Національний відхил

Замінити EN 1365-2 на ДСТУ Б В.1.1-20; EN 1365-3 на ДСТУ Б В.1.1-13; EN 1365-4 на ДСТУ Б В.1.1-14.

6.3 Кількість

Для визначених умов спирання, защемлення, навантаження та нагрівання має бути випробувано один зразок.

Національний відхил

Надати зміст п. 6.3 у такій редакції: "Для визначених у нормативній документації на сходи (технічні умови, проектна документація тощо) умов спирання, защемлення, навантаження та нагрівання допускається випробовувати один зразок сходів у зборі.

Під час випробувань окремих складових конструкції сходів (косоурів, колон, сходинок, площадок тощо) необхідно випробовувати два зразки конструкції за вимогами відповідних стандартів: ДСТУ Б В.1.1-13, ДСТУ Б В.1.1-14, ДСТУ Б В.1.1-20 тощо".

6.4 Конструкція

Під час випробування сходів, фрагмента сходів або їх складових частин у зразку повинні бути наведені з'єднання їх складових елементів, кріплення, стики тощо (наприклад, з'єднання сходинки з косоуром, сходинки з розтягнутим елементом) відповідно до того, як вони виконані на практиці. Якщо балюстрада є частиною системи навантаження, то вона має бути включена у зразок для випробування (див. рисунок А.3).

Національне пояснення

Долучити у кінці підрозділу: "Конструкцію зразка, спосіб спирання та закріплення на конструкції печі, величину та схему навантаження зразка під час випробувань має визначати замовник випробувань (за участю проектних організацій, базових наукових організацій науково-технічної діяльності центрального органу виконавчої влади з питань будівництва тощо) на основі аналізу роботи конструкції у складі будівельного об'єкта відповідно до вимог технічної документації на цю конструкцію з урахуванням вимог розділів 4, 5.2 та 6 цього стандарту. Замовник (за участю проектної організації) розробляє технічну документацію на зразок, в якій має бути надано розрахункові схеми, що прийняті у технічній та проектній документації на будівлю, величини навантажень і зусиль у конструкції сходів, вказано нормативний клас вогнестійкості сходів, а також надані опис і технічні рисунки зразка, який моделює конструкцію, в яких, зокрема, мають бути обов'язково вказані схема розташування та характеристики арматури, величина захисного шару арматури (для залізобетонних конструкцій) та інші дані, які впливають на вогнестійкість конструкції; перелік використаних матеріалів та їх основні характеристики; схема спирання та кріплення зразка у печі (граничні умови); розрахунок величини навантаження та зусиль на зразку, еквівалентних таким, що прийняті у проектній (технічній) документації; схема розташування зазначеного еквівалентного навантаження на зразку. У разі виникнення розбіжностей під час розроблення технічної документації на зразок для їх усунення замовник має звертатися до базових наукових організацій центрального органу виконавчої влади з питань будівництва для прийняття остаточного рішення."

6.5 Умови нагрівання

Зразок має піддаватися вогневому впливу відповідно до його розташування у будівлі, а умови нагрівання мають бути такими, як визначено в розділі 5. У разі випробування складових сходів -косоура, сходинки і колони – вогневий вплив на них здійснюється з чотирьох боків, а на площадку -з двох боків. Зразок сходів реальних розмірів, які не мають функції огородження, випробовують за умови вогневого впливу з усіх сторін.

Національний відхил

Долучити речення: "За результатами аналізу проектних рішень та умов експлуатації у будівлі допускається випробовувати зразок конструкції реальних розмірів (або фрагмент конструкції сходів) за умов вогневого впливу з трьох, двох або одного боку (знизу). Приклад встановлення зразка у печі за умови вогневого впливу знизу наведено на рисунку А.7".

6.6 Виготовлення зразка

Виготовлення зразка для випробування має відповідати EN 1363-1.

Національний відхил

Замінити EN 1363-1 на ДСТУ Б В.1.1-4.

Долучити речення "Зразок виготовляє замовник випробувань відповідно до вимог технічної документації на зразок за технологією, яка відповідає такій, що використовується для виготовлення реальної конструкції. Зразки та технічна документація на зразок надаються у випробувальну лабораторію за актом приймання зразка до вогневих випробувань."

6.7 Перевірка зразка

Перевірка зразка на відповідність технічній документації повинна здійснюватися так, як описано в EN 1363-1.

Національний відхил

Замінити EN 1363-1 на ДСТУ Б В.1.1-4.

