без установленої лампи;
з відповідною встановленою лампою;
під час установлення чи виймання лампи.
Для патронів R7s/RX7s випробування, під час яких Імітують вставляння чи виймання лампи, є непридатним, тому що кожного разу треба діяти проти сили пружини одного з контактів. Ця ситуація не дає відтворюваності, необхідної для висновків. Тому проводять випробування тільки з установленою лампою.
Відповідність перевіряють згідно з ІЕС 60061 або, за відсутності інших вимог у ІЕС 60061, застосуванням стандартного випробувального щупа.
КОНТАКТНІ ЗАТИСКАЧІ
У патронах має бути застосовано щонайменше один із таких способів з’єднання:
ґвинтові затискачі;
безґвинтові затискачі;
шпильки або штирі для насувних з’єднань;
штирі для намотування дротів;
монтажні пелюстки;
приєднувальні проводи (кінці).
Усі ґвинти та гайки контактних затискачів повинні мати метричні різьби ISO.
Патрони з безрізьбовими контактними затискачами, крім призначених для постачання виробникам світильників або обладнання, має бути забезпечено вузлами, які є однаково придатними як з жорсткими (суцільними І багатодротовими) проводами, так і з гнучкими кабелями та шнурами.
Інші засоби з’єднання допустимо, якщо вони забезпечують характеристики перелічених способів.
Прикладом таких способів приєднання є контакт патрона для наднизьковольтних галогенових ламп, що забезпечує електричне приєднання до металевої частини світильника в межах патронного вузла.
Відповідність перевіряють випробуванням відповідно до 8.2. або 8.3.
Контактні затискачі мають відповідати таким вимогам:
ґвинтові затискачі — розділу 14 в ІЕС 60598-1;
безґвинтові затискачі — розділу 15 в ІЕС 60598-1;
шпильки або штирі для насувних з’єднань — розділу 15 в ІЕС 60598-1;
штики для намотування дротів — ІЕС 60352-1. Застосовують тільки зовнішню навивку поодиноких суцільних дротів;
монтажні пелюстки — ІЕС 60068-2-20;
приєднувальні проводи (кінці) — 8.3 цього стандарту.
Контактні затискачі патронів з Т-маркованням випробовують за нормованого значення робочої температури, крім випадків, якщо інше установлено виробником.
Патрони для наднизьковольтних галогенових ламп, які мають контакт, що забезпечує електричне приєднання до металевої частини світильника в межах патронного вузла, призначають лише для використання виробниками світильників, а не для роздрібної торгівлі.
Умови щодо надійного прилаштування та функціювання має бути зазначено в документації виробників або відповідальних продавців патронів, зокрема щодо обмежень використовуваних матеріалів, суттєвих розмірів і допусків стосовно кріплення патронів у світильниках.
Контакти патронів, які забезпечують електричне приєднання до металевої частини світильника в межах патронного вузла, мають відповідати вимогам розділу 15 стандарту ІЕС 60598-1.
Правильність з'єднання перевіряють відповідними випробуваннями.
Проводи (кінці) має бути приєднано до патронів паянням, зварюванням, загинанням або в інший еквівалентний спосіб.
Проводи мають бути ізольованими. Ізоляція проводів за її механічними й електричними властивостями має щонайменше відповідати вимогам ІЕС 60227 або ІЕС 60245, або 5.3 ІЕС 60598-1.
Вільні кінці проводів можуть бути зачищеними від ізоляції.
Кріплення проводів у патронах мають бути стійкими до механічних зусиль, які можуть виникнути за нормального експлуатування.
Відповідність перевіряють оглядом і наступними випробуваннями, які проводять після випробування згідно з розділом 15 на трьох тих самих зразках.
Усі приєднувальні проводи піддають натяжному зусиллю 20 Н. Зусилля прикладають без ривків протягом 1 хв у найнесприятливішому напрямку. Під час випробування проводи не мають рухатися в місці кріплення. Проте, якщо будь-які напрямки натягнення не допустимо інструкцією з монтування, це має бути враховано.
Після випробування патрони не повинні мати дефектів згідно з вимогами цього стандарту.
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УЗЕМЛЕННЯ
Патрони із забезпеченням уземлення іншим, ніж таке, що забезпечують приєднувальними проводами, повинні мати принаймні один контактний затискач уземлення.
Відповідність перевіряють оглядом.
