Т аблиця 4 — Відомості для користувача

Познаки структурних елементі в

Відомості

5.1

Вимоги до навколишнього середовища (будинку) (наприклад, робочі температури, значні небезпеки не розглядають)

5.2

Основні вимоги до пожежного ліфта (наприклад, розміри кабіни і порядок використовування)

5.4

Порятунок пожежників, які потрапили у вогняну пастку в кабіні ліфта (наприклад, рятування. Для прикладів дивись 7.3 і 7.4 )

5.8

Система керування (наприклад, опис функцій)

5.9

Електроживлення пожежного ліфта (наприклад, обов'язкове власне технічне обслуговування)

5.10

Перемикання електроживлення (наприклад, технічне обслуговування)

5.12

Система зв'язку під час пожежі (наприклад, періодичне випробовування)



  1. П роцедура рятування ззовні

  1. Пожежник відчиняє двері шахти вище зупиненої кабіни і виходить на дах кабіни;

  2. пожежник відчиняє аварійний люк на даху кабіни, дістає драбину, що зберігається на кабіні, та опускає її в кабіну;

  3. потерпілі підіймаються драбиною;

  4. пожежники і потерпілі виходять через відчинені двері шахти, за потреби використовують драбину.

  1. П роцедура самостійного рятування

  1. Потерпілий пожежник відчиняє аварійний люк;

  2. потерпілий пожежник підіймається на дах кабіни, використовуючи розсувні сходи або драбину, які зберігаються в кабіні; c) потерпілий пожежник використовує (за потреби) драбину, щоб відчинити двері шахти зсередини та виходить.

ДОДАТОК А
(довідковий)

КОНЦЕПЦІЯ ПОЖЕЖОГАСІННЯ БАГАТОПОВЕРХОВИХ БУДИНКІВ

Ця концепція не поширюється на інші засоби, використовувані для рятування, як наприклад аварійні драбини тощо. Примітка Наведене нижче є тільки прикладом для демонстрування ризиків та понять, використовуваних у різних країнах.

А.1 Вступ

Конструкція будинку, встановляння детектора диму, системи пожежної сигналізації та пожежогасіння, пожежних кран-комплектів тощо мають відповідати чинним національним будівельним нормам.

Узагалі, значення терміносполуки «високий підйом» у пожежогасінні стосується багатоповерхових будинків, до верхніх поверхів яких не дістає пожежне устатковання.

Пожежі у багатоповерхових будинках не новина Перша зареєстрована пожежа трапилась у 1908 p., коли у вогні були всі 12 поверхів будинку в Нью-Йорку. У 1911 р. 148 осіб загинули під час пожежі у 10-поверховій фабриці одягу. У 1916 р. у результаті цих і подібних пожеж міська рада Нью-Йорка переглянула та передбачила в будівельних правилах застосовування захищених сходів, протипожежних засобів, пожежних ліфтів і спринклерів тощо.

Розвиток будівництва багатоповерхових будинків порушив перед архітекторами і пожежною службою дві задачі: перша— конструкція будинків, яка забезпечує вогнетривкість, перешкоджає поширенню вогню та диму і забезпечує високий рівень безпеки для людей у будинку. Друга задача — обладнати ці будинки постійними протипожежними засобами і засобами для рятування, які будуть ефективні та практичні.

Пожежні ліфти, кількість і розташовання яких у межах будинку визначені чинними національними будівельними нормами, є важливим засобом проти пожежі, для перевезення пожежників та їх устатковання, а також для рятування під контролюванням пожежників.

А.2 Принципи боротьби з пожежею

У разі виклику на пожежу від пожежних підрозділів очікують швидкого реагування Значні фнансові засоби витрачають на забезпечення швидкого, ефективного обслуговування, що є основою для забезпечування ефективного пожежогасіння і порятунку людей. Проте час, витрачений на прибуття до будинку, є лише незначною часткою часу, затраченого на пересування будинком до місця пожежі, щоб почати пожежогасіння та рятувальні роботи.

Пожежники, які займаються пожежогасінням на поверсі, повинні досягти місця пожежі швидко і безпечно, взявши з собою потрібне устатковання. Власна безпека пожежників та людей у будинку, а також збереження будинку та його майна можуть бути під загрозою через затримання. Для досягнення місця пожежі пожежники повинні мати достатню підготовку, щоб виконувати важкодоступні та тривалі завдання щодо пожежогасіння.

Таким чином, ефективність роботи пожежників у будинку після прибуття на місце залежить від передбачених архітектором проектних рішень та потрібних засобів. Це означає, що для багатоповерхових будинків важлива наявність пожежних ліфтів Пожежний ліфт має бути доступним і мати відповідну конструкцію для використовування пожежниками та залишатися якомога довше придатним для робіт щодо пожежогасіння. Відомо, що ні технічно, ні економічно неможливо створити ліфт досконалий, який ніколи не відмовить у роботі. Проте розробники і монтажники повинні усвідомлювати, що пожежники у своїй роботі значною мірою покладаються на використовування ліфта Важливо, щоб стандарти і вимоги щодо безпеки конструкції і устатковання були найвищими.

