Примітка Цю познаку можна також розглядати як попередчення про те, що небезпечну напругу не повинно бути підключено до виводу. Познаку потрібно також використовувати в разі ймовірності того, що оператор може зробити таке з'єднання ненавмисно.

  1. Виводи, що живляться зсередини устатковання і які є небезпечними під напругою, - зазначаючи напругу, значення сили струму, допустиму навантагу. значення чи діапазон потужності, або познакою 14 з таблиці 1. Цю вимогу не використовують до виходів живлення електромережі, де застосовують стандартне вихідне гніздо електромережі;

  2. Доступні виводи функційного уземлення. підключені до доступних провідних частин - познакою, що це так. якщо це не очевидно. Для цього прийнято познаку 8 з таблиці 1.

Відповідність перевіряють технічним контролем

  1. Виводи вимірювальних кіл

Якщо на вимірювальному приладі не позначено (див. примітку нижче) те, що виводи кіл вимірювання напруги та значень сили струму не призначено для уземлення за напруги понад 50 В змінного струму або 120 В постійного струму, то виводи треба помаркувати як зазначено нижче

  1. Виводи вимірювальних кіл для вимірювання в рамках категорії вимірювання І (див. 6.7 4) треба маркувати, зазначаючи номінальну напругу або номінальне значення сили струму, залежно від того, що вимірюють, і познакою 14 з таблиці 1 (див. також 5.4.1 f і g)).

  2. Виводи вимірювальних кіл для вимірювання в рамках категорій вимірювання II, III і IV (див. 6.7.4) треба маркувати, зазначаючи номінальну напругу або номінальне значення сили струму, залежно від того, що вимірюють. I відповідної категорії вимірювання. Познаки категорії вимірювання мають бути «КАТ II», «КАТ III» або «КАТ IV» залежно від того, що застосовне.

Примітка. Приклади прийнятих познак того, що входи у всіх випадках призначено для уземлення за напруги меншої ніж 50 В змінного струму або 120 В постійного струму, охоплюють:

  1. познаки діапозону показів шкали вольтметра з однім діапозоном показів або познаки максимуму багатодіапозонного вольтметра;

  2. познаки максимального діапазону перемикача напруги;

  3. познаки призначеності функції приладу (наприклад, мілівольтметр).

Виводи кіл вимірювання напруги і значення сили струму, які є постійно підключеними і не доступними, не потрібно маркувати (див. 5.4.3 І)). Категорію вимірювання та номінальну максимальну робочу напругу або номінальне максимальне значення сили струму для таких виводів мас бути зазначено в інструкціях щодо встановлення устатковання (див. 5.4.3).

Виняток також роблять для виводів (з'єднувачів) кіл. які призначено лише для підключення до певних виводів іншого устатковання, за умови, що є засоби для ідентифікації цих виводів.

Познаки має бути нанесено поряд з виводами. Проте, якщо місця недостатньо (як в устаткованні з багатьма входами), то дозволено маркувати на табличці паспортних даних чи на диску зі шкалою, або вивід маркують познакою 14 з таблиці 1.

Відповідність перевіряють технічним контролем

  1. Перемикачі й автоматичні вимикачі

Якщо перемикач або автоматичний вимикач електроживлення застосовано як пристрій роз'єднання. то мас бути чітко позначено положення ввімкнення або вимкнення. Познаки 9 і 10 з таблиці 1 можуть, у деяких випадках, також бути придатними як ідентифікація пристрою (див. 6.11.2.5). Саму лампу не розглядають як достатнє марковання. Познаки 9 і 10 не треба застосовувати для перемикачів, що не є перемикачами електроживлення.

Якщо кнопковий перемикач застосовано як перемикач електроживлення, то можна використовувати познаки 9 і 15 з таблиці 1, щоб позначити положення ввімкнення, або познаки 10 і 16, щоб позначити положення вимкнення, при цьому пару познак (9 і 15. або 10 і 16) наносять близько одну до одноі.

Відповідність перевіряють технічним контролем.

  1. Устатковання, захищене подвійною ізоляцією або підсиленою ізоляцією

Устатковання, цілком захищене подвійною ізоляцією чи підсиленою ізоляцією, мас бути помарковано познакою 11 з таблиці 1, якщо лише його не забезпечено виводом захисного провідника.

Устатковання, захищене подвійною ізоляцією або підсиленою ізоляцією лише частково, не треба маркувати познакою 11 з таблиці 1.

Відповідність перевіряють технічним контролем.

