На вантажні одиниці і вантажно-транспортні одиниці, що містять небезпечні вантажі, які є не­безпечними для довкілля, наносять попереджувальний знак згідно з рисунком К.1.

  1. Попереджувальний знак для небезпечних вантажів, забруднювачів моря

    1. У разі перевезен ня небезпечних вантажів, які можуть забруднювати моря, згідно з ДСТУ 4500-2 або ДСТУ 4500-3, морським транспортом та у разі мультимодальних перевезень з використовуванням цього виду транспорту на вантажні одиниці та вантажно-транспортні одиниці наносять попереджувальний знак «Забруднювач моря» відповідно до рисунка К.2.

    2. Дозволено не наносити попереджувальний знак «Забруднювач моря» на вантажні оди­ниці, що містять у внутрішній тарі не більше ніж:

  • 5 л рідин або 5 кг твердих речовин, які є забруднювачами моря;

  • 0,5 л рідин або 0,5 кг твердих речовин, які сильно забруднюють моря.

    1. На вантажно-транспортні одиниці попереджувальний знак «Забруднювач моря» по­трібно наносити навіть у тому випадку, коли у них завантажені вантажні одиниці, для яких цей знак допустимо не наносити.

    2. Попереджувальний знак «Забруднювач моря» наносять поруч зі знаком(-ами) небезпеки або, у разі їх відсутності, поруч з транспортною назвою або номером ООН небезпечного вантажу.

  1. Попереджувальний знак для небезпечних вантажів, які перевозять за підвище­ної температури

Цистерни, що містять речовину, яку перевозять або подають до перевезення в рідкому стані за температури не нижчої ніж 100 оС, або у твердому стані за температури не нижчої ніж 240 оС, маркують на кожній боковій стороні та кожній торцевій стороні попереджувальним знаком «Підви­щена температура» відповідно до рисунка К.3.

Дорожньо-транспортні засоби (зокрема автоцистерни), що перевозять такі небезпечні вантажі, маркують цим знаком також і ззаду.

Додатково до попереджувального знака на обох сторонах цистерни або її ізолівного кожуха безпосередньо поруч зі знаком «Підвищена температура», необхідно зазначати цифрами, висотою не меншою ніж 100 мм, максимальне значення температури речовини, очі куваної під час пере­везення.

  1. Попереджувальний знак, який наносять на профуміговану вантажно-транспортну одиницю

На кожну профуміговану вантажно-транспортну одиницю наносять попереджувальний знак відповідно до рисунка К.4. Цей знак треба розміщувати на місці, що добре видно для осіб, які відкривають вантажно-транспортну одиницю.

Після провітрювання вантажно-транспортної одиниці й видаляння шкідливих концентрацій газу, які використовували для фумігації, попереджувальний знак треба зняти.

  1. СПЕЦІАЛЬНІ ВИМОГИ ДО МАРКУВАННЯ

    1. Спеціальні вимоги до маркування небезпечних вантажів класу 1

На вантажні одиниці або вантажно-транспортні одиниці з небезпечними вантажами підкласу 1.4S наносити знак або знак-табло небезпеки, згідно з рисунком Б.1.4, необов’язково. Замість знака або знака-табло небезпеки можна наносити напис «1.4S».

  1. Спеціальні вимоги до маркування небезпечних вантажів підкласу 4.1 та небезпечних вантажів підкласу 5.2

    1. На вантажні одиниці, що містять самореактивні речовини (підклас 4.1) або органічні перо­ксиди (підклас 5.2), наносити додатковий знак небезпеки, відповідно до рисунка Б.3.1 чи рисун­ка Б.3.2, непотрібно.

    2. На вантажні одиниці з корозійними органічними пероксидами додатковий знак небезпеки, відповідно до рисунка Б.8, не наносять, якщо вантаж має низький ступінь корозійної небезпеки.

  2. Спеціальні вимоги до маркування небезпечних вантажів підкласу 4.2

На вантажні одиниці та вантажно-транспортні одиниці з небезпечними вантажами підкласу 4.2, що мають додатковий вид небезпеки підкласу 4.1, знак додаткової небезпеки, відповідно до рисун­ка Б.4.1, не наносять.

  1. Спеціальні вимоги до маркування небезпечних вантажів класу 7

    1. На кожне паковання з радіоактивними матеріалами потрібно нанести на зовнішню по­верхню чітке та незмивне марковання із зазначанням або вантажовідправника, або вантажоодер­жувача, або і того й іншого.

    2. На кожне паковання, масою брутто більше ніж 50 кг, потрібно нанести на зовнішню по­верхню чітке й незмивне марковання із позначанням допустимої маси брутто.

