EN 60529:1991 Ступені захисту, забезпечувані оболонками (IP-код) (ІЕС 60529:1989) (а також EN 60529:1991/А1:2000)

EN 60695-11-10:1999 Випробовування на пожежну безпеку. Частина 11-10: Випробовування полум’ям. Методики випробовування горизонтальним та вертикальним полум'ям (ІЕС 60695-11­10:1999) (а також EN 60695-11-10:1999/А1:2003)

EN 60695-11-20:1999 Випробовування на пожежну безпеку. Частина 11-20: Випробовуван­ня полум’ям. Методики випробовування полум’ям на 500 Вт (ІЕС 60695-11-20:1999) (а також EN 60695-11-20:1999/А1:2003)

EN ISO 9001:2008 Система управління якістю. Вимоги (ISO 9001:2008)

  1. ISO 23539:2005 Фотометри. Система СІЕ фізичної фотометрії.ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

    1. Визначення

У цьому документі вжито терміни та відповідні визначення, наведені в EN 54-1:1996, та подані нижче:

  1. об’єм покриття {coverage volume)

Об’єм, в якому досягається необхідна освітленість

  1. нормальна вісь {normal axis)

Вісь нормалі до монтажної площини, що проходить через контрольну точку

  1. ефективна сила світла {effective luminous intensity)

Вимірювання відповідної сили світла світлового оповіщувача з використанням устатковання та методики відповідно до додатка А

  1. рівень освітленості {light output level)

Вимірювання відповідного рівня освітленості світлового оповіщувача з використанням устат­ковання та методики відповідно до додатка В

  1. режим (роботи) {mode {of operation))

Один із можливих визначених рівнів освітленості світлового пожежного оповіщувача, що може бути обраний відповідно до вказівок виробника

  1. опорна точка {reference point)

Точка, що являє собою оптичний центр всередині або на поверхні світлового пожежного оповіщувача,зазначена виробником

  1. необхідна освітленість {required illumination)

Освітленість 0,4 лм/м2 на поверхні, перпендикулярної напрямку світла, що випромінюється пристроєм

  1. тип А світлового пожежного оповіщувача {type A visual alarm device)

Пристрій для застосування всередині приміщень.

Примітка. Світлові пожежні оповіщувачі типу А можуть бути придатні для деяких захищених зовнішніх розташувань

  1. тип В світлового пожежного оповіщувача {type В visual alarm device)

Пристрій в першу чергу для зовнішнього застосування.

Примітка. Світлові пожежні оповіщувачі типу В можуть бути більш придатними ніж світлові пожежні оповіщувачі типу А для застосування всередині деяких приміщень, де висока температура і (або) вологість мають місце

  1. світловий пожежний оповіщувач {visual alarm device, VAD)

Пристрій, який генерує блимке світло для сигналізування людям, що знаходяться в будівлі про режим пожежної тривоги.

  1. Скорочення

АС —змінний струм;

DC — постійний струм;

EMC — електромагнітна сумісність;

RMS — середньоквадратичне;

VAD — світловий пожежний оповіщувач.

  1. ВИМОГИ

    1. Загальні положення

    2. Світлові пожежні оповіщувачі повинні відповідати вимогам розділу 4, мають бути візуально оглянуті або технічно оцінені, та повинні бути випробувані, як зазначено в розділі 5, і повинні відповідати вимогам випробувань.Експлуатаційна надійність

      1. Тривалість роботи

Світлові пожежні оповіщувачі повинні бути розраховані принаймні на 100 год роботи. Немає обмежень щодо коефіцієнта використовування або тривалості увімкнення, що запобігають при­строю функціювати протягом циклу 1 год увімкнення та 1 год вимкнення, що вимагається методикою випробовування, зазначеною у 5.2.

Примітка. Ця вимога не поширюється на ємність батарей, які використовують у світлових пожежних оповіщувачах як засіб локального зберігання робочої потужності. Ємність та вимоги до заряджання таких батарей повинні відповідати вимогам системи.

  1. Забезпечення зовнішніх під’єднань

Світловий пожежний оповіщувач повинен мати місце в своєму корпусі для введення та приєд­нання зовнішніх провідників. Мають бути передбачені вхідні отвори для провідників чи кабелів, по­винно бути вказане місце, де такі отвори мають бути зроблені, відповідними позначками чи іншими відповідними засобами.

