Примітка. Швидкість витоку вогнегасної речовини з насадок зумовлена їхньою конструкцією і може бути чинником, що при­зводить до зміщення елементів стелі.

  1. Маркування

Насадки повинні мати стійке марковання із зазначенням виробника і діаметра отвору.

  1. Фільтри

На вхід кожного насадка або редуктора, що містять отвори площею перетину менше ніж 7 мм2, необхідно встановлювати фільтр для запобігання засміченню отвору.

6.3.7 Запірно-пускові пристрої

Запірно-пускові пристрої повинні мати стійке марковання із зазначенням діаметра отвору. Це марковання повинно бути легко помітним після встановлення запірно-пускового пристрою.

6.4 Системи виявляння, приведення в дію і контролювання

  1. Загальні відомості

Системи виявляння, приведення вдію і контролювання можуть бути як з автоматичним, так і з руч­ним запуском. В автоматичних системах повинен також бути передбачений ручний запуск.

Національна примітка

Під ручним запуском розуміють ручний місцевий та дистанційний запуск.

Системи виявляння, приведення вдію і контролювання потрібно встановлювати, перевіряти і об­слуговувати згідно з вимогами відповідних національних стандартів.

Якщо інше не вказане в національних стандартах, у системах потрібно застосовувати резервні джерела безперебійного електроживлення, розраховані на виявлення пожежі, подавання сигналу, уп­равління і приведення системи в дію протягом 24 год.

  1. Автоматичне виявляння пожежі

Автоматичне виявляння треба здійснювати будь-якими методами або засобами, дозволеними орга­нами влади, і забезпечувати раннє виявлення пожежі та індикацію тепловиділення, полум’я, диму, горючих парів або будь-якого позаштатного стану у захищуваному приміщенні, що може призвести до пожежі.

Примітка. Сповіщувачі пожежної сигналізації, встановлені на максимально допустимих відстанях від осередку пожежі, мо­жуть стати причиною надмірної затримки випускання вогнегасної речовини, особливо за потреби спрацювання більше ніж одного сповіщувача для приведення системи пожежогасіння в дію.

Національна примітка

В Україні чинний ДБН В.2.5-13, який деталізує вимоги щодо систем виявляння, приведення в дію і контролювання.

  1. Робочі пристрої

    1. Автоматичний запуск

Автоматичні системи пожежогасіння повинні керуватися автоматичними системами виявляння пожежі або іншої небезпеки, прийнятними для застосовування у цій системі і для цього захищуваного приміщення, і повинні передбачати можливість ручного запуску.

Національна примітка

Під ручним запуском розуміють ручний місцевий та дистанційний запуск

Системи виявляння пожежі, які приводяться вдію від електричних пристроїв, повинні відповідати вимогам відповідних національних стандартів. Джерела електроживлення повинні бути незалежні від мережі електроживлення захищуваного приміщення і мати резервне джерело безперебійного електро­живлення та перемикач, який спрацьовує у разі несправності основного джерела електроживлення.

У випадку використовування двох або більше сповіщувачів, наприклад димових сповіщувачів або сповіщувачів полум’я, доцільно передбачати спрацювання системи після отримання сигналів від обох сповіщувачів.

  1. Ручний запуск

У системі пожежогасіння повинен бути передбачений ручний запуск за допомогою органів управ­ління, розташованих поза захищуваним приміщення або біля головного виходу з нього.

Крім засобів автоматичного запуску, систему треба оснащувати:

  1. одним або кількома пристроями ручного запуску, віддаленими від резервуарів;

  2. пристроєм ручного запуску для безпосереднього ручного приведення в дію системи або елек­тричною системою запуску системи пожежогасіння з ручним пристроєм, у якій апаратура управління відслідковує позаштатний стан джерела електропостачання і забезпечує подавання сигналу.

Ручний запуск повинен спричиняти одночасне спрацювання відповідних автоматичних клапанів, призначених для випускання і розподіляння вогнегасної речовини.

Примітка 1. Національні стандарти можуть не містити вимог щодо необхідності ручного запуску або можуть містити вимогу про спрацювання від системи пожежної сигналізації і затримування спрацювання.

Пристрій ручного запуску повинен охоплювати пристрій подвійної дії або інший запобіжний ме­ханізм для перешкоджання випадковому спрацюванню. Пристрій повинен бути споряджений засоба­ми запобігання випадковому спрацюванню під час технічного обслуговування системи.

