6.2 Панелі партії при прийманні їх за показниками точності геометричних параметрів і якості бетонних поверхонь, що контролюються обмірами готових панелей, слід розбивати на групи. У кожній групі мають бути панелі одного типорозміру. При цьому, якщо в панелях є отвори, групу слід утворювати з панелей з однаковим виглядом і числом отворів. Допускається об'єднувати в одну групу панелі різної довжини з однаковим виглядом і числом отворів.

6.3 Панелі приймають за даними вхідного, операційного і приймального контролю.

6.3.1 Періодичні випробування панелей проводять для перевірки:

- міцності, жорсткості та тріщиностійкості;

- межі вогнестійкості та межі поширення вогню;

- морозостійкості бетону;

- відпускної вологості легкого та автоклавного ніздрюватого бетону;

- відпускної вологості теплоізоляційного шару тришарових панелей;

- пористості ущільненої суміші легкого бетону (об'єм міжзернових порожнин, об'єм залученого повітря);

- міцності зчеплення облицювальних плиток із розчином або бетоном.

6.3.2 Під час приймально-здавальних випробувань контролюють:

- показники міцності розчину (марка за міцністю на стиск, відпускна міцність) зовнішнього захисно-декоративного і внутрішнього опоряджувального шарів;

- показники міцності бетону (клас за міцністю на стиск, відпускна міцність);

- наявність зчеплення захисно-декоративного і опоряджувального шарів або облицювальних плиток із бетоном або розчином панелей;

- геометричні параметри, якість поверхонь та масу;

- зовнішній вигляд вікон, дверей та їх установлення.

6.4 Приймальним випробуванням навантаженням для визначення міцності, жорсткості і тріщиностійкості слід піддавати ті панелі, необхідність контролю яких поодинці, по двох або всіх цих показниках встановлена проектною документацією.

Випробування панелей навантаженням проводять перед початком масового виготовлення панелей і надалі – при зміні їх конструкції.

Допускається з дозволу проектної організації – автора проектної документації на конкретні будівлі не проводити випробування панелей навантаженням при зміні їх конструкції (зокрема армування), якщо ці зміни не призводять до зниження міцності, жорсткості і тріщиностійкості панелей.

6.5 Періодичні випробування панелей для контролю їх межі вогнестійкості та межі поширення полум'я проводять перед початком їх масового виготовлення та надалі – при зміні їх конструкції або технології виготовлення.

6.6 Приймальний контроль панелей за показниками міцності розчину зовнішнього захисно-декоративного і внутрішнього опоряджувального шарів (марці за міцністю на стиск і відпускній міцності) і міцності бетону слід здійснювати в процесі приймально-здавальних випробувань для кожної партії виробів.

Приймання панелей за цими показниками має здійснюватись за результатами випробувань контрольних зразків.

Міцність розчину та бетону оцінюють за середнім значенням результатів випробувань не менше однієї серії зразків, виготовлених з однієї проби розчину чи бетону, але не рідше одного разу за зміну.

6.7 У випадках, коли за результатами перевірки буде встановлено, що фактична відпускна міцність бетону або розчину панелей не досягла визначеної у 5.7, панелі слід приймати тільки після досягнення бетоном і розчином міцності, відповідної їх маркам або класам за міцністю на стиск.

6.8 Випробування панелей на морозостійкість бетону і розчину слід проводити не рідше одного разу на три місяці.

6.9 Відпускну вологість легкого бетону, а також відпускну вологість теплоізоляційного шару тришарових панелей слід контролювати в порядку, встановленому для періодичних випробувань, і, крім того, при зміні складу бетону. При цьому випробування панелей із визначення вологості слід проводити:

- легкого бетону – не рідше одного разу на місяць;

- теплоізоляційного шару тришарових панелей – не рідше двох разів на місяць.

6.10 Відпускну вологість легкого бетону, автоклавного ніздрюватого бетону та теплоізоляційного шару тришарових панелей слід контролювати за результатами випробування проб, відібраних із трьох готових панелей. Фактична відпускна вологість оцінюється за результатами перевірки кожної контрольованої панелі за середнім значенням вологості відібраних із неї проб.

6.11 Контроль за показниками пористості ущільненої суміші легкого бетону (об'єму міжзернових порожнин, об'єму залученого повітря) слід проводити не рідше ніж два рази на місяць.

6.12 Приймальний контроль панелей за наявності зчеплення захисно-декоративного і опоряджувального шарів або облицювальних плиток із бетоном або розчином панелей слід здійснювати в процесі приймально-здавальних випробувань для кожної партії виробів

Приймання панелей за цим показником слід здійснювати за результатами вибіркового контролю.