Клеми для підімкнення зовнішніх провідників мають бути сконструйовані так, щоб провідники затискувалися між металевими поверхнями без ушкодження. Кожна клема має забезпечувати підімкнення будь-якого провідника з площею поперечного перерізу між 0,28 мм2 та 1,5 мм2 включно.

  1. Займистість матеріалів

Світловий пожежний оповіщувач має бути виготовлений з матеріалу(-ів), що здатний(-і) витри­мувати випробовування, зазначені в розділі 5. Крім того, матеріал(и) пластмасових корпусів мають відповідати таким вимогам до займання:

  1. EN 60695-11-10:1999 зі зміною EN 60695-11 -10:1999/А1:2003 Клас V-2 або НВ75 — для пристроїв, що працюють від джерела з напругою, що менше або дорівнює ЗО В (середньоквадра- тичне значення) або 42,4 V DC та потужністю споживання менше ніж 15 Вт;

  2. EN 60695-11-20: 1999 зі зміною EN 60695-11-20:1999/А1:2003 Клас 5VB — для пристроїв, що працюють від джерела з напругою, що більше, ніж ЗО В (середньоквадратичне значення) або 42,4 В постійного струму та потужністю споживання більше ніж 15 Вт.

Примітка. Додаток D надає інформацію щодо вимог до випробовувань і класифікації, зазначених у стандартах ІЕС і еквівалентні рейтинги займистості в UL 94.

  1. Ступінь захисту

Ступінь захисту, що забезпечує корпус світлового пожежного оповіщувача повинен відповідати таким вимогам:

  1. для типу А світлового пожежного оповіщувача: Код ІР21С згідно з EN 60529:1991;

  2. для типу В світлового пожежного оповіщувача: Код ІРЗЗС згідно з EN 60529:1991.

  1. Доступ

Повинні бути забезпечені засоби для обмеження доступу для видалення частин або всього пристрою, наприклад, спеціальний інструмент, коди, приховані гвинти, пломби тощо.

  1. Настройки виробника

Не повинно бути можливим змінювати настройки виробника, за винятком застосовування спеціальних засобів (наприклад, спеціального коду або інструменту) або руйнування чи видалення пломби.

  1. Настроювання характеристик на місці експлуатування

Якщо передбачено можливість настроювання характеристик на місці експлуатування, то:

  1. для кожної настройки, для якої виробник затверджує відповідність цьому стандарту, світловий пожежний оповіщувач повинен відповідати вимогам цього стандарту, та доступ до засобів настрою­вання повинен бути можливим тільки у разі використовування коду або спеціального інструменту, або за допомогою вилучання світлового пожежного оповіщувача зі своєї бази чи кріплення; та

  2. будь-яка(-і) настройка(-и), що не відповідає(-ють) вимогам цього стандарту, повинна(-і) бути доступна(-і) тільки у разі використання коду або спеціального інструменту. На світловому пожежному оповіщувачі або у супровідних документах повинно бути чітко зазначено, що під час використовування цієї (цих) настройки(-йок), світловий пожежний оповіщувач не відповідає вимогам цього стандарту.

Примітка. Ці настройки можна використовувати, наприклад, у світловому пожежному оповіщувачі або в приладі приймально- контрольному пожежному.

  1. Вимоги щодо програмно-керованих пристроїв

    1. Загальні положення

Програмно-керовані світлові пожежні оповіщувачі для відповідності цьому стандарту повинні задовольняти вимоги, зазначені у 4.2.8.2, 4.2.8.3 та 4.2.8.4.

  1. Документація на програмне забезпечення

Виробник повинен підготувати документацію, яка дає загальне уявлення про побудову програм­ного забезпечення. Ця документація повинна бути досить детальною для можливості проведення контролювання пристрою на відповідність цьому стандарту, та має містити принаймні такі дані:

  1. функційний опис алгоритму основної програми (наприклад, блок-схему або структурну схему) а також:

  1. короткий опис модулів і виконуваних функцій;

  2. спосіб взаємодії цих модулів;

  3. загальну ієрархію програми;

  4. спосіб взаємодії програмного забезпечення світлового пожежного оповіщувача з апарат­ною частиною;

  5. способи виклику цих модулів, включаючи обробляння переривань;

  1. опис областей пам’яті, що їх використовують для різних цілей (наприклад, програм, специфічних даних об’єкта і поточних даних);

  2. познаки, за допомогою яких можна однозначно ідентифікувати програмне забезпечення та його версію.

