7 — основний термоелектрод; 2 — біметалевий термоелектрод (ділянка основного термоелектрода
з нанесеним покриттям); З — границі переходу від основного термоелектрода до біметалевого
(«спаї» термоелектроду); 4— каркасна стрічка; 5— електроізоляційний заливальний компаунд







































а— однозонні; б—двозонні; в— багатозонні

1 — прямокутні (або квадратні); 2— дископодібні; 3— кільцеподібні;

4— циліндричні оболонки; 5— монолітні; 6— перфоровані











































1 — безкорпусний; 2— з корпусом як кільце; 3— з корпусом як рамка; 4 — з корпусом як пласка підкладка;
5—3 корпусом як профільована підкладка; 6— з корпусом як профільована підкладка

з вузлом кріплення у центрі; 7— з корпусом як профільована підкладка з захисною кришкою;

8— охоронна зона вздовж периметра термочутливої зони ПТП

  1. За захищеністю від впливу довкілля згідно з ГОСТ 12997 ПТП поділяють на такі вико­нання:

  • звичайне;

  • водозахищене.

  1. Лінійний поперечний розмір ПТП або його теплочутливої зони вибирають з ряду значень: 5; 8; 10; 15; 20; 25; ЗО; 40; 50; 60; 70; 80; 90; 100; 110; 120 мм.

Висоту ПТП вибирають з ряду значень: 0,5; 1,0; 1,5; 1,8; 2,0; 2,2; 2,5; 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0; 5,5; 6,0; 8,0; 10,0 мм.

Примітка. Допускається за вимогою замовника виготовлення ПТП з розмірами, що відрізняються від уста­новлених цим стандартом.

  1. Конкретний ПТП має індивідуальну оцінену статичну функцію перетворення, яку одер­жують в результаті градуювання ПТП.

  1. ЗАГАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

    1. Вимоги призначення

      1. ПТП слід виготовляти відповідно до вимог цього стандарту, за технічними умовами на конкретні типи та моделі ПТП конкретних типів та за конструкторською документацією, за­твердженою в установленому порядку.

      2. Діапазон значень вимірюваного теплового потоку (густини теплового потоку), діапа­зон робочих температур, діапазон значень електричного опору ПТП, статична функція перетво­рення, нормовані границі відхилення індивідуальної оціненої статичної функції перетворення ПТП, тривалість реакції на вхідне діяння, тривалість застосування ПТП в умовах експлуатації, вимоги до стійкості та міцності ПТП до дії впливних величин, не встановлених цим стандартом (напри­клад, вологості, вібрації, корозії, радіації, кріогенних температур тощо) слід встановити в технічних умовах (або технічному завданні) на конкретні типи, моделі ПТП конкретних типів за узгоджен­ням із замовником і зазначити в експлуатаційному документі ПТП конкретних типів, моделей ПТП конкретних типів.

      3. Індивідуальна оцінена статична функція перетворення конкретного ПТП повинна бути установлена в заданих діапазонах значень теплового потоку (або густини теплового потоку) та робочих температур, наведена як формула, графік, таблиця та зазначена в експлуатаційному документі (або паспорті) конкретного ПТП.

      4. Моделі ПТП конкретних типів ідентичних виконань та однакових габаритних розмірів по­винні бути взаємозамінними за індивідуальною статичною функцією перетворення ПТП у межах нормованого діапазону відхилень від його номінальної статичної функції перетворення.

      5. Рівень реакції Л/для конкретних типів та моделей ПТП конкретних типів слід вибрати з такого ряду значень: 0,63; 0,90; 0,95; 0,99.

      6. Для функціонування ПТП джерело живлення не потрібне.

      7. Електричний опір ізоляції ПТП між колом термоелемента та металевою частиною кор­пуса (арматури) повинен не менш ніж у 300 разів перевищувати власний електричний опір ПТП та бути не менш ніж:

  • 1 МОм — за температури (25 ± 10) °С та відносної вологості від ЗО % до 80 % для ПТП будь-якого виконання;

  • 5 МОм — за температури (35 ± 2) °С та відносної вологості (95 ± 3) % для ПТП у водозахи- щеному виконанні.

