НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

КОЛЕСА ЗУБЧАСТІ ЦИЛІНДРИЧНІ
СИСТЕМА ТОЧНОСТІ ISO

Ч

БЗ № 6-2006/393

астина 1. Терміни та визначення понять
і встановлені допуски відхилень
бічних поверхонь зубців
зубчастого колеса
(ISO 1328-1:1995, IDT)

ДСТУ ISO 1328-1:2006

Видання офіційне














Київ
ДЕРЖСПОЖИВСТАНДАРТ УКРАЇНИ
2009

ПЕРЕДМОВА

  1. ВНЕСЕНО: Національний науковий центр «Інститут метрології» Держспоживстандарту України (ННЦ «Інститут метрології», м. Харків)

ПЕРЕКЛАД І НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ РЕДАГУВАННЯ: Г. Гафанович, канд. техн, наук (науковий ке­рівник); Т. Гацкалова; О. Лісова

  1. НАДАНО ЧИННОСТІ: наказ Держспоживстандарту України від 16 серпня 2006 р. № 246 з 2007-10-01

З Національний стандарт відповідає ISO 1328-1:1995 Cylindrical gears — ISO system of accuracy — Part 1: Definitions and allowable values of deviations relevant to corresponding flanks of gear teeth (Циліндричні зубчасті колеса. Система точності JSO. Частина 1. Терміни та визначення по­нять і встановлені допуски відхилень бічних поверхонь зубців зубчастого колеса)

Ступінь відповідності — ідентичний (IDT)

Переклад з англійської (еп)

4 УВЕДЕНО ВПЕРШЕ

Право власності на цей документ належить державі.

Відтворювати, тиражувати і розповсюджувати його повністю чи частково
на будь-яких носіях інформації без офіційного дозволу заборонено.

Стосовно врегулювання прав власності треба звертатися до Держспоживстандарту України

Держспоживстандарт України, 2009

ЗМІСТ

с.

Національний вступ IV

  1. Сфера застосування 1

  2. Нормативні посилання 1

  3. Терміни та визначення понять 2

  4. Познаки та скорочення 7

  5. Структура системи точності для зубчастих коліс 7

  6. Формули для розрахунку допусків відхилень зубчастого колеса 5-го ступеня точності 8

  7. Допуски відхилень відповідних бічних поверхонь зубчастого колеса 9

Додаток А Допуски на кінематичні похибки 18

Додаток В Допуски відхилень форми і кута нахилу профілю та гвинтової лінії 21

Додаток С Бібліографія 28

Додаток НА Перелік стандартів України, на які є посилання в «Національних примітках» цього стандарту 28НАЦІОНАЛЬНИЙ ВСТУП

Цей стандарт є тотожний переклад ISO 1328-1:1995 Cylindrical gears — ISO system of accuracy — Part 1: Definitions and allowable values of deviations relevant to corresponding flanks of gear teeth (Циліндричні зубчасті колеса. Система точності ISO. Частина 1. Терміни та визна­чення понять і встановлені допуски відхилень відповідних бічних поверхонь зубців зубчастого колеса).

Технічний комітет, відповідальний за цей стандарт, — ТК 63 «Загальні норми і правила дер­жавної системи забезпечення єдності вимірювань».

До стандарту внесено такі редакційні зміни:

  • слова «ця частина ISO 1328-1» замінено на «цей стандарт»;

  • структурні елементи стандарту: «Титульний аркуш», «Передмову», «Національний вступ», «Терміни та визначення понять» і «Бібліографічні дані» — оформлено згідно з вимога­ми національної стандартизації України;

  • у розділі «Нормативні посилання» наведено «Національне пояснення», виділене в тексті рамкою;

  • окремі пояснення долучено безпосередньо до пунктів, яких вони стосуються, їх виділе­но в тексті рамкою. Перелік стандартів України, на які є посилання в цих примітках, наведено в додатку НА;

  • познаки одиниць вимірювання фізичних величин відповідають серії стандартів ДСТУ 3651-97 «Метрологія. Одиниці фізичних величин»;

  • у таблиці 4 виправлено помилку оригіналу: колонка 2, рядок 6 замість «10 < b < 205» треба «10 < b < 20».

ISO/TR 10064-1:1992, на який є посилання в цьому стандарті, впроваджують в Україні як національний стандарт ДСТУ ISO/TR 10064-1 (ISO/TR 10064-1:1992, IDT).

