1. загальноприйняте значення (conventional value)

Унормоване значення, яке застосовують як міру параметра задля порівняння, калібрування, випробування тощо.

Примітка. Загальноприйняті значення не треба застосовувати під час фактичного процесу зварювання

  1. загальноприйнята навантага (conventional load)

Стан навантаження з короткозамкненими електродами, як зазначено в ISO 669:2000

  1. коефіцієнт заповнення; символ X (duty factor (symbol X)

Відношення тривалості замкненого стану до повного

  1. порт (port)

Конкретний інтерфейс між визначеним обладнанням і зовнішньою електромагнітною обста­новкою

  1. корпус (enclosure port)

Фізичний контур устатковання, через який можуть проникати електромагнітні поля всередину чи назовні

  1. кабельний порт (cable port)

Контакт, через який провідник або кабель підключено до устатковання. Приклади — порти сигнальні, керувальні та електроживлення.

Примітка. Вторинне коло обладнання контактного зварювання не є кабельним портом, оскільки є частиною корпусу

  1. обладнання контактного зварювання класу A (class A resistance welding equipment)

Обладнання контактного зварювання, придатне для застосування в усіх підприємствах, окрім побутових, і таке, що безпосередньо підключено до низковольтної електромережі загальної при- значеності, яке живить будівлі, для побутових потреб

  1. обладнання контактного зварювання класу В (class В resistance welding equipment)

Обладнання контактного зварювання, придатне для застосування в усіх підприємствах разом з побутовими, та таке, що безпосередньо підключено до низьковольтної електромережі загальної призначеності, яке живить будівлі, для побутових потреб.

  1. ВИПРОБУВАЛЬНА УСТАНОВКА ДЛЯ ЕМІСІЇ

ТА НЕСПРИЙНЯТЛИВОСТІ

Випробування на завади та несприйнятливість треба провадити на типовому устаткованні кон­тактного зварювання, як зазначено нижче. Обладнання контактного зварювання, яке випробували в подібному устаткованні, треба вважати таким, що відповідає необхідним вимогам цього стандарту.

Випробування треба провадити у визначених межах робочого режиму обладнання контактного зварювання.

Випробування треба провадити за номінальних значень напруги та частоти. Результати, визначені для частоти 50 Гц, дійсні для тієї самої моделі під час роботи на частоті 60 Гц і навпаки.

Якщо обладнання контактного зварювання є частиною устатковання, або може бути підклю­чено до допоміжного обладнання, то тоді обладнання контактного зварювання треба випробувати поки підключено до мінімальної конфігурації допоміжного обладнання, необхідного для застосуван­ня портів. Якщо обладнання контактного зварювання містить значну кількість подібних портів, або портів з численними подібними підключеннями, тоді треба вибрати потрібну кількість для імітації фактичних умов роботи та забезпечити охоплення всіх різноманітних типів затискачів.

Вимірювання для визначення відповідності з нормами на низькочастотну емісію треба про­вадити згідно з процедурою випробування за EN 55011.

Вимірювання для визначення відповідності з нормами на високочастотну емісію треба про­вадити згідно з випробуванням за EN 55011.

Вимірювання для визначення відповідності з нормами на низькочастотну емісію треба провадити згідно з випробуванням за відповідними базовими стандартами та стандартами, на які є посилання.

Визначення геометрії випробувальної установки для випробування на несприйнятливість ґрунтується на базових стандартах, зазначених у таблицях 3, 4 та 5.

Конфігурацію випробного обладнання контактного зварювання треба якнайточніше зазначити в протоколі випробування.

  1. Загальні вимоги

Обладнання контактного зварювання треба випробувати. Випробування типу треба провадити будь-якого разу, коли треба визначити відповідність. Якщо сила первинного струму перевищує 25 А, то вимірювання збурень на затискачах мережі може бути проведено із застосуванням пробника напруги за CISPR 16-1.

Примітка. Вимірювання для визначення відповідності нормам на завади може також бути проведено на місці встанов­лення, якщо розміри або джерело електроживлення непридатні для цієї цілі, наприклад, у приміщенні виробника. Вимірювання, проведене «на місці встановлення» не визнають «випробуванням типу», і воно обґрунтоване тільки для обладнання контактного зварювання, яке фактично випробували.