Примітка. Патрони, що підлягають уземленню, але не забезпечені ні контактним затискачем, ні проводом уземлення, не призначено для роздрібної торгівлі.
У патронах із контактними затискачами уземлення доступні металеві частини, які можуть опинитися під напругою в разі пошкодження ізоляції, має бути постійно і надійно приєднано до контактного затискача уземлення.
У патронах без контактних затискачів уземлення доступні металеві частини, які можуть опинитися під напругою в разі пошкодження ізоляції, мають забезпечувати надійне уземлення.
Має бути неперервне уземлення зовнішніх металевих деталей, крім закритих від струмопровідних деталей, подвійною або посиленою ізоляцією.
Відповідність перевіряють такими випробуваннями.
До патронів, забезпечених контактними затискачами уземлення, приєднують жорсткі проводи з найменшою площею поперечного перерізу з тих, для яких призначено патрон. Зразу після випробування на електричну міцність згідно з 11.2.2 вимірюють електричний опір між засобами уземлення і зовнішніми металевими деталями (за їх наявності). У випадках, якщо патрони забезпечено контактними затискачами уземлення, це виконують між місцем, де провід приєднують до вузла уземлення й зовнішніми металевими деталями (за їх наявності).
У разі відсутності в патронах контактних затискачів уземлення це вимірювання виконують між місцем, де патрон буде уземлено у світильнику, і зовнішніми металевими частинами.
Між контактними затискачами уземлення і по черзі кожною доступною металевою деталлю протягом 1 хв має пройти струм не менше ніж 10 А від джерела живлення з електрорушійною силою не більше ніж 12 В. За одержаними значеннями падіння напруги й сили струму обчислюють опір між контактами уземлення й доступними металевими деталями. В усіх випадках значення опору не повинно перевищувати 0,1 Ом.
Примітка. У межах цих вимог маленькі ізольовані ґвинти і подібні деталі кріплення основ або кришок не вважають доступними деталями, які можуть опинитися під напругою в разі пошкодження ізоляції.
Контактні затискачі уземлення мають відповідати вимогам розділу 8.
їхні затискні засоби має бути належно закріплено від випадкового послаблення й унеможливлювати послаблення ґвинтових затискачів без допомоги інструменту та ненавмисне послаблення безгвинтових затискачів.
Відповідність перевіряють оглядом і випробуваннями згідно з розділом 8.
Примітка. Загалом конструкції, які зазвичай використовують у струмовідних контактних затискачах (відповідно з вимогами цього стандарту), достатньо задовольняють останні вимоги; для інших конструкцій можуть бути необхідними такі спеціальні заходи, як застосування пружинних деталей, що також можуть запобігати ненавмисним роз’єднанням.
Метал контактних затискачів уземлення має бути таким, щоб не було ризику корозії в разі контактування з мідними проводами уземлення.
Ґвинт і тіло контактного затискача уземлення мають бути виготовленими з латуні або іншого антикорозійного металу, а контактні поверхні мають бути зачищеними.
Відповідність перевіряють оглядом.
Примітка. Найбільший ризик корозії виникає в разі контактування міді з алюмінієм.
Металеві деталі захисту шнура зокрема від натягування та скручування мають бути ізольованими від кола заземлення.
Відповідність перевіряють оглядом.
КОНСТРУКЦІЯ
Вовна, бавовна, шовк, папір та інші гігроскопічні матеріали недопустимо використовувати як ізоляційні, крім належно просочених.
Відповідність перевіряють оглядом.
Патрони має бути сконструйовано так, щоб лампи легко можна було вставляти та виймати з них, і щоб під час функціювання унеможливлювалося послаблення через змінення температури й вібрації.
Розміри патронів мають відповідати стандартам I ЕС за терміном їх чинності.
Відповідність таких патронів перевіряють згідно з I ЕС 60061-2 і випробуваннями згідно з 10.4
Якщо задекларовано срібний покрив на контактах патронів R7s і RX7s, товщина цього покриву в місці контактування має бути не менше ніж 0,25 мм.
Відповідність перевіряють вимірюваннями.
Примітка. Товщину покриву можна вимірювати за застосування вимірювальної лупи (6х) з ціною поділки шкали 0,1 мм. Це може бути необхідним для розрізаних контактів і вимірювання товщини срібла.
Контакти й усі інші струмовідні деталі має бути сконструйовано так, щоб запобігати надмірному зростанню їхньої температури.
