- F50 для важкого бетону зовнішнього основного шару, окремих армованих бетонних в'язей (шпонок) і ребер суцільних тришарових панелей; для будь-якого виду бетону екранів, панелей цокольного поверху і технічного підпілля і парапетної частини панелей; для бетону або розчину зовнішнього захисно-декоративного шару;

- F35 для легкого бетону одношарових панелей, що не мають зовнішнього захисно-декоративного шару з бетону або розчину; для легкого бетону зовнішнього основного шару, окремих армованих бетонних в'язей і ребер суцільних тришарових панелей без захисно-декоративного шару з бетону або розчину; для легкого бетону і автоклавного ніздрюватого бетону одношарових панелей, призначених для застосування в стінах приміщень з вологим режимом;

- F25 для легкого бетону одношарових панелей, що мають зовнішній захисно-декоративний шар із розчину або бетону і призначених для застосування в стінах приміщень із сухим і нормальним режимом; для легкого бетону зовнішнього основного шару, окремих армованих бетонних в'язей
і ребер суцільних тришарових панелей із захисно-декоративним шаром із бетону або розчину; для автоклавного ніздрюватого бетону одношарових панелей, призначених для застосування в стінах приміщень із сухим і нормальним режимом; для легкого бетону теплоізоляційного шару суцільних двошарових панелей.

Мінімальні марки бетону і розчину за морозостійкістю для панелей, які використовуються у кліматичних підрайонах ІБ, ІГ, IIА і ІІГ, слід приймати на один ступінь вище.

4.4.7.5 Марки за середньою густиною легкого бетону і автоклавного ніздрюватого бетону одношарових панелей та внутрішнього шару двошарових панелей з екраном, легкого бетону теплоізоляційного шару суцільних двошарових панелей, призначених для надземних поверхів, слід приймати не вище наведених у таблиці 4.

4.4.7.6 Теплопровідність (коефіцієнт теплопровідності) бетону в сухому стані, що встановлюється в проектній документації на конкретні будівлі для оцінки результатів контролю теплопровідності, слід приймати:

- для легкого бетону – згідно з додатком А;

- для автоклавного ніздрюватого бетону – згідно з ДСТУ Б В.2.7-45.

4.4.7.7Легкий бетон слід приймати:

- для основного шару одношарових панелей і внутрішнього шару двошарових панелей з екраном – на пористому піску, золі ТЕС, золошлаковій суміші або без дрібного заповнювача у випадках, коли цей шар виконується з поризованого безпіщаного бетону;

- для теплоізоляційного шару суцільних двошарових панелей – на пористому піску або без дрібного заповнювача у випадках, коли бетон має крупнопористу структуру.

Допускається приймати для основного шару одношарових панелей і внутрішнього шару двошарових панелей з екраном легкий бетон зі щільним піском при техніко-економічному обґрунтуванні, забезпеченні всіх вимог до панелей і бетону, запроваджених цим стандартом і проектною документацією, і за умови обов'язкової поризацїї розчинної частини бетону добавками, які регулюють пористість бетонної суміші.

Таблиця 4 – Марки за середньою густиною бетону одношарових панелей

Клас за міцністю на стиск

Марка бетону за міцністю на стиск

Мінімальна марка за середньою густиною

легкого бетону

автоклав-ного нізд-рюватого бетону

перліто-бетону

керамзи-тобетону і шунгізи-тобетону

шлакопем-зобетону і шлакобетону

аглопорито-бетону і бетону на природних заповнювачах

автоклав-ного нізд-рюватого бетону

В1.5

М25

D600

В2,5

В2,5

М35

D800

D900

D1400

D1200

D700

В3,5

В3,5

М50

D900

D1000

D1500

D1300

D800

В5

В5

М75

D1000

D1100

D1600

D1400

D900

В7,5

В7,5

М100

D1100

D1200

D1700

D1500

D1000

В12.5

М150

D1200

D1300

D1800

D1600

Примітка 1. Найменування легких бетонів у таблиці прийняті згідно з видом крупного заповнювача.

Примітка 2. Для панелей цокольного поверху і технічного підпілля максимальна марка з середньої густини легкого бетону при даному класі або марки за міцністю на стиск може бути збільшена на два ступеня.