  1. Вимоги до нормованих метрологічних і точнісних характеристик ПТП

    1. Для ПТП групи 1 за узгодженням із замовником вибирають номенклатуру метрологіч­них характеристик згідно з ГОСТ 8.009 з числа таких:

  1. статична функція перетворення — ДФ) або /(q);

  2. характеристики систематичної похибки;

  1. значення систематичної похибки As,

  2. значення систематичної похибки As, математичне очікування M[AS] та середнє квад­ратичне відхилення 5 [А ] систематичної похибки;

0

  1. середнє квадратичне відхилення 5[А] випадкової похибки;

  2. значення основної (відносної) похибки 3;

  3. значення основної (відносної) похибки у діапазоні виливних величин.

Номенклатуру метрологічних характеристик слід зазначити у технічних умовах (або техніч­ному завданні) на ПТП конкретних типів, моделей ПТП конкретних типів.

  1. Для ПТП групи 2А за узгодженням із замовником вибирають характеристики точності виконання приписаної функції згідно з ГОСТ 23222 з числа таких:

  1. статична функція перетворення;

  2. основна (відносна) похибка.

  1. Допускається за узгодженням із замовником встановлювати іншу номенклатуру мет­рологічних (або точнісних) характеристик ПТП з дотриманням вимог ГОСТ 8.009, ГОСТ 8.508, ГОСТ 23222.

  2. Способи нормування метрологічних характеристик — згідно з ГОСТ 8.009, точнісних характеристик — згідно з ГОСТ 23222.

Значення нормованих метрологічних або точнісних характеристик ПТП повинні бути зазна­чені в експлуатаційному документі на конкретний ПТП.

  1. Межі допустимих основних (відносних) похибок ПТП згідно з [1] не повинні перевищу­вати значень, наведених у таблиці 2.

Таблиця 2

У відсотках

Група ПТП

Межі допустимої основної (відносної) похибки

ПТП підгрупи 1А (зразкові)

1.5-2,5

ПТП підгрупи 1Б (робочі)

3-8

ПТП підгрупи 2А

5-10

ПТП підгрупи 2Б

Не встановлюють



  1. Вимоги надійності

    1. Для ПТП повинні бути зазначені такі показники надійності;

  • середній наробіток до відмови;

  • середній термін служби;

  • середній термін збережуваності.

    1. Значення показників надійності слід установлювати за узгодженням із замовником в тех­нічних умовах (або технічному завданні) на ПТП конкретних типів, моделей ПТП конкретних типів з урахуванням вимог ГОСТ 4.136, ГОСТ 27.003.

  1. Конструктивні та технологічні вимоги

    1. Конструктивне виконання ПТП, його форма, кількість теплочутливих зон, вид термоеле­мента та заливального електроізоляційного матеріалу, наявність (відсутність) перетворювача тем­ператури, електронагрівального елемента, охоронної зони вздовж периметра теплочутливої зони повинні забезпечувати функціональне призначення та метрологічні (або точнісні) властивості ПТП, відповідати робочим умовам застосування ПТП і встановлюватись за погодженням із замовни­ком у технічних умовах (або технічному завданні) на ПТП конкретних типів, моделей ПТП конкретних типів та зазначені у робочих кресленнях і (або) експлуатаційному документі на конкретний ПТП.

    2. Вихідні параметри ПТП (вид матеріалів термоелемента та електроізоляційного зали­вального компаунду, розміри перерізу основного термоелектрода і товщини покриття, щільність укладання термоелементів у теплочутливій зоні та її габарити) вибирають в такій сукупності, щоб забезпечити зазначені для конкретного ПТП (або ПТП конкретного типу, моделі ПТП конкрет­ного типу) значення його характеристик з такого переліку: індивідуальної статичної функції перетворення, електричного опору, ефективного термічного опору (або ефективної тепло­провідності), коефіцієнта термічного розширення, термостійкості, тривалості реакції у заданих діапазонах.

Сукупності вихідних параметрів ПТП та перелік вибраних характеристик з вказівкою конкрет­них значень слід установити в технічних умовах на ПТП конкретних типів, моделей ПТП конкретних типів та зазначити в робочих кресленнях моделі ПТП конкретного типа.

  1. Вибрані матеріали і технологія виготовлення ПТП за вимогою замовника повинна забез­печувати:

  • коефіцієнт термічного розширення ПТП, близький до коефіцієнта термічного розширення матеріалу об’єкта у момент вимірювання теплового потоку;

  • однаковий по перерізу ПТП ефективний термічний опір.

Вимоги до коефіцієнта термічного розширення та ефективного термічного опіру ПТП слід встановлювати за узгодженням із замовником в технічних умовах (або технічному завданні) на моделі ПТП конкретних типів і зазначені в робочих кресленнях та (або) експлуатаційній докумен­тації конкретного ПТП.