    3. Кожне паковання, яке відповідає:

  1. конструкції промислового паковання типу 1, промислового паковання типу 2 або промис­лового паковання типу 3, повинні мати на зовнішньому боці пакувального комплекту чітке й не­змивне марковання, що вказує, відповідно, «ТИП IP-1» (TYPE IP-1), «ТИП IP-2» (TYPE IP-2) або «ТИП IP-3» (TYPE IP-3);

  2. на конструкції паковання типу А, потрібно ставити на зовнішньому боці паковального ком­плекту чітке й незмивне марковання «ТИП A» (TYPE А);

  3. на конструкції промислового паковання типу 2, промислового паковання типу 3 або пако- вання типу А, потрібно ставити на зовнішньому боці паковального комплекту чітке й незмивне мар ковання з наведенням міжнародного коду країни — згідно з ДСТУ ISO 3166-1, де була розроблена конструкція, а також назву фірми-виробника або іншу ідентифікацію паковального комплекту, виз­начену компетентним органом.

  1. Кожне паковання, що відповідає конструкції, затвердженій компетентним органом, по­винно мати на зовнішній поверхні пакувального комплекту чітке й незмивне марковання у вигляді:

  1. розпізнавального знака, встановленого компетентним органом для цієї конструкції;

  2. серійного номера для і нди відуал ьного визначання кожного пакувального комплекту, що відповідає цій конструкції;

  3. для конструкції паковання типу B(U) або паковання типу В(М) — написи «ТИП B (U)» (TYPE B (U)) або «ТИП В (М)» (TYPE В (М)); і для конструкції паковання типу С — напис «ТИП С» (TYPE С).

    1. Кожне паковання, що відповідає конструкції паковання типу B(U), типу В(М) або типу С, повинно мати на зовнішній поверхні чітке марковання, що тривке до впливу вогню і води, яке на- несене способом чеканки, штампуванням або іншими тривкими до впливу вогню і води способами, із зображенням знака радіаційної небезпеки у вигляді трилисника відповідно до ГОСТ 17925.

    2. Якщо матеріали НПА-I або ОПРЗ-I містяться у посудині або в паковальних комплектах, та їх перевозять за умови виняткового використання, на зовнішню поверхню цих посудин або пако- вальних комплектів можна наносити відповідне марковання «РАДІОАКТИВНО, НПА-I» (RADIOACTIVE LSA-I) або «РАДІОАКТИВНО, ОПРЗ-I» (RADIOACTIVE SCO-I).

    3. Допустимо не наносити транспортну назву радіоактивного матеріалу на звільнені паковання.

    4. Допустимо не наносити знак-табло небезпеки на контейнери з небезпечними вантажами класу 7 у звільнених пакованнях.

  1. Спеціальні вимоги до маркування небезпечних вантажів класу 8

Для небезпечних вантажів класу 8, що мають додатковий вид небезпеки підкласу 6.1, нане­сення знака небезпеки на вантажну одиницю або знака-табло небезпеки на вантажно-транспортну одиницю, відповідно до рисунка Б.6.1, непотрібно, якщо токсичність небезпечного вантажу вияв­ляється тільки у разі дії через шкіру.

  1. Спеціальні вимоги до маркування вантажних одиниць, які містять небезпечні ван­тажі в обмежених кількостях

    1. На вантажні одиниці, що містять небезпечні вантажі в обмежених кількостях, непотрібно наносити знаки(-ів) небезпеки та транспортну назву. На них наносять тільки номер(-и) ООН ван- тажу(-ів) відповідно до 7.6.2. Попереду номера ООН указують літери «UN».

    2. Номер ООН та літери «UN» треба наводити у рамці із шириною лінії не менше ніж 2 мм, яка має форму ромба з рівними діагоналями, як наведено на рисунку Л.1.1. Висота цифр номера ООН і літер «UN» повинна бути не менша ніж 6 мм.

Якщо у вантажній одиниці перебувають декілька небезпечних вантажів, які віднесені до різних но­мерів ООН, то номери ООН треба вказувати в стовпчик і вміщувати в одну рамку (див. рисунок Л.1.2).

  1. Спеціальні вимоги до маркування аварійної тари

На аварійну тару додатково наносять марковання у виді слова «АВАРІЙНА».

  1. Спеціальні вимоги до маркування вантажів, які не є небезпечними

    1. Якщо, згідно з ДСТУ 4500-2 і відповідно до спеціального припису, вантаж визначено без­печним для перевезення певним видом транспорту, на вантажну одиницю дозволено наносити інформаційний знак відповідно до рисунка Л.2.

    2. Інформаційний знак відповідно до рисунка Л.2 допустимо також наносити на вантажні оди­ниці, що містять вантаж, який за результатами класифікаційних випробовувань, згідно з ДСТУ 4500-4, не підпадає під дію ДСТУ 4500-3, але який за назвою чи описом учасники транспортного процесу можуть сприймати як небезпечний вантаж.

  2. Спеціальні вимоги до маркування вантажно-транспортних одиниць, які містять твердий діоксид вуглецю (сухий лід), застосовний для охолоджування вантажу

На вантажно-транспортні одиниці, що містять твердий діоксид вуглецю (сухий лід), який за- сто совують для охолоджуван ня вантажу, на видному місці наносять напис: ОБЕРЕЖНО! ТВЕР­ДИЙ СО2 (СУХИЙ ЛІД).