Примітка 2. Вибір засобів приведення в дію залежить від виду пожежонебезпечного приміщення, яке підлягає захисту У сис­темах із ручним запуском звичайно передбачають автоматичні засоби виявляння пожежі та сигналізації'для сповіщення про на­явність вогню.

Національна примітка

В Україні чинні ДБН В 2.5-13 та ГОСТ 12 3 046, які деталізують вимоги до ручного запуску.

  1. Устатковання керування

    1. Електричне устатковання керування

Електричне устатковання керування потрібно використовувати для контролю стану ланцюгів живлення сповіщувачів, ручних та автоматичних ланцюгів спрацювання, сигнальних ланцюгів, елект­ричних пускових приладів та їхньої з’єднувальної електропроводки і, за необхідності, приведення їх у дію. Устатковання керування повинно бути придатним до роботи пусковими пристроями відповідного типорозміру.

Є.4.4.2 Пневматичне устатковання керування

У разі використовування пневматичного устатковання керування пневмомагістралі повинні бути захищені від перегинів і механічних ушкоджень. Там, де обладнання може працювати в умовах, що можуть призвести до втрати цілісності пневмомагістралей, повинно бути вжито спеціальних заходів безпеки, щоб гарантувати неможливість порушення їхньої цілісності.

  1. Засоби тривоги та індикації

    1. Для подавання сигналу про спрацювання системи, небезпеку для персоналу та не­справність будь-якого контрольованого пристрою потрібно застосовувати засоби робочої сигналізації, індикатори або обидва типи пристроїв. Тип (звуковий, візуальний або нюховий), кількість і розташу­вання засобів повинні бути такі, щоб задовільно виконувати свої функції. Розміри і тип сигнального або індикаторного обладнання, або те й інше, підлягають погодженню.

    2. Звукові і візуальні сигнали тривоги перед подаванням вогнегасної речовини треба пода­вати в межах захищуваної зони, щоб заздалегідь попереджувати про наступне її подавання. Дія при­ладів попереджувальної сигналізації повинна бути продовжена після початку подавання вогнегасної речовини, доки не буде підтверджено прийняття сигналу тривоги і не буде розпочато відповідні дії.

    3. Сигнали тривоги, що вказують на вихід з ладу контрольованих пристроїв або обладнан­ня, повинні забезпечувати швидке повідомлення про будь-яку відмову і відрізнятися від сигналів три­воги, що вказують на спрацювання системи або виникнення небезпечних чинників.

  2. Блокувальні пристрої

Блокувальні пристрої, якщо вони передбачені, треба розташовувати в межах захищуваної зони біля виходу з неї. Блокувальний пристрій вимагає прикладання постійного ручного зусилля для недо­пущення спрацювання системи. Під час блокування повинна спрацювати звукова та візуальна інди­кація вимкнення системи. Сигнал про спрацювання блокувального пристрою під час роботи системи в черговому режимі повинен призводити до індикації про вихід з ладу на пульті управління. Блоку­вальний пристрій повинен бути таким, щоб легко розпізнавати його призначення.

7 ПРОЕКТУВАННЯ СИСТЕМИ ПОЖЕЖОГАСІННЯ

  1. Загальні відомості

У цьому розділі описано вимоги щодо вихідних даних, гідравлічного розрахунку системи і концен­трацій вогнегасних речовин. Його необхідно застосовувати спільно з відповідною частиною ISO 14520, що стосується конкретної вогнегасної речовини.

  1. Вихідні дані для проектування, планування та погодження

    1. Вихідні дані для проектування

Вихідні дані для проектування систем газового пожежогасіння необхідно розробляти під контро­лем фахівців, які мають досвід у проектуванні систем газового пожежогасіння. За потреби потрібно проводити консультації з відповідним органом влади. Вихідні дані повинні охоплювати всі пункти, необхідні для проектування системи, такі як: вимоги органу влади; відхили від стандарту, дозволені органом влади; технічні дані, послідовність роботи системи; об’єм приймальних випробовувань, які будуть виконувати після монтування системи; вимоги до навчання її власника. Дані щодо конкретних вогнегасних речовин долучено до відповідних частин ISO 14520.

  1. Робоча документація

Структура і перелік необхідних документів повинні бути подані для затвердження органом влади перед початком монтування або зміни конструкції системи. Приклад необхідної документації наведено у додатку А.

