1. ЗАПОБІЖНИЙ ГАЗ І СПОСОБИ СТВОРЕННЯ ТИСКУ

Конструкція оболонки з надлишковим тиском, оснащеної вміщувальним пристроєм з обмеженим (передбачуваним) або необмеженим (непередбачуваним) виділенням горючих речовин, повинна забез­печити запобігання утворенню вибухонебезпечного газового середовища всередині цієї оболонки за винятком частини простору, в якому відбувається розбавлення вибухонебезпечного газу.

Якщо в якості запобіжного використовують інертний газ, на оболонці має бути прикріплена таблич­ка з таким попереджувальним написом:

«ПОПЕРЕДЖЕННЯ. У ЦІЙ ОБОЛОНЦІ МІСТИТЬСЯ ІНЕРТНИЙ ГАЗ
І МОЖЛИВЕ ВИТІКАННЯ ГОРЮЧИХ РЕЧОВИН».

Спосіб створення надлишкового тиску залежить від категорії і типу речовин, що виділяються, його визначають відповідно до наступного.

  1. Створення тиску з компенсацією втрат через витікання

    1. За відсутності виділення горючих речовин

У якості запобіжного можна застосовувати повітря або інертний газ.

  1. За обмеженого виділення горючих речовин

У якості запобіжного застосовують інертний газ. Концентрація кисню у вміщувальному пристрої не повинна перевищувати 2 % за об’ємом (V7V).

Компенсацію втрат інертним газом не дозволено, якщо виділення горючої речовини є передбаче­ним елементом нормального функціювання оболонки з надлишковим тиском.

Компенсацію втрат газу не дозволено, якщо UEL горючої речовини, яка витікає з вміщувального пристрою, перевищує 80 % за об’ємом (V7V).

Примітка. Дуже важко, ебо навіть неможливо забезпечити захист за допомогою інертного газу з компенсацією його втрати для апаратури, у якій відбувається виділення газів або парів, здатних вступати у екзотермічні реакції за умов малих концентрацій кисню або навіть за його відсутності, наприклад, коли верхня межа виникнення вибуху UEL пере­вищує 80 %.

В цьому випадку можливе тільки застосування зниження концентрації відповідно до 11.2.2 а).

  1. За необмеженого виділення горючих речовин

У якості запобіжного треба застосовувати інертний газ. Якщо кисень у вміщувальному пристрої може утворювати сполуки з горючою речовиною, концентрація кисню в газовому стані у вміщувальному пристрої не повинна перевищувати 2 % за об’ємом (VIV).

Здійснювати компенсацію втрат за допомогою інертного газу неприпустимо, якщо виділення го­рючої речовини з вміщувального пристрою в оболонку з надлишковим тиском є передбаченим елемен­том нормального функціювання.

Примітка. Дуже важко, або навіть неможливо забезпечити захист апаратури з компенсацією втрат шляхом додання інертного газу якщо виділяються гази або пари, здатні вступати у екзотермічну реакцію за умов незначної концентрації кисню, або навіть за його відсутності, наприклад, за UEL, що перевищує 80 %.

  1. Створення тиску безперервним потоком запобіжного газу

Якщо застосовують спосіб створення тиску за допомогою безперервного потоку запобіжного газу, швидкість цього газу має бути достатня для збереження мінімального надлишкового тиску всередині оболонки водночас з можливістю, за необхідності, розбавлення горючих газів.

  1. За відсутності виділення горючих речовин

У якості запобіжного можна використовувати повітря або інертний газ.

  1. За обмеженого виділення горючих речовин

Швидкість потоку запобіжного газу після продування має бути достатня у випадку виникнення будь-якої несправності вміщувального пристрою для зниження концентрації горючих речовин, що ви­тікають у оболонку з надлишковим тиском, до таких значень:

  1. якщо запобіжним газом є повітря, концентрація горючих речовин має бути знижена до значен­ня, не вищого ніж 25 % LEL;

  2. якщо запобіжним є інертний газ, вміст кисню у газі, що виділяється, повинен бути знижений до значення, не вищого ніж 2 % за об’ємом у районі вихідного отвору, крім тієї частини обсягу оболонки, у якій відбувається зниження концентрації горючих речовин.

Якщо запобіжним є інертний газ і вміст кисню у вміщувальному пристрої не перевищує 2 %, швидкість потоку інертного газу після продування може бути знижена до вказаного розробником зна­чення, мінімально необхідного для підтримання надлишкового тиску.

