Пристрої подавання прутка та встановлені до них прутки, що обертаються, мають бути закриті за всією довжиною нерухомими та (або) рухомими огорожами.

Індексація подачі прутка має бути неможливою у разі відкритих огорож.

Від доступу до прутків, що обертаються або пересуваються, або до рухомих частин присгрою подавання прутка необхідно убезпечувати за допомогою рухомої блокувальної огорожі із запиран­ням огорожі або без нього, згідно з EN 1088.

Частина системи керування, що стосується блокування, має відповідати категорії 1 EN 954-1

Подавання прутка до робочої зони має бути можливе в режимі налагодження у разі відкритої огорожі тільки за допомогою поштовхового органу керування зі швидкістю не більше ніж 2 м/хв або за допомогою дворучного пристрою керування поза межами робочої зони.

Необхідно застосовувати засоби зупинення подавання прутка, якщо його залишкова довжина не може задовольняти вимогам щодо надійного затиску.

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом, та функційними випробуваннями верстата.

  1. Керувальні пристрої завантаженням/розвантаженням

’ Від доступу до небезпечних(-ої) зон(и) керувальних пристроїв завантаженням/розвантажен­ням необхідно убезпечити за допомогою нерухомих або рухомих зблокованих огорож та (або) запобіжних пристроїв.

Необхідно застосувувати засоби для узяття зразків оброблених деталей без доступу до зони небезпечних рухів.

Робота керувальних пристроїв завантаженням/розвантаженням під час режиму налагодження не повинна призводити до пуску верстата.

Активізація функції аварійного зупинення верстата має також призводити до зупинення керу­вальних пристроїв завантаженням/розвантаженням.

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників, оглядом та функційними випробуван­нями верстата.

  1. Збирання та усування стружок

Доступ до небезпечних частин систем збирання та усування стружок повинен бути унемож­ливлений за допомогою нерухомих та (або) зблокованих рухомих огорож.

У разі відкриття зблокованих рухомих огорож рух системи збирання та усування стружок мас зупинятися. Якщо є доступ до небезпечних частин системи збирання стружок (наприклад пасів або шнеків) з робочого місця оператора, можливість руху цих частин у разі відкритих огорож робочої зони має бути неможлива.

Зона розвантаження стружок повинна мати попереджувальний напис щодо залишкового ри­зику, наприклад, здавлювання, намотування.

Якщо необхідно урухомити систему збирання та усування стружок за відкритих рухомих ого­рож (наприклад, під час чищення), це повинно відбуватися тільки за допомогою поштовхового органу керування, та за встановленого поблизу пристрою аварійного зупинення.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників, оглядом та функційними випробуваннями верстата.

  1. Огородження приводів

Від доступу до привідних трансмісій, наприклад, ланцюгів і зірочок, зубчастих коліс, ходових ґвинтів, ходових валів тощо, якщо їх розташування не задовольняє вимогам безпеки, необхідно убезпечувати за допомогою нерухомих огорож. За необхідністі доступу до цих частин під час нор­мальної роботи, необхідно встановити зблоковані рухомі огорожі. Блокування має відповідати ка­тегорії 1 згідно з EN 954-1. Якщо ці зблоковані рухомі огорожі уможливлюють також доступ до ро­бочої зони, блокування має відповідати категорії 3 згідно з EN 954-1.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом та функційними випробуваннями верстата.

  1. Вимоги до огорож

    1. Загальні положення

Огорожі мають відповідати вимогам EN 953

  1. Блокування огорож

Рухомі огорожі із запиранням або без запирання повинні мати блокування згідно з 7.1 EN 1088.

Частини системи керування, пов'язані з безпекою, призначені для блокування, мають відпо­відати вимогам категорії З EN 954-1.

Збої блокувальних пристосувань мають призводити до зупинення верстата категорії 1 згідно з 9.2.2 EN 60204-1.

Рухомі огорожі, через які є можливий доступ до робочої зони, мають бути зблоковані з запи­ранням огорожі.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників, оглядом та функційними випробуваннями верстата.

  1. Огорожі з силовим приводом

За встановлення огорож з силовим приводом, вони мають відповідати 4.2.2.6 EN 292-2 та бути обладнані чутливими до тиску крайками за всією довжиною спереду, відповідно до EN 1760-2, для убез­печення від здавлювання.

