Можлива міра запобігання такому засобові виведення з ладу передбачає використовування багатоштиркової сполуки. Через складність проводки важче відновити безперервність кола, коли огорожа відкрита.

Обидва штирки вилки сполучені таким чином, що забезпечується безперервність кола, коли огорожа закрита і вилка вставлена в розетку.

Оскільки вилка залишається закріплена на огорожі, а огорожа у відкритому стані закриває ро­зетку, неможливо відновити безперервність кола, вставляючи перемичку в розетку.

ДОДАТОКG
(довідковий)

БЛОКУВАЛЬНИЙ ПРИСТРІЙ, КЕРОВАНИЙ ОГОРОЖЕЮ,
ІЗ ДВОМА ПОЗИЦІЙНИМИ ДАВАЧАМИ, З ПРИВОДОМ ВІД КУЛАЧКІВ (див. вступ)



©

Захисна огорожа

Примусове відкривання відповідно до 07-01-09 EN 60617-7, див. додаток Р

Рисунок G.2

Принцип дії

Один давач працює у примусовому режимі, інший — у непримусовому (див. 5.1 «Режими функ- ціювання позиційних давачів механічної дії»).

Переваги

Дублювання давачів дозволяє запобігти виникненню небезпечної ситуації у разі одинарного збою. Різнорідність дубльованих елементів знижує ризик вийдення з ладу за загальними причинами. Позиційний давач, що працює у непримусовому режимі, відслідковує відсутність огорожі.

Заувага

Без контролювання несправність одного з двох давачів не можна визначити до того часу, доки несправність другого давача не призведе до збою і виникнення небезпечної ситуації.

Приклад

Електричний блокувальний пристрій із двома вимикачами, керованими від кулачків (див. 6.2.2)МЕХАНІЧНЕ БЛОКОВАННЯ МІЖ ОГОРОЖЕЮ
І РУХОМИМ ЕЛЕМЕНТОМ (див. вступ)

¥



П

Рисунок Н.1 — Огорожа закрита

ринцип дії

Безпосереднє механічне блоковання між огорожею і рухомим елементом, що призводить до небезпеки. Гарантують блоковання між огорожею та її фіксатором.


Зауваги

Застосування обмежено дуже простими механізмами.

Для того, щоб можна було відчинити огорожу, може знадобитися виставляння рухомого еле­мента вручну.

ЕЛЕКТРИЧНИЙ БЛОКУВАЛЬНИЙ ПРИСТРІЙ
З ЕЛЕКТРОМАГНІТНИМИ ВИМИКАЧАМИ (див. вступ)

Захисний пристрій

Рисунок J.1



Принцип дії

Кодований магніт, установлений на огорожі, впливає на нормально відкритий і нормально за­критий контакти язичкового вимикача.

Переваги

Компактність, відсутність зовнішніх рухомих елементів.

Висока захищеність від пилу і вологи.

Легкоочищуваний. •>•«.->

Недоліки і' '''

Чутливість до електромагнітних завад.

Відсутність примусового відмикання контактів.

Можливість приварювання контактів за електричного перевантаження. 7;і.;

Зауваги .• ■.-..••■л’ •

Вищевказані недоліки роблять необхідним автоматичне контролювання магнітних вимикачів під час кожного циклу перемикання і захист від надструмів (див. 6.3.5).

Пристрій проектують таким чином, щоб для функціювання був потрібний кодований магніт. Це охороняє його від виведення з ладу простими способами. ...... ...........

.ЕЛЕКТРИЧНИЙ БЛОКУВАЛЬНИЙ ПРИСТРІЙ
ІЗ ДВОМА БЕЗКОНТАКТНИМИ ДАВАЧАМИ (див. вступ)

Захисний пристрій відкрито



Подавання сигналу
(зокрема моніторинг)

Рисунок К.1

Принцип дії

D, і D2 безконтактні давані, спроможні реагувати на металеві предмети (у даному випадку на огорожу).

Переваги зт

Відсутність рухомих деталей. -

Висока захищеність від пилу і вологи.

,ь. Легкоочищуваний.

Компактний. '

Недоліки ’ V. .

Чутливість ДО впливу електричних КІЛ.

Відсутність примусового відмикання контактів.

Можливість приварювання контактів, що може призводити до небезпечних ситуацій у випадку, якщо не було передбачено захист від електричного перевантаження.

Зауваги

Доки огорожа залишається відкрита, вона закриває Dv запобігаючи таким чином виведенню цього давача з ладу простими способами.

