Цей додаток також містить технологічну карту, в якій описано операції схеми контролювання (див. А.2).

Примітка. Виробників, які використовують систему якості згідно з ДСТУ ISO 9001, вважають такими, що виконують усі вимоги цього додатка А.

А.1.2 Проектування виробу

Виробник повинен описати, як проектні вимоги та критерії до виробу ідентифікують, перевіряють, контролюють і оновлюють, щоб однозначно й своєчасно використати виріб і технічні умови на нього.

Виробник має описати в проекті взаємозв’язок між виробничими підрозділами або зв’язок із зов­нішніми субпідрядниками.

А.1.3 Виробництво

Сировина або матеріали, що надходять: виробник має визначити критерії приймання сировини або матеріалів, що надходять, і використовуваної процедури, що гарантують їх виконання.

Визначають процес виробництва: відповідні технічні параметри підприємства й процесу виробни­цтва, враховуючи частоту оглядання, інспектування, перевіряння і випробування разом з величинами потрібних критеріїв як стосовно устатковання, так і щодо керування за процесами. Заходи, яких буде вжито, якщо контрольні величини або критерії не отримано, треба зареєструвати. Ці записи мають бути доступні.

А.1.4 Готові вироби

А.1.4.1 Випробування готового виробу

Потрібно зазначати розміри зразків і частоту відбирання проб разом із отриманими результатами. Ці записи мають бути доступні.

А. 1.4.2 Альтернативні випробування

Якщо застосовано альтернативні випробування щодо еталонних випробувань, подробиці альтер­нативних випробувань і процедур разом із правилами для еталонних випробувань має бути зареєстро­вано, вони мають бути доступні.

А.1.4.3 Устатковання

Випробувальне устатковання, яке впливає на результати випробування, має бути відкалібровано відповідно до чинних національних або міжнародних стандартів, придатних для контролювання.

Виробник повинен мати придатні пристрої, устатковання й персонал, які дають йому змогу вико­нувати необхідні перевіряння і випробування. Він виконує ці вимоги, укладаючи субпідрядні договори з однією чи більше організаціями чи особами, що мають необхідні навики й устатковання.

Виробник повинен калібрувати або повіряти вимірювальне чи випробувальне устатковання і під­тримувати його в експлуатаційному режимі незалежно від того, чи належить воно йому, чи ні, щоб довести відповідність виробу технічній документації на нього. Відповідні калібрування виконують за допомогою визначених вимірювальних і контрольно-вимірювальних приладів відповідно до чинних стандартів або випробувальних процедур виробника.

Устатковання потрібно використовувати відповідно до технічних умов або випробувальної еталонної системи, на яку є посилання в технічних умовах.

А.1.5 Застосування А.1.2, А.1.3 і А.1.4 (для відповідного використання)

А.1.5.1 Звіти

Дані разом із подробицями й результатами інспектування, перевіряння і випробування під час фаб­ричного контролювання виробництва потрібно належно реєструвати. Ці звіти зберігають протягом 10 років.

Описи виробу, дата виготовлення, прийнятий випробувальний метод, результати випробувань, кри­терії прийняття або відхили долучають до звітів з підписом особи, відповідальної за контролювання.

А.1.5.2 Оцінювання результатів

Якщо це можливо і має бути застосовано, результати інспектування, перевіряння і випробування мають бути інтерпретовані статистичними характерними ознаками або відхилами для визначення того, чи відповідає виробництво вимогам до виробів і заявленим значенням величин.

А.1.5.3 Єдність вимірювань

Систему єдності вимірювань і контролювання проектів, матеріалів, що надходять, а також вико­ристання матеріалів має бути зазначено в настанові. Систему складського контролювання виготовле­них виробів зазначають у настанові.

А.1.5.4 Коригувальні заходи для невідповідних матеріалів та виробів

Має бути описано і зареєструвано конкретні вжиті заходи, якщо матеріали або вироби, що надій­шли, не відповідатимуть зазначеним вимогам. Ці заходи мають охоплювати дії, необхідні для усунення недоліків, зміни до настанови, за потреби можна ідентифікувати та вилучити неякісні сировину або вхідні матеріали, готові вироби, і визначити, чи мають бути вони забракован! чи ні, або поширити на них відповідні технічні умови.

А.1.5.5 Персонал

Виробник має гарантувати, що персонал, залучений до процесу, володіє відповідними навиками. У настанові має бути описано роботу й визначено відповідальність оперативних працівників.