4.2.8.2.2 Виробник повинен також підготувати детальну конструкторську документацію, яка по­трібна для оцінювання та повинна містити принаймні:

  1. короткий опис конфігурації всієї системи, а також усіх компонентів програмного забезпе­чення і апаратної частини;

  2. опис кожного модуля програми, а також принаймні:

  1. назву модуля;

  2. опис виконуваних завдань;

  3. опис інтерфейсів, а також спосіб передавання даних, діапазон імовірних даних та перевіряння імовірності даних;

  1. усі початкові тексти, у вигляді твердої копії або в електронному вигляді (наприклад, в ASCII-коді), включаючи всі використовувані глобальні і локальні змінні, константи і мітки, а також коментарі, достатні для розуміння ходу програми;

  2. детальні описи всіх програмних засобів, використаних на стадіях проектування та впровад­ження (наприклад, засоби CASE, компілятори тощо).

Національна примітка

ASCII — скорочення від American standard code for information interchange — Американський стандартний код обміну інформацією

CASE — скорочення від computer-aided software engineering — автоматизоване проектування та створення программ.

  1. Побудова програмного забезпечення

Для забезпечення надійності світлового пожежного оповіщувача, до побудови програмного забезпечення застосовано такі вимоги:

  1. програмне забезпечення повинне мати модульну структуру;

  2. способи ручного й автоматичного введення даних не повинні спричинити помилки в роботі програми, у разі введення неправильних даних;

  3. програмне забезпечення має бути побудоване так, щоб унеможливити зависання.

  1. Збереження програм і даних

Програма повинна відповідати вимогам цього стандарту, будь-які передустановлені дані, такі як настройки виробника, повинні зберігатися в енергонезалежній пам’яті. Записування в області пам’яті, що містять такі програми і дані, повинне проводитися тільки за допомогою спеціальних засобів або кодів, та не повинне бути можливим в процесі нормального функціювання світлового пожежного оповіщувача.

Специфічні дані об’єкта мають зберігатися в пам’яті, яка буде утримувати дані упродовж 2 тижнів за відсутності зовнішнього живлення світлового пожежного оповіщувача, а з моменту відновлення електроживлення після його вимкнення повинно бути забезпечено виконання авто­матичного відновлення таких даних протягом 1 год.

  1. Робочі характеристики в умовах пожежі

    1. Об’єм покриття

      1. Світлові пожежні оповіщувачі повинні відповідати вимогам щодо об’єму покриття принай­мні для однієї з нижченаведених трьох категорій:

  1. «С» — стельові пристрої;

  2. «W» — настінні пристрої;

  3. «О» — пристрої відкритого класу.

  1. Пристрої категорії С повинні бути зазначені як С-х-у (див 4.3.6.2 d), 1)), де:

  • х — максимальна висота в метрах (м), що дорівнює 3, 6 або 9, на якій пристрій можна встановлювати; та

  • у — діаметр покриття циліндричного об’єму, в метрах (м), коли пристрій змонтовано на висоті стелі.

Приклад: С-3-12 відповідає стельовому пристрою, що покриває циліндричний об’єм діаметром 12 м на висоті 3 м.

  1. Пристрої категорії W повинні бути зазначені як W-x-y (див 4.3.6.2,d), 2)), де:

— х — максимальна висота пристроїв на стіні в метрах (м), з мінімальним значенням 2,4 м; та — у — ширина квадратної кімнати в метрах (м), що її покриває пристрій.

Приклад: W-2,4-6 відповідає настінному пристрою, що покриває прямокутний паралеле­піпед об’ємом 2,4 м х б м х б м, у разі встановлювання на висоті 2,4 м.

    1. Для пристроїв категорії О повинен бути зазначений об’єм покриття, в якому досягається необхідна освітленість (див 4.3.6.2 d), 3)).

  1. Зміна сили світла

Під час випробовування відповідно до 5.3.2 зміна ефективної сили світла світлового пожеж­ного оповіщувача протягом ЗО хв повинна бути менше ніж 25 %.

  1. Мінімальна і максимальна ефективна сила світла

Під час випробовування відповідно до 5.3.3 світловий пожежний оповіщувач повинен ство­рювати ефективну силу світла принаймні 1 кд для 70 % всіх точок вимірювання і яка не повинна перевищувати 500 кд для будь-яких точок вимірювання.

  1. Кольори світла

Світловий пожежний оповіщувач повинен випромінювати біле або червоне блимке світло.

  1. Структура світла у часі та частота спалахів