Може виявитися доцільним використовування в блокувальному пристрої двох вимикачів із різно­манітними технічними характеристиками, що робить малоймовірною можливість одночасного впливу на них того самого помилкового сигналу (цей спосіб відомий як різноманітність або неоднорідне резервування і призначений для запобігання так званим «збоям через загальні причини»).ПНЕВМАТИЧНІ І ГІДРАВЛІЧНІ БЛОКУВАЛЬНІ ПРИСТРОЇ (див. вступ)


Відкрито

Закрито


Відкрито

Рисунок L.2 Два елементи переривання кола (клапани)


Рисунок L.1 — Один елемент переривання кола (клапан), з примусовим спрацьовуванням від огорожі

Рисунок L.3 Комбінований (електричний і гідравлічний) блокувальний пристрій


Керування блокованням


У комбінованому пристрої передбачено два незалежні блокувальні прилади і В). А діє на електричне коло керування (з автоматичним контролюванням). В впливає на гідравлічну схему (бло­кування живлення, див. 4.1.2, коли можливе безпосереднє розірвання силового кола).

Заувага

Комбінований блокувальний пристрій має особливий інтерес за дуже суворих умов навколиш­нього середовища, що можуть спричинити появу типових збоїв (тобто одночасних ушкоджень, що мають однакову причину) у компонентів з однаковими властивостями, наприклад, оплавлення про­шарку ізоляції провідників у машини, що працює за підвищеної температури, або одночасний збій двох безконтактних давачів під впливом електричних або електромагнітних завад.



. БЛОКУВАЛЬНИЙ ПРИСТРІЙ ІЗ ФІКСАТОРОМ ОГОРОЖІ,
З УМИКАННЯМ ВІД ПРУЖИНИ І СИЛОВИМ ВИМИКАННЯМ (див. вступ)


IZZZZZZZZZZJ

Відкрито



С, та С2 можуть бути давачами будь-якого технологічного типу

Рисунок М.1 — Роздільне визначання положення огорожі

Варіант В — Блокування забезпечується роздільним відстежуванням положення огорожі і фіксатора.

Принцип дії

С, визначає положення огорожі, С2 визначає положення фіксатора.

Відведенням фіксатора після того, як зникла небезпека, може керувати реле часу (таймер), або пристрій відстежування зупинки.


Відкрито


С може бути давачем будь-якого технологічного типу (див. 4.3)

Рисунок М.2 — Скомбінований давач для визначання положення огорожі

Варіант В — Блокування забезпечується тільки за рахунок визначення положення фіксатора

Принцип дії

Під час визначання положення фіксатора один вимикач (С) також керує положенням огорожі, у разі чіткого і надійного виконання умови «С не може бути закритий, якщо огорожа не закрита» за рахунок належної конструкції і застосовування системи «огорожа — фіксатор — контакт (С)».

Відведенням фіксатора після того, як зникла загроза небезпеки, може керувати реле часу (тай­мер), або пристрій відстежування зупинення.

Заувага (стосується обох варіантів)

Незалежно від того, який пристрій (електромагніт, циліндр тощо) використано для приведення в дію фіксатора, що утримує закритим огорожу, важливо, щоб було дотримано умов працездатності, тобто під час від’єднання джерела живлення фіксатор повинен перебувати в тому положенні, у яко­му він забезпечує нерухомість огорожі.

БЛОКУВАЛЬНИЙ ПРИСТРІЙ ІЗ ФІКСАТОРОМ ОГОРОЖІ

І КЕРОВАНИМ ВРУЧНУ ПРИСТРОЄМ ЗАТРИМУВАННЯ ЧАСУ (див. вступ)

Рисунок N.1



Принцип дії

Нарізевий стрижень повертають рукою (розблокування без умови, відповідно до рисунка ЗЬ.1)). Проміжок часу між відкриттям вимикача і звільненням огорожі повинен бути більшим ніж час, по­трібний, щоб припинити дію небезпечної функції.

Огорожа після відмикання не дозволяє знову укрутити нарізевий стрижень і замкнути таким чином контакти вимикача.

Перевага

Надійність унаслідок простоти.

ДОДАТОКР
(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

На стадії розробляння перебувають такі стандарти:

EN 60947-5-3 Low-voltage switchgear and controlgear — Part 5: Control circuit devices and switching elements — Section 1: Requirements for proximity devices with fault prevention measures or defined behavior under fault conditions (Низьковольтна апаратура перемикання і керування. Частина 5. Прилади й елементи кола керування, що перемикають. Розділ 1. Вимоги до безконтактних приладів із пристро­ями запобігання збоям або із заданим характером роботи в умовах збою)

EN 60617-7 Graphical symbols for diagrams — Part 7: Switchgear, controlgear and protective devices (Графічні символи для діаграм. Частина 7. Пристрої для перемикання, керування і захищання)

.13.110

Ключові слова: безпечність машин, блокувальний пристрій, огорожа, керована огорожа, фікса­тор огорожі, автоматичне контролювання, примусове спрацьовування.

Редактор О. Воскобійник
Технічний редактор О. Касіч
Коректор Т. Макарчук
Верстальник А. Суворова

Підписано до друку 06.04.2005 Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 3,25. Зам. ІІ'ІЗ Ціна договірна.

Науково-редакційний відділ ДП «УкрНДНЦ»
03115, м. Київ, вул. Святошинська, 2