На вантажно-транспортні одиниці, завантажені твердим діоксидом вуглецю (сухим льодом), які перевозять морським транспортом або у разі мультимодальних перевезень з використанням цього виду транспорту, потрібно наносити напис «ТВЕРДИЙ ДІОКСИД ВУГЛЕЦЮ — НЕ РОЗМІЩУ­ВАТИ ПІД ПАЛУБОЮ».

  1. Спеціальні вимоги до маркування вантажних одиниць знаком «Верх»

За винятком вантажних одиниць, що містять небезпечні вантажі класу 1 чи 7, маніпуляційний знак «Верх» згідно з ГОСТ 14192, розміром 148 мм х 210 мм, потрібно наносити на двох протилежних бокових сторонах вантажних одиниць або контейнера, що містять:

  • рідини у посудинах, що мають невидимі ззовні затвори;

  • посудини, що мають вентиляційні отвори і їх перевозять у пакованні;

  • посудини, що мають вентиляційні отвори, і їх перевозять без зовнішньої тари;

  • охолоджені скраплені гази.

  1. Спеціальні вимоги до маркування небезпечних вантажів у разі перевезення авіацій­ним транспортом

    1. На вантажні одиниці у разі перевезення авіаційним транспортом або мультимодальних перевезень з використанням цього виду транспорту, потрібно також нанести наступне додаткове марковання для:

  • небезпечних вантажів класу 1 — маса брутто вантажного місця й маса нетто вибухової ре­човини;

  • охолоджених зріджених газів класу 2 — слова «ТРИМАТИ ВЕРТИКАЛЬНО» навколо вантаж­ної одиниці з інтервалом 120о або на кожній стороні паковання, а також слова «ОБЕРЕЖНО! НЕ КИДАТИ», а також маніпуляційний знак «Верх» згідно з ГОСТ 14192;

  • небезпечного вантажу, ідентифікованого номером ООН 1845 і транспортною назвою ДІОКСИД ВУГЛЕЦЮ ТВЕРДИЙ згідно з ДСТУ 4500-2 — маса нетто;

  • небезпечного вантажу, ідентифікованого номером ООН 2807 і транспортною назвою НА­МАГНІЧЕНИЙ МАТЕРІАЛ згідно з ДСТУ 4500-2 — знак, наведений на рисунку Л.3;

  • діагностичних зразків, запакован их відповідно до інструкції з пакування Р 650, — слова «ДІАГНОСТИЧНИЙ ЗРАЗОК».

  1. Контейнери з небезпечними вантажами повинні мати табло, наведене на рисунку Л.4.

Рекомендовано на вантажні одиниці, що містять небезпечні вантажі, заборонені до транспортування на вантажних повітряних суднах, наносити знак, наведений на рисунку Л.5.ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ІНФОРМАЦІЙНА ТАБЛИЧКА

А.1 Інформаційна табличка (див. рисунок А.1) повинна мати:

  • розмір — 400 мм х 300 мм;

  • колір:

  • фон — оранжевий;

  • рамка, лінія, цифри та літери — чорні.

Ширина рамки — 15 мм.

Рисунок А.1



  • .2 Інформаційна табличка, на якій зазначають номер ООН та ідентифікаційний номер небезпеки (див. рисунок А.2), повинна мати:

  • розмір — 400 мм х 300 мм;

  • колір:

  • фон — оранжевий;

  • рамка, лінія, цифри та літери — чорні.

Ширина рамки — 15 мм.

Горизонтальна лінія посередині таблички: ширина — 15 мм.

Верхня половина: зазначають ідентифікаційний номер небезпеки. Висота цифр — 100 мм, товщина ліній цифр — 15 мм.

Нижня половина: зазначають номер ООН. Висота цифр — 100 мм, товщина ліній цифр — 15 мм.





Рисунок А.2

Примітка 1. Якщо розміри та конструкція вантажно-транспортної одиниці такі, що наявна площа поверхні не дає змогу закріпити цю табличку, то довжина її основи може бути зменшена до 300 мм, висота — до 120 мм, а ширина рамки — до 10 мм.

Примітка 2. Нанесені ідентифікаційний ном ер небезпеки та номер ООН повинні не сти ратися та залишатися розбі рли- вими після перебування у вогні протягом 15 хв (крім залізничного транспорту).

Примітка 3. Для автомобільного транспорту — це повинна бути світловідбивальна оранжева табличка, що відповідає ха­рактеристикам, наведеним у А.3.

А.3 Вимоги щодо інформаційної таблички

Оранжевий колір таблички в умовах нормального використовування повинен мати координати кольоровості, що лежать у полі діаграми кольоровості, обмеженої такими координатами:

Координати кольоровості крапок, розташованих по кутах поля діаграми кольоровості

Х

0,52

0,52

0,578

0,618

Y

0,38

0,40

0,422

0,38