Основну похибку і варіацію показів частотоміра визначають так. Повірюваний частотомір підключають до джерела змінного струму, що забезпечує можливість регулювання вихідної напруги і частоти в межах, необхідних для повірки частотоміра, який має синусоїдальну форму кривої струму. Для візуального контролю форми кривої використовують осцилограф. Значення вихідної напруги установлюють таким, що дорівнює номінальному значенню напруги повірюваного частотоміра, і під час повірки контролюють за вольтметром. За допомогою зміни частоти джерела змінного струму покажчик шкали повірюваного частотоміра встановлюють на повірювану позначку, а дійсне значення частоти відлічують за еталонним частотоміром, підключеним паралельно повірюваному.
Якщо за джерело змінного струму використовують низькочастотний вимірювальний генератор сигналів з підсилювачем потужності, тоді можливе підключення еталонного частотоміра до підсилювача потужності. Дійсне значення вимірюваної частоти допускається визначати за шкалою генератора, якщо використовують прецизійний генератор, який має похибку встановлення частоти не більше ніж 1 • 10-3. Якщо за еталонний частотомір використовують електронно-лічильний частотомір (далі — ЕЛЧ), то допускають використання його у режимі вимірювання періоду. При цьому дійсне значення вимірюваної частоти f, у Гц, визначають за формулою:
(5)
де Т—вимірюваний період.
Для підвищення точності вимірювань встановлюють перемикач «множник періоду» на ЕЛЧ у позицію 103 або 104.
Похибки вимірювань і варіації показів визначають двічі: за умови наближення до повірюваної позначки як з боку підвищення, так і з боку зменшення частоти.
Основну абсолютну, наведену або відносну похибки і варіації показів визначають за формулами (1) — (4).
Частотомір, у якого основна похибка або варіація показів за результатами повірки перевищує допустиму, вважають не придатним для застосування.
Контролювання додаткової похибки, зумовленої неврівноваженістю рухливої частини частотоміра
Опис пристрою для визначення додаткової похибки, зумовленої неврівноваженістю рухливої частини частотоміра, наведено в додатку А.
Додаткову похибку, зумовлену зміною положення частотоміра від нормального, визначають так. Повірюваний частотомір встановлюють на клиноподібну плиту з кутом нахилу, який дорівнює допустимому куту нахилу частотоміра, так, щоб його було нахилено вперед, і за номінальним значенням напруги та незмінним значенням вимірюваної частоти визначають додаткову похибку. Операцію повторюють, змінюючи положення повірюваного частотоміра на плиті, нахиляючи його назад, вліво, вправо.
Значення допустимої додаткової похибки, зумовленої зміною положення частотоміра від нормального, не повинно перевищувати значення нормованої допустимої основної похибки.
Частотомір, у якого додаткова похибка за результатами повірки перевищує допустиму, вважають не придатним для застосування.
Контролювання часу встановлення показів частотоміра
Час встановлення показів повірюваного частотоміра не повинен перевищувати значення, наведеного в ЕД на конкретний тип частотоміра.
Час встановлення показів частотоміра вимірюють секундоміром. Для цього на виході джерела змінного струму встановлюють напругу, яка відповідає номінальному значенню напруги повірюваного частотоміра, і частоту, що утворює відхилення покажчика частотоміра приблизно на 2/3 довжини шкали. Час встановлення показів визначають як середнє арифметичне трьох значень, виміряних секундоміром від моменту подання вимірюваної частоти до моменту відхилення покажчика від установленого значення, що не перевищує 1,5 % довжини шкали.
Частотомір, у якого час встановлення показів за результатами повірки перевищує допустимий, вважають не придатним для застосування.
ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПОВІРКИ
Умови повірки, результати вимірювання, отримані під час проведення повірки, має бути задокументовано в протоколі повірки. Форму протоколу наведено в додатку Б.
Позитивні результати первинної та періодичної повірки засвідчують відбитком повірочного тавра на частотомірі, оформлюють позначкою в ЕД та видачею свідоцтва про повірку встановленої форми з зазначенням на його зворотному боці максимального значення похибки частотоміра.
Якщо внаслідок повірки частотомір визнають не придатним для застосування, то вчений — зберігай еталона або державний повірник анулює свідоцтво про повірку і гасить попередній відбиток повірочного тавра, робить відповідний запис в ЕД.
На частотоміри, визнані не придатними до застосування за результатами повірки, оформлюють довідку про непридатність та до застосування не допускають.ДОДАТОК А
(обов'язковий)
ПРИСТРІЙ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ДОДАТКОВОЇ ПОХИБКИ, ЗУМОВЛЕНОЇ
НЕВРІВНОВАЖЕНІСТЮ РУХЛИВОЇ ЧАСТИНИ ЧАСТОТОМІРА
А.1 Пристрій являє собою похилу площину з кутом нахилу 5°, який установлюють на горизонтальну поверхню повірочного стенду або столу. Пристрій виготовляють з будь-якого металу (алюмінію чи алюмінієвих сплавів). Його складають з окремих елементів (пластини і бічних укосів) або виливають як порожню деталь ( рис. А.1).
Рисунок А.1 — Пристрій для визначення додаткової похибки, зумовленої неврівноваженістю рухливої частини частотоміра
ДОДАТОК Б
(обов'язковий)
ФОРМА ПРОТОКОЛУ
ПРОТОКОЛ №від «»20 року
(дата повірки)
повірки частотоміра
заводський № , що належить
Умови повірки:
(температура навколишнього повітря, °С; відносна вологість, %)
Засоби повірки
(найменування, тип, заводський №)
1. Визначення основної похибки
Позначки, що повіряють, Гц |
Дійсне значення вимірюваної частоти |
Покази ловірюваного частотоміра |
Основна похибка |
||||
за збільшення |
за зменшення |
за збільшення |
за зменшення |
абсолютна, ГЦ |
відносна, % |
наведена, % |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Варіація показів частотоміра сягає
3. Додаткова похибка, зумовлена неврівноваженістю рухливої частини частотоміра, сягає
4. Час заспокоєння, с
Частотомір заводський №
(придатний, не придатний, вказати причини)
Особа, що проводила повірку
(особистий підпис, ініціали, прізвище)
Код УКНД 17.080
Ключові слова: абсолютна похибка, відносна похибка, методи та засоби повірки, метрологічні характеристики, наведена похибка, частотоміри.
Редактор Н. Кунцевська
Технічний редактор О. Марченко
Коректор І. Недогарко
Верстальник Р. Дученко
Підписано до друку 20.06.2011. Формат 60 х 84 1/8.
Ум. друк. арк. 1,39. Обл.-вид. арк. 0,53. Зам. Ціна договірна.
Виконавець
Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115
Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції серія ДК № 1647 від 14.01.2006