  1. Допоміжне обладнання

Допоміжне обладнання треба випробувати разом з обладнанням контактного зварювання. Його треба підключити та змонтувати згідно з рекомендаціями виробника.

  1. Вимірювальне обладнання

Вимірювальне обладнання для випробувань на високочастотні завади має відповідати ви­могам CISPR 16-1.

Вимірювальне обладнання для випробувань на високочастотні завади має відповідати вимо­гам EN 61000-4-7 стосовно гармонік і вимог EN 61000-4-15 стосовно флуктуацій напруги.

  1. ВИПРОБУВАННЯ НА ВИСОКОЧАСТОТНІ ЗАВАДИ

    1. Умови випробування

Вимірювання на визначення відповідності нормам на завади треба провадити згідно з проце­дурами випробування за EN 55011 і за докладно наведеним нижче, застосовуючи випробувальну установку, зазначену в розділі 4.

Обладнання контактного зварювання досить різноманітне за конструкцією та умовами роботи. Його треба випробовувати за таких умов:

  1. із вторинним коротким замиканням, що забезпечує протікання струму найбільшої сили;

  2. якщо наявні засоби настроювання, то треба налаштувати на значення сили струму, що забезпечує найбільші завади. Наприклад, для обладнання з кремнієвим керованим випрямлячем кут затримання запалювання має дорівнювати 90 електричним градусам (якщо є відповідні засоби настроювання);

  3. з типовими значеннями для обладнання контактного зварювання коефіцієнта заповнення та періоду нагрівання в разі зварювання або з незмінним вихідним струмом. Це треба вибирати згідно з вимогами вимірювальної апаратури.

Вибрані методика випробування та процедури випробування треба повністю описати.

  1. Норми на завади

    1. Загальні положення

Обладнання контактного зварювання переважно призначено для застосування у виробни­чих середовищах і зонах з малим енергоспоживанням. Твердження щодо цього треба записати в інструкцію для користувача, із застереженням щодо факту можливих труднощів гарантування електромагнітної сумісності в іншому електромагнітному оточенні та обстановці.

  1. Норми на кондуктивні завади

Норми на напруги завад на вхідному порту електроживлення змінним струмом обладнання контактного зварювання наведено в таблицях 1 та 2.

Імпульсні шуми (тріск), які виникають не частіше ніж 5 разів на хвилину, не враховують. Для імпульсних шумів, що виникають із частотою від 5 разів на хвилину до ЗО разів на хвилину, дозво­лено послаблення норм за таблицями 1 і 2 на 20 lg (30/N), дБ (де N — кількість трісків за хвилину). Критерії щодо окремих імпульсних шумів може бути наведено в EN 55014-1.

Габарити обладнання контактного зварювання

Смуга частот

Квазіпікове значення

Середнє значення

МГц

дБ (мкВ)

дБ (мкВ)

Обладнання малої потужності з максимальним значенням сили вхідного струму короткого замкнення (/-|СС) до 100 А

0,15 < f < 0,5

100

90

0, 5 < f < 5,0

86

76

5,0 < f < 30,0

від 90 до 70 зменшення за логарифмічним законом від частоти

від 80 до 60 зменшення за логарифмічним законом від частоти

Обладнання середньої потужності з максимальним значенням сили вхідного струму короткого замкнення (/1сс) більше ніж 100 А

0,15 < f < 0,5

130

120

0, 5 < f < 5,0

125

115

5,0 < f < 30,0

115

105

Таблиця 1 — Норми на напругу завад обладнання класу А на порту електроживлення змінним струмом


у смузі частот від 150 кГц до ЗО МГц



Габарити обладнання контактного зварювання

Смуга частот

Квазіпікове значення

Середнє значення

МГц

дБ (мкВ)

дБ (мкВ)

Обладнання низької потужності з максимальним значенням сили вхідного струму короткого замкнення (/1сс) до 25 А

0,15 < f < 0,5

від 66 до 56 зменшення за логарифмічним законом від частоти

від 56 до 46 зменшення за логарифмічним законом від частоти

0, 5 < f < 5,0

56

46

5,0 < f < 30,0

60

50

Обладнання середньої потужності з максимальним значенням сили вхідного струму короткого замкнення (/1сс) більше ніж 25 А

