1. Основну похибку і варіацію показів частотоміра визначають так. Повірюваний часто­томір підключають до джерела змінного струму, що забезпечує можливість регулювання вихідної напруги і частоти в межах, необхідних для повірки частотоміра, який має синусоїдальну форму кривої струму. Для візуального контролю форми кривої використовують осцилограф. Значення вихідної напруги установлюють таким, що дорівнює номінальному значенню напруги повірюваного частотоміра, і під час повірки контролюють за вольтметром. За допомогою зміни частоти джере­ла змінного струму покажчик шкали повірюваного частотоміра встановлюють на повірювану по­значку, а дійсне значення частоти відлічують за еталонним частотоміром, підключеним паралельно повірюваному.

Якщо за джерело змінного струму використовують низькочастотний вимірювальний генератор сигналів з підсилювачем потужності, тоді можливе підключення еталонного частотоміра до підси­лювача потужності. Дійсне значення вимірюваної частоти допускається визначати за шкалою ге­нератора, якщо використовують прецизійний генератор, який має похибку встановлення частоти не більше ніж 1 • 10-3. Якщо за еталонний частотомір використовують електронно-лічильний час­тотомір (далі — ЕЛЧ), то допускають використання його у режимі вимірювання періоду. При цьо­му дійсне значення вимірюваної частоти f, у Гц, визначають за формулою:

(5)

де Т—вимірюваний період.

Для підвищення точності вимірювань встановлюють перемикач «множник періоду» на ЕЛЧ у позицію 103 або 104.

Похибки вимірювань і варіації показів визначають двічі: за умови наближення до повірюваної позначки як з боку підвищення, так і з боку зменшення частоти.

Основну абсолютну, наведену або відносну похибки і варіації показів визначають за форму­лами (1) — (4).

    1. Частотомір, у якого основна похибка або варіація показів за результатами повірки пе­ревищує допустиму, вважають не придатним для застосування.

  1. Контролювання додаткової похибки, зумовленої неврівноваженістю рухливої части­ни частотоміра

Опис пристрою для визначення додаткової похибки, зумовленої неврівноваженістю рухливої частини частотоміра, наведено в додатку А.

      1. Додаткову похибку, зумовлену зміною положення частотоміра від нормального, визна­чають так. Повірюваний частотомір встановлюють на клиноподібну плиту з кутом нахилу, який до­рівнює допустимому куту нахилу частотоміра, так, щоб його було нахилено вперед, і за номіналь­ним значенням напруги та незмінним значенням вимірюваної частоти визначають додаткову по­хибку. Операцію повторюють, змінюючи положення повірюваного частотоміра на плиті, нахиляю­чи його назад, вліво, вправо.

      2. Значення допустимої додаткової похибки, зумовленої зміною положення частотоміра від нормального, не повинно перевищувати значення нормованої допустимої основної похибки.

      3. Частотомір, у якого додаткова похибка за результатами повірки перевищує допустиму, вважають не придатним для застосування.

    1. Контролювання часу встановлення показів частотоміра

      1. Час встановлення показів повірюваного частотоміра не повинен перевищувати значення, наведеного в ЕД на конкретний тип частотоміра.

      2. Час встановлення показів частотоміра вимірюють секундоміром. Для цього на виході джерела змінного струму встановлюють напругу, яка відповідає номінальному значенню напруги повірюваного частотоміра, і частоту, що утворює відхилення покажчика частотоміра приблизно на 2/3 довжини шкали. Час встановлення показів визначають як середнє арифметичне трьох значень, виміряних секундоміром від моменту подання вимірюваної частоти до моменту відхилення покаж­чика від установленого значення, що не перевищує 1,5 % довжини шкали.

      3. Частотомір, у якого час встановлення показів за результатами повірки перевищує допус­тимий, вважають не придатним для застосування.

  1. ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПОВІРКИ

    1. Умови повірки, результати вимірювання, отримані під час проведення повірки, має бути задокументовано в протоколі повірки. Форму протоколу наведено в додатку Б.

    2. Позитивні результати первинної та періодичної повірки засвідчують відбитком повірочного тавра на частотомірі, оформлюють позначкою в ЕД та видачею свідоцтва про повірку встановле­ної форми з зазначенням на його зворотному боці максимального значення похибки частотоміра.

    3. Якщо внаслідок повірки частотомір визнають не придатним для застосування, то вчений — зберігай еталона або державний повірник анулює свідоцтво про повірку і гасить попередній відби­ток повірочного тавра, робить відповідний запис в ЕД.

На частотоміри, визнані не придатними до застосування за результатами повірки, офор­млюють довідку про непридатність та до застосування не допускають.ДОДАТОК А
(обов'язковий)

ПРИСТРІЙ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ДОДАТКОВОЇ ПОХИБКИ, ЗУМОВЛЕНОЇ
НЕВРІВНОВАЖЕНІСТЮ РУХЛИВОЇ ЧАСТИНИ ЧАСТОТОМІРА

А.1 Пристрій являє собою похилу площину з кутом нахилу 5°, який установлюють на горизон­тальну поверхню повірочного стенду або столу. Пристрій виготовляють з будь-якого металу (алю­мінію чи алюмінієвих сплавів). Його складають з окремих елементів (пластини і бічних укосів) або виливають як порожню деталь ( рис. А.1).

Рисунок А.1 — Пристрій для визначення додаткової похибки, зумовленої неврівноваженістю рухливої частини частотоміра



ДОДАТОК Б
(обов'язковий)

ФОРМА ПРОТОКОЛУ

ПРОТОКОЛ №від «»20 року

(дата повірки)

повірки частотоміра

заводський № , що належить

Умови повірки:

(температура навколишнього повітря, °С; відносна вологість, %)

Засоби повірки

(найменування, тип, заводський №)

1. Визначення основної похибки

Позначки, що повіряють, Гц

Дійсне значення вимірюваної частоти

Покази ловірюваного частотоміра

Основна похибка

за збільшення

за зменшення

за збільшення

за зменшення

абсолютна, ГЦ

відносна, %

наведена, %









2. Варіація показів частотоміра сягає

3. Додаткова похибка, зумовлена неврівноваженістю рухливої частини частотоміра, сягає



4. Час заспокоєння, с

Частотомір заводський №

(придатний, не придатний, вказати причини)

Особа, що проводила повірку

(особистий підпис, ініціали, прізвище)

Код УКНД 17.080

Ключові слова: абсолютна похибка, відносна похибка, методи та засоби повірки, метро­логічні характеристики, наведена похибка, частотоміри.

Редактор Н. Кунцевська
Технічний редактор О. Марченко
Коректор І. Недогарко
Верстальник Р. Дученко

Підписано до друку 20.06.2011. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 1,39. Обл.-вид. арк. 0,53. Зам. Ціна договірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115

Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції серія ДК № 1647 від 14.01.2006