ISO 1328 складається з двох частин: ISO 1328-1 і ISO 1328-2. Другу частину — ISO 1328-2 — буде введено як національний стандарт України одночасно з цим стандартом.ДСТУ ISO 1328-1:2006

НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

КОЛЕСА ЗУБЧАСТІ ЦИЛІНДРИЧНІ
СИСТЕМА ТОЧНОСТІ ISO

Частина 1. Терміни та визначення понять і встановлені допуски відхилень
бічних поверхонь зубців зубчастого колеса

КОЛЕСА ЗУБЧАТЫЕ ЦИЛИНДРИЧЕСКИЕ
СИСТЕМА ТОЧНОСТИ ISO

Часть 1. Термины и определения понятий и установленные допуски отклонений
боковых поверхностей зубьев зубчатого колеса

CYLINDRICAL GEARS
ISO SYSTEM OF ACCURACY

Part 1. Definitions and allowable values of deviations relevant
to corresponding flanks of gear teeth

Чинний від 2007-10-01

  1. СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

Цей стандарт установлює систему точності стосовно відповідних бічних поверхонь зубців для евольвентних циліндричних зубчастих коліс.

Він установлює чіткі визначення понять відповідних термінів щодо точності зубців зубчасто­го колеса, структуру системи точності та допуски відхилень кроку, відхилень профілю та відхилень гвинтової лінії.

Цей стандарт застосовують лише для елементів зубчастого колеса; його не застосовують для зубчастої передачі.

Настійно рекомендовано бути добре ознайомленим з методами та процедурами, наведени­ми в ISO/TR 10064-1. Використання технічних заходів, що відповідають вимогам цього стандарту, які відрізняються від методів, наведених в ISO/TR 10064-1, може бути недопустимим.

У додатку А наведено формули для розрахунку допусків на кінематичну похибку, яка є кри­терієм квалітетів (ступенів точності) ISO, але вона не є обов’язковою під час контролювання.

У додатку В наведено значення відхилень профілів і відхилень форми та кута нахилу гвин­тової лінії, які інколи слугують корисною інформацією і є оцінковими значеннями, але не є обов’яз­ковими під час контролювання.

  1. НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

Наведені нижче нормативні документи містять положення, які через посилання в цьому стан­дарті становлять положення цього національного стандарту. Для датованих посилань пізніші зміни до будь-якого з цих видань або перегляд їх не застосовують. Однак учасникам угод, базованих на цьому стандарті, необхідно визначити можливість застосування найновіших видань нормативних документів. Члени ІЕС та ISO впорядковують каталоги чинних міжнародних стандартів.

Видання офіційне

ISO/TR 10064-1:1992 Cylindrical gears — Code of inspection practice — Part 1: Inspection of corresponding flanks of gear teeth.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ISO/TR 10064-1:1992 Циліндричні зубчасті колеса. Правила контролювання. Частина 1. ревірка відповідних бічних поверхонь зубців зубчастого колеса.

З ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

У цьому стандарті застосовують наведені нижче визначення понять.

Познаки, якщо їх не визначено в цьому розділі, див. у розділі 4.

  1. Відхилення кроків

    1. одиничне відхилення кроку, fpt(single pitch deviation, fpt)

Алгебраїчна різниця між дійсним кроком і відповідним розрахунковим кроком у площині по­перечного перерізу, визначеного на колі, коаксіальному з віссю колеса приблизно на середині зуба (див. рисунок 1)

  1. сукупне відхилення кроку, Fpk(cumulative pitch deviation, Fpk)

Алгебраїчна різниця між дійсною і розрахунковою довжиною відповідної дуги на будь-якому секторі к кроків (див. рисунок 1). Теоретично це дорівнює алгебраїчній сумі одиничних відхилень кроку на тих самих А кроках.

Примітка 1. Якщо інакше не визначено, то оцінення Fpk обмежують секторами не більшими ніж 1/в кола. Отже, допуски відхилень Fpk застосовують до секторів, що охоплюють к кроків, де к лежить у межах від 2 до z/8. Зазвичай, оцінення Fw/8 е достатнім. Якщо для спеціальних застосувань (наприклад, для високошвидкісних коліс) менші сектори також треба перевіри­ти, то відповідне(-і) значення може бути застосовано(-і)



  1. допуск сукупного відхилення кроку, Fp(total cumulative pitch deviation, Fp)

Максимальне сукупне відхилення кроку будь-якого сектора (від к = 1 до к = z) відповідних бічних поверхонь зубчастого колеса. Він відповідає загальній амплітуді кривої сукупного відхилення кроку.

  1. Відхилення профілю

    1. відхилення профілю (profile deviation)

Значення, на яке дійсний профіль відхиляється від розрахункового профілю. Це відхилення визначають у площині поперечного перерізу і по нормалі до евольвентного профілюНаціональна примітка

За ГОСТ 16530 слово «поверхня» замінюють словом «профіль», розглядаючи зубці в головному перерізі цилінд­ричної передачі.