0,15 < f < 0,5

79

66

0, 5 < f < 5,0

73

60

5,0 < f < 30,0

73

60

Таблиця 2 — Норми на напругу завад обладнання класу В на порту електроживлення змінним струмом


у смузі частот від 150 кГц до ЗО МГц



  1. Норми на випромінювані завади

Норми на електромагнітні випромінювані завади обладнання контактного зварювання класу А у смузі частот від ЗО МГц до 1000 МГц наведено для класу А групи 2 в EN 55011:1998 (зі зміна­ми А1:1999, А2:2002).

Норми на електромагнітні випромінювані завади обладнання контактного зварювання класу В у смузі частот від ЗО МГц до 1000 МГц наведено для класу В групи 2 в EN 55011:1998 (зі зміна­ми А1:1999, А2:2002).

  1. ВИПРОБУВАННЯ НА НИЗЬКОЧАСТОТНІ ЗАВАДИ

Обладнання зі сфери застосування EN 61000-3-2, EN 61000-3-3 та EN 61000-3-11 має вико­нувати вимоги цих стандартів.

Примітка. Для іншого обладнання не визначено вимог щодо виробничого етапу. Умови підключення можна застосовувати залежно від локального режиму джерела електроживлення. Рекомендовано враховувати IEC/TS 61000-3-4, IEC/TR 61000-3-6 та IEC/TR 61000-3-7.

  1. ВИПРОБУВАННЯ НА НЕСПРИЙНЯТЛИВІСТЬ ДО ЗАВАД

Обладнання контактного зварювання, що не містить електронні кола керування, повністю відповідає необхідним вимогам щодо несприйнятливості без випробування.

Випробування на рівні несприйнятливості корпусу, вхідного порту електроживлення змінним струмом і портів технологічних, вимірювальних і керувальних ліній визначено в таблицях 3, 4 та 5.

Таблиця 3 — Рівні несприйнятливості. Корпус

Явища

Одиниці вимірювання

Умови випробування

Базовий стандарт/ Випробувальна установка

Примітка

Крітерій якості функціювання

Радіочастотне ЕМ поле Амплітудна модуляція

МГц

В/м (дійове значення, не модульоване)

% AM (1кГц)

від 80 до 1000

10

80

EN 61000-4-3

Визначення випро­бувального рівня передує модуляції11

А

Електроста­тичний розряд

кВ

4(контактний)

8(повітряний )

EN 61000-4-2

Див. базовий стан­дарт щодо застосу­вання випробуван­ня на контактний та/або повітряний розряд

В

1) За винятком смуг частот мовлення ITU: від 87 МГц до 108 МГц, від 174 МГц до 230 МГц та від 470 МГц до 790 МГц, де рівень має



Таблиця 4 — Рівні несприйнятливості. Вхідний порт електроживлення змінним струмом

Явища

Одиниці вимірювання

Умови випробування

Базовий стандарт/ Випробувальна установка

Примітка

Крітерій якості функціювання

Швидкий перехідний процес

кВ(пікове значення) частота повторення, кГц Tr/Th мкс

2

5 5/50

EN 61000-4-4 безпосередня інжекція


В

Падіння напруги11

% зменшення мс

від ЗО до 60 від 10 до 100

EN 61000-4-11

Допустимі зміни яскравості

В (для 10 мс) С (для 100 мс)

Переривання напруги11

% зменшення мс

До 95 5000

С

11 Дозволено застосування захисних пристроїв.

Таблиця 5 — Рівні несприйнятливості. Порти технологічних, вимірювальних та керувальних ліній

Явища

Одиниці вимірювання

Умови випробування

Базовий стандарт/ Випробувальна установка

Примітка

Критерій якості функціювання

Швидкий перехідний процес

кВ (пікове значення) Tr/Th мкс частота повторення, кГц

2 5/50

5



В

Примітка. Застосовно до сигнальних портів та портів керування, спряжених з кабелями, за винятком тих, загальна довжина яких не повинна перевищувати 3 м, згідно з технічними умовами виробника.