7 ВСТАНОВЛЕННЯ ЗРАЗКА ДЛЯ ВИПРОБУВАННЯ У ПЕЧІ

7.1 Загальні положення

Зразок для випробування (конструкція сходів у зборі, фрагмент конструкції сходів або їх складова частина) встановлюють у печі у положення, яке найбільш відповідає його розташуванню на практиці. Якщо під час випробувань вільні кінці зразка піддаються нагріванню у печі, які не можуть бути піддані впливу пожежі на практиці, то ці кінці ізолюють мінеральною ватою та/або іншим матеріалом за узгодженням із замовником. Кінці зразка, за допомогою яких закріплюють зразок на печі, але які виступають за межі вогневої камери печі, мають ізолюватись із застосуванням будь-якого вогнезахисного покриття або обгортанням товстим шаром мінеральної вати завтовшки (100 ±10) мм густиною (120 ±30) кг/м3.

Для зразків, до конструкції яких включено площадки, мінімальна відстань від верхньої частини площадки до плити пічного покриття повинна складати 500 мм, або у разі використання складових частин сходів ця відстань повинна бути не менше ніж ширина косоуру або сходинки.

Приклади схем розташування у печі зразків сходів різних конструкцій наведені в додатку А.

Національний відхил

Замінити EN 1363-1 на ДСТУ Б В.1.1-4.

7.2 Навантаження і спирання зразка

Спосіб встановлення у печі зразка, який представляє собою сходи у зборі або фрагмент сходів, має відповідати такому, який відтворює умови роботи конструкції в будинку, або, якщо це неможливо реалізувати, зразок має бути встановлений як вільно обпертий.

Величина і розподіл навантаження мають бути такими, щоб максимальні зусилля, які виникають у перерізі зразка, дорівнювали або були більшими ніж ті, що виникають у конструкціях за реальних умов.

Всі сходи мають випробовуватись під навантаженням, визначеним відповідно до EN 1363-1. Під час випробування повністю скомплектованих сходів, навантаження здійснюють вантажами, що відтворюють зосереджені сили посередині сходинок та/або площадок.

Примітка. Якщо сходи або їх фрагмент експонується до вогню з чотирьох сторін, то навантаження повинне включати тільки постійні навантаження, тому що передбачається, що під час пожежі тимчасові навантаження (рухливе, живе) будуть відсутні.

Національний відхил

Замінити перше речення останнього абзацу на таке: "Сходи мають випробовуватись під навантаженням, величину якого та схему його розташування й закріплення на зразку визначають за проектною документацією з урахуванням вимог 7.3.1 – 7.3.5 ДСТУ Б В.1.1-20."

8 КОНДИЦІОНУВАННЯ

Зразок кондиціонують так, як описано в EN 1363-1

Національний відхил

Замінити речення на таке: "Зразок для випробування необхідно утримувати до початку випробувань в умовах, регламентованих у 7.1.4 ДСТУ Б В.1.1-4."

9 ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ

9.1 Термопари у печі

Термопари у печі повинні використовуватись відповідно до EN 1363-1. Під час випробування сходів або їх фрагмента має бути якнайменше дві термопари на кожен квадратний метр площі прогону сходів і площадки. Ці термопари необхідно рівномірно розташовувати у просторі сходів. На кожен метр довжини або частини довжини зразка, що експонується до вогню, повинно бути якнайменше дві термопари. Вони повинні рівномірно розподілятися уздовж довжини зразка. Має використовуватися щонайменше шість термопар.

У кожному місці розташування термопари мають встановлюватись на відстані (100 ±50) мм від нижньої поверхні зразка і на відстані (100 ±50) мм від бокових поверхонь зразка. Для зразків, що експонуються до вогню тільки знизу, термопари повинні розміщуватись на відстані (100 ±50) мм від нижньої поверхні зразка та на відстані 450 мм від країв зразка.

Для косоурів, які мають глибину (висоту) більшу за 500 мм, термопари повинні розташовуватись так, як вказано вище, посередині висоти косоура, але не під нижньою поверхнею.

Половину кількості термопар у печі слід розташовувати так, щоб сторона "А" була повернута до підлоги печі, другу половину орієнтувати стороною "А" до бокових стін печі. Розташування термопар із різними орієнтаціями сторони "А" має здійснюватися так, щоб однакова кількість термометрів була повернута до підлоги і стіни з кожного боку випробувального зразка.

Національний відхил

Замінити у першому реченні EN 1363-1 на ДСТУ Б В.1.1-4.

Вилучити останній абзац підрозділу 9.1.

9.2 Тиск

Тиск усередині печі повинен вимірюватися так, як описано в EN 1363-1.

Національний відхил

Замінити EN 1363-1 на ДСТУ Б В. 1.1-4.

9.3 Прогин

Для вільно обпертих конструкцій прогин зразка має вимірюватись посередині довжини зразка. У конструкціях, для яких очікують несиметричне відхилення, вимірювання прогину має проводитись більше ніж в одному положенні для того, щоб визначити максимальний прогин. Нульова точка прогину вимірюється до початку випробування після прикладення навантаження перед початком нагрівання. Під час випробування зразків, які нагрівають з усіх сторін, не завжди можливо виміряти прогин.