Національна примітка

В Україні чинні ДБН А 2 2-3 та ДБН В 2 5-13, які деталізують вимоги до проектування та монтування систем пожежогасіння

  1. Гідравлічний розрахунок системи

    1. Загальні положення

Гідравлічний розрахунок системи потрібно виконувати за номінальної температури зберігання вогнегасної речовини 20 °С. Його повинні затвердити акредитовані органи влади за результатами від­повідних випробовувань, описаних у цьому стандарті, і відповідно оформити. Проектувати систему потрібно з урахуванням обмежень, установлених виробником (див також додаток Н).

Примітка 1. Відхил від номінальної температури зберігання 20 °С змінює гідравлічні параметри, які використовують під час розраховування

Примітка 2. Типові системи не вимагають гідравлічного розрахунку, якщо їх використовують з урахуванням допустимих обмежень

  1. Збалансовані та незбалансовані системи

    1. Збалансована система повинна задовольняти одну з таких умов: ‘

  1. фактична або еквівалентна довжина трубопроводу від резервуара до кожного насадка не відрізняються одне від одного більше ніж на 10 %;

  2. витрата, яку забезпечує кожен насадок, однакова (див. рисунок 1).

  1. Будь-яку систему, що не відповідає цим критеріям, потрібно розглядати як незбалансо- вану систему (див. рисунок 2).

Розміри у метрах

Примітка. Цифрами, що подані грубим шрифтом у круглих дужках, позначено вузли конструкції, обрані для розрахунків

Рисунок 1 — Типова збалансована система



Розміри у метрах


Рисунок 2 — Типова незбалансована система

Примітка. Цифрами, що подані грубим шрифтом у круглих дужках, позначено вузли конструкції, обрані для розрахунків.


  1. Втрати на тертя

Під час розраховування повинні бути враховані втрати на тертя в трубопроводах і в резервуар- них клапанах, занурювальних трубах, гнучких з’єднаннях, розподільних пристроях, приладах затриму­вання та іншому обладнанні (наприклад, у редукторах тиску), розташованих на шляхах руху потоку.

Примітка. Було показано, що потік зрідженого газу є двофазовим, рідка фаза складається з суміші рідини і пари, співвідно­шення між якими залежить від тиску і температури. Падіння тиску нелінійне, до того ж падіння тиску пришвидшується у міру того, як тиск у трубопроводі зменшується за рахунок тертя в трубі.

  1. Падіння тиску

Падіння тиску повинно бути розраховане з використовуванням рівнянь двофазового потоку для зріджених газів і рівнянь однофазового потоку для незріджених газів.

Примітка. У цих рівняннях використовують коефіцієнти тертя і константи, що залежать від тиску і густини, отримані дослідним способом. Оскільки рівняння не можуть бути розв'язані безпосередньо, для полегшення виконання великої кількості ітеративних роз­рахунків використовують комп’ютерні програми, в яких розміри труб і насадків, а також, у разі потреби, розміри редукторів тиску, обирають у межах заданих втрат на тертя.

  1. Клапани і з’єднувальні елементи

Клапани, з’єднувальні елементи і запірні пристрої повинні бути розраховані на коефіцієнт опору або еквівалентну довжину трубопроводів або діаметр труб, з якими їх будуть використовувати. Екві­валентна довжина запірно-пускових клапанів повинна бути врахована і повинна включати сифонну трубу (за наявності), клапан, випускну головку, гнучкий з’єднувач і запірний пристрій.

  1. Довжина трубопроводу

Для забезпечення належного функціювання системи довжина трубопроводу, орієнтація насадків і з’єднувальних елементів повинні відповідати вимогам виробника.

  1. Креслення

Якщо остаточна конструкція системи відрізняється від підготованих креслень і розрахунків, то повинні бути підготовані нові, які відображають реальний її стан.

  1. Зріджені гази: спеціальні вимоги

    1. Залежно від висоти над рівнем моря необхідно передбачити зміни у проекті та розрахунках системи, вказаних у відповідних частинах ISO 14520, які стосуються конкретних вогнегасних речовин.

    2. Мінімальна швидкість потоку зріджених вогнегасних речовин повинна бути достатньою для підтримання швидкості, необхідної для збереження турбулентності потоку для унеможливлення його розшарування.