Якщо частота перевищує вдвічі номінальну частоту, то тривалість випробувань може бути менше ніж 60 с, як наведено нижче:

подвоєна номінальна частота
тривалість витримки (с) = 60,

частота під час випробовування

але не менше ніж 15 с.

Примітка. Випробування міжвиткової ізоляції не є випробуванням, що провадять для підтвердження здатності трансфор­матора працювати за розімкненої вторинної обмотки. Трансформатори струму заборонено застосовувати за розімкненої вто­ринної обмотки, оскільки у цьому разі можуть виникати потенційно небезпечні перенапруги та перегрів.

  1. СПЕЦІАЛЬНІ ВИПРОБУВАННЯ

    1. Випробування первинної обмотки напругою зрізаного імпульсу

Випробування треба провадити за негативної полярності в поєднанні з випробуванням гро­зовим імпульсом негативної полярності, як описано нижче.

Напруга повинна мати форму стандартного грозового імпульсу, який зрізано між 2 мкс та 5 мкс. Пристрій, який зрізує, має бути таким, щоб амплітуда коливання імпульсу, полярність якого про­тилежна випробувальному імпульсу, обмежувалася приблизно до 30 % амплітудного значення. Випробувальна напруга повних імпульсів повинна мати відповідне значення, наведене в таблицях 3 або 4, залежно від найбільшої робочої напруги і встановленого рівня ізоляції.

Випробувальна напруга зрізаних імпульсів — відповідно до 5.1.2.3.

Послідовність прикладення імпульсів має бути такою:

  1. для обмоток з U m < 300 кВ:

  • один повний імпульс;

  • два зрізаних імпульси;

  • чотирнадцять повних імпульсів;

  1. для обмоток з U m > 300 кВ:

  • один повний імпульс;

  • два зрізаних імпульси;

  • два повних імпульси.

Відмінності у формі імпульсів повної хвилі до та після подавання зрізаних імпульсів є показ­никами внутрішнього пошкодження.

Перекриття, що мають місце за зрізаних імпульсів вздовж зовнішньої ізоляції, яка самовіднов- люється, не враховують під час оцінювання стану зовнішньої ізоляції.

  1. Вимірювання ємності і тангенса кута діелектричних втрат

Вимірювання ємності і тангенса кута діелектричних втрат треба провадити після випробування первинних обмоток витримуваною напругою промислової частоти.

Випробувальну напругу прикладають між короткозамкненими виводами первинної обмотки та землею. Загалом короткозамкнені вторинні обмотки, будь-які екрани та ізольований металевий корпус потрібно підключати до вимірювального мосту. Якщо трансформатор струму має спеціальне пристосування (вивід), призначене для цього вимірювання, то інші низьковольтні виводи мають бути короткозам кненими і підключеними також, як і металевий корпус, до землі або екрана вимі­рювального мосту.

Примітка. У деяких випадках необхідно уземляти інші точ ки мосту.

Випробування трансформатора струму провадять за температури навколишнього середови­ща, значення якої треба реєструвати.

  1. Механічні випробування

Випробування провадять для підтвердження відповідності трансформатора струму вимогам, визначеним у 5.2.

Трансформатор струму має бути повністю змонтовано і встановлено у вертикальному поло­женні з жорстко зафіксованим корпусом.

Трансформатори струму із зануреною в рідину ізоляцією мають бути заповнені відповідною електроізоляційною рідиною за робочого тиску.

Випробувальні навантаги треба прикладати протягом 60 с у кожному напрямку, зазначеному в таблиці 9.

Трансформатор струму вважають таким, що витримав випробування, якщо не з’явилися будь- які пошкодження (деформація, тріщина чи витікання).

  1. Вимірювання передаваних перенапруг

Низьковольтний імпульс (U1) треба подавати між одним з виводів первинної обмотки та землею.

Для однофазних трансформаторів струму, що встановлюють на елегазових підстанціях з ме­талевим корпусом, імпульс треба пропускати через адаптер коаксіального кабелю на 50 Ом відпо­відно до рисунка 7. Корпус GIS секції треба приєднувати до землі так, як заплановано під час ек­сплуатації. Для інших застосувань випробувальна схема має бути такою, як описано на рисунку 8.



Таблиця 9 — Способи прикладання випробувальних навантаг до первинних виводів



Вивід(-и) вторинної(-их) обмотки(-ок), призначений(-і) для уземлення, треба підключати до кор­пусу та до землі.

