Захист проти ураження електричним струмом через конструкції кола і устатковання, за яких за нормальних умов і умов несправності сили струму дотику в усталеному режимі і електричний заряд обмежують до безпечних рівнів.

[IEV 826-03-16, змінений]

  1. джерело живлення з обмеження сили струму (limited-current-source)

Пристрій, що подає електричну енергію в електричне коло:

  • із захисним відокремленням від небезпечних струмовідних частин і

  • який гарантує обмеження сили струму дотику в усталеному режимі і електричного заряду до безпечних рівнів за нормальних умов і за наявності несправності

  1. пристрій із захистом повним опором (protective impedance device)

Компонент або блок компонентів, завдяки повному опору і конструкції яких обмежують силу струму дотику в усталеному режимі та електричний заряд обмежують до безпечних рівнів

  1. кваліфікований фахівець ((electrically) skilled person)

Людина, що має відповідну освіту і досвід роботи, що дозволяють їй уникати небезпеки та усві­домлювати ризик, який може створити електричне обладнання.

[IEV195-04-01]

  1. проінструктована особа ((electrically) instructed person)

Людина, що прослухала відповідні інструкції або працює під наглядом кваліфікованого фахівця, що дозволяє їй уникнути небезпеки та усвідомлювати ризик, який можуть створити електричні кола.

[IEV 195-04-02]

  1. звичайний користувач (ordinary person)

Людина, що не є кваліфікованим фахівцем або проінструктованою особою.

[I EV 195-04-03]

  1. крокова напруга (step voltage)

Напруга між двома точками на поверхні землі, розташованими на відстані 1 м одна від одної, яку розглядають як довжину великого кроку людини.

[IEV195-05-12]

  1. вирівнювання електричних потенціалів (potential grading)

Керування потенціалом землі, особливо потенціалом земної поверхні, за допомогою заземлюваль- них електродів

  1. небезпечна зона (danger zone)

У разі високої напруги зона, обмежена мінімальним зазором навколо небезпечних струмовідних частин без комплекту захисту від безпосереднього контакту.

Примітка. Прониканням в небезпечну зону також вважають за торкання до небезпечних струмовідних частин

  1. струм спливу (leakage current)

Електричний струм у небажаних електропровідних частинах за нормальних умов роботи.

[IEV 195-05-15]

  1. стаціонарне устатковання (stationary equipment)

  • незнімне устатковання, що зафіксовано до постійного місця, або

  • постійно підключене устатковання, або

  • устатковання, яке, за рахунок його фізичних характеристик, зазвичай не переміщують І зазви­чай вмикають у ту саму штепсельну розетку

  1. струм захисного провідника (protective conductor current)

Струм, який протікає в захисному провіднику.

(див. 3.2 ІЕС 60990)

  1. система (system)

Набір взаємопов’язаних елементів, що вважають у певному контексті за ціле і окремо від їх ото­чення.

Примітка 1. Такі елементи можуть бути як матеріальними об’єктами, так І поняттями, а також і результатами Тх (наприклад, форми організації, математичні методи, мови програмування).

Примітка 2. Передбачено що систему, відокремлено від оточення і від інших зовнішніх систем уявною поверхнею, яка роз­риває зв’язки між ними і системою.

[IEV 351-11-01]

  1. електрична установка ((electrical) installation)

Сукупність взаємопозв’язаного електроустатковання, що виконує певну ціль або цілі і має залежні характеристики.

[IEV 826-01-01]

  1. відключення (isolation)

Функція, призначена для знеструмлення з метою захисту всіх або окремих секцій електроустано­вок відключанням електроустановок або окремих секцій від будь-яких джерел електричної енергії.

[IEV 826-08-01]

  1. допустима імпульсна напруга (impulse withstand voltage)

Найвище пікове значення імпульсної напруги визначеної форми та полярності, яке не спричиняє пробою ізоляції за певних умов.

4 ОСНОВНЕ ПРАВИЛО ЗАХИСТУ ПРОТИ УРАЖЕННЯ

ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

Небезпечні струмовідні частини не повинні бути доступними, а доступні елеуктропровідні части­ни не повинні бути небезпечними:

  • за нормальних умов (експлуатування за призначенням, див. 3.13 ISO/IEC Guide 51, і немає не­справності), або

  • за умови одиночної несправності (див. також 2.8 ІЕС Guide 104).

