1. не спускатися в траншеї і котловани по розпірках кріплення;

  2. не переміщатися в котлованах і траншеях по встановлених розпірках. 3.1.8. Встановлювати підземні геодезичні знаки поблизу кабелів, газопроводів і інших підземних комунікацій дозволяється тільки у присутності представників організації, яка експлуатує цю систему. При виконанні робіт необхідно користуватися тільки ручним інструментом і не допускати пошкодження комунікацій.

  1. При виконанні геодезичних робіт на будівельному майданчику та в міських умовах, а також при пересуванні по підземних виробках маркшейдери повинні уважно дивитися під ноги, щоб не наступити на ушкоджений настил, не зачіпитися за скрутень, рейки, скріплення відкаточних шляхів та інші предмети. У місцях з недостатньою освітленістю слід користуватися кишеньковим ліхтарем або акумуляторною лампою.

  2. При переході колії в районі стрілочних переведень не наступати на головку рейки стрілок, крістовини пера, контррейок.

  3. Пропускати состав або окрему транспортну одиницю маркшейдер повинен стоячи обличчям до состава (при двуколійній відкатці - з боку вільного шляху, при одноколійній відкатці - з боку людського проходу).

  4. Маркшейдерам необхідно дотримувати наступне:

  1. не знаходитися в небезпечних зонах виробництва вантажно-

розвантажувальних робіт, кранів, навантажувальних машин і інших механізмів;

  1. не знаходитися і не проходити під бункерною або тельферной естакадами при роботі на шахтних площадках. У разі потреби виконання робіт під ними маркшейдер зобов'язаний попередити осіб, які обслуговують естакаду;

  2. не підходити близько до діючих установок при роботі в цехах;

  3. не працювати поблизу місця виробництва електрозварювання або різання металу без запобіжних засобів (окулярів, ширми);

  4. не проходити на відстані ближче 1 м від працюючих ручним інструментом (кувалдою, сокирою і т.п.).

  1. Не ходити по підкранових балках при роботах на рихтуванні і профілюванні підкранових шляхів. В місцях установки інструментів повинні бути влаштовані помости з огородженнями і міцними сходами.

  2. При роботі в стволі (орієнтування підземних виробок за допомогою висків, перевірки габаритів і положення клітьових провідників) маркшейдери повинні застосовувати запобіжні пояси. Запобіжні пояси повинні прикріплюватися в місцях, вказаних виконробом або майстром.

Не користуватися запобіжним поясом з простроченим терміном випробування або тими, що не мають бирки з указаниям терміна чергового випробування.

  1. Виконувати маркшейдерські роботи в стволі дозволяється при умові захисту зверху запобіжним помостом, розташованим на висоті не більше 6 м над місцем робіт.

  2. Не працювати біля відкритого стволу або устя похилого тунелю без перекриття ствола міцним суцільним настилом або огородження устя похилого тунелю бар'єром.

  3. Не знаходитися в стволі шахти і під ним під час виконання будь-яких робіт у стволі (опускання виска і т.д.). Маркшейдеру встановлювати ємкість з водою або маслом під виском дозволяється тільки з дозволу особи, відповідальної за установку виска.

  4. Піднімати на помости геодезичні інструменти та інвентар необхідно за допомогою надійних тросів, мотузок. Не стояти під вантажем під час його підйому.

  5. При установці в робоче положення геодезично-маркшейдерських приладів необхідно:

  1. переконатися в надійному закріпленні штатива або консолі в робочому положенні;

  2. вийняти прилад з пакувального ящика і встановити його на штатив;

  3. передавати прилад іншій особі тільки після одержання підтвердження від неї «взяв».

  1. При виконанні маркшейдерських робіт по рихтуванню або бетонуванню постійної залізничної колії в тунелях метрополітену необхідно ходити не поспішаючи, наступаючи на кожну шпалу колії, виставлену на кубики. Після затвердіння бетону під покладеною колією ходити слід зліва або справа від центральної дренажної канави. Транспортну одиницю, що рухається слід пропустити стоячи до неї обличчям.

