4.3.9. У стаціонарних кінотеатрах за другий евакуаційний вихід з естради незалежно від кількості місць для глядачів слід вважати прохід через зал.

4.3.10. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень).

4.3.11. Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщення в разі одночасного перебування в ньому не більше 15 осіб, а також у санвузлах, з балконів, лоджій, площадок зовнішніх евакуаційних сходів (за винятком дверей, що ведуть у повітряну зону незадимлюваної сходової клітки).

4.3.12. При наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, що легко відмикаються.

4.3.13. Покриття підлоги килимами, паласами на шляхах евакуації повинно бути таким, яке б не загорялось від короткочасної дії малокалорійних джерел тепла (запалений сірник, непогашена цигарка тощо) і міцно прикріпленим в стиках до підлоги.

4.3.14. Сходові марші та площадки повинні мати справні огорожі з поручнями, що не повинні зменшувати встановлену будівельними нормами ширину сходових маршів і площадок.

4.3.15. У сходових клітках (за винятком незадимлюваних) дозволяється встановлювати прилади опалення, в тому числі на висоті 2,2 м від поверхні приступів та сходових площадок, сміттєпроводи, поверхові сумісні електрощити, пожежні крани за умови, що це обладнання не зменшує нормативної ширини сходових площадок та маршів.

У незадимлюваних сходових клітках допускається встановлення лише приладів опалення.

4.3.16. Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації повинні бути забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до будівельних норм та ПУЕ (глава 6, що узгоджена з Держбудом СРСР 09.12.74, затверджена Головтехуправлінням і Головенергонаглядом СРСР 20.02.76, пп. 6.1.12 - 6.1.14). У разі перебування в будівлі людей світильники евакуаційного освітлення слід вмикати з настанням сутінків.

Шляхи евакуації, що не мають природнього освітлення, повинні постійно освітлюватися електричним світлом у разі перебування в будівлі людей.

4.3.17. У приміщеннях, де можуть перебувати одночасно більше 100 осіб, у виробничих приміщеннях без природнього освітлення за наявності більше 50 осіб евакуаційні виходи повинні бути позначені світловими покажчиками з написом "ВИХІД" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення або переключатися на нього автоматично в разі зникнення живлення на їх основних джерелах. Світлові покажчики слід включати на весь час перебування людей.

4.3.18. На випадок відключення електроенергії обслуга повинна мати електричні ліхтарі, кількість яких визначається адміністрацією.

4.3.19. У закладах кінематографії не допускається:

4.3.19.1. Застосовувати турнікети та інші пристрої, які перешкоджають вільному проходу людей.

4.3.19.2. Зачиняти двері виходів на замки під час проведення заходів.

4.3.19.3. Влаштовувати фальшиві двері (подібні до справжніх).

4.3.19.4. Вішати дзеркала на стінах майданчиків сходових кліток.

4.3.19.5. Розміщувати на майданчиках сходових кліток стільці, крісла та таке інше.

4.3.19.6. Захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами та готовою продукцією, навіть якщо вони не зменшують нормативну ширину проходу.

4.3.19.7. Забивати, заварювати, замикати на навісні замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, зовнішні евакуаційні двері будівель.

4.3.19.8. Застосовувати на шляхах евакуації (крім будівель V ступеня вогнестійкості) горючі матеріали та облицювання стін і стель, а також сходів і сходових площадок.

4.3.19.9. Захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи до суміжних секцій та виходи на зовнішні евакуаційні драбини.

4.3.19.10. Влаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення.

4.3.19.11. Розміщувати в ліфтових холах комори, кіоски, ларки тощо.

4.3.19.12. Встановлювати у проходах залу для глядачів телекамери таким чином, щоб вони перешкоджали евакуації людей.

4.3.19.13. Заміняти армоване скло у дверях і фрамугах на звичайне.

4.3.19.14. Знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів тощо, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні.

4.3.19.15. Розміщувати на стінах у сходових клітках стенди, панно тощо.

5. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ДО ЕНЕРГЕТИЧНОГО ОБЛАДНАННЯ

5.1. Електроустановки

5.1.1. Електричні мережі та електрообладнання повинні відповідати вимогам діючих ПУЕ (глави 1, 6, 7), Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (далі за текстом - ПТЕ), що затверджені Головним державним інспектором України з енергетичного нагляду 30.03.95, Правил техніки безпеки під час експлуатації електроустановок споживачів (далі за текстом - ПТБ), що затверджені начальником Головенергонагляду Міненерго СРСР 21.12.84), та інших нормативних документів.