Примітка 1. Правила доступу для звичайних користувачів можуть відрізнятися від правил для кваліфікованих фахівців або проінструктованих осіб і можуть також змінюватися залежно від виду електроустатковання та його розташування.

Примітка 2. Для установок високої напруги, систем та устатковання проникання в небезпечну зону також вважають за тор* кання небезпечних струмовідних частин.Захист за нормальних умов (див. 4.1) забезпечують за рахунок основного захисту. Захист за на­явності одиночної несправності (див. 4,2) забезпечують захистом, який передбачено на випадок не­справності.

Підсилені захисні засоби (див. 4.2.2) забезпечують захист в обох випадках.

  1. Нормальні умови

Для того, щоб виконати основне правило захисту проти ураження електричним струмом за нор­мальних умов, необхідно застосовувати основний захист. Вимоги до забезпечення основного захисту наведено в 5.1.

Примітка. Для низьковольтних установок, систем та устатковання основний захист загалом відповідає захисту від безпо­середнього контакту, як зазначено в ІЕС 60364-4-41.

  1. Умови одиночної несправності

Одиночні несправності має бути розглянуто у разі, якщо:

  • доступна безпечна струмовідна частина стає небезпечною струмовідною частиною (наприклад, через відсутність обмеження сили струму дотику в усталеному режимі та електричного заряду) або

  • доступна електропровідна частина, що не є струмовідною за нормальних умов, стає небезпеч­ною струмовідною (наприклад, через пробій основної ізоляції на відкриті електропровідні частини), або

  • небезпечна струмовідна частина стає доступною (наприклад, внаслідок механічної несправ­ності оболонки) 1

Для того, щоб виконати основне правило захисту за наявності несправності, необхідно застосо­вувати захист, який передбачено за несправності. Цей захист може бути забезпечено за допомогою:

  • додаткового захисного засобу незалежно від застосовування основного захисту (див. 4.2.1) або

  • підсиленого захисного засобу (див. 4.2.2), який забезпечує одночасно основний захист і захист, передбачений за наявності несправності, з урахуванням усіх відповідних дій;

Вимоги до засобів, передбачених за наявності несправності, наведено в 5.2.

Примітка. Для низьковольтних установок, систем та устатковання, захист за наявності несправності загалом відповідає за­хисту від непрямого дотику як визначено в ІЕС 60364-4-41, головним чином через пробій основної ізоляції.

  1. Захист за допомогою двох незалежних захисних засобів

Кожний із двох незалежних захисних засобів має бути такий, щоб відмова була малоймовірною за умов, встановлених відповідним технічним комітетом.

Два незалежні захисні засоби не повинні впливати один на одного так, щоб відмова одного з них могла б вплинути на інший захисний засіб.

Одночасна відмова двох незалежних захисних засобів малоймовірна, і, зазвичай, її не треба брати до уваги. Довіряти треба одному із захисних засобів, що лишається ефективним.

  1. Захист за допомогою підсиленого захисного засобу

Характеристики підсиленого захисного засобу мають бути такі, щоб забезпечувався такий самий постійний ефективний захист, як і за використання двох незалежних захисних засобів. Вимоги до підси­лених захисних засобів наведено в 5.3.

4.3 Особливі випадки

Якщо застосовування за призначенням створює підвищений ризик, наприклад: для зон малих зна­чень повних опорів струму спливу з ніг людини в землю, то технічні комітети повинні розглянути мож­ливість ухвалення додаткового захисту. Такий додатковий захист може бути забезпечено в установці, в системі або в електроустаткованні.

Примітка. У разі низьковольтних установок та устатковання застосовування захисних пристроїв, що спрацьовують від за­лишкового (диференціального) струму за номінального значення сили робочого залишкового струму, що не перевищує ЗО мА, вва­жають додатковим захистом проти ураження електричним струмом у випадках, коли основний захист і (або) захист, передбаче­ний за наявності несправності, є неефективним або у разі недбалості користування устаткованням.

В особливих випадках може виникнути потреба в розгляді технічними комітетами наслідків, пов’я­заних із подвійними або навіть численними несправностями.

11 Очевидно, що цей аспект не було розглянуто до теперішнього часу. Відповідні механічні вимоги і випробовування будуть необхідні. їх не можна замінити технічними умовами на електричні параметри.

