення плавкого запобіжника в колі виявлення.

Обладнання повинно залишатися механічно придатним до експлуатації. Не дозволено зварювання контактів, що перешкоджає операції розмикання за використання нормальних робочих засобів.

  1. Стан обладнання після випробувань на вмнкальну та вимикальну здатність

Необхідно відразу після проведення випробування визначити, що обладнання замкне та розімкне задовільно під час операцій замикання та розмикання без навантаження.

Сила, що необхідна для розмикання не повинна бути більше ніж випробувальна сила з 8.2.5.2 та таблиці 8.

Операція замикання вважають задовільною, коли за нормальної роботи рукоятки після її повного ходу контакти буде повністю замкнено для обладнання, щоб бути здатним проводити номінальний робочий струм.

ДСТУІЕС 60947-3:

Після випробування та без технічного обслуговування обладнання повинно відповідати вимогам 8.3.3.4.

Контакти повинні бути у належному стані, здатні проводити номінальний робочий струм без обслуговування та задовольняти вимогам щодо перевірки підвищеною температурою за 8.3.3.6.

Якщо обладнання придатне до ізолювання, воно також повинно відповідати 8.3.3.5 та 8.3.3.7.

  1. Перевірка діелектричних властивостей

Після випробування відповідно до 8.3.3.3 повинно бути зроблено випробування відповідно до 8.3.3.4.1 4) ІЕС 60947-1.

  1. Струм спливу

Це випробування застосовують лише до обладнання, придатного до ізолювання, з номінальною робочою напругою Ue, вищою ніж 50 В. Струм спливу повинно бути перевірено паралельно кожному зазору між розімкненнмн контактами та між кожним виводом та корпусом.

Значення сили струму спливу з випробувальною напругою, що дорівнює 1,1 номінальної робочої напруги обладнання, не повинно перевищувати:

  • 0,5 мА на полюсі для обладнання категорії застосування АС-20А, АС-20В, DC-20A чи DC-20B;

  • 2,0 мА на полюсі для обладнання усіх інших категорій застосування.

  1. Перевірка підвищеною температурою

Після випробувань відповідно до 8.3.3.3 підвищення температури виводів та доступних частин має бути перевірено відповідно до 8.3.3.1, за винятком того, що для заданої категорії застосування випробування зроблено за номінального робочого струму Іе випробного обладнання.

Виводи та доступні частини не повинні перевищувати граничні значення, зазначені у таблиці 12

.Таблиця 12 - Межі підвищення температури для виводів та доступних частин

Опис частини а)

Межі підвищення температури, К

Виводи для зовнішніх з'єднань

80

Засоби ручної роботи:

- металеві

- неметалеві

25

35

Частини, яких можуть торкатися, але не рукою:

  • металеві

  • неметалеві

40

50

Частини, яких не повинні торкатися за нормальної роботи: - металеві - неметалеві

50

50

а) Значення, які не встановлено для інших частин, окрім внесених у перелік, але не повинно бути нанесено ніякого пошкодження суміжним частинам ізоляційних матеріалів.