  1. Розподільчі коробки тимчасової електропроводки

Якщо температура виводів або корпус розподільчої коробки чи блоку тимчасової електропроводки перевищує 60 °С за нормального режиму роботи за температури навколишнього повітря 40 °С або якщо максимальна номінальна температура навколишнього повітря вища, то треба позначити мінімальне номінальне значення температури кабелю, який під'єднують до виводів. Познака має бути видною до і під час з’єднування або бути поряд з виводами.

Якщо виникають сумніви, то відповідність перевіряють вимірюванням, як зазначено в 10.3 а), і. якщо це застосовно, перевіркою познак.

  1. Попереджувальні познаки

Попереджувальні познаки мають бути видними, коли устатковання готове для нормального застосування. Якщо попередження застосовують до окремої частини устатковання, то познаки треба наносити на цю частину або біля неї.

Розмір попереджувальних познак має бути таким, як наведено нижче:

  1. Висота познак має бути принаймні 2,75 мм. Текст має бути принаймні 1,5 мм заввишки й мати контрастний колір відносно фона.

  2. Рельєфні, штамповані або гравійовані в матеріалі познаки або текст мають бути принаймні 2,0 мм заввишки. Якщо немає контрасту кольору, то вони мають бути потопленими чи опуклими на висоту принаймні 0.5 мм

Якщо відповідальному органу чи оператору необхідно звертатися до інструкції з технології, щоб зберегти захист, наданий устаткованням, то устатковання має бути помарковано познакою 14 з таблиці 1. Познаку 14 не обов'язково застосовувати з познаками, які описано в настанові.

Якщо в інструкціях з експлуатації встановлено, що оператору дозволено доступ із застосуванням інструмента до частини, яка за нормального застосування може бути небезпечною під напругою, то має бути попереджувальна познака, яка встановлює, що перед цим устатковання треба ізолювати або від'єднати від небезпечної напруги.

Попереджувальні познаки зазначено в 5.1.5.1 с), 6 12 b). 6 5.1.2 g), 6.6.2, 7.2 с), 7.3, 10.1, 13.2.2

Відповідність перевіряють технічним контролем

  1. Зносотривкість познак

Познаки відповідно до підрозділів з 5.1.2 по 5.2 мають бути виразними й чіткими за умов нормального застосування та не змінюватися під дією мийних засобів, зазначених виробником.

Відповідність перевіряють технічним контролем і виконуючи подальше випробування на зносотривкість познак за межами устатковання Познаки натирають уручну, без надмірного тиску, протягом 30 с тканиною, просоченою зазначеним мийним засобом (або, якщо не зазначено, ізопропіловим спиртом).

Після зазначеного вище оброблення познаки мають бути досить чіткими, а клейкі етикетки не повинні обвисати або закручуватись з країв.

  1. Документація

    1. Загальні положення

Для убезпечення устатковання потрібно супроводити зазначеною нижче документацією:

  1. призначеність застосування устатковання;

  2. технічний опис;

  3. інструкції щодо застосування;

  4. назва й адреса виробника чи постачальника, від якого можна одержати технічну допомогу;

  5. інформація, зазначена в пунктах з 5.4 2 по 5.4.5;

  6. визначення відповідної категорії вимірювання, якщо на устаткованні погрібно позначити виводи (див 5.1.5.2);

  7. для устатковання, маркованого категорією вимірювання І, має бути попередження, щоб не застосовувати устатковання для вимірів в межах категорій вимірювання II, III і IV, а докладні номінальні характеристики, разом з номінальними перехідними перенапругами, треба навести в документації.

Якщо це застосовно, попереджувальні приписи й чітке пояснення попереджувальних познак, нанесених на устатковання, має бути наведено в документації або їх має бути міцно і чітко нанесено на устаткованні. Зокрема має бути припис про те, що з документацією потрібно звірятися в усіх випадках, де використано познаку 14 з таблиці 1, для того, щоб з'ясувати природу потенційного небезпечного чинника й будь-яких необхідних дій.

Примітка. Якщо за нормального застосування оброблюють шкидливі речовини, то треба дати інструкцію щодо правильного застосування й обезпечення. Якщо будь-яку шкідливу речовину зазначає або поставляє виробник устатковання, то потрібно також подати необхідну інформацію щодо її складу та правильного користування нею.

Відповідність перевіряють технічним контролем.