5 ЗАХИСНІ ЗАСОБИ (ЕЛЕМЕНТИ ЗАХИСНИХ ЗАСОБІВ)

Усі захисні засоби має бути розроблено і сконструйовано так, щоб вони функціювали ефективно протягом передбачуваного строку служби електроустановки, системи або електроустатковання під час використовування за призначенням і під час належного експлуатування і поточного ремонту.

Потрібно зважати на оточення, використовуючи класифікацію зовнішніх чинників, як наведено в ІЕС 60721. Особливу увагу необхідно приділити впливу зовнішніх чинників: температурі довкілля, кліматичним умовам, присутності води, наявності механічних напруг, компетентності людей і наявності умов для контакту людей або тварин з електричним потенціалом землі.

Технічні комітети повинні враховувати вимоги узгодженості ізоляції. Для низьковольтних устано­вок, систем і устатковання ці вимоги наведено в ІЕС 60664-1, в якому також наведено правила визна­чення розмірів повітряних зазорів і довжин шляхів струму спливу, а також настанови щодо розмірів твердої Ізоляції. Для високовольтних установок, систем і устатковання вимоги наведено в ІЕС 60071-1 і ІЕС 60071-2.

  1. Засоби основного захисту

Основний захист має складатися з одного або декількох засобів, які за нормальних умов унемож­ливлюють контакт із небезпечними струмовідними частинами.

Примітка. Зазвичай вважають, що фарби, лаки і аналогічні засоби не забезпечують належну ізоляцію для захисту проти ураження електричним струмом за нормальних умов експлуатування.

Пункти 5.1.1—5.1.7 встановлюють деякі індивідуальні засоби основного захисту.

  1. Основна ізоляція

    1. Якщо застосовують тверду основну ізоляцію, то вона має унеможливлювати контакт з небезпечними струмовідними частинами.

Примітка. У разі високовольтних установок і устатковання, напруга може бути присутньою на поверхні твердої ізоляції і мо­жуть бути необхідні додаткові запобіжні засоби.

    1. Якщо основна ізоляція забезпечується за рахунок повітря, то доступ має бути унеможлив­лено за допомогою бар'єрів, огорож або оболонок, наведених у 5.1.2 і 5.1.3, або за рахунок розміщен­ня поза зоною досяжності, як зазначено в 5.1.4.

  1. Огорожі та оболонки

    1. Огорожі або оболонки мають унеможливлювати:

  • у разі низьковольтних установок і устатковання, доступ до небезпечних струмовідних частин, забезпечуючи ступінь захисту проти ураження електричним струмом не менше за ІРХХВ (або ІР2Х) згідно з ІЕС 60529;

  • у разі високовольтних установок і устатковання доступ у небезпечну зону, забезпечуючи ступінь захисту не менше за ІРХХВ (або ІР2Х) згідно з ІЕС 60529.

  1. Огорожі і оболонки повинні мати достатню механічну міцність, стабільність і довговічність, що дозволяє підтримувати встановлений ступінь захисту з урахуванням усіх відповідних дій з боку навколишнього середовища і всередині оболонки. Вони повинні бути міцно закріплені на місці встанов­лення.

  2. У разі, коли конструкція або виконання устатковання дозволяють видалити огорожі, відкри­ти оболонки або видалити частини оболонок, доступ до небезпечних струмовідних частин або вхід у небезпечну зону має бути можливим лише:

  • під час використовування ключа або інструменту, або

  • після відокремлення небезпечних струмовідних частин від кола живлення у випадках, коли обо­лонка більше не забезпечує захист; відновлення живлення повинно бути можливим лише після вста­новлення на місце огорож або частин оболонок, або після закривання дверей, або

  • у разі, коли проміжна огорожа продовжує як і раніше забезпечувати необхідний ступінь захис­ту, таку огорожу може бути знято лише за допомогою ключа або інструменту.

Примітка. Див. також розділ 8.

  1. Бар'єри

  1. Бар'єри призначено для захисту кваліфікованих фахівців або проінструктованих осіб і не призначено для захисту звичайного користувача.Протягом роботи установки, системи або устатковання за особливих умов експлуатування (див. розділ 8), бар’єри повинні запобігати:

  • у разі низьковольтних установок і устатковання, ненавмисному контакту з небезпечними стру- мовідними частинами або

  • у разі високовольтних установок І устатковання, ненавмисному прониканню в небезпечну зону.