А.1.5.6 Управління якістю

У настанові потрібно описати заходи, які гарантуватимуть дотримання всіх зазначених вище вимог.

А.2 Настанова щодо оцінювання фабричного контролювання виробництва

А.2.1 Загальні положення

Сертифікат фабричного контролювання виробництва (FPC-сертифікат) може бути видано лише для однієї лінії виробництва. У разі кількох ліній виробництва необхідно мати сертифікат для кожної лінії окремо.

Виробник повинен мати необхідну кількість сертифікатів фабричного контролювання виробництва (FPC-сертифікат), якщо лінії виробництва розміщено на одній виробничій ділянці для виготовлення однорідних виробів належної якості.

Результати перевіряння згідно з настановою системи сертифікації якості (наприклад, ISO 9001 щодо сертифікації) можна взяти до уваги, хоча така сертифікація не є обов’язковою.

Фабричне контролювання виробництва (FPC-сертифікат) може охоплювати ряд відповідних виробів на одній ділянці виробництва. Для фабричного контролювання виробництва треба чітко визначити кожний виріб. Для доповнення фабричного контролювання виробництва (FPC-сертифіката) новим виробом виробник має надати результати первинного випробування зразка нового виробу. Це має бути взято до уваги під час подальшого інспектування. У разі нового процесу виробництва виробник повинен звернутися щодо нового інспектування.

Подальші інспектування проводять не менше ніж один раз на рік.

Усі питання цієї настанови необхідно перевірити під час першого інспектування і під час кожного додаткового інспектування.

А.2.2 Настанова

Пункти, позначені знаком «Е», розглядають як найважливіші, тобто які потребують необхідного коригування, якщо вимогу не виконано.

Оцінювання може призвести до зауважень типів А, В, С:

А — необхідність негайного коригування;

В — коригування має бути проведено протягом трьох місяців;

С — коригування має бути проведено перед наступним інспектуванням.

Якщо зауваження типу В не виправлено протягом встановленого терміну — воно стає типу А; якщо зауваження типу С не виправлено протягом установленого терміну — воно стає типу В.

Питання

Важливість

Коментар

1 Проектування

1.1 Чи має виробник опис вимог щодо проектування і ви­значання критеріїв ідентифікації, перевіряння, контро­лювання та оновлення однозначних і доречних щодо вико­ристання виробу, а також технічних умов на нього?


Для оцінювання на вимогу вироб­ника. Звертатися до документації виробника

1.2 Чи має виробник опис щодо взаємодії проекту з внутрішніми виробничими відділами або зовнішніми субпідрядниками?


Для оцінювання на вимогу вироб­ника. Звертатися до документації виробника

2 Ідентифікація виробу і відстежування

2.1 Які засоби використовують для однозначного ідентифі­кування будь-якого індивідуального готового виробу?

Е

Звертатися до документації виробника



Питання

Важливість

Коментар

2.2 Чи є можливість ідентифікувати і перевіряти дані, ді­лянку і загальні умови виробництва (зокрема використання сировини) за допомогою ідентифікування готового виробу?

Е

Звертатися до документації виробника

2.3 Чи маркують кінцевий вирібзгідно з EN ISO 10320?

Е


3 Контролювання процесу виготовлення

3.1 Чиє документи, в яких визначено параметри процесу виробництва і які впливають на якість виробу?

Е

Звертатися до документації виробника

3.2 Чи є стандарти, план щодо забезпечення якості й процедури перевіряння?

Е


3.3 Чи зареєстровано зазначені вимоги щодо правильності виконання процесу, а також задіяний персонал і усгатковання?

Е

Звертатися до документації виробника

4 Інспектування і випробування під час приймання сировини

4.1 Чиє технічні умови на отриману сировину?

Е

Звертатися до документації виробника

4.2 Чи є документи, як треба діяти в разі невідповідності сировини?

Е

Звертатися до документації виробника

4.3 Чи є опис і відстежування характеру й частоти перевіряння отриманої сировини?

Е

Звертатися до документації виробника

5 Інспектування і випробування під час виробництва

5.1 Чи є інспектування чи випробування під час виробниц­тва з визначеною вимогою для отримання результатів?

Е

Звертатися до документації виробника

5.2 Чи є документи щодо інспектування чи випробування протягом процесу виробництва з вимогами для отримання результатів?

