1. МОДЕЛЬ ЯКОСТІ ДЛЯ ЗОВНІШНЬОЇ ТА ВНУТРІШНЬОЇ ЯКОСТІ

Цей розділ визначає модель якості для зовнішньої та внутрішньої якості. [Зона категоризує атрибути якості програмного забезпечення за шістьма характеристиками (функціональність, на­дійність, зручність використовування, ефективність, супроводженніоть і мобільність), які далі роз­кладено на підхарактеристики (рисунок 4). Підхарактеристики можна вимірювати за внутріш­німи або зовнішніми метриками.




Зовнішня і внутрішня якість


Функціональна придатність Точність


Взаємодійність Захищеність Відповідність нормам функ­ціональності


Заверше­ність

Відмово- стійкість

Відновність Відповідність нормам надійності



Аналізовність Змінність Стабільність Тестовність Відповідність нормам супро- водженності



Адаптовність

І н сталь о- ваність •

Співіснування Замінність Відповідність нормам мобільності



Рисунок 4 —.Модель якості для зовнішньої та внутрішньої якості

Визначення надають для кожної характеристики та підхарактеристйки якості програмного за­безпечення, яка впливає на характеристику якості. Для кожної характеристики та підхарактерис- тики можливості програмного забезпечення визначають набором внутрішніх атрибутів, які можуть бути виміряні. Приклади внутрішніх метрик наведено в ISO/IEC 9126-3. Характеристики та підха- рактеристики можна вимірювати зовнішньо за ступенем, у якому можливості надає система, що має.програмне забезпечення. Приклади зовнішніх метрик наведено в ISO/IEC 9126-2.

Примітка 1. Для всіх характеристик е підхарактеристика відповідності нормам, оскільки принципи є загальнозастосов- ними до всіх внутрішніх і зовнішніх характеристик якості.

Примітка 2. Деякі характеристики'в цьому стандарті стосуються гарантоспроможності. Характеристики гарантоспро- можності визначено для всіх типів систем в ІЕС 50-191. Там, де термін у цьому стандарті також визначено і в IEC 50-191, надаване визначення є повністю сумісним.

  1. Функціональність

Здатність програмного продукту надавати функції, які відповідають заявленим і передбачува­ним потребам, у разі використовування програмного забезпечення відповідно до заданих умов.

Примітка 1. Ця характеристика стосується того, що програмне забезпечення робить, щоб задовольнити потреби, тоді як інші характеристики переважно стосуються того, коли і як воно задовольняє потреби.

Примітка 2. Для заявлених і передбачуваних потреб щодо цієї характеристики застосовна примітка до визначення якості, наведена у В.21.

Примітка 3. Для системи, керованої користувачем, комбінацію функціональності, надійності, зручності використання й ефективності можна вимірювати зовнішньо за допомогою якості під час використовування (див. розділ 7).

  1. Функціональна придатність

Здатність програмного продукту надавати відповідний набір функцій для специфікованих зав­дань і цільових показників користувача.

Примітка 1. Прикладами відповідності є орієнтована на завдання композиція функцій із її складових підфункцій і ємність таблиць.

Примітка 2. Придатність відповідає придатності для виконання завдання, наведеній в ISO 9241-10.

Примітка 3. Придатність також впливає на керовність.

  1. Точність

Здатність програмного продукту забезпечувати правильні чи узгоджені результати або вико­нувати дії з потрібним рівнем точності.

  1. Взаємодійність

Здатність програмного продукту взаємодіяти з .однією чи більше специфікованими системами.

Примітка. Взаємодійність використовують замість сумісності (compatibility), для того щоб уникати можливого ототожню­вання із замінністю (див. 6.6.4).

  1. Захищеність

Здатність програмного продукту захищати інформацію й дані так, що неуповноважені особи або системи не можуть читати або змінювати їх, а уповноваженим особам або системам доступ до них не заборонено.