Передавану напругу (U2) треба вимірювати на відкритих виводах вторинної обмотки через коаксіальний кабельний вивід 50 Ом, який закінчується осцилографом із вхідним повним опором 50 Ом, смугою пропускання 100 МГц або вище і зчитує амплітудне значення.

Примітка. Інші методи випробування, призначені для уникнення впливу обладнання, треба узгоджувати між виробником і споживачем.

Якщо трансформатор струму має більше, ніж одну вторинну обмотку, вимірювання треба про­водити на кожній обмотці.

У випадку, якщо вторинні обмотки мають проміжні відводи, вимірювання треба провадити лише на виводі, що відповідає повній обмотці.

Передані перенапруги на вторинну обмотку (Us) для заданих перенапруг (Up), поданих на пер­винну обмотку, обчислюють так:

У випадку коливань на максимумі, необхідно провести середню криву, а максимальну амплі­туду цієї кривої вважають амплітудним значенням и1 для розрахунку передаваної перенапруги (див. рисунок 9).

Примітка. Амплітуда та частота коливань хвилі напруги може негативно впливати на передавану напругу.

Трансформатор струму вважають таким, що пройшов випробування, якщо значення переда­ваної перенапруги не перевищує меж, зазначених у таблиці 16.

  1. МАРКУВАННЯ

    1. Марковання виводів. Загальні правила

Марковання виводів має визначати:

  1. первинну та вторинну обмотку;

  2. секції обмотки, за наявності;

  3. відносну полярність обмоток і секцій обмоток;

  4. проміжні відводи, за наявності.

  1. 1 Спосіб маркування

Марковання виводів має бути чітким і незмивним, його наносять або на поверхню виводів, або в безпосередній близькості до них.

Марковання має складатися з прописних букв, перед якими або після яких наводять цифри.

  1. 2 Зміст марковання

Марковання виводів трансформатора струму наведено нижче в таблиці 10.

  1. 3 Позначення полярності відносних виводів

Усі виводи з маркованням Р1, S1 та С1 повинні мати однакову полярність у той самий момент.

  1. Марковальні таблички

Усі трансформатори струму повинні мати принаймні таке марковання:

  1. назву виробника або інше марковання, що дає змогу це чітко встановити;

  2. серійний номер або познаку типу, бажано і те, й інше;

  3. номінальний коефіцієнт трансформації у вигляді:

Kn = Ipn/Isn A (наприклад, Kn = 100/5 А);

  1. номінальну частоту (наприклад, 50 Гц);

  2. номінальну потужність і відповідний клас точності разом з додатковою інформацією, визна­ченою в останніх частинах цих рекомендацій (див. 11.7 і/чи 12.7, 13.5 та 14.5);

Таблиця 10 — Марковання виводів

В

Виводи первинної обмотки


иводи вторинної обмотки

Виводи первинної обмотки




S1

S2

Рисунок 1 — Трансформатор з одним коефіцієнтом трансформації




S1 S2 S3

Рисунок 2 — Трансформатор з про­міжним виводом вторинної обмотки




Рисунок 3 — Трансформатор з пер­винною обмоткою, що складається з двох секцій, призначених для з’єд­нання послідовно чи паралельно

S1 S2

C1 C2

9 9

P1




П

Виводи вторинної обмотки


Рисунок 4 — Трансформатор з двома вторинними обмотками, кожна з яких на власному магнітному осерді. (Два альтернативні способи маркування для виводів вторинної обмотки)

римітка. Де необхідно, треба зазначати категорію вторинної обмотки (наприклад, 1S, 15 ВД клас 0,5; 2S, 30 ВД клас 1).
  1. найвищу робочу напругу обладнання (наприклад, 1,2 кВ або 145 кВ);

  2. номінальний рівень ізоляції (наприклад, 6/—кВ2 або 275/650 кВ).

Примітка. Два пункти, f) та g), можна поєднувати в одне марковання (наприклад, 1,2/6/—кВ* або 145/275/650 кВ).

Всю інформацію треба наносити на трансформатор струму або на табличку, міцно прикріплену до трансформатора так, щоб її неможли во було змити.

Крім цього, у будь-якому місці на табличку треба наносити таку інформацію:

  1. номінальну силу струму термічної стійкості (Ith) та номінальну силу струму динамічної сті й кості, якщо вона відрізняється більше ніж у 2,5 разу від номінальної сили струму термічної стійкості (наприклад, 13 кА або 13/40 кА);

  2. клас ізоляції, якщо він відрізняється від класу А;

Примітка. Якщо використовують ізоляційні матеріали кількох класів, то треба зазначати один, за яким встановлюють обмеження перевищення температури обмоток.