Відповідність перевіряють наступними випробуваннями.
Контакти патрона, до контактних вузлів якого приєднано проводи максимальної площі поперечного перерізу з тих, для яких призначено патрон, закорочують застосуванням випробувального цоколя з номінальними значеннями розмірів.
Примітка 1. Немає необхідності, щоб випробувальний цоколь мав перемикачі, якщо вони виконують тільки функції перемикання.
Примітка 2. За номінальні значення вважають середні значення розмірів.
У разі лампових цоколів треба використовувати вільні (окремі) контактні штирі.
Для патронів для двоцокольних ламп використовують макет лампи з електричними контактами на обох кінцях. Контакти треба розташовувати так, як на справжній лампі.
У багатоконтактних патронах для пропускання струму нормованого значення випробувальним цоколем замикають відповідні контакти.
Контакти випробувального цоколя повинні мати достатню електропровідність і бути виготовленими, наприклад з латуні. Частина макета лампи, яка імітує колбу, має бути з ізоляційного матеріалу.
Перед випробуваннями контакти має бути ретельно очищено й відполіровано.
Патрони навантажують на 1 год струмом в 1,25 разів більшим за його нормоване значення.
Зростання температури контактів не повинно бути більшим за 45 °С. Температуру визначають за допомогою частинок легкоплавкого матеріалу чи застосуванням термоелектричного перетворювача, але — не рідинними термометрами.
Примітка. Кульки воску (діаметр 3 мм. температура плавлення 65 °С) може бути використано для цих потреб, якщо температура середовища становить 20 °С.
Патрони, у конструкціях яких є циліндричні різьби для кілець утримування абажурів, і такі кільця мають відповідати I ЕС 60399.
Відповідність перевіряють застосуванням калібрів, зазначених у ІЕС 60399.
ВОЛОГОСТІЙКІСТЬ, ЕЛЕКТРИЧНИЙ ОПІР ТА ЕЛЕКТРИЧНА МІЦНІСТЬ ІЗОЛЯЦІЇ
Патрони мають бути вологостійкими.
Відповідність перевіряють так.
Дію вологою проводять у камері, яка містить повітря з відносною вологістю між 91 % і 95%. Температуру навколо місця, де розташовано зразки, підтримують на рівні будь-якого зручного значення t між 20 °С і ЗО °С з точністю ± 1 °С. Перед розташуванням у камері зразки мають перебувати за температури між ti (t + 4) QC протягом 4 год.
Зразки витримують у камері протягом двох діб (48 год).
Після цієї дії патрони не повинні мати дефектів згідно з вимогами цього стандарту.
Має бути забезпечено відповідний електричний опір і електрична міцність ізоляції:
між струмопровідними деталями різної полярності;
між струмопровідними деталями й зовнішніми металевими деталями, зокрема ґвинтами кріплення.
Відповідність перевіряють вимірюваннями опору Ізоляції згідно з 11.2.1 і випробуваннями на електричну міцність згідно з 11.2.2 безпосередньо в камері вологи чи в приміщенні, де зразки витримували за температури t.
Примітка. Патрони без забезпечення захисту випробовують на опір Ізоляції й електричну міцність між струмопровідними деталями та зовнішніми металевими деталями тільки після установлення в світильники або Інші додаткові корпуси, якщо це ус- татковаяня було випробувано згідно з відповідним стандартом.
Зразу після дії вологою опір ізоляції вимірюють мегометром із випробувальною постійною напругою близько 500 В. Покази знімають за 1 хв після прикладання напруги. Опір ізоляції — це послідовне вимірювання між деталями, зазначеними в таблиці 1, і його значення не повинні бути меншими від наведених значень.
Таблиця 1 — Мінімальні значення опору ізоляції
Ізоляція, яку випробовують |
Мінімальне значення опру ізоляції, МОм |
||
За нормованого значення напруги до 50 В |
За нормованого значення напруги понад 50 В |
||
Між струмопровідними деталями різної полярності |
1 |
2 |
|
Між з’єднаними разом струмопровідними деталями й зовнішніми металевими деталями, які підлягають уземленню |
— |
2 |
|
Між з’єднаними разом струмопровідними деталями і зовнішніми металевими деталями, разом з ґвинтами кріплення та металевою фольгою, накладеною на зовнішні поверхні деталей з ізоляційних матеріалів, у патронах без забезпечення уземлення |
1 |
4 |