5.1.2. Усі роботи слід проводити на справному електрообладнанні (справна ізоляція електропроводки, пускачі, штепселі, розетки, вимикачі й інша апаратура, заземлення, огорожа).

5.1.3. Перевірка якості ізоляції кабелів та електропроводки, надійності з'єднань, захисного заземлення, режиму роботи електродвигунів повинна здійснюватись як зовнішнім оглядом, так і за допомогою приладів. Наслідки оглядів, виявлені несправності та вжиті заходи слід заносити до оперативного журналу.

5.1.4. Електроустановки необхідно захищати апаратами захисту від струмів короткого замикання й інших аварійних режимів, внаслідок яких може виникнути пожежа.

5.1.5. Плавкі вставки запобіжників повинні бути каліброваними із зазначенням на заводському клеймі номінального струму вставки. Застосування саморобних некаліброваних плавких вставок забороняється.

5.1.6. З'єднання, скручення та відгалуження жил проводів і кабелів з метою запобігання небезпечним у пожежному відношенні перехідним опорам слід здійснювати за допомогою обпресування, зварювання, паяння або стискувань (гвинтових, болтових тощо).

Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір. Струм втрат ізоляції стиків повинен бути не більше струму втрат ізоляції цілих жил цих проводів і кабелів.

5.1.7. Влаштування й експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється.

Як виняток можуть бути встановлені тимчасові ілюмінаційні установки й електропроводки, що живлять місця проведення будівельних, тимчасових ремонтно-монтажних та аварійних робіт.

5.1.8. Не дозволяється прокладання проводів і кабелів (за винятком тих, що прокладаються в сталевих трубах) безпосередньо по металевих панелях і плитах з полімерними утеплювачами, а також установлення електричних апаратів, щитків тощо ближче 1 м від вказаних конструкцій.

5.1.9. У місцях перетинання обгороджувальних конструкцій електричними комунікаціями повинні передбачатися металеві гільзи з ущільненнями негорючими матеріалами.

5.1.10. Переносні світильники необхідно обладнувати захисними скляними ковпаками та сітками. Для цих світильників та іншої переносної апаратури слід застосовувати гнучкі кабелі та проводи з мідними жилами з урахуванням захисту від механічних пошкоджень.

5.1.11. Відстань між світильниками з лампами розжарювання та предметами (будівельними конструкціями) з горючих матеріалів повинна бути не менше таких величин:

номінальна потужність, Вт мінімальна відстань, м

100 0,5

300 0,8

500 1,0

Інші види світильників повинні розміщатися від горючих матеріалів та предметів на відстані не менше 0,5 м, а від будівельних конструкцій - не менше 0,2 м.

У разі неможливості дотримання вказаної відстані будівельні конструкції повинні бути захищені негорючими теплоізоляційними матеріалами.

5.1.12. Лампи розжарювання, які мають дефекти скляної колби, слід негайно заміняти.

5.1.13. У разі відкритого прокладання незахищених проводів і захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів відстань між ними і горючими основами (конструкціями, деталями) повинна складати не менше 0,1 м. При неможливості забезпечення вказаної відстані провід (кабель) слід відокремлювати від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку провода (кабелю) не менше ніж на 0,01 м. У разі схованого прокладання таких проводів (кабелів) їх необхідно ізолювати від горючих основ (конструкцій) суцільним шаром негорючого матеріалу.

Після закінчення прокладки слід складати акт про проведення схованих робіт.

5.1.14. Не дозволяється застосування електричних опалювальних приладів у приміщеннях категорій А та Б за вибухопожежонебезпекою (ОНТП 24-86, табл. 1).

5.1.15. У разі застосування (згідно з умовами виробництва) в пожежонебезпечних зонах будь-якого класу електронагрівних приладів нагрівні робочі частини останніх повинні бути захищені від стикання з горючими матеріалами, а самі прилади - встановлені на поверхні з негорючого матеріалу.

5.1.16. Забороняється застосування електронагрівних приладів у пожежонебезпечних зонах складських приміщень, у будівлях архівів, кіно-, фото-, фонодокументів, а також будівлях (приміщеннях), в яких можливість використання таких приладів обмежено Правилами пожежної безпеки в Україні (розділ 7) та іншими нормативними документами.