  2. Маркшейдеру не слід:

  1. кидати будь-що у ствол або інші вертикальні виробки;

  2. знаходитися або проходити під лісоспуском, цебровим або клітьовим відділенням стволу, фурнелі, шурфу. Переходити з одного боку стволу на інший в рудничному подвір'ї дозволяється тільки по обхідній виробці.

  1. При підйомі і спуску в кліті або бадді необхідно додержуватися таких вимог безпеки:

  1. проходити по шахтній площадці до естакади тільки у встановлених місцях;

  2. входити до кліті тільки після повної її зупинки і з дозволу рукоятчика або стволового, всі розпорядження яких виконувати беззаперечно; стежити при перевезеннях довгомірних предметів (рейки, штативи, вішки та ін.), щоб вони не виступали за контур кліті; не входити до кліті після подачі сигналу про її відправлення;

  3. прив'язувати виступаючі над бортом бадді матеріали та інструменти при спуску і підйомі їх по стволу до підйомного каната.

  1. На кожному марші сходів, що мають декілька маршів, розділених перехідними площадками, а також на приставних драбинах не повинно бути більше одного робітника.

  2. Маркшейдерські роботи в бадійному або клітьовому відділеннях, а також у лісоспуску дозволяється провадити тільки після зупинки підйому-спуску і припинення інших робіт. Біля форшахти слід виставити охорону.

  3. При роботі і пересуванні в похилих виробках, а також у фурнелях робочі повинні користуватися тільки спеціальними відділеннями для проходу людей. Вимірювальні роботи в транспортному відділенні похилої виробки дозволяється провадити тільки після припинення підйому-спуску, при закритих бар'єрах і з дозволу гірничого майстра.

  4. Маркшейдеру не можна знаходитися:

  1. біля укладача збірної обробки тунелю під час його роботи;

  2. в забої при прохідці тунелю щитом;

  3. в забої при розробці породи, у зоні дії породонавантажувальної машини, а також у зонах дії інших машин і механізмів без дозволу особи, відповідальної за роботу цих механізмів (виконроба, майстра, машиніста, оператора).

  1. Не залишати на бортах і ребрах тюбінгів виски та інші предмети.

  2. При роботі у виробках з рухом шахтного транспорту маркшейдер повинен: а) виставити попереджувальні знаки та огородження або працювати удвох. При цьому один з робочих повинен спостерігати за рухом транспортних засобів і своєчасно попереджати працюючого про їх наближення;

б) у виробках з канатною відкаткою не проходити і не зупинятися під канатами, користуватися перехідними містками.

Не здійснювати проїзд людей у шахтних вагонетках, на електровозах і на іншому рухомому складі.

    1. При виконанні робіт із застосуванням лазерного променя (використання променя як покажчика напрямку і для завдання осей), маркшейдер повинен стояти так, щоб промінь не потрапляв йому в очі.

    2. Не торкатися до тролейного проводу, електропроводів, електродвигунів і пускових пристроїв при вимірювальних роботах у тунелях.

    3. Не вступати в зону виробництва вибухових робіт, а також не приступати до роботи в цій зоні до отримання дозволу інженера-маркшейдера або особи, яка провадить вибухові роботи.

    4. Не знаходитися внизу похилого ходу при виконанні монтажних робіт, при спуску ферм ескалаторів, при навішенні зонта і виконанні інших робіт.

    5. Перед початком роботи зі сталевою рулеткою (на ділянці тунелю, де будуть провадитися виміри) електротехнічним персоналом відключаються тролейний провід і електроустановки. На рубильнику при цьому вивішується табличка з написом «Не включати, працюють люди!»

    6. Не носити довгомірні предмети (рейки, штативи, вішки та ін.) на плечі в тунелях і виробках із підвішеним тролейним проводом.

    7. Не спускатися і непідійматися по сходах з інструментами і матеріалами в руках. Інструменти і матеріали повинні транспортуватися піднімальними механізмами.