Закриття огорожі вважають частиною виробничого циклу. Воно має вмикатися пристроєм керу­вання, призначеним для цієї мети. Пристрій керування аварійним зупиненням має знаходитися усе­редині огорожі, якщо там може стояти оператор. Рух частин верстата не повинен повторно вмика­тися до повного закриття огорожі. Зусилля закриття не повинно перевищувати 150 Н (див. 5.2.5.2 EN 953).

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та функційними випробуваннями верстата.

  1. Захист від немеханічних небезпек

    1. Загоряння та вибух

Верстат, зокрема його система керування, проектують таким чином, щоб було можливим при­єднання устатковання для виявлення загоряння, для гасіння, аварійної сигналізації, скидання тиску тощо, згідно з рекомендаціями виробника.

Примітка. Оскільки ризики, спричинювані загорянням та вибухом залежать від фактичних умов використання верстата та (або) застосування займистих рідин, цей стандарт їх не розглядає.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем та оглядом.

  1. Викиди

Верстат має бути сконструйований таким чином, щоб було можливим підключення до систе­ми відсмоктування шкідливих викидів (наприклад, мастильних аерозолей тощо).

Примітка 1. Специфічні вимоги до систем відсмоктування не становлять частину цього стандарту, оскільки вони зале­жать від конкретного застосування і умов використання верстата.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників.

  1. Освітлення

Освітлення робочої зони, за наявності, має бути щонайменше 500 люкс за максимальної дов­жини деталі, передбаченої згідно з конструкцією верстата, що вимірюється вздовж центральної лінії шпинделя (див. EN 1837).

Перевіряння. Оглядом та вимірюваннями.

  1. Електричне обладнання

Якщо в цьому стандарті не надано інше, електричне обладнання має відповідати вимогам EN 60204-1.

Див. розділ 6 EN 60204-1 щодо убезпечення від ураження електричним струмом та розділ 7 щодо захисту від струмів короткого замикання і захисту від перенавантаження. Ступінь захисту для всіх електричних комплектувальних виробів має бути як мінімум IP 54 згідно з EN 60529.

Зокрема мають бути дотримані такі вимоги EN 60204-1:

  • розділ 7 щодо захисту устатковання;

  • розділ 8 щодо еквіпотенційних з'єднань;

  • розділ 14 щодо проводів та кабелів;

  • розділ 15 щодо проводки;

  • розділ 16 для електричних двигунів та пов’язаного з ними устатковання.

Для електричних екранів ризик ушкодження в результаті викидання інструментів та (або) об­роблюваних деталей має бути неможливий.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем.

  1. Ергономіка

Див. 5.1.2.

Верстати проектують відповідно до ергономічних принципів, наведених у 4.9 EN 292-1, 3.6 і 6.2.5 EN 292-2, EN 547-1 і EN 547-2 та ENV 26385.

Верстати проектують так, щоб був вільний доступу до робочої зони у разі використання при­строїв для налагодження, завантаження/розвантаження тощо (наприклад підйомних пристроїв).

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та оглядом.

  1. Змащувальні/охолоджувальні рідини

Подавання змащувальної/охолоджувальної рідини має автоматично припинятися, якщо рухома огорожа робочої зони відчинена. Верстати обладнують засобами для узяття проб змащувальної’/ охолоджувальної рідини, чищення системи та замінювання фільтрів (див. також 6.2).

Рідина має витікати з верстата до бака під впливом сили тяжіння, таким чином, щоб вона не застоювалася на верстаті або усередині верстата.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та настанови щодо експлуатування.

  1. Пневматичні системи

Пневматичні системи мають відповідати вимогам EN 983.

  1. Гідравлічна система

Гідравлічні системи мають відповідати вимогам EN 982.

  1. Шум

Під час проектування верстатів необхідно врахувати відповідну інформацію і технічні заходи контролювання шуму біля його джерел (див., наприклад EN ISO 11688-10).

Примітка. До головних джерел шуму в таких верстатах належать*

  • привід шпинделя і приводи переміщення за осями;

  • механізм індексації шпиндельної револьверної головки;

  • затискний пристрій;

  • механізм подавання прутка (за наявності).

  1. Ізолювання та розсіювання енергії

Див. 3.8 та 6.2.3 EN 292-2 та розділ 5 EN 1037.

Необхідно застосовувати засоби ізолювання джерела енергії (див. 5.1.5 EN 982-1, 5.1.6 EN 983 та 5.3 EN 60204-1) та розсіювання накопиченої енергії (див. 5.3 EN 1037).