  1. ) на трансформаторах, що мають дві вторинні обмотки, треба зазначати призначеність кожної обмотки та відповідні їм виводи;

  2. ) номінальну тривалу теплову силу струму (наприклад, Icth = 150 %).

  1. ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ДО ТРАНСФОРМАТОРІВ СТРУМУ

ДЛЯ ВИМІРЮВАННЯ

  1. Позначення класу точності трансформаторів струму для вимірювання

Клас точності трансформаторів струму для вимірювання позначають за найвищої допустимої струмової похибки, вираженої у відсотках за номінального значення сили струму, передбаченого для цього класу точності.

  1. Стандартні класи точності

Стандартні класи точності трансформаторів струму для вимірювання:

0,1; 0,2; 0,5; 1; 3; 5.

  1. Границі струмової та кутової похибок трансформаторів струму для вимірювання

Для класів точн ості 0,1; 0,2; 0,5 та 1 струм ова та кутова похибки за номінальної частоти не повинні перевищувати значень, наведених у таблиці 11, якщо навантага вторинної обмотки пере­буває в діапазоні від 25 % до 100 % значення номінальної навантаги.

Для класів точності 0,2 S та 0,5 S струмова та кутова похибки за номінальної частоти не по­винні перевищувати значень, наведених у таблиці 12, якщо навантага вторинної обмотки перебу­ває в діапазоні від 25 % до 100 % значення номінальної навантаги.

Для трансформаторів струму класів точності 0,1; 0,2 та 0,2 S, номінальне навантаження яких не перевищує 15 В А, треба встановити ширший діапазон навантаження. Струмова та кутова по­хибки не повинні перевищувати значень, наведених у таблицях 11 та 12, якщо навантаження вто­ринної обмотки перебуває в діапазоні від 1 В А до 100 % номінального навантаження.

Для класів точності 3 та 5 струмова похибка за номінальної частоти не повинна перевищувати значень, наведених у таблиці 13, якщо навантаження вторинної обмотки перебуває в діапазоні від 50 % до 100 % номінального навантаження.

Застосоване навантаження під час випробовування має бути індуктивним з коефіцієнтом по­тужності 0,8, за винятком тих випадків, коли навантага становить менше ніж 5 В А, тоді коефіцієнт потужності має дорівнювати 1,0. У жодному випадку випробувальна навантага не повинна бути менше ніж 1 ВА.

Примітка 1. Для трансформаторів струму, номінальна сила вторинного струму яких становить 1 А, можна застосовувати, за погодженням, граничне значення, нижче за 1 ВА

Примітка 2. Цю вимогу може бути застосовано для точності вимірювань сертифікованої енергії.

Примітка 3. На сьогоднішній день немає достатнього досвіду щодо можливості визначення точ ності за н изь ких значень сили струму (випробувальне обладнання та невизначеність отриманих результатів).

Примітка 4. Загалом установлені границі струмової та кутової похибок є чинними для будь-якого положення зовнішнього провідника, розташованого в повітрі на відстані не менше ніж відстань, необхідна для повітряної ізоляції, яка відповідна найбільшій робочій напрузі обладнання (Um).

Спеціальні умови застосування, охоплюючи нижні межі робочої напруги, співвіднесені з високими значеннями сили струму, потрібно встановлювати за окремою угодою між виробником і споживачем.

Для багатодіапазонних трансформаторів, які мають відводи на вторинній обмотці, вимоги щодо точності стосуються найвищого коефіцієнта трансформації, якщо інше не було передбаче­но окремо.

Примітка. Якщо вимоги стосуються найвищого коефіцієнта трансформації, то виробник повинен зазначати клас точності та номінальну навантагу для інших відводів.


Таблиця 11 — Границі струмової та кутової похибок трансформаторів струму для вимірювання (класи від 0,1 до 1)

Клас точності

Відсоткова струмова (відношення) похибка за відсоткової номінальної сили струму, ±

Кутова похибка за відсоткової номінальної сили струму, ±

Хвилини

Сантирадіани


5

20

100

120

5

20

100

120

5

20

100

120

0,1

0,4

0,2

0,1

0,1

15

8

5

5

0,45

0,24

0,15

0,15

0,2

0,75

0,35

0,2

0,2

30

15

10

10

0,9

0,45

0,3

0,3

0,5

1,5

0,75

0,5

0,5

90

45

30

30

2,7

1,35

0,9

0,9

1

3,0

1,5

1,0

1,0

180

90

60

60

5,4

2,7

1,8

1,8