  1. корисна довжина, LAF(usable length, LAF)

Різниця між довжинами двох січних дотичних, одна з яких починається від основного кола і йде до краю профілю, друга — від основного кола до внутрішньої границі використовуваного профілю.

Залежно від конструкції корисна довжина обмежена вершиною зуба, початком фаски чи по­чатком заокруглення (точка А, див. рис. 2). В основі зуба ця довжина обмежена чи початком за­падини, чи підрізкою (точка F, див. рис. 2)

  1. активна довжина, LAE(active length, LAE)

Та частина корисної довжини, яка пов’язана з активним профілем..У вершині зуба вона має ті самі обмеження, що і корисна довжина (точка А). В основі зубця активна довжина тягне до кінце­вої точки Е ефективного контакту з колесом зачеплення (початком активного профілю). Якщо ко­лесо зачеплення невідоме, то точка Е є початком активного профілю зачеплення з рейкою, яка має стандартні основні співвідношення зубців у рейці

  1. оцінковий діапазон профілю, La(profile evaluation range, La)

Частина корисної довжини, відносно якої застосовано допуски, визначені ступенем точності. Якщо немає інших умов, то ця довжина дорівнює приблизно 92 % від активної довжини LAE, яка доходить до точки Е (див. рисунок 2).

Примітка 2. Цей діапазон залежить від розробника зубчастих коліс, який гарантує те, що вказаний діапазон відповідає умовам застосування зубчастої передачі.

Для решти 8 % Lae, які є зоною біля вершини (голівки) зуба і які визначають за різницею між LAE та La, прийнято такі правила оцінення для допуску відхилення профілю та допуску форми профілю:

  1. надлишок матеріалу (відхилення зі знаком «плюс»), що збільшує значення відхилення, тре­ба врахувати;

  2. якщо немає точних визначень для відхилень зі знаком «мінус», то допуск може дорівнювати трьом допускам, встановленим для оцінкового діапазону La.

Примітка 3. Щоб проаналізувати допуск форми профілю, оцінення а) та Ь) базуються на лінії середнього профілю, який треба визначати відповідно до 3.2.1.5

  1. розрахунковий профіль (design profile)

Профіль, узгоджений з умовами технічного проекту. Якщо немає інших вимог, то цей профіль є в площині поперечного перерізу.

Примітка 4. На діаграмі профілю лінію евольвенти немодифікованого профілю зазвичай зображують прямою лінією. На рисунку 2 лінії розрахункового профілю показано штрих-пунктирними лініями

  1. середній профіль виміряної бічної поверхні (mean profile of a measured flank)

Лінія, отримана відніманням ординат лінії розрахункового профілю і відповідних ординат пря­молінійного градієнта. Це треба провадити так, щоб у межах оцінкового діапазону сума квадратів відхилень лінії дійсного профілю від лінії середнього профілю була мінімальною. Таким чином, по­ложення та градієнт лінії середнього профілю базується на «методі найменших квадратів».

Примітка 5. Профіль має додаткові визначення, такі як fb [рисунок 2Ь)] та /На [рисунок 2с)]

  1. загальне відхилення профілю, Fa(total profile deviation Fa)

Відстань між двома лініями розрахункового профілю, між якими розташована лінія дійсного профілю в оцінковому діапазоні La, який визначають відповідно до 3.2.1.3 [див. рисунок 2а)]

  1. відхилення форми профілю, ffa (profile form deviation ffa)

Відстань між двома лініями середнього профілю, кожна з яких розташована на постійному віддаленні від лінії середнього профілю таким чином, що містить лінію дійсного профілю в оцін­ковому діапазоні La, визначення якого наведено в 3.2.1.3 [див. рисунок 2Ь)]

  1. відхилення кута нахилу профілю, fHa(profile slope deviation f^)

Відстань між двома лініями, що є точними копіями розрахункового профілю, які перетинають лінію середнього профілю в кінцевих точках оцінкового діапазону La [див. рисунок 2с)]

Національна примітка

  1. ГОСТ 1643 (пункт 19, Приложение 1) та ДСТУ 3423 визначають відхилення профілю зуба лише однією величиною: «по­хибка профілю зубця, ff,», і, відповідно, «допуск похибки профілю зубця, ff».Відхилення гвинтової ЛІНІЇ

    1. відхилення гвинтової лінії (helix deviation)

Значення, виміряне в напрямку перетину основних дотичних, на яке відхиляється дійсна гвин­това лінія від розрахункової гвинтової лінії

  1. довжина лінії (length of trace)

Довжина, пропорційна ширині зубчастого колеса, за винятком фасок чи заокруглень на кінцях зубця

  1. оцінковий діапазон гвинтової лінії, L3(helix evaluation range, Lp), див. рис. З