Пристрій від'єднання електричної енергії має відповідати вимогам 5.3 EN 60204-1 за винят­ком того, що вимикач не повинен бути типу d) з 5.3.2 EN 60204-1.

Електричне ізолювання верстата має також призводити до ізолювання пневматичної та гідрав­лічної систем. У випадку накопичення енергії, наприклад, у резервуарах, трубах або шлангах, ма­ють бути встановлені засоби скидання залишкового тиску. Для цього можна застосовувати клапани, але не від’єднання труб.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом і функційними випро­буваннями верстата.

  1. Технічне обслуговування

Див. 3.12 EN 292-2 та А.1.6.1 EN 292-2:1991/А1:1995.

Настанова щодо експлуатування має містити інформацію щодо обслуговування, наведену як приклад у 5.5.1 EN 292-2, (див. 6.2).

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників та настанови щодо експлуатування, ог­лядом і функційними випробуваннями верстата.

  1. Помилки монтажу

Для кожної частини, яку може демонтувати користувач під час налагодження та обслуговування, наприклад, кулачка, інструментальної державки, механічного пристрою тощо, мають бути встанов­лені засоби, що убезпечують від помилок під час монтування, наприклад, штифти, асиметричне монтування (див. також 6.2).

  1. ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ КОРИСТУВАЧА

Див. 5 EN 292-2.

  1. Маркування

На всіх затискних пристроях для оброблюваної деталі необхідно маркувати максимальну швидкість обертання.

Додатково до марковання згідно з 5.4 EN 292-2 на верстаті треба маркувати максимальну швидкість обертання шпинделя(-ів) у об/хв.

На верстатах для оброблювання прутка, де оброблюваний матеріал може висуватися за задній кінець шпинделя, наносять попереджувальний знак «Заборонено обробляти прутковий ма­теріал, що не має напрямлення і не захищений огорожею та виступає за межі шпинделя або сис­теми подавання прутка».

На огорожах, захисних пристроях та інших частинах верстата, які не розташовані на верстаті постійно, маркують ідентифікаційні дані.

Перевіряння. Оглядом.

  1. Настанова щодо експлуатування

    1. Загальні положення

Верстат постачають з настановою щодо експлуатування згідно з 5.5 EN 292-2.

У настанові щодо експлуатування наводять величини випромінюваного шуму та мётод, за яким їх виміряно.

Додатково до загальної інформації у настанові щодо експлуатуваня необхідно вказати:

  • що перед пуском верстата мають бути встановлені і функціювати запобіжні пристрої;

  • рекомендації щодо встановлення та технічного обслуговування, в тому числі перелік при­строїв, які необхідно регулярно оглядати та перевіряти, періодичність і методику перевіряння.

Примітка 1. Вікна з полікарбонату, пошкоджені механічними ударами, наприклад, пробиті, пошкрябані або непрозорі внас­лідок хімічної дії, можуть неповністю виконувати свої захисні функції.

Примітка 2. Для очищення вікон з пластмаси слід застосовувати тільки засоби чищення, рекомендовані виробником, які не можуть пошкодити полікарбонат;

  • рекомендації щодо застосування лазера для калібрування (якщо його використовують) (див. EN 60825-1);

  • рекомендації щодо вибору, виготовляння, використання та догляду змащувальних/охолод- жувальних рідин і мастил та заходи проти їх зіпсування;

  • рекомендації щодо затискання оброблюваних деталей, в тому числі інформацію щодо цанг або патронів, які можна використовувати на верстаті, разом з рекомендаціями щодо використан- ня/обслуговування від виробника затискних пристроїв;

  • настанови щодо визволення у разі потрапляння людини у механізм;

  • рекомендації щодо використання засобів індивідуального захисту, наприклад рукавиць, устатковання для захисту очей тощо;

  • зокрема для верстатів з вбудованою системою подавання прутка, попередження: «Забо­ронено'оброблювати прутковий матеріал, що не має напрямлення і не захищений огорожею та ви­ступає за межі шпинделя або системи подавання прутка».

  1. Інструменти

Необхідно надати рекомендації щодо інструментів, які використовують на верстаті, наприклад, щодо попереднього налагодження, в тому числі, якщо це доцільно, обмеження за масою, момен­ти інерції та просторову обвідну інструментів, використовуваних разом з пристроями замінюваня інструментів.