Метрики, використані для порівнянь, мають бути підтверджуваними (валідованими) і достат­ньо точними для того, щоб'дати можливість робити надійні порівняння. Це означає,' що вимірюван­ня мають бути об’єктивними, основаними на досвіді використовування правильної шкали, і відтво­рюваними.

  • Для того щоб вони були об’єктивним, має бути письмова і погоджена процедура для призна­чання числового значення чи категорії атрибуту продукту.

  • Для того щоб вони були емпіричними, дані треба отримувати за. результатами аналізування психометрично правильної анкети.

  • Для того щоб використовувати правильну шкалу, дані має бути основувано на елементах рівного значення чи відомого значення. Якщо для подання даних використовують таблицю конт­рольних перевірок, елементи, за потреби, має бути зважено.Щоб бути відтворюваними, процедури для вимірювання, мають приводити до одних і тих са- ,мих вимірів (у межах прийнятного відхилу), отриманих різними особами, що виконують одне й та саме вимірювання програмного продукту за різних обставин.

Доцільно, щоб внутрішні метрики також' мали цінність прогнозу, тобто корелювали з деякими бажаними зовнішніми вимірами. Наприклад, внутрішній вимір певного атрибуту програмного забез­печення має корелювати з деяким вимірним аспектом якості під час використовування програм­ного забезпечення. Важливо, щоб вимірювання призначали значення, які збігаються з нормальним очікуванням; наприклад, якщо вимірювання, пропонує, щоб продукт був високої якості, це має узгоджуватися з продуктом, що задовольняє певні потреби користувача.

ДОДАТОК В
(довідковий)

ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ З ІНШИХ СТАНДАРТІВ

Терміни та визначення позначених ними понять узято з ISO/IEC 14598-1:1999, за винятком на­ведених окремо.

  1. покупець (acquirer)

Організація, яка купляє чи замовляє систему, програмний продукт або послугу програмного забезпечення у постачальника

[ISO/IEC 12207:1995]

  1. атрибут (attribute)

Вимірна фізична чи абстрактна властивість сутності.

Примітка. Атрибути можуть бути внутрішніми або зовнішніми

  1. розробник (developer)

Організація, яка виконує дії з розроблення (охоплюючи аналізування вимог, проектування, випробування під час приймання) протягом процесу життєвого циклу програмного забезпечення

[ISO/IEC 12207:1995]

  1. .безпосередній вимір (direct measure)

Вимір атрибута, який не залежить від виміру будь-якого іншого атрибута

  1. модуль оцінювання (evaluation module)

Пакет, що містить у собі технологію оцінювання певної характеристики або підхарактеристи- ки якості програмного забезпечення.

Примітка, Пакет.містить методи й методології оцінювання, оцінювані елементи (входи), дані, що їх вимірюють і збира­ють, а також процедури та інструментарій для їх підтримування.

  1. зовнішній вимір (external measure)

Опосередкований вимір продукту, отриманий на основі вимірів поведінки системи, частиною якої він є.

Примітка 1. Система охоплює будь-які пов’язані з нею апаратні засоби, програмні засоби (замовне програмне забезпе­чення або готове програмне забезпечення «з полиці») і користувачів.

Примітка 2. Кількість відмов, отриманих під час тестування, — це зовнішній вимір кількості помилок у програмі, оскіль­ки кількість відмов підраховується під час експлуатування комп’ютерної системи, яка виконує програму.

Примітка 3. Зовнішні виміри можна використовувати для оцінювання атрибутів якості на завершальних етапах проекту

  1. зовнішня якість (external quality)

Ступінь, у якому продукт задовольняє встановлені і та передбачувані потреби в разі викори­стовування за заданих умов

  1. відмова (failure)

Стан, коли продукт припинив виконувати потрібну функцію чи він нездатен виконувати її в раніше за­даних межах

  1. помилка (fault)

Неправильність кроку, процесу чи визначення даних у комп’ютерній програмі.

Примітка. Це визначення взято з ІНЕЕ 610.12-1990

  1. G припущені потреби (implied needs')

Потреби, які не можуть бути встановлені, але є реальними потребами, що виникають під час використовування сутності в певних умовах.

Примітка. Припущені потреби — це реальні потреби,.які може бути не задокументовано

  1. показник (indicator)

Вимір, який можна використовувати для оцінювання чи прогнозування іншого виміру.

Примітка 1. Прогнозований вимір може бути виміром тієї самої чи іншої характеристики.

Примітка 2. Показники можна використовувати як для оцінювання атрибутів якості програмного забезпечення, так і для оцінювання атрибутів процесу розробляння. Вони є невизначеними опосередкованими вимірами атрибутів '

  1. опосередкований вимір (indirect measure)

Вимір атрибута, отриманий на основі вимірів одного чи більше інших атрибутів.

Примітка. Зовнішній вимір атрибута комп’ютерної системи (такий як тривалість відгуку на запит користувача) є непря­мим виміром атрибутів програмного забезпечення, оскільки на цей вимір будуть впливати атрибути обчислювального середо­вища, а також атрибути програмного забезпечення

  1. проміжний програмний продукт (intermediate software product)

Продукт процесу розробляння програмного забезпечення, який, використовують як вхід для іншої стадії процесу розробляння програмного забезпечення.

Примітка. У деяких випадках проміжний продукт може бути також кінцевим продуктом

  1. внутрішній вимір (internal measure)

Вимір самого продукту, безпосередній або опосередкований.

Примітка. Кількість рядків коду, виміри складності, кількість дефектів, виявлених під час переглядання, та індекс не­зрозумілості документації, це внутрішні виміри, зроблені в самому продукті

  1. внутрішня якість (internal quality)

Сукупність атрибутів продукту, які визначають його здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби в разі використовування за заданих умов,-

Примітка 1. Термін «внутрішня якість», використаний в 1SO/IE6 14598 для протипоставлення терміносполуці «зовнішня якість», має по суті одне й те саме значення «якість», наведено у ISO 8402.

Примітка 2. Термін «атрибут» використовують у тому самому значенні, що й термін «характеристика», наведений у 4.1.1, оскільки в багаточастинному стандарті ISO/IEC 9126 Термін «характеристика» використано у специфічнішому значенні.

  1. супроводжувач (maintainer)

Організація, що супроводжує

[ISO/IEC 12207: 1995]

  1. вимірювати (measure (verb))

Виконувати вимірювання

  1. вимір (measure (noun))

Число чи категорія, надані атрибуту сутності внаслідок виконання вимірювання

  1. вимірювання (measurement)

Використовування метрики для надання значення (яке може бути числом або категорією) атрибуту сутності за шкалою.

Примітка. Вимірювання може бути якісним, якщо використовують категорії. Наприклад, деякі важливі атрибути про­грамних продуктів, як-от мова програмування початкової програми (АДА, С, КОБОЛ тощо), є якісними категоріями'

  1. метрика (metric)

Визначений метод і шкала вимірювання.

Примітка 1. Метрики можуть бути внутрішніми або зовнішніми, безпосередніми й опосередкованими.

Примітка 2. Метрики містять методи для класифікування якісних даних

  1. якість (quality)

Сукупність характеристик сутності, пов’язана з її здатністю задовольняти встановлені та пе­редбачувані потреби.

Примітка 1. У середовищі, визначеному умовами укладеного контракту, або в регламентованому середовищі, як, на­приклад у сфері ядерної безпеки, потреби чітко специфіковано, але в інших середовищах передбачувані потреби має бути ідентифіковано і визначено (ISO 8402:1994, примітка 1).