5.1.17. Відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів і будівельних конструкцій повинна бути не менше 0,25 м.

5.1.18. Для опалення невеликих приміщень дозволяється застосовувати масляні радіатори та нагрівальні електропанелі типу РБЕ-1, ЕК-2, ЕК-4, ПТ-8-2 та інші із закритими нагрівними елементами, зі справним індивідуальним електрозахистом і терморегуляторами.

5.1.19. Приєднання нових струмоприймачів або заміну старих електроприладів на нові більшої потужності слід здійснювати з відома особи, яка відповідає за електрогосподарство.

Електрошафи, що розміщені в коридорах, вестибюлях, холах, фойє та на шляхах евакуації, повинні бути замкненими.

5.1.20. Електрощити, групові електрощитки необхідно оснащувати схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).

5.1.21. Доступ до електрощитів, електродвигунів і пускорегулювальних апаратів повинен бути завжди вільним.

5.1.22. Електродвигуни, електропроводка, світильники, розподільчі пристрої слід очищати від горючого пилу не менше двох разів на місяць.

5.1.23. Електропроводка та кабельні лінії на естраді, в залах для глядачів з кількістю місць 800 і більше, в акумуляторних, горищних приміщеннях, просторах над підвісною стелею залу для глядачів, а також мережі управління пожежною й охоронною сигналізацією повинні виконуватись проводом та кабелем з мідними жилами.

5.1.24. Електропроводку в межах естради, залів для глядачів з кількістю місць 800 і більше, у кіноконцертних залах необхідно прокладати в стальних газових трубах.

5.1.25. Влаштування, живлення прокладання електромереж аварійного й евакуаційного освітлення повинно виконуватися відповідно до вимог ПУЕ та будівельних норм.

5.1.26. У світильниках аварійного та евакуаційного освітлення слід використовувати лампи розжарювання.

Допускається, як виняток, застосування люмінесцентних світильників для аварійного (евакуаційного) освітлення за умов, що температура навколишнього середовища приміщення становить не менше +5 град., а живлення здійснюється на змінному струмі і забезпечує напругу мережі не нижче 90% від номінальної.

5.1.27. Світильники аварійного (евакуаційного) освітлення слід виділяти з числа світильників робочого освітлення своїм типом або написом. (Світильники евакуаційного освітлення позначаються літерою "Е").

5.1.28. Забороняється встановлення будь-яких місцевих вимикачів або штепсельних роз'єднувачів у мережі аварійного (евакуаційного) освітлення.

5.1.29. Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати слід встановлювати на горючі основи (конструкції) лише з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 м.

5.1.30. Електрошафи та вся електроапаратура для регулювання напруги і струму (реостати, автотрансформатори, дросельні котушки, пускові реостати тощо) повинні розміщатися поза межами площ сцен, естрад, підмостків тощо.

5.1.31. Під час використання лазерних установок для постановчого або ілюмінаційного освітлення генеруючі блоки лазерів слід встановлювати в приміщеннях апаратних на основах з негорючих матеріалів на відстані не ближче 1 м від поверхонь горючих конструкцій і декорацій.

5.1.32. Забороняється застосування в прожекторах і софітах світлофільтрів з горючих матеріалів замість скла.

5.1.33. Конструкція світильників повинна виключати можливість випадання з них скла.

5.1.34. Замір опору ізоляції освітлювальної та силової електромережі повинен здійснюватися один раз на рік спеціалізованими підприємствами й організаціями, які мають на це право. Наслідки перевірки повинні оформлятися актом.

5.1.35. Блискавкозахист будівель, споруд та зовнішніх установок слід виконувати відповідно до вимог діючої Інструкції по улаштуванню блискавкозахисту будівель і споруд.

5.1.36. Власник закладу кінематографії зобов'язаний забезпечити обслуговування та технічну експлуатацію електроустановок, у тому числі електроустановок слабкого струму.

Особа, яка призначена відповідальною за протипожежний стан, зобов'язана:

5.1.36.1. Організовувати та проводити профілактичні огляди і планово-попереджувальні ремонти електрообладнання та електромереж, а також своєчасне усунення несправностей, що можуть призвести до пожежі.

5.1.36.2. Забезпечити правильність застосування електрообладнання, кабелів, електропроводок залежно від класу вибухопожежонебезпеки, а також справний стан апаратів захисту від коротких замикань, перенавантажень тощо.