_ J 380 nm J 380 nm

sb r 500nm z . z . ~ f500nm . .

LOnm x в 1 Л f WB, X A



  1. пропускання сонячного інфрачервоного випромінювання tS)R(solar infrared trans­mittance XSIR)

Пропускання tS|R, якщо одержують інтеграцією між межами 780 нм — 2000 нм, побудовано на спектральному розподілі випромінювання сонця ESk на рівні моря для маси повітря 2. Значення Esx (X) наведено в додатку D.

XSIR “


р 2000 nm J 780 nm


ММ ■


p 2000 nm

J 780 nm



  1. пропускання УФ-випромінювання tsuv(solar UV-transmittance xsuv)

Середнє спектрального пропускання між 280 нм і 380 нм зважується із сонцезахисним випро­мінюванням Es^ (X) на рівні моря, за маси повітря 2 і функції відносної спектральної ефективності для УФ-випромінювання S (X), Повна функція зважування є добутком обох: W (X) = Esz (X)-S (X). Функції зважування наведені в додатку С. Визначення tsuv наведено нижче.

SUV -


г 380 nm . . _ . , . . .


p 380 nm

J 280 nm


tf(X)-H/x(X) c/X


380 nm

280 nm


EsZ(X) S(X) c/X


P 380 nm

J 280 nm


Wx(X)-dX



  1. пропускання УФ-A випромінювання сонця tsuva(solar UVA-transmittance xSUVA)

Середнє спектрального пропускання між 315 нм і 380 нм зважують із сонцезахисним випро­мінюванням ESJl (X) на рівні моря, за маси повітря 2 і функції відносної спектральної ефективності для УФ-випромінювання. Повна функція зважування є добутком обох: И/ (X) = Esx (X)-S(X). Функції зважування наведено в додатку С. Визначення tsuva наведено нижче.

SUVA -




р 380 nm
J 315nm


р 380 nm

J 315 nm


p 380 nm

J 315nm


Wx(X)-c/X



  1. пропускання УФ-В випромінювання сонця tsuvb(solar UVB-transmittanee xSUVB)

Середнє спектрального пропускання УФ-В випромінювання між 280 нм і 315 нм зважують із сонцезахисним випромінюванням Esx (X) на рівні моря, за маси повітря 2 і функції відносної спектральної інтенсивності для УФ-випромінювання S (X). Повна функція зважування є добутком обох: И/ (X) = Esz (X)-S (X). Функції зважування наведено в додатку В. Визначення tSuvb наведено нижче.

г315пт , . _ , . , <

suvb Г35пп,£ (x)S(A.)-сЛ

J 280ПШ }v


р 315пт J 280 пт


гР(Х)И/х(Х)Л


Р 315 nm

J 280 nm


(X)- С/Х



4 ВИМОГИ ДО ФІЛЬТРА

  1. Пропускання

Для визначення значень пропускання див. 6.1.

  1. Пропускання і категорії фільтрів

Сонцезахисні фільтри для загального використання треба відносити до однієї з п’яти кате­горій, де категорію «0» застосовують тільки до кольорових фільтрів у прозорому стані, до градієнт­них фільтрів із пропусканням світла більше 80 % через орієнтир і до фільтрів, що мають пропус­кання світла більше 80 %, але де є спеціальний захист проти будь-якої частини сонячного спектра. Діапазон пропускання світла цих п’яти категорій представлено їхніми значеннями в таблиці 1. Пере­криття значень пропускання не повинне бути більше ніж ± 2 % (абсолютних) між категоріями 0,1,2 і 3.

Якщо виробник заявляє значення пропускання світла, межа відхилення від цього значення має становити ± 3 % абсолютних для значень пропускання, що припадають на категорії від 0 до З і ± ЗО % щодо заявленого значення для значень пропускання, що припадають на категорію 4.

Описуючи властивості пропускання кольорових фільтрів, звичайно використовують дві кате­горії для пропускання світла. Ці дві величини відповідають проясненому і затемненому станам фільтрів.

У разі градієнтних фільтрів величина пропускання світла через референтну точку (орієнтир) потрібно використовувати для характеристики пропускання світла і категорії фільтра.

У таблиці 1 представлені також вимоги щодо пропускання УФ-випромінювання для сонцеза­хисних фільтрів загального користування.

Сонцезахисні фільтри, для яких заявлено підвищене поглинання інфрачервоних променів, мають відповідати вимогам останнього стовпчика таблиці 1.

Таблиця 1

Пропускання світла в сонцезахисних світлофільтрах для загального використання

Категорія фільтра

Вимоги

Діапазон УФ спектра

Діапазон видимого спектра

Підвищене поглинання інфрачервоного випром інювання1'

Максимальне значення спектрального пропускання, Т|= (X}

Максимальне значення сонячного УФ-А пропускання, TSUVA

Діапазон пропускання світла, tv

Максимальне значення сонячного інфрачервоного пропускання, TstR

від 280 нм до 315 нм

більше 315 нм до 350 нм

від 325 нм до 380 нм

від %

ДО %

0

0,1 -TV

Tv

TV

80,0

100

TV

1

43,0

80,0

2

18,0

43,0

3

0,5 Ту

0,5tv

8,00

18,0

4

3,00

8,00

’’ Застосовують тільки для сонцезахисних фільтрів, рекомендованих виробником як захист від інфрачервоного випро­мінювання



  1. Загальні вимоги пропускання

    1. Рівномірність пропускання світла

Крім периферійної ділянки шириною 5 мм, відношення величин пропускання світла між будь- якими двома точками фільтра усередині кола діаметром 40 мм навколо референтної точки (орієн­тира), на краях фільтра периферійної ділянки шириною 5 мм, допустимі відхилення величин мають становити не більше 10 % (щодо найбільшого значення), за винятком категорії 4, де вони мають становити не більше 20 %.

Референтною точкою є геометричний центр фільтра, якщо не відома інша точка відліку.

У разі градієнтних фільтрів цю вимогу застосовують в частині, перпендикулярній градієнту.

У разі змонтованих градієнтних фільтрів цю вимогу застосовують в частині рівнобіжної лінії, що з’єднує дві точки відліку.

Для змонтованих фільтрів відносна розбіжність величин пропускання світла через візуальні центри фільтрів для правого і лівого ока не повинна перевищувати 20 % (щодо світлішого фільтра).

Дозволено зміни пропускання фільтра, пов’язані з варіаціями його товщини.

  1. Вимоги до фільтрів у разі використання на дорогах і під час водіння автомобіля

Фільтри, зручні для використання на дорогах і під час водіння автомобіля, належать до кате­горій 0, 1,2 чи 3 і мають додатково відповідати таким двом вимогам.

  1. Спектральне пропускання

Спектральне пропускання фільтрів, зручних для використання на дорогах і під час водіння автомобіля, для довжин хвиль між 500 нм і 650 нм має становити не менше 0,2-tv.

  1. Розходження світлової сигналізації

Відносне візуальне ослаблення коефіцієнта Q фільтрів категорій 0, 1, 2 і 3, зручних для во­діння автомобіля і використання на дорогах, має становити не менше 0,8 для червоних і жовтих сигнальних вогнів, не менше ніж 0,4 — для блакитного сигнального вогню і не менше ніж 0,6 — для зеленого сигнального вогню.

  1. Спеціальні вимоги до пропускання

    1. Кольорові фільтри

Категорію кольорового фільтра треба визначати за його світловим пропусканням в ослабле­ному стані т0 і його світловим пропусканням у затемненому стані що досягається після 15 хв опромінювання відповідно до пункту 6.1.3.1. В обох станах вони мають відповідати умовам 4.1.1 і 4.1.2.

т0

Для кольорових фільтрів — має бути > 1,25.

ті

  1. Поляризовані фільтри

Там, де сонцезахисні окуляри обладнано поляризованими фільтрами, їх потрібно монтувати в оправі таким чином, щоб площина поляризації не відхилялася від горизонтального напрямку більше ніж на ± 5°. Розходження напрямків між площиною поляризації лівого із правим фільтром не повинні перевищувати 6°

Площину поляризації незрізаних поляризованих сонцезахисних фільтрів треба позначати.

Для поляризованих фільтрів відношення величин пропускання світла паралельно і перпенди­кулярно до площини поляризації і має становити більше 8:1 для фільтрів категорії 2, 3, 4 і більше ніж 4:1 — для категорії 1.

  1. Градієнтні фільтри

Градієнтні фільтри мають відповідати вимогам пропускання в колі діаметром 10 мм навколо референтної точки (орієнтира).

Категорію фільтра градієнтних фільтрів потрібно визначати за величиною світлового пропус­кання на референтній точці.

  1. Заявлені властивості пропускання

У разі заяви про спеціальні значення пропускання ці заяви мають відповідати 4.1.4.1 і 4.1.4.2.

  1. Поглинання/пропускання блакитного світла

Поглинання блакитного світла

У разі заяви, що фільтр має х % поглинання блакитного світла, пропускання фільтра для со­нячного блакитного світла xsb не повинно перевищувати (100,5 - х) %.

Пропускання блакитного світла

У разі, якщо потрібно, щоб фільтр пропускав менше ніж х % блакитного світла, пропускання фільтра для сонячного блакитного світла не повинне перевищувати (х + 0,5) %.

Щоб обчислити пропускання блакитного світла, треба використовувати значення, наведені в додатку С.

  1. Поглинання/пропускання УФ випромінювання

Вимоги пропускання фільтрів сонцезахисних окулярів для УФ А й УФ-В спектра повинні відповідати даним таблиці 1. У випадках, коли виробник установлює визначені величини поглинання і пропускання в УФ-спектрі, вони мають відповідати таким величинам.

Поглинання УФ випромінювання

У випадках, коли заявлено, що фільтр має X % поглинання УФ випромінювання, пропускання сонячного УФ випромінювання через фільтр tsuv не повинно перевищувати (100,5 - X) %.

Пропускання УФ випромінювання

У разі, якщо заявлено, що фільтр має менше ніж X % пропускання УФ випромінювання, про­пускання сонячного УФ випромінювання tsuv не повинно перевищувати (X + 0,5) %.

Поглинання УФ-А випромінювання

У разі, якщо заявлено, що фільтр має поглинання X % УФ-А випромінювання, пропускання сонячного УФ-А випромінювання через фільтр tsuva не повинно перевищувати (100,5 - X) %.

Пропускання УФ-А випромінювання

  • разі, якщо заявлено, що фільтр має X % пропускання УФ-А випромінювання, пропускання сонячного УФ-А випромінювання tSL)va не повинно перевищувати (X + 0,5) %.

Поглинання УФ-В випромінювання

  • разі, якщо заявлено, що фільтр має поглинання X % УФ-В випромінювання, пропускання сонячного УФ-В випромінювання через фільтр tSL)VB не повинно перевищувати (100,5 - X) %.

Пропускання УФ-В випромінювання

  • разі, якщо заявлено, що фільтр має X % пропускання УФ-В випромінювання, пропускання сонячного УФ-В випромінювання tsuvb не повинно перевищувати (X + 0,5) %.

  1. Оптична сила світлофільтрів

    1. Незмонтовані світлофільтри, що закривають одне око

Величини допустимої оптичної сили наведено в таблиці 2. Цифри, зазначені в колонках 2 і З мають бути придатні для будь-якої позиції середньої точки вимірюваного поля в радіусі 10 мм нав­коло референтної точки (орієнтира). Цифри, наведені в колонці 4, придатні тільки для рефератив­ної точки.

Тестування проводять відповідно до 6.2.

Таблиця 2 — Величини оптичної сили для незмонтованих, номінально афокальных фільтрів

Оптичний клас

Сферична сила Середня величина оптичної сили на двох головних меридіанах (D, + Оа)/2, м~'

Астигматична сила Абсолютна різниця величин оптичної сили на двох головних меридіанах |D, - D2|. м"

Призматична сила, см/м

1

± 0.09

0.09

0.12

2

± 0,12

0,12

0,25



  1. Світлофільтри, змонтовані на окулярах, і незмонтовані фільтри, що закривають обидва ока

Максимальні величини оптичної сили наведено в таблиці 3. Цифри, наведені в колонках 2 і З, мають бути придатні для кожної позиції середньої точки вимірюваного поля в радіусі 10 мм навколо візуальних центрів. Цифри, зазначені в колонках 4, 5 і 6, стосуються візуальних центрів.

Тестування проводять відповідно до 6.2.

Таблиця 3 — Величини оптичної сили номінально афокальних фільтрів, які встановлюють на окулярах

Оптичний клас

Сферична сила Середня величина оптичної сили на двох головних меридіанах (D, + DJ/2, и'1

Астигматична сила

Абсолютна різниця величин оптичної сили на двох головних меридіанах |D| - Da|, м~’

Призматична сила

горизонтальна

вертикальна

Поза основою, см/м

в основі, см/м

см/м

1

± 0,09

0,09

0,75

0,25

0,25

2

± 0,12

0,12

1,00

0,25

0,25