[ISO/IEC 12207:1995]

Примітка 1. Це також застосовне до передаваних даних.

Примітка 2. Безпечність визначають як характеристику якості під час використовування, оскільки вона стосується не лише програмного забезпечення, але й усієї системи.

  1. Відповідність нормам функціональності

Здатність програмного продукту відповідати стандартам, угодам або нормам законів і подібних розпоряджень, які стосуються функціональності;

  1. Надійність

Здатність програмного продукту підтримувати встановлений рівень експлуатаційних характе­ристик під час використовування за заданих умов.

Примітка 1. Програмне забезпечення не зношується і не старіє. Обмеження в частині надійності виникають через недо­ліки вимог, проекту й реалізації. Відмови через.ці недоліки залежать від сценарію використовування програмного продукту і вибраних опцій програми, а не від тривалості роботи. '

Примітка 2. В ISO/IEC 2382-14:1997 наведено таке визначення надійності: «Здатність функціонального елементу вико­нувати потрібну функцію...».У цьому документі функціональність є тільки однією з характеристик якості програмного забезпе­чення. Тому визначення надійності розширено до «підтримувати встановлений рівень експлуатаційних характеристик...» замість «виконання потрібної функції».

  1. Завершеність

Здатність програмного продукту уникати відмови через недоліки програмного забезпечення.

  1. Відмовотривкість

Здатність програмного продукту підтримувати встановлений рівень експлуатаційних характерис­тик у випадках недоліків програмного забезпечення чи порушення специфікованого інтерфейсу.

Примітка. Установлений рівень експлуатаційних характеристик може передбачати здатність до захисту від помилок.

  1. Відновність

Здатність програмного продукту повторно встановити специфікований рівень експлуатаційних характеристик і відновити дані, які безпосередньо пошкоджено в разі відмови.

Примітка 1. Після відмови програмний продукт іноді відключатиметься на певний період часу, тривалість якого оціню­ють через відновність.

Примітка 2. Готовність — здатність програмного продукту виконати потрібну функцію в заданий момент часу згідно із заявленими умовами використовування. Зовнішньо готовність можна оцінювати як відсоток загального часу, упродовж якого програмний продукт перебуває у працездатному стані. Готовність, таким чином, є комбінацією завершеності (яка керує часто­тою відмови), відмовотривкості і відновності (яка керує тривалістю простою після кожної відмови). Через цю причину Гї не до­лучено як окрему підхарактеристику.

  1. Відповідність нормам надійності

Здатність програмного продукту відповідати стандартам, угодам або правилам, які стосують­ся надійності.

  1. Зручність використання

Здатність програмного продукту бути зрозумілим, опановним, керовним і привабливим для користувача під час використовування за заданих умов.

Примітка 1. Деякі аспекти функціональності, надійності й ефективності також впливатимуть на зручність використову­вання, але для цілей ISO/IEC 9126 вони не класифіковані як зручність використання.

Примітка 2. Користувачами можуть бути оператори, кінцеві користувачі й опосередковані споживачі, які підлягають під вплив або залежать від використовування програмного забезпечення. Зручність використовування має поширюватися на роз­маїття середовищ користувача, на які може вплинути програмне забезпечення, охоплюючи підготування до використовування й оцінювання результатів.

  1. Зрозумілість

Здатність програмного продукту надати можливість користувачу зрозуміти, чи є програмне забезпечення прийнятним, і як його можна використовувати для конкретних завдань і умов вико­ристовування.

Примітка. Вона залежатиме від документації і початкових вражень, які справляє програмне забезпечення.

  1. Опановність

Здатність програмного продукту надати можливість користувачу освоїти його застосування.

Примітка. Внутрішні атрибути відповідають придатності для опанування, як визначено в ISO 9241-10. .

  1. Керовність

Здатність програмного продукту надати можливість користувачу оперувати ним і контролювати його.