  1. Номінальні характеристики устатковання

Документація має містити зазначене нижче:

  1. напруга живлення або діапазон напруг, частота або діапазон частот і номінальні характеристики потужності або струму;

  2. опис всіх вхідних і вихідних з'єднань;

  3. номінальні характеристики ізоляції зовнішніх кіл, придатні для умов одиничної несправності, якщо такі кола ніде не є доступними (див. 6.6.2);

  4. діапазон навколишніх умов, для яких устатковання розроблено (див 1.4);

  5. ступінь захисту, якщо устатковання спроектовано згідно з ІЕС 60529

Відповідність перевіряють технічним контролем

  1. Установлення устатковання

У документації мають бути інструкції щодо встановлення й особливостей запровадження (приклади наведено нижче) і, якщо необхідно для безпеки, застороги від небезпечних чинників, які можуть виникнути під час установлення устатковання або запускання його в дію:

  1. комплектування, розташування і вимоги до складання;

  2. інструкції щодо захисного уземлення;

  3. підключення до електроживлення.

  4. для постійно підключеного устатковання

  1. вимоги до схеми електроживлення;

  2. вимоги до будь-якого зовнішнього перемикача чи автоматичного вимикача (див. 6.11.2.1) І до зовнішніх захисних пристроїв від надструмів (див. 9.5.1) і рекомендації щодо того, що перемикач або автоматичний вимикач має бути встановлено біля устатковання;

  1. вимоги до вентиляції;

  2. вимоги до особливої роботи, наприклад, з повітрям, з охолоджувальною рідиною;

  3. максимальний рівень потужності звуку, спричиненого усталюванням, яке дас звук, якщо потрібно вимірювання згідно з 12.5.1;

  4. інструкції, пов'язані з рівнем звукового тиску (див. 12.5.1);

  5. для виводів кіл вимірювання напруги та значення сили струму, які постійно підключені і не доступні - інформація щодо категорії вимірювання, номінальної максимальної робочої напруги або номінального максимального значення сили струму (див. 5.1.5.2).

Відповідність перевіряють технічним контролем

  1. Робота устатковання

В інструкціях з експлуатації має бути, якщо це застосовно:

  1. ідентифікація пристроїв керування та їх застосування в усіх робочих режимах;

  2. інструкція щодо того, що не можна розміщувати устатковання так, щоб було важко працювати з роз'єднувальним пристроєм;

  3. інструкції щодо взаємозв'язку допоміжного й іншого устатковання, зокрема зазначення відповідної арматури, відокремлюваних частин і будь-яких спеціальних матеріалів;

  4. опис обмежень для періодичної роботи;

  5. пояснення щодо познак, пов'язаних з безпекою, які використано в устаткованні;

  6. інструкції щодо заміни матеріалів, що їх витрачають;

  7. інструкції щодо чищення та знезараження;

  8. перелік будь-яких потенційно отруйних або шкідливих газів, які може виділяти устатковання, і допустимі кількості;

  9. докладні інструкції щодо процедури зниження ризику стосовно легкозаймистих рідин (див. 9.4 с)).

У інструкціях має бути положення про те, що, якщо устатковання застосовано не так, як зазначено виробником, то захист, який забезпечує устатковання, може бути ослабленим.

Відповідність перевіряють технічним контролем

  1. Технічне обслуговування устатковання

Інструкції для відповідального органу стосовно профілактики та технічного контролю, які необхідні для безпеки, має бути подано з достатніми подробицями. Вони мають охоплювати технічний контроль і заміну, за потреби, будь-яких шлангів або інших частин, що містять рідини, якщо їх несправність може зумовити небезпечний чинник (див. 11.7).

Примітна. В інструкціях має бути порада відповідальному органу провести будь-які випробування, необхідні для перевіряння того, що устатковання все ще перебуває в безпечних умовах. Мають бути також застороги від повторення будь-яких випробувань, описаних у цьому стандарті, які могли б пошкодити устатковання і зменшити захист від небезпечних чинників.

Для устатковання, що застосовує замінювані акумулятори, має бути зазначено певний тип акумулятора.

Виробник повинен визначати будь-які частини, які повинен перевіряти чи поставляти лише виробник або його представник.

Має бути зазначено номінальні характеристики та властивості замінюваних плавких запобіжників.

Відповідність перевіряють технічним контролем.

6 ЗАХИСТ ВІД УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

  1. Загальні положення

    1. Вимоги

У нормальному режимі роботи (див. 6.4) і за умови одиничної несправності (див. 6.5} треба забезпечити захист від ураження електричним струмом. Доступні частини устатковання не повинні бути небезпечними під напругою (див. 6.3).