    1. Конструктивне виконання, конструкційний матеріал та розміри корпуса (або захисної арматури) ПТП повинні забезпечувати механічну міцність ПТП, зручність і простоту кріплення до об'єкта та повинні встановлюватись за узгодженням із замовником у технічних умовах на моделі ПТП конкретних типів.

    2. Відношення лінійного поперечного розміру (Z.) до висоти (/?) для конкретного ПТП повинно бути не менше 10. За наявності охоронної зони по периметру теплочутливої зони від­ношення L/h для теплочутливої зони допускається менше ніж 10 за умови L/h > 10 для габа­ритів ПТП.

    3. Для ПТП з охоронною зоною по периметру теплочутливої зони ширина охоронної зони повинна бути не менше двох товщин ПТП.

    4. Габаритні розміри і маса ПТП повинні встановлюватися за узгодженням із замовни­ком в технічних умовах (або технічному завданні) на моделі ПТП конкретних типів та зазначати­ся в робочих кресленнях і (або) експлуатаційній документації на конкретний ПТП.

  1. Вимоги стійкості до зовнішніх чинників та живучості

    1. ПТП у транспортному упакованні повинні витримувати вплив транспортного трясіння, температури та відносної вологості навколишнього повітря згідно з ГОСТ 12997.

  2. Вимоги до комплектності

    1. Комплектність ПТП слід установити у стандартах, технічних умовах та (або) технічно­му завданні на ПТП конкретних типів, моделей ПТП конкретних типів.

    2. До комплекту поставки конкретного ПТП повинен входити паспорт згідно з ГОСТ 2.601.

    3. До комплекту поставки партії ідентичних ПТП конкретних груп, типів, моделей ПТП конкретних типів повинна входити експлуатаційна документація згідно з ГОСТ 2.601.

Допускається за узгодженням із замовником суміщення паспорта з технічним описом та (або) інструкцією з експлуатації.

  1. Вимоги до маркування

    1. Марковання ПТП, що містить порядковий номер за системою нумерації підприємства- виробника (реєстраційний номер), повинне наноситись на бирку, що кріпиться на виводах ПТП. Матеріал бирки, спосіб нанесення марковання та місце кріплення бирки слід установлювати в тех­нічних умовах на модель ПТП конкретних типів з урахуванням вимог ГОСТ 26828.

    2. Марковання, що містить повну назву ПТП, умовне позначення моделі ПТП конкретно­го типу, реєстраційний номер, назву і товарний знак підприємства-виробника, повинне наноси­тися на індивідуальне паковання ПТП.

Допускається наносити додаткове марковання. Зміст, місце та спосіб нанесення додаткового марковання повинні встановлюватись у технічних умовах на модель ПТП конкретного типу.

    1. Марковання на бирці повинне залишатись тривким і розбірливим під час експлуатації ПТП. Технічні умови на модель ПТП конкретного типу повинні містити вимоги до режимів та умов експлуатації.

  1. Вимоги до паковання

    1. Кожен ПТП повинен бути упакований в індивідуальне паковання.

Таким пакованиям є:

  • конверт з товстого паперу згідно з ГОСТ 8273;

  • пакет з поліетиленової плівки товщиною від 0,15 до 0,30 мм згідно з ГОСТ 10354.

  1. Партія ПТП повинна бути упакована у споживчу тару.

Споживчою тарою є:

  • коробка з картону згідно з ГОСТ 7933;

  • пакет з поліетиленової плівки товщиною від 0,15 до 0,30 мм згідно з ГОСТ 10354.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

    1. ПТП не є електро-, вибухо-, пожежо- та радіаційно небезпечними або токсичними виро­бами. Експлуатація ПТП не потребує прийняття спеціальних засобів застережності.

    2. Під час роботи з ПТП, що належить до комплекту вимірювального приладу (вимірювальної системи), слід дотримуватись правил безпеки, що поширюються на вимірювальний прилад (вимі­рювальну систему) згідно з ГОСТ 26104.

    3. Під час виробництва ПТП слід проводити контроль вмісту шкідливих речовин у повітрі робочої зони згідно з вимогами ГОСТ 12.1.005.

  2. ВИМОГИ ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

ПТП не є екологічно небезпечним виробом, тому його зберігання, транспортування та екс­плуатація не потребують вжиття заходів щодо запобігання шкоди довкіллю та здоров’ю людини.