Примітка 1. Аспекти придатності, змінності, адаптованості та інстальовності можуть вплинути на керовність.

Примітка 2. Керовність відповідає контрольовності, тривкості до помилок і відповідності очікуванням користувача, як визначено в ISO 9241-10.

Примітка 3. Для системи, керованої користувачем, комбінацію функціональності, надійності, зручності використання й ефективності можна вимірювати зовнішньо за допомогою якості під час використовування.

  1. Привабливість

Здатність програмного продукту бути привабливим для користувача.

Примітка. Це стосується атрибутів програмного забезпечення, призначених зробити програмне забезпечення приваб­ливішим для користувача, як, наприклад, використовування кольору і основних примітивів графічного проекту.

  1. Відповідність нормам зручності використовування

Здатність програмного продукту відповідати нормам стандартів, угод, настанов щодо стилю або правил, задля зручності використовування.

  1. Ефективність

Здатність програмного продукту забезпечити належне виконання стосовно кількості викорис­таних ресурсів, згідно із заявленими умовами.

Примітка 1. Ресур'си можуть охоплювати інші програмні продукти, програмну й апаратну конфігурацію системи, і матері­али (наприклад, папір для друкування, дискети).

Примітка 2. Для системи, керованої-користувачем, комбінацію функціональності, надійності, зручності використання й ефективності можна вимірювати зовнішньо за допомогою якості під час використовування.

  1. Реактивність

Здатність програмного продукту забезпечити належний час відгуку та оброблення й рівні про­пускної спроможності під час виконання його функції згідно із заявленими умовами.

  1. Використовність ресурсів

Здатність програмного продукту використовувати Належну кількість і види ресурсів під час виконання програмним забезпеченням його функції згідно із заявленими умовами.

Примітка. Людські ресурси є частиною продуктивності (7.1.2).

  1. Відповідність нормам ефективності

Здатність програмного продукту відповідати нормам стандартів або угод, які стосуються ефек­тивності.

  1. Супроводженність

Здатність програмного продукту бути зміненим. Модифікації можуть охоплювати коригування, вдосконалювання або пристосовування програмного забезпечення до змін у середовищі й у вимо­гах та функціональних специфікаціях.

  1. Аналізовність

Здатність програмного продукту підлягати діагностуванню стосовно вад або причин відмов у програмному забезпеченні, або щодо змінюваних частин, які має бути ідентифіковано.

  1. Змінність

Здатність програмного продукту надати можливість реалізації специфікованих модифікацій.

Примітка 1. Реалізація охоплює кодування, проектування і документування, змін.

Примітка 2. Якщо програмне забезпечення має модифікувати кінцевий користувач, змінність може вплинути на керовність.

  1. Стабільність

Здатність програмного продукту уникати непередбачених наслідків модифікацій програмного забезпечення.

  1. Тестовність

Здатність програмного продукту надати можливість підтвердження (валідування) зміненого програмного забезпечення.

  1. Відповідність нормам супроводженості

Здатність програмного продукту відповідати нормам стандартів або угод, які стосуються суп­роводжувач ості.

  1. Мобільність

Здатність програмного продукту переміщатися з одного середовища до іншого.

Примітка. Середовище може охоплювати-організаційне, -апаратне чи програмне середовище.

  1. Адаптовність

Здатність програмного продукту пристосовуватися до різних специфікованих середовищ без застосування дій або засобів, відмінних від тих, що надають з цією ціллю для відповідного програм­ного забезпечення.Примітка 1. Адаптовність охоплює масштабовність внутрішньої місткості (наприклад, полів екрана, таблиць,-об’ємів транзакцій, форматів звіту тощо).

Примітка 2. Якщо програмне забезпечення має пристосуватися до кінцевого користувача, адаптовність відповідає при­датності для індивідуалізації, як визначено в ISO 9241-10, і може вплинути на керовність.

  1. Інстальовність