Е

Звертатися до документації виробника

5.3 Чи визначено в них, що має бути зроблено у разі невід­повідності виробів вимогам виробництва?

Е

Звертатися до документації виробника

5.4 Чи вилучають невідповідні вироби в разі виявлення їх протягом виробництва?

Е

Звертатися до документації виробника

5.5 Чи є процедура щодо невідповідних виробів?

Е

Звертатися до документації виробника

6 Кінцеве інспектування та випробування

6.1 Чи є установки, устатковання і персонал для кінцевого інспектування і випробування?

Е

Звертатися до документації виробника.

Цю вимогу може бути виконано укладанням субпідрядного дого­вору з однією чи більше організа­ціями або особами, що мають необ­хідний досвід і устатковання

6.2 Чи є стандарти і методи для кінцевого інспектування і випробування? Чи їх упроваджено?

Е

Звертатися до документації виробника

6.3 Які випробування виконано (використовуваний стандарт) і за який час? Надають перевагу випробуванням, зазначеним у згармонізованих стандартах. Подальші випробування для одиничного типового випробування не повинні бути частиною наступних інспектувань і стосуватися тільки обов’язкових випробувань. Якщо випробування не виконано згідно з цими європейськими стандартами, чи є їхня суттєва доказова ко­реляція між випробуванням(-ми), використаними для фаб­ричного контролювання виробництва і запропонованими EN?

Е

Звертатися до документації виробника



Питання

Важливість

Коментар

— EN ISO 13433 Геосинтетика. Динамічний опір перфору­ванню (метод конуса, що падає) (ISO 13433:2006)

— EN ISO 10319 Геотекстиль. Метод випробування на розтягнення широкою смугою

— EN ISO 12236 Геотекстиль і віднесені до геотекстилю вироби. Метод випробування на статичне проколювання (CBR-тест) (ISO 12236:1996, IDT)

— EN ISO 3146 Пластмаси. Визначення характеристик плавлення (температури плавлення чи інтервалу плавлення) напівкристалічних полімерів методами з використанням капілярної трубки і поляризаційного мікроскопа

— Бітумоємність (див. додаток С)

— EN 12224 Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби. Визначення тривкості до природних чинників (довговічність)



6.4 Чи відповідають випробовувані характеристики відпо- відній(-им) задекларованій(-им) комбінації(-ям) «застосу- вання/функція» (див. відповідний згармонізований(-і) стандарт(и))?

Е

Звертатися до документації виробника

6.5 Чи є задокументованими технічні умови відносно ре­зультатів кінцевого інспектування і випробування? Які вони?

Е

Звертатися до документації виробника

6.6 Чи є результати необхідних випробувань відповідно до заявлених у супровідній документації?

Е

Звертатися до документації виробника

6.7 Чи є вимоги до заявлених допусків такими, що їх буде дотримано в кожному виробі?

Е

Звертатися до документації виробника

6.8 Чи задокументовано процедури, які визначають, що треба робити в разі невідповідності готового виробу зазначеним вимогам?

Е

Звертатися до документації виробника

6.9 Чи зазначено у звітах, що виріб повністю перевірено і він відповідає зазначеним вимогам?

Е

Звертатися до документації виробника

6.10 Чи можливо за звітами ідентифікувати осіб, відпові­дальних за випробування готових виробів для реалізації їх на ринку?

Е

Звертатися до документації виробника

7 Контроль оглядання, вимірювання і випробувального устатковання

7.1 Чи є визначені процедури контролювання, калібрування і обслуговування використовуваного устатковання для відповідності виробу зазначеним вимогам?

Е

Звертатися до документації виробника

7.2 Чи забезпечено огляд, вимірювання і випробування, калібрування та регулювання устатковання згідно з чинними національними або міжнародними стандартами?

Е

Звертатися до документації виробника.

(Перевіряти результати калібру- вань щодо оглядання, вимірювання випробувального устатковання та, якщо є, округлені результати випробування)

8 Контролювання невідповідних виробів

8.1 Чи задокументовано процедури, які гарантують, що невідповідні вироби не може бути випадково використано?

Е

Звертатися до документації виробника

8.2 Зокрема, чи невідповідні вироби ідентифіковано, задокументовано і відокремлено від інших виробів?

Е

Звертатися до документації виробника

8.3 Чи задокументовано процедури, що визначають обов’яз­ковість перевіряння невідповідних виробів і кому надано повноваження приймати рішення щодо них?

Е

Звертатися до документації виробника