Якщо значення верхньої межі виникнення вибуху (UEL) для горючих речовин, що витікають з гер- метизувального пристрою, вище ніж 80%, для зниження концентрації цих речовин до значення, що не перевищує 25 % LEL, треба використовувати повітря.

Примітка. Дуже важко або навіть неможливо забезпечити безперервним потоком інертного газу таку апаратуру, у якій відбувається виділення газів чи парів, здатних до екзотермічної реакції за дуже низької концентрації кисню, або навіть за його відсутності, наприклад, коли значення DEL більше ніж 80 %.

У цьому випадку допомогти може тільки зниження концентрації горючих речовин згідно з 11.2.2 а)

  1. За необмеженого виділення горючих речовин

У якості запобіжного слід застосовувати інертний газ. Швидкість його потоку після продування має бути достатня для того, щоб за будь-якої несправності вміщувального пристрою забезпечити мож­ливість зниження максимальної концентрації кисню, що виділився з нього, до величини, не більшої ніж 2 % за об’ємом у районі поблизу вихідного отвору і в будь-якій точці всередині оболонки з надлишко­вим тиском, за винятком частини простору, в якій відбувається розбавлення.

Якщо концентрація кисню, що перебуває газовій фазі всередині вміщувального пристрою, не перевищує 2 % за об’ємом, швидкість потоку після продування може бути знижена до величини, дос­татньої для збереження вказаного виробником мінімального надлишкового тиску.

Зниження концентрації за допомогою інертного газу не дозволено, якщо має місце цілеспрямоване, передбачене технологічним процесом виділення горючих речовин з вміщувального пристрою всередину оболонки з надлишковим тиском.

  1. ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРИСТРОЇ

Вибухонебезпечні пристрої не можна розміщувати у просторі, де відбувається розбавлення горючих газів. Електричні апарати, які розміщують в такому просторі, повинні мати один з типів захисту, пере­лічених у 1.8 цього стандарту.

Винятком є горілки, запальнички та інші подібні пристрої, призначені для створення полум’я. Ча­стина простору, у якій відбувається зниження концентрації речовин, що виділяються під час горіння (розбавлення), не повинна перекриватись будь-якою іншою дільницею зниження концентрації (розбав­лення).

Примітка 1. Як правило, будь-яке джерело виділення горючих речовин має бути розмішене якомога ближче до відповідного отвору, а будь-яка вибухонебезпечна речовина — якомога ближче до вхідного отвору, через яке подають запобіжний газ, з тим, щоб максимально скоротити шлях горючих речовин, що виділяються, до виходу їх з оболонки з надлишковим тиском таким чином, щоб вони не проходили повз вибухонебезпечний пристрій.

Примітка 2. Щоб уникнути вибуху від джерела вогню, що знаходиться всередині вміщувального пристрою, і поши­рення полум’я слід застосовувати полум’ягасник. Ці заходи не входять у сферу дії цього стандарту.

  1. ВНУТРІШНІ ПОВЕРХНІ, ЩО НАГРІВАЮТЬСЯ

Якщо всередині оболонки з надлишковим тиском є поверхні, температура яких перевищує темпе­ратуру спалаху горючих речовин, що витікають з вміщувального пристрою, потік, спрямований всере­дину цього пристрою, повинен автоматично припинятись після спрацювання захисних пристроїв, про які йдеться в 5.8 і 9.1.2.

Крім того:

  1. якщо запобіжним газом є повітря, залишковий вміст у ньому горючих речовин, що витікають з вміщувального пристрою, поблизу нагрітих поверхонь не повинен бути більше ніж 50 % значення LEL, або:

  2. якщо запобіжним є інертний газ, форма і конструкція з’єднань деталей оболонки з надлишко­вим тиском повинні бути такі, щоб запобігти утворенню значної кількості суміші зовнішнього повітря з інертним (або горючим) газом, що знаходиться всередині оболонки, протягом всього часу охолодження. Доступ зовнішнього повітря не повинен привести до збільшення вмісту кисню всередині оболонки до величини, більшої ніж 2 % за об’ємом.

До оболонки з надлишковим тиском має бути прикріплена табличка з попереджувальним написом і вказівкою, через який відрізок часу після видалення джерела нагріву, що знаходиться всередині обо­лонки з надлишковим тиском, можна відкривати дверцята і кришки. Цей відрізок часу має бути довший за час, необхідний для охолодження нагрітої поверхні до температури, нижчої температури спалаху горючих речовин, що витікають з вміщувального пристрою, або нижче температури, яка відповідає тем­пературному класу оболонки з надлишковим тиском.

ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ, ВИПРОБОВУВАННЯ

  1. ВИПРОБОВУВАННЯ ПІД ЧАС ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

Електроапаратура повинна пройти наступні випробовування у такій послідовності:

  • всі основні випробовування, передбачені EN 50014;

  • випробовування надлишковим тиском;

  • випробовування на герметичність;

  • випробовування продування, або випробовування заповнення у випадку статичного способу створення тиску;

  • випробовування розбавлення;

  • випробовування мінімального надлишкового тиску;

  • випробовування надійності вміщувального пристрою;

  • випробовування надлишкового тиску у вміщувальному пристрої у випадку обмеженого витікання горючих речовин.

  1. 1 Випробовування надлишковим тиском

У оболонці з надлишковим тиском, допоміжних трубопроводах і з'єднувальних елементах, якщо вони є невід’ємними частинами оболонки, створюється тиск, що в 1,5 рази перевищує максимальний надлишковий тиск, передбачений виробником для умов нормальної експлуатації, мінімум 200 Па.

Випробовування тиском триває протягом 2 хв ± 10 с.

Результати випробовування вважають задовільними за умови відсутності залишкової деформації, що може негативно вплинути на даний тип захисту.

  1. 2 Випробовування на герметичність

    1. 1 У оболонці з надлишковим тиском встановлюється тиск, що дорівнює максимальному над­лишковому тиску, визначеному виробником для нормальних умов експлуатації. Швидкість потоку виті­кання вимірюють біля вхідного отвору за умови закритого вихідного отвору. Одержана величина не по­винна перевищувати значення максимальної швидкості витікання, передбаченої виробником.

    2. 2 Якщо надлишковий тиск у оболонці створюється статичним способом, тиск у ній повинен бути доведений до максимуму, припустимого за нормальної експлуатації оболонки. Тиск контролюють, коли всі отвори закриті протягом часу, зазначеного в 6.7 цього стандарту. Зниження тиску за цей час не повинно бути більше величини мінімального надлишкового тиску за нормального режиму роботи.

  2. 3 Випробовування продування оболонки з надлишковим тиском за умови відсутності внутрішнього джерела горючих речовин (спосіб створення тиску може бути або з компенсацією втрат, або з постійним потоком газу) та випробовування заповнення газом за умови статичного спо­собу створення тиску

    1. 1 Оболонки з надлишковим тиском, у яких запобіжним газом є повітря

Оболонка повинна бути підготовлена до випробовування за методикою, яку викладено у додатку D.

Вона має бути заповнена випробним газом, концентрація якого у будь-якій точці має бути не нижче ніж 70 %.

Після заповнення оболонки джерело випробного газу вимикають, приєднують джерело запобіжного газу і встановлюють вказану виробником мінімальну швидкість потоку продування. Час, необхідний для того, щоб не залишилось жодної точки, у якій концентрація випробного газу перевищувала б значен­ня, вказані у додатку D.2, вважається тривалістю продування.

Якщо необхідне повторне випробовування, оболонку заповнюють іншим випробним газом, густина якого відповідає протилежному граничному значенню густини; концентрація цього газу має бути не нижче ніж 70 % у будь-якій точці всередині оболонки. Після цього визначають час, необхідний для про­дування цим типом газу. Мінімальна вказана виробником тривалість продування має бути не менше одержаної під час випробовувань тривалості продування, або більшого з двох значень цієї тривалості, одержаних із зазначених двох випробовувань.

  1. 2 Оболонки з надлишковим тиском, у яких запобіжним газом є інертний газ

Таку оболонку готують до випробовування за методикою, викладеною в додатку D. Спочатку її за­повнюють повітрям за нормального атмосферного тиску. Після цього її продувають інертним газом, передбаченим виробником.

Вимірюють час, необхідний для того, щоб концентрація кисню у будь-якій точці всередині оболонки не перевищувала значень, наведених у додатку D.3. Цей час вважається тривалістю продування.

Мінімальна тривалість продування, вказана виробником, не повинна бути менша тривалості про­дування, одержаної під час випробовувань.

  1. 3 Оболонки з надлишковим тиском, у яких в якості запобіжного використовують повітря або інертний газ з густиною, що дорівнює густині повітря ±10%

Якщо у якості альтернативи дозволено використовувати замість повітря інших запобіжних газів з такою ж тривалістю продування, цю тривалість треба визначати за методикою 14.3.1.

  1. 4 Випробовування процесу заповнення оболонки з надлишковим тиском захищеної з застосуванням статичного способу створення тиску