  1. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами, маркшейдеру необхідно використовувати такі засоби захисту:

  1. засоби колективного захисту:

засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць (зниженої яскравості, відсутності або браку природного світла, зниженої видимості, дискомфортной або сліпучої блискості, підвищеної пульсації світлового потоку, зниженого індексу передачі кольору);

засоби захисту від підвищених або знижених температур поверхонь устаткування, матеріалів, заготовок;

засоби захисту від підвищених і знижених температур повітря і температурних перепадів;

засоби захисту від впливу механічних факторів (машин і механізмів, що рухаються; рухомих частин виробничого устаткування та інструментів; виробів, що переміщаються, заготовок, матеріалів; порушення цілісності конструкцій; гірничих порід, що обвалюються; сипучих матеріалів; падаючих з висоти предметів; гострих крайок і шорсткостей поверхонь заготовок, інструментів і устаткування; гострих кутів);

  1. засоби індивідуального захисту наведені в п.1.5 даної інструкції.

  1. Умови, при яких робота повинна бути припинена.

    1. При будь-яких помічених відхиленнях у технологічному процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. При виявленні у виробці сильної концентрації газу або порушенні вентиляції маркшейдер повинен негайно припинити роботу, вийти з виробки і сповістити про це керівництву дільниці.

  1. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, слід негайно сповістити про це особу технічного нагляду або керівництво організації.

    2. Не зберігати у підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, обумовлених ПВР.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до ПЛА.

    4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами встановлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. До роботи з електроіприладами допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання, здали встановлені іспити, які мають II кваліфікаційну групу з електробезпеки та знають практичні прийоми вивільнення від струму постраждалих осіб і надання їм першої допомоги.

    6. Електроприлади повинні підключатися тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим шлангом, який повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроприлада. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не працювати незаземленими приладами.

    7. Не допускається самовільно ремонтувати електроприлади, а також підключати їх до електромережі.

    8. Про всі помічені несправності в електроустаткуванні і електроприладах, що можуть викликати ураження електричним струмом, маркшейдер зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів.

    9. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для визволення постраждалих від струму при пожежі і т.п.

    10. Не виправляти, не чистити, не регулювати електроприлади під час їх роботи.

    11. Не провадити виправлення електричних з'єднань електроприладів під напругою.

    12. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі; маркшейдер провадити ці роботи не повинен.

    13. Для уникнення ураження електричним струмом не торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

    14. Не торкатися руками, одягом або будь-якими предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, які зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

    15. Не проводити ремонтні роботи поблизу не-нзольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, що знаходяться під напругою.

    16. Не користуватися ручним інструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

    17. Не проводити роботу ручним інструментом з приставлених драбин.

    18. Переносний світильник повинен задовольняти таким вимогам: а) мати ізолюючу ручку;

  1. його струмоведучі частини повинні бути захищені від випадкового дотику вогнестійкими і вологостійкими ізолюючими матеріалами;

  2. мати захисну металеву сітку;

  3. як провід, що живить світильник повинен застосовуватися гнучкий гумовий шланговий провід із штепсельною вилкою на кінці;

  4. конструкція штепсельної вилки повинна виключати можливість помилкового

вмикання світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

      1. Не застосовувати несправні світильники або провід, що мають порушену ізоляцію.

      2. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

      3. При виникненні пожежі електробладнання та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення рубильника проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію, водою або звичайними пінними вогнегасниками.

    1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітників, необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це безпосередньому керівнику робіт або представнику технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи маркшейдер зобов'язаний упорядкувати робоче місце.

    2. Після закінчення роботи маркшейдер повинен зібрати, очистити, протерти і скласти інструмент, пристосування, переносні світильники,

    3. При виявленні пошкоджень ЗІЗ, сповістити про це начальнику дільниці.

    4. По закінченні маркшейдерських робіт розкритий настил відкаточних шляхів повинен бути відновлений (дошки прибиті на старі місця, цвяхи, що стирчать, старанно забиті).

    5. Відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратись в спеціально відведені місця і металеві ящики.

    6. Після закінчення роботи маркшейдер повинен вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

  2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

    1. Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірничих порід і пливунів у гірничих виробках свідчать про можливі аварійні ситуації.

    2. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА.

      1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА, і не знають його в частині, яка відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.

      2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок і ін.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

    3. При виникненні аварії маркшейдер повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд: а) при пожежах: