1. Перелік продукції, що рекомендують для пакування у спожиткову тару, подано в додатку А.

Номінальна кількість продукції за масою або об’ємом має бути встановлена в нормативних документах на цей вид продукції.

Гранично допустимі відхили маси нетто або об’єму від номінального значення кількості про­дукції в одиниці спожиткової тари мають відповідати вимогам, встановленим Р 50-056 [4].

  1. Пачки, коробки для пакування копченої, в’яленої, провісної продукції повинні мати на тор­цях по два отвори діаметром від 10 мм до 12 мм, для пакування дрібної риби отвори можуть бути меншими. П акети повинні мати перфорацію.

Для реалізації на місці, а також для пакування замороженої риби гарячого копчення дозво­лено використовувати тару без отворів.

  1. Внутрішня поверхня пачок, коробок, які використовують для пакування замороженої, коп­ченої, в’яленої, провісної, сушеної п родукції має бути покрита парафіном або іншим вологоне- проникним матеріалом.

Продукти заморожені у разі пакування в пачки без внутрішнього покриву мають бути попе­редньо обгорнуті пергаментом згідно з ГОСТ 1341, підпергаментом — згідно з ГОСТ 1760, плівкою целюлозною — згідно з ГОСТ 7730 чи іншим вологонепроникним матеріалом або упаковані в по­лімерні пакети згідно з чинним нормативним документом.

  1. Скляні та металеві банки мають бути закупорені згідно з ГОСТ 11771.

Скляні пляшки мають бути закупорені:

  • алюмінієвим ковпачком з алюмінієвої фол ьги згідно з ДСТУ ГОСТ 745, з картонною ущільнювальною прокладкою з целофановим покривом;

  • ковпачком з целулоїду або пластичних мас згідно з чинними нормативними документами;

  • кроненпробкою з прокладкою згідно з чинними нормативними документами.

Пляшки поліетиленові мають бути герметично закупорені поліетиленовими пробками чи ков­пачками згідно з ГОСТ 16338 або пробками з ламким кільцем.

Скляні флакони мають бути закупорені:

  • нагвинчуваною пластмасовою кришкою з пластмасовою або поліетиленовою пробкою або прокладкою;

  • поліетиленовою пробкою з металевою кришкою, яку закатують, що контролює перше роз­кривання.

Стаканчики полімерні закупорюють фольгою з термолаком згідно з чинними нормативними документами або комбінованим матеріалом на основі полімерів згідно з чинними нормативними документами.

Полімерні банки, відра поліетиленові закривають полімерними кришками замкового чи іншого виду.

Дно туб із бушонами закривають після наповнення продукцією.

  1. Банки з ікрою мають бути заповнені без порожнин.

Під час фасування паюсної ікри осетрових видів риб у металеві банки з кришками, що їх на­сувають, на дно і під кришку банок поміщають кружки пергаменту згідно з ГОСТ 1341.

Банки наповнюють ікрою так, щоб поверхня ікри перевищувала краї банки не менше ніж

0,7 см — для банок із граничною місткістю 388 см3;

  1. см — для банок із граничною місткістю 1340 см3.

Кришки на банки необхідно насунути рівно й точно за позначками, щоб вони щільно приля­гали до поверхні ікри. Стик кришки з корпусом банки має бути обтягнуто гумовим кільцем за нор­мативною документацією.

Ширина гумових кілець має бути:

від 3 см до 4 см — для банок із граничною місткістю 388 см3;

від 5 см до 6 см — для банок із граничною місткістю 1340 см3.

Банки металеві та скляні з ікрою лососевих риб мають бути герметично закупорені під ва­куумом.

Для ікри осетрових і лососевих видів риб банки та кришки мають бути літографовані.

  1. Банки, пляшки, флакони, туби мають бути герметично закупорені.

  2. Пачки, коробки мають бути закриті.

  3. Рибні продукти пакують у пакети з полімерних матеріалів відповідно до «Технологічної інструкції про пакування харчової п родукції з риби та інших водних живих ресурсів у пакети з полімерних матеріалів» [5].

  4. Для пакування спожиткової тари у транспортну використовують ящики згідно з 7.2.1 цього стандарту.

Металеві та скляні банки пакують у транспортну тару згідно з ГОСТ 11771.

Скляні пляшки та флакони пакують у тару з повздовжніми та поперечними перегородками з гофрованого картону та інших пакувальних матеріалів, що забезпечують зберігання продукції.

Дозволено флакони, пляшки пакувати у

  • картонні коробки з перегородками або решітками згідно з ГОСТ 12301 або чинним нор­мативним документом;

  • картонні пачки з перегородками або решітками згідно з ГОСТ 12303 або чинним норма­тивним документом.

Дозволено металеві банки та полімерні пляшки установлю вати на основи з картону та об­тягувати термозсідною плівкою згідно з ГОСТ 25951 або термозсідною плівкою підвищеної міцності без використання картонної основи.

Кількість рядів спожиткового паковання у транспортній тарі встановлює виробник з урахуван­ням збереження якості продукції у спожитковому пакованні.

  1. Пачки, коробки, ящики з гофрованого картону зі спожитковою тарою мають бути обклеєні поліетиленовою стрічкою з липким шаром згідно з ГОСТ 20477 або клейкою стрічкою на паперовій основі згідно з ГОСТ 18251, або поліпропіленовою стрічкою згідно з чинним нормативним доку­ментом.

Дозволено пачки та коробки у разі транспортування пакувати у термозсідну плівку згідно з ГОСТ 25951.

  1. Пачки та коробки з продукцією можуть бути укладені щільними рядами в ящики з гоф­рованого картону.

Дозволено пачки та коробки групувати у стоси, з подальшим пакуванням стосу в об гортко- вий папір із міцнісними показниками, що не нижче, ніж передбачені для паперу марки В (1 м2 ма­сою від 50 г до 60 г) згідно з ГОСТ 8273, або в термозсідну плівку згідно з ГОСТ 25951.

Стоси, обгорнуті папером, мають бути склеєні поліетиленовою стр іч кою з липким шаром згідно з ГОСТ 20477 чи клейкою стрічкою на паперовій основі згідно з ГОСТ 18251 або обв’язані мотузкою згідно з ГОСТ 1868 чи шпагатом згідно з ГОСТ 17308. Кінці мотузки або шпагату ма­ють бути заклеєні етикеткою для забезпечення контролю розкривання.

  1. Мішки паперові заклеюють клеєм із декстрину згідно з ДСТУ 4643 або полівінілацетат- ною дисперсією згідно з ГОСТ 18992. Мішки паперові упаковують у ящики з гофрованого карто­ну згідно з ГОСТ 13511. Внутрішній п ростір ящиків має бути заповнено так, щоб уникнути пере­міщення пакетів під час транспортування.

7 ПАКУВАННЯ У ТРАНСПОРТНУ ТАРУ

  1. Пакування у місткості (бочки, фляги тощо)

    1. Продукти рибні пакують у

  • бочки дерев’яні заливні згідно з ГОСТ 8777 (риба охолоджена, солена, ікра, жир техніч­ний або напівфабрикат для промислового перероблення, кормові продукти);

  • бочки дерев’яні заливні, які були у вжитку, згідно з чинним нормативним документом (риба охолоджена, солена, ікра, жир технічний або напівфабрикат для промислового перероблення, кормові продукти);

  • бочки дерев’яні сухотарні згідно з ГОСТ 8777 (риба охолоджена, солена, кормові продукти);

  • бочки дерев’яні сухотар ні, які були у вжи тку, згідно з чинним нормативним документом (риба охолоджена, солена, кормові продукти);

  • фляги металеві згідно з ГОСТ 5037 (жири);

  • боч ки поліетиленові згідно з чинним нормативним документом (жир технічний або на­півфабрикат для промислового перероблення, солена риба, кормові продукти);

  • інші місткості (цистерни, бочки стальні тощо) у разі виконання вимог 5.1—5.3 цього стан­дарту (жир технічний або напівфабрикат для промислового перероблення, кормові продукти).

  1. Перед використанням заливні бочки замочують і перевіряють на протікання.

Сухотарні бочки використовують з мішками-вкладками з полімерних матеріалів згідно з ГОСТ 19360 або чинним нормативним документом.

Мішки-вкладки скріпляють затискачами або вони мають бути зав’язані подвійним вузлом із перегином, або край мішка має бути скручено джгутом та зати снуто кришкою бочки. Спосіб за­купорювання мішків має унеможливити витікання рідкої частини продукту.

Дозволено за узгоджен ням зі споживачем для місцевої реал ізації в період з листопада до березня пакувати фарш кормовий у бочки сухотарні без використання мішків-вкладок.

  1. Рибу нерозібрану, зябрену, обезголовлену та спинку треба укладати щільними пере­хресними рядами, ледь похило, спинкою донизу, верхній ряд — спинкою догори.

Можливе укладання риби паралельними рядами.

Рибу, розібрану на пласт, укладають у розгорнутому вигляді шкіряним покривом донизу, верхній ряд — шкіряним покривом догори; напівпласт — у згорнутому вигляді поверхнею розрі­зу вверх, верхній ряд — розрізом донизу.

Дрібні види риб укладають насипом з розрівнюванням пошарово. Можна застосовувати вібра­ційне ущільнення.

Особливості укладання окремих видів риб зазначено в чинних нормативних документах на цю продукцію.

  1. Рибу охолоджену пакують у бочки дерев’яні сухотар ні, які повинні мати у днищах от­вори для стікання води.