10 ПРОЦЕДУРА ВИПРОБУВАННЯ

Випробування повинне здійснюватися з використанням обладнання і процедур відповідно до EN 1363-1 і, якщо доречно, EN 1365-2, EN 1365-3 і EN 1365-4.

Національний відхил

Замінити EN 1363-1 на ДСТУ Б В.1.1-4, EN 1365-2 на ДСТУ Б В.1.1-20; EN 1365-3 на ДСТУ Б В.1.1-13; EN 1365-4 на ДСТУ Б В.1.1-14.

11 ГРАНИЧНИЙ СТАН ІЗ ВОГНЕСТІЙКОСТІ

Межа вогнестійкості сходів або їх складових має оцінюватись за ознакою втрати несучої здатності за граничними значеннями деформацій, визначених в EN 1363-1.

Якщо зразок випробовується за умови експонування до вогню зверху і знизу і деформації не можуть бути виміряні, критерієм досягнення граничного стану за ознакою втрати несучої здатності є руйнування зразка.

Національний відхил

Замінити EN 1363-1 на ДСТУ Б В.1.1-4.

Долучити речення "За результат випробування беруть межу вогнестійкості конструкції, яку визначають згідно з ДСТУ Б В.1.1-4."

12 ПРОТОКОЛ ПРО ВИПРОБУВАННЯ

На додаток до відомостей, наведених у EN 1363-1, у протоколі (звіті) про випробування мають бути зроблені посилання на цей стандарт, за яким проводилось випробування.

Національний відхил

Замінити речення на таке: "У протокол про випробування необхідно включати дані відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-4, посилання на цей стандарт, а також як додаток до протоколу копію технічної документації на зразок, що була подана замовником".

13 СФЕРА ПРЯМОГО ЗАСТОСУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИПРОБУВАННЯ

Результати випробування є дійсними для аналогічних конструкцій сходів або їх складових (такі самі матеріали та однакова конструкція) за умови, що максимальне зусилля, яке виникає у конструкції під час її експлуатації, не більше за прийняте у зразку під час випробувань.

Це є прийнятним тільки за умови, що жодні зміни не вносяться до будь-якого використаного способу вогнезахисту.

Національний відхил

Долучити у кінці першого речення:"..., а також не було змінено технологію їх виготовлення відповідно до вимог нормативної документації на них".

ДОДАТОК А

(довідковий)

ПРИКЛАДИ РІЗНИХ КОНСТРУКЦІЙ СХОДІВ

1 – поручень (handrail); 2 – сходовий марш (flight); 3 – проміжна площадка (intermediate landing); 4 – балюстрада (balustrade); 5 – сходова шахта (stairwell); 6 – площадка (landing); 7 – виступна кромка сходинки (nosing)

Рисунок А.1 – Загальна схема сходів

1 – колона (column); 2 – верхній проступ (top tread); 3 – балюстрада (balustrade); 4 – косоур (string); 5 – проступ (tread); 6 – підйом проступу сходів (riser); 7 – нижня сходинка (bottom step); 8 – площадка (landing)

Рисунок А.2 – Складові частини сходів

Рисунок А.3 – Приклад конструкції сходів із балюстрадою, що несе навантаження

Рисунок А.4 – Схематичні зображення різних конструкцій сходів

1 – кладка з аерованих бетонних блоків; 2 – пальник; 3 – нижня сходинка; 4 – остання сходинка; 5 – горизонтальна піч; х – місця розташування термопар Термопари у печі 1 х – 5 х, 100 мм нижче проступу (below the tread)

Термопара у печі 8х, 100 мм вище проступу (above the tread)

Термопари у печі 6х, 7х, 9х – 11 х, 100 мм нижче плити пічного покриття

Навантаження не показано

Розміри – в міліметрах

Рисунок А.5 – Загальна схема розташування в печі сходів (приклад 1), включаючи місця розташування термопар

Визначення:

1 – горизонтальна піч; 2 – пальник; 3 – аерований бетон

Навантаження і термопари не показані

Розміри – в міліметрах

Рисунок А.6 – Загальні схеми розташування сходів в печі

Національний відхил

Долучити рисунок А.7


1 – горизонтальна випробувальна піч; 2 – пальники; 3 – сходова площадка; 4 – сходовий марш; 5 – навантаження (вектори дії)

Термопари у печі не показано

Рисунок А.7 – Приклад встановлення зразка сходів у печі за умови вогневого впливу знизу

ДОДАТОК В

(довідковий)

ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИПРОБУВАНЬ СКЛАДОВИХ КОНСТРУКЦІЇ СХОДІВ ПРИ КЛАСИФІКАЦІЇ СХОДІВ З ВОГНЕСТІЙКОСТІ

В.1 Вступ

Існує велика кількість різноманітних конструкцій сходів, наприклад:

a) виконаних із різних матеріалів: деревини, сталі, алюмінію, скла, бетону, композитних мате ріалів, дерева та сталі, дерева та бетону, сталі та бетону, сталі та скла;