6.13 Міцність зчеплення облицювальних плиток із розчином або бетоном панелей слід контролювати в порядку, запровадженому для періодичних випробувань, а також при зміні складу розчину або бетону, але не рідше ніж один раз в 3 місяці.

Міцність зчеплення облицювальних плиток із розчином або бетоном панелей слід оцінювати за середнім значенням результатів випробувань зразків, відібраних із п'яти готових панелей однієї з прийнятих партій виробів.

6.14 Товщину захисного шару бетону до конструктивної арматури контролюють у місцях, визначених проектною документацією, а за відсутності таких вказівок – за узгодженням із проектною організацією – автором проекту конкретної будівлі.

6.15 Вибірковий контроль групи панелей за показниками точності геометричних параметрів і якості бетонних поверхонь слід здійснювати згідно з планом контролю, встановленому для приймання партії виробів. При цьому вказівки, що відносяться до партії виробів, слід відносити до групи панелей.

Вибірковий контроль точності діаметра замурованих трубок для змінюваної електропроводки проводять під час постановки панелей на виробництво і в подальшому при зміні технології виготовлення панелей або характеристик вживаних трубок.

6.15.1 Перед відбиранням вибірки необхідно відбракувати панелі партії з явними відступами від вимог цього стандарту, виявленими зовнішнім оглядом всіх панелей.

6.15.2 Панелі вибірки, в яких значення хоча б одного з геометричних параметрів відрізняється від номінального на величину, що перевищує граничні значення відхилень, запроваджених цим стандартом, більш ніж в 1,5 раза, підлягають відбракуванню, а група, до якої належать такі панелі, підлягає суцільному контролю за цим параметром.

6.15.3 У тих випадках, коли в п'яти послідовних партіях дві однакові групи панелей не прийняті за результатами вибіркового контролю (з першого пред'явлення), а приймалися поштучно, для контролю цих груп панелей у наступних партіях має бути призначений план контролю, відповідний наступному інтервалу більшого числа панелей у контрольованій групі. Якщо в п'яти подальших партіях ці групи панелей будуть прийняті за новим планом з першого пред'явлення, для їх подальшого приймання слід прийняти початковий план контролю.

6.16 Приймання панелей за показниками, що перевіряються оглядом і характеризують відповідність зовнішнього вигляду панелей установленому еталоном до наявності гідроізоляційного і протикорозійного покриттів, до зовнішнього вигляду вікон, дверей та їх установлення, а також до наявності і зовнішнього вигляду арматурних випусків, закладних виробів, монтажних петель та інших елементів і деталей панелей, передбачених проектною документацією, слід здійснювати за результатами суцільного контролю.

6.17 При прийманні панелей за масою (за результатами вибіркового контролю) до вибірки краще включати панелі, перевірені за показниками точності геометричних параметрів та якості бетонних поверхонь.

6.18 При поставці панелей неповними партіями споживач має право проводити контроль поставленої частини партії панелей або панелей із різних партій.

У випадках, коли панелі не прийняті споживачем через наявність дефектів, які можуть бути усунуті (наприклад, жирові або іржаві плями на лицьових поверхнях панелей), виробник має право представити ці панелі до повторного приймання після усунення ним вищезгаданих дефектів.

7 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ ТА ВИПРОБУВАНЬ

7.1 Контроль міцності, жорсткості і тріщиностійкості панелей

7.1.1 Контроль міцності, жорсткості і тріщиностійкості панелей слід виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.6-7 (ГОСТ 8829) і цього стандарту.

7.1.2 Панелі, що призначаються для випробувань навантаженням за показниками міцності, жорсткості і тріщиностійкості, повинні задовольняти вимоги цього стандарту за іншими показниками.

Для випробувань навантаженням допускається використовувати панелі з жировими та іржавими плямами на лицьових поверхнях, панелі з раковинами, місцевими напливами і відколами ребер, розміри яких перевищують граничні, що допускаються цим стандартом, не більше ніж у два рази, а також панелі з іншими дефектами, які не впливають на їх міцність, жорсткість і тріщиностійкість.

7.1.3 Випробування навантаженням повинні передбачати перевірку панелі в цілому або її окремих ділянок відповідно до вказівок проектної документації.

7.2 Контроль вогнестійкості панелей

7.2.1 Визначення вогнестійкості панелей слід виконувати згідно з ДСТУ Б В.1.1-19.

7.2.2 Панелі, що призначаються для випробувань із визначення вогнестійкості, повинні задовольняти вимоги цього стандарту за іншими показниками.