Охолоджену рибу укладають у тару з пересипанням льодом. Кількість необхідного льоду визначає виробник з урахуванням умов транспортування [6].

  1. Солену пробойну та зернисту лососеву ікру пакують у дерев’яні заливні бочки, пара­фіновані всередині. Для вистилання бочок використовують бавовняну тканину згідно з ГОСТ 29298 та пергамент згідно з ГОСТ 1341.

Бочки з ікрою лососевих риб зовні мають бути вкриті оліфою згідно з ГОСТ 7931.

Бочки заповнюють ікрою щільно, без порожнин. Бочки з ікрою мають бути опломбовані.

  1. Тару з жиром заповнюють не більше ніж на 99 % її повного об’єму.

  2. Бочки, фляги, інші місткості мають бути закупорені, кришки полімерних бочок загвинчені.

За узгодженням зі споживачем дозволено закривати дерев’яні бочки поліетиленовою плівкою згідно з ГОСТ 10354 з обов’язковим закріпленням обручем.

Тару за необхідності пломбують.

  1. Пакування в ящики

    1. Продукти рибні пакують у

  • ящики з гофрованого картону згідно з ГОСТ 13516, ГОСТ 13511 або згідно з чинним нор­мативним документом (риба, водорості, ракоподібні, молюски та продукти їх перероблен ня за­морожені, копчені, в’ялені, сушені, провісні та продукти у спожитковій тарі);

  • ящики з полімерних матеріалів багатообігові згідно з чинним нормативним документом (риба, водорості, ракоподібні, молюски та продукти їх перероблення охолоджені, солені, копчені, в’ялені, провісні, сушені та продукти у спожитковій тарі, крім скляних банок, пляшок);

  • ящики пластмасові багатообігові згідно з ДСТУ 3778 (продукти у скляних пляшках);

  • ящики дерев’яні згідно з ГОСТ 13356 або згідно з чинним нормативним документом (риба охолоджена, солена; ракоподібні, молюски живі, охолоджені та продукти у спожитковій тарі);

  • ящики з фанери згідно з ГОСТ 10131 або згідно з чинним нормативним документом (про­дукти перероблення водоростей та продукти у спожитковій тарі);

  • ящики металеві богатообігові згідно з чинним нормативним документом (риба, рако­подібні, молюски та п родукти їх перероблення солені, пряні, мариновані, копчені, кулінарні та продукти у спожитковій тарі, крім скляних банок, пляшок).

  1. Рекомендована гранична маса для різних видів продуктів згідно з додатком Б.

  2. Для охолодженої риби ящики з полімерних матеріалів повинні мати отвори у торцевих стінках або днищі, дерев’яні ящики — щілини шириною до 5 мм для стікання води.

Ящики для пакування копчених, в’ялених, сушених, провісних продуктів повинні мати на тор­цевих стінках по 2—3 отвори діаметром від 20 мм до 30 мм.

Заморожену рибу гарячого копчення можна пакувати в тару без отворів.

  1. Заморожені продукти пакують у ящики з гофрованого картону з обичайкою або без неї. Міцність ящика має забезпечувати його цілість під час вантажно-розвантажувальних робіт.

Блоки замороженої п родукції під час укладання мають бути упаковані в мішки-вкладки з полімерних матеріалів згідно з чинним нормативним документом чи перекладені будь-яким во- логонепроникним матеріалом.

Дозволено заморожену рибу, призначену для подальшого перероблення на підприємстві- виробнику, а також для місцевої реалізації, пакувати в пакети з полімерних матеріалів без наступ­ного пакування в ящики з гофрованого картону.

Мішки-вкладки мають бути термозварені, скріплені затискачем чи підгорнуті.

  1. Ящики перед укладанням в них солених, копчених, в’ялених, сушених, провісних про­дуктів мають бути вистелені усередині, окрім торцевих стінок, пергаментом згідно з ГОСТ 1341, підпергаментом згідно з ГОСТ 1760, целюлозною плівкою згідно з ГОСТ 7730 чи обгортковим папером згідно з ГОСТ 8273.

Не дозволено вистилати ящики з соленою рибою та баликовими виробами обгортковим папером.

  1. Рибу в ящики укладають згідно з 7.1.3, для риби охолодженої також дотримуються ви­мог, встановлених у 7.1.4 цього стандарту.

  2. Мідії-сирець, рапану укладають у тару насипом шаром не більше ніж 20 см. Живі мідії укладають у ящики щільними рядами будь-яким випуклим боком стулки донизу.

Раків укладають черевцем донизу, рівними рядами (не більше ніж 5 шт. у висоту), щільно, щоб вони не могли переміщатися.

Перед укладанням живих мідій, раків на дно і під кришку ящиків стелять чисту, суху, без сто- ронн ього запаху мішкову тканину згідно з ДСТУ 3748 або пергамент згідно з ГОСТ 1341, чи підпергамент згідно з ГОСТ 1760.