Примітка 2. В ISO/IEC 14598 відповідною сутністю є програмний продукт

[ISO 8402:1994]

  1. оцінювання якості (quality evaluation)

Систематичне визначання ступеня, у якому сутність.здатна задовольняти встановлені вимоги.Примітка. Вимоги можуть бути формально специфіковані, якщо продукт розробляють для конкретного користувача згідно з контрактом, або встановлені організацією-розробником, якщо продукт розробляють для .неконкретизованих користу­вачів, як-от ринковий програмний продукт, або вимоги можуть бути загальнішими, якщо користувач оцінює продукти для по­рівняння та вибору

[ISO 8402:1994]

  1. якість під час використовування (quality in use)

Ступінь, у якому продукт, який використовують конкретні користувачі, відповідає їхнім потре­бам щодо досягнення встановлених цілей стосовно результативності, продуктивності, безпечності та задоволеності у визначених контекстах використовування.

Примітка. Це визначення якості під час використовування, подібне визначенню зручності використання, наведено в ISO 9241-11. В ISO/ІЄС 14598 терміносполуку «зручність використання» вживають для позначення характеристики якості програмного за­безпечення, описаної в ISO/ІЄС 9126-1'

  1. модель якості (quality model)

Множина характеристик і взаємозв’язків між ними, які становлять основу для специфікуван­ня вимог до якості та оцінювання якості

  1. ранжування (rating)

Дія з відображування виміряного значення у відповідний рівень рейтингу. Використовують для визначення рівня рейтингу, пов’язаного з програмним забезпеченням для встановленої характе­ристики якості

  1. рівень рейтингу (rating level)

Точка градації на порядковій, шкалі, яку використовують для поділу шкали вимірювання на категорії.

Примітка 1. Рівень рейтингу надає можливість класифікувати (ранжувати) програмне забезпечення відповідно до вста­новлених або передбачуваних потреб (див. 10.2).

Примітка 2. Відповідні рівні рейтингу можуть бути пов’язані з різними поглядами на якість — «Користувачів», «Менед­жерів» або «Розробників»

  1. шкала (scale)

Множина значень з визначеними властивостями.

Примітка. Приклади типів шкал: номінальна шкала, яка відповідає набору категорій; порядкова шкала, яка відповідає впорядкованій множині точок шкали; інтервальна шкала, яка відповідає впорядкованій шкалі з рівновіддаленими точками шкали; і шкала відношень, яка не тільки має рівновіддалені точки шкали, але й містить абсолютний нуль. Метрики, що вико­ристовують номінальні або порядкові шкали, продукують якісні дані, а метрики, що використовують інтервальні шкали та шка­ли відношень, генерують кількісні дані

  1. програмне забезпечення (software)

Усі або частина програм, процедур, правил і пов'язана з ними документація системи оброб­лення інформації.

Примітка. Програмне забезпечення — інтелектуальний продукт, незалежний від носія, на якому він записаний

[ISO/IEC 2382-1:1993]

  1. програмний продукт (software product)

Набір комп’ютерних програм, процедур і, можливо, пов’язаних із ними документації і даних/

Примітка. Продукти охоплюють проміжні продукти та продукти, призначені для користувачів, таких як розробники та супроводжувачі

[ISO/IEC 12207:1995]

  1. постачальник (supplier)

Організація, яка укладає контракт із покупцем на постачання системи, програмного продукту чи програмної послуги згідно з умовами контракту

[ISO/IEC 12207:1995]

  1. система (system)

інтегрована структура, яка складається з одного чи більшої кількості процесів, апаратного за­безпечення, програмного забезпечення, обладнання та персоналу і забезпечує можливість задо­волення встановленої потреби або прагнення

[ISO/IEC 12207:1995]

  1. користувач (user)

Особа, яка використовує програмний продукт для виконання певної функції.

Примітка. Користувачами можуть бути оператори, одержувачі результатів програмного забезпечення, розробники або супроводжувачі програмного забезпечення.

' В.33 валідація {validation)

Підтвердження випробуванням і наданням об’єктивних доказів того, що певні вимоги до конк­ретного передбаченого використовування виконуються.

Примітка 1. Під час проектування та розробляння валідація полягає у виконанні процесу перевіряння продукту для встановлення відповідності потребам користувача.

Примітка 2. Валідацію застосовують зазвичай до кінцевого продукту в заданих умовах експлуатування. Потреба в ній може виникнути на більш ранніх етапах.