7.3 Контроль міцності бетону і розчину

7.3.1 Визначення міцності бетону і розчину на стиск руйнівним методом слід виконувати випробуваннями навантаженням відформованих контрольних зразків або контрольних зразків, випиляних (вибурених) із контрольних блоків, з панелей або з елементів складених панелей. Виготовлення і випробування контрольних зразків (кубів або циліндрів) слід проводити відповідно
до вимог ГОСТ 10180 і цього розділу.

7.3.2 Контрольні зразки і контрольні блоки слід формувати з тієї ж бетонної суміші або розчину, з яких формують панелі або елементи складених панелей.

Випилювання (вибурювання) зразків із панелей повинне виконуватися на ділянках, зазначених у проектній документації.

Режим тепловологісної обробки контрольних зразків і контрольних блоків має бути таким же, що і режим тепловологісної обробки панелей або елементів складених панелей.

7.3.3 Контрольні зразки, призначені для контролю міцності бетону і розчину (у проектному віці і відпускній), до моменту випробування повинні тверднути в умовах, запроваджених ГОСТ 18105.

7.3.4 Контрольні зразки, що пройшли тепловологісну обробку, слід випробовувати після їх вистигання. При цьому період із моменту закінчення тепловологісної обробки до моменту випробування має бути не менше 4 год.

7.3.5 При застосуванні неруйнівних методів випробувань відпускну міцність бетону в панелях на стиск слід визначати:

- ультразвуковим методом згідно з ГОСТ 17624 бетону будь-якого виду, окрім легкого бетону крупнопористої структури;

- приладами механічної дії згідно з ГОСТУ 22690.

Число і розташування контрольованих ділянок і число вимірювань на одній ділянці для визначення міцності бетону панелей неруйнівними методами слід приймати відповідно до ГОСТ 18105 та проектної документації.

Міцність бетону не допускається визначати ультразвуковим методом на ділянках панелей, де є тріщини.

7.3.6 Циліндри з легкого бетону, що вибурюються з панелей і підлягають випробуванню на стиск, повинні мати розміри, визначені ГОСТ 10180, і діаметр не менше 100 мм.

Циліндри слід вибурювати в трьох місцях однієї панелі з боку внутрішньої поверхні на глибину, яка дорівнює приблизно 2/3 товщини одношарової панелі або внутрішнього шару двошарової панелі з екраном.

Циліндри слід вибурювати:

- з панелей із прорізом (або прорізами) – два в центральних зонах простінків і один у центральній зоні підвіконної частини;

- з панелей без прорізів – один в центральній зоні панелі і два інших на відстані близько 1/3 довжини панелі в обидві боки від місця вибурювання першого циліндра.

Випробуванню мають бути піддані циліндри, отримані з середньої частини по товщині одношарової панелі або з внутрішнього шару двошарової панелі з екраном. Торцева частина циліндрів, що примикає до поверхні панелі, з боку якої велося вибурювання, має бути зрізана на висоту не менше 50 мм.

Допускається вибурювати циліндри з боку торцевих бічних граней панелі. У цьому випадку торцеву частину циліндрів, що примикає до поверхні бічних граней, слід зрізати на висоту не менше 100 мм.

Заглибини, що утворилися в панелі через вибурювання циліндрів, мають бути закладені легким бетоном.

7.4 Контроль морозостійкості бетону і розчину

7.4.1 Морозостійкість слід визначати:

- легкого бетону з середньою густиною в сухому стані менше 1500 кг/м3 і розчину при проектній марці за морозостійкістю Р 50 і нижче згідно з ДСТУ Б В.2.7-42 (при об'ємному заморожуванні);

- легкого бетону і розчину при проектній марці за морозостійкості нижче Р 50 згідно з ДСТУ Б В.2.7-45 (при об'ємному заморожуванні);

- важкого бетону, а також легкого бетону і розчину при проектній марці за морозостійкістю Р50 і вище згідно з ДСТУ Б В.2.7-47 (ГОСТ 10060.0) та ДСТУ Б В.2.7-48 (ГОСТ 10060.1).

7.4.2 При визначенні морозостійкості згідно з ДСТУ Б В.2.7-42 бетон або розчин вважають такими, що витримали випробування, якщо міцність зразків, підданих поперемінному заморожуванню і відтаванню, буде не більше ніж на 15 % нижче міцності контрольних зразків, а втрата маси не перевищить 5 %.

7.5 Контроль середньої густини бетону

7.5.1 Середню густину бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-170.

7.5.2 Допускається визначати середню густину бетону радіоізотопним методом згідно з ГОСТ 17623. При цьому середня густина бетону має бути визначена не менше ніж на одній панелі в кожну зміну.

7.6 Контроль вологості бетону