Під час пожежі виникає небезпека для пасажирів, що можуть потрапити у вогняну пастку в кабіні ліфта ( який спеціально не призначено для рятування). До евакуювання з будинку використовують сходи.

Принцип забезпечення протипожежним захистом шахти ліфта сходів, протипожежних тамбур-шлюзі в і машинних приміщень засновано на практиці та визначено як важливу і невід'ємну частину забезпечення пожежного ліфта

А.3 Пожежогасіння

(Див. рисунок А.1)

Звичайно після прибуття на рівень доступу до пожежогасіння, пожежники приймають рішення про самостійне керування пожежним ліфтом. Маючи можливість використовувати пожежний ліфт, пожежники перевозять своє устатковання на поверх нижче пожежі для формування контрольного пункту (перша контрольна точка). Ця тактика гарантує, що пожежники уникнуть травм, а кабіна ліфта— пошкоджень, до того, як буде оці нено ситуаці ю і почато пожежогасі ння Особа, що керує роботою в контрольному пункті, відповідає за організацію пожежогасіння. Пожежогасіння починають із захищеної ділянки, вільної від диму. Пожежники повинні спробувати перенести пожежні рукава на поверх із пожежею та з'єднати їх із водогоном на цьому рівні. Ця процедура сприятиме тому, що сходи будуть вільними від рукавів і диму. За умови, що на поверсі пожежі неможливе з'єднання рукавів для пожежогасіння, їх під'єднують на поверх нижче Пожежний ліфт мають використовувати під час пожежогасіння для перевезення пожежників і устатковання Звичайно, під час пожежогасіння застосовують велику кількість вогнегасної речовини, тому у конструкції ліфта треба передбачати захист електроустатковання від її потрапляння.

Відкликання пожежного ліфта може бути автоматичним, якщо це пов'язано з пожежною сигналізацією, як визначено в prEN 81-73. Проте в цей період ліфт зупинятиметься на рівні доступу до пожежогасіння доти, доки вимикач пожежного ліфта не активовано.

А.4 Пожежний ліфт

У конструкції пожежного ліфта, на відміну від звичайного пасажирського ліфта, передбачено можливість тривалої роботи ліфта наскільки це можливо в умовах пожежі в будинку. Ліфт можна застосовувати як пасажирський ліфт, якщо пожежі немає. Для зменшення ризику захаращення входу, коли ліфт потрібен для роботи пожежників, використовувати його для перевезення сміття або товарі в заборонено.

Надійність подавання електроживлення та захист електропроводів мають дуже важливе значення для роботи пожежного ліфта

А.5 Порятунок пожежників



(Див. додаток G )

Немає, звичайно, впевненості, що робота пожежників буде успішною, і треба враховувати вплив пожежі, яка посилюється, на роботу ліфта Дуже ймовірно, що пожежники будуть продовжувати використовувати ліфт і за умов погіршення ситуації в будинку. Отже, можливо, що навіть з усіма встановленими елементами безпеки кабіна може застрягти в шахті з людьми. За таких обставин дуже ймовірно, що застосувати систему вертання кабіни буде неможливо. Тому дуже важливо, щоб кабіна ліфта була забезпечена доступом для того, щоб пожежники, які потрапили у «вогняну пастку», могли врятуватися та врятувати інших. Для цього може бути використано кілька способів.

  1. — пожежний ліфт;

  2. — рівень пожежі;

  3. — рівень контрольного пункту;

  4. — гарячі гази;

  5. — вогнегасна речовина

на підлозі;

  1. — протипожежні двері;

  2. — протипожежний

тамбур-шлюз;

  1. — сходові клітки (маршрут евакуювання).

Рисунок А.1 — Пожежа поряд із протипожежним тамбур-шлюзом

Примітка. Це тільки приклад, у різних країнах можуть застосовувати різні концепції:

— пожежогасіння розпочато з протипожежного тамбур-шлюзу;

— контрольний пункт, установлений у протипожежному тамбур-шлюзі, на поверх нижче пожежі.




  1. — пожежний ліфт;

  2. — рівень пожежі;

  1. — протипожежні двері;

  2. — протипожежний тамбур-шлюз;

  3. — сходові клітки (маршрут евакуювання);

  4. — зруйновані протипожежні двері або стіна

У цьому випадку пожежа поширилася занадто далеко і робота пожежного ліфта в частині пожежогасіння та рятування більше не гарантована

Рисунок А.2 — Пожежа в протипожежному тамбур-шлюзі

Примітка: Це тільки приклад, у різних країнах можуть застосовувати різні концепції: — через деякий час пожежа поширилася в протипожежний тамбур-шлюз;

— у цьому стандарті ризик такої ситуації не розглянуто.

ДОДАТОК В

(довідковий)

ОСНОВНЕ РОЗТАШОВАННЯ ПОЖЕЖНОГО ЛІФТА

Розташовання і вогнетривкість дверей мають відповідати вимогам державних будівельних нормі

У державних будівельних нормах визначено такі протипожежні вимоги до пожежних ліфтів і будинків, у яких вони розташовані: — маршрут евакуювання;

  • кількість поверхів;

  • пожежна навантага

  • улаштовання автоматичної установки пожежогасіння;

  • тощо.

Ця схема тільки наглядний приклад, будинки можуть мати різну конфгурацію



  1. — протипожежний тамбур-шлюз;

  2. — пожежний ліфт.

Рисунок В.1 — Розташовання окремого пожежного ліфта з протипожежним тамбур-шлюзом





  1. —загальний протипожежний тамбур-шлюз;

  2. — пожежний ліфт;

  3. — звичайний ліфт;

  4. — протипожежна стіна відповідно до державних будівельних норм.

Рисунок В.2 —Розташовання пожежного ліфта в загальній шахті та загальному протипожежному тамбур-шлюзі



  1. — протипожежний тамбур-шлюз;

  2. — пожежний ліфт;

  3. — звичайний ліфт;

  4. — протипожежна стіна відповідно до державних будівельних норм;

  5. — загальний протипожежний тамбур-шлюз пожежного ліфта;

  6. — до маршруту евакуювання.

Рисунок В.3 — Розташовання прохідного пожежного ліфта в загальній шахті та загальному протипожежному тамбур-шлюзі

ДОДАТОК С
(довідковий)

ЕЛЕКТРОЖИВЛЕННЯ ПОЖЕЖНИХ ЛІФТІВ





Рисунок С.1 — Типи електроживлення пожежних ліфтів

ДОДАТОК D
(обов'язковий)

ЗАХИСТ ШАХТИ ЛІФТА ВІД ЗАЛИШКІВ ВОГНЕГАСНОЇ РЕЧОВИНИ





  1. — кабіна пожежного ліфта;

  2. — рівень пожежі;

  3. — рівень контрольного пункту;

  4. — витік вогнегасної речовини з поверху, де триває пожежа;

  5. — захищена зона від вогнегасної речовини у шахті й на кабіні;

  6. — максимальний рівень витоку вогнегасної речовини у приямку.

Рисунок D.1 — Захист електроустатковання від вогнегасної речовини

ДОДАТОК Е
(довідковий)

ПРИНЦИП ПРОТИПОЖЕЖНИХ ВІДСІКІВ



  1. — шахта ліфта, яка утворює один окремий протипожежний відсік через усі поверхи;

  2. — сходові клітки (маршрут евакуювання), які утворюють один окремий протипожежний відсік через усі поверхи;

  3. — протипожежні тамбур-шлюзи, кожний з яких утворює один окремий протипожежний відсік на кожному поверсі;

  4. — корисна площа, що містить один або більше протипожежних відсіків на кожному поверсі;

  5. — машинний простір на рисунку не показано. Він може бути розташований в різних місцях, але завжди належить до одного протипожежного відсіку з шахтою.

Рисунок Е.1 Принцип протипожежних відсіків

Ділянки з'єднують із пожежним ліфтом тільки через протипожежний тамбур-шлюз, створюючи окремий протипожежний відсік. Шахта ліфта може містити інші ліфти, крім пожежного ліфта

ДОДАТОК F

(обов'язковий)

ПІКТОГРАМА ПОЖЕЖНОГО ЛІФТА




Знак білий

Тло червоне

  • міні мум 20 мм х 20 мм для символу на панелі керування;

  • мінімум 75 мм х 75 мм на поверховій площадці;

  • мінімум 20 мм х 20 мм для символу на панелі керування пожежного ліфта з подвійним входом.

Рисунок F.1 — Піктограма пожежного ліфта

ДОДАТОК G
(обов'язковий)

ПРИКЛАДИ РЯТУВАННЯ ПОЖЕЖНИКІВ



Рятування ззовні

Пожежник відчиняє двері шахти вище застряглої кабіни і виходить на дах кабіни.

Пожежник на даху кабіни відчиняє люк, витягує драбину, що зберігається на кабіні (позиція «а»), і розміщує її в кабіні (позиція «b»).

Потерпілі особи підіймаються драбиною.

Пожежники й потерпілі особи виходять через відчинені двері шахти, а за потреби використовують драбину (позиція «с»).

  1. —люк;

  2. — драбина, що зберігається на кабіні.

Рисунок G.1 — Рятування ззовні ліфта за допомогою драбини, розташованої на кабіні ліфта




Рятування ззовні

Потерпілий пожежник відчиняє люк.