4.4.8 Арматурні і закладні вироби

4.4.8.1 Для армування панелей слід приймати арматурну сталь наступних видів і класів:

- як робочу застосовують стрижньову арматуру класів А400С, А500С і А600С згідно з ДСТУ 3760; А-ІІІ і А-IV згідно з ГОСТ 5781; Ат500С, Ат600 і Ат600С згідно з ГОСТ 10884, арматурний дріт класу Вр-І згідно з ГОСТ 6727, а також стрижньову арматуру класів А240 і А300 згідно з ГОСТ 5781 у випадках, коли використання арматури вищезгаданих класів недоцільне або не допускається нормами проектування;

- як конструктивну застосовують арматуру класів А240С та Вр-І.

4.4.8.2 Для гнучких металевих в'язей, призначених для з'єднання зовнішнього і внутрішнього шарів тришарових панелей, слід приймати стрижні або інші сполучні елементи із сталей, що мають необхідну корозійну стійкість в умовах експлуатації, а також арматуру класів А240С, А-І, А-ІІ і Вр-І з протикорозійним покриттям.

Допускається при техніко-економічному обґрунтуванні приймати для гнучких в'язей сполучні елементи з алюмінієвих сплавів, а також арматуру інших класів

4.4.8.3 Для закладних виробів панелей слід приймати вуглецеву сталь звичайної якості або низьколеговану сталь згідно з вимогами СНиП 2.03.01 залежно від умов експлуатації панелей.

4.4.9 Номінальну товщину захисного шару бетону до арматури (включаючи зовнішній захисно-декоративний або внутрішній опоряджувальний шари панелей із розчинів або бетону), яка зазначається в проектній документації, слід приймати не менше значень, вказаних у таблиці 5, за винятком номінальної товщини захисного шару бетону від зовнішньої поверхні панелей до арматури в панелях цокольного поверху і технічного підпілля, яку слід приймати не менше 30 мм.

4.4.10 Теплоізоляційний шар тришарових панелей

4.4.10.1 Для теплоізоляційного шару тришарових панелей слід приймати теплоізоляційні вироби у вигляді плит або блоків, а також шари з теплоізоляційного бетону та інших тепло ізоляційних матеріалів, які застосовуються у вигляді заливальних складів, що тверднуть або набирають необхідну міцність у процесі виготовлення панелей.

4.4.10.2 Для теплоізоляційного шару тришарових панелей слід приймати жорсткі плити з пінополістиролу виду ПСБ-С, з пінопласту на основі резольних фенолоформальдегідних смол, фібролітові на портландцементі, а також плити мінераловатні на синтетичному зв'язуючому або зі скляного штапельного волокна.

Дозволяється приймати для теплоізоляційного шару інші теплоізоляційні вироби і матеріали, що виготовляються за стандартами або технічними умовами і задовольняють вимоги цього стандарту.

Таблиця 5 – Номінальні товщини захисного шару бетону до арматури

Поверхня, від якої установлюється товщина захисного шару бетону

Вид бетонного шару, в якому розташована арматура

Мінімальна номінальна товщина захисного шару бетону до арматури

робочої

конструктивної

Зовнішня (фасадна); поверхня, що прилягає до теплоізоляційного шару

Важкий бетон

20

15

Легкий бетон

20

20

Автоклавний ніздрюватий бетон

25

25

Внутрішня; торцева; грань прорізу; поверхня, що прилягає до повітряного прошарка

Важкий бетон

15

10

Легкий бетон

20

15

Автоклавний ніздрюватий бетон

25

20

Грань окремої армованої бетонної в'язі (шпонки) або ребра, що з'єднує шари тришарової панелі

Важкий бетон

10

10

Легкий бетон

15

15

Примітка 1. Вимоги таблиці 5 не розповсюджуються на номінальну товщину захисного шару бетону до бокової (поперечної) арматури опорних зон панелей від їх верхньої або нижньої торцевої грані.

Примітка 2. Мінімальна номінальна товщина захисного шару бетону до арматури окремих армованих бетонних в'язей (шпонок) або ребер тришарових панелей наведена для випадків, коли вони призначені для передавання зусиль між зовнішнім і внутрішнім бетонними шарами під час експлуатації будівлі та для захисту розташованої в них арматури від корозії.

4.4.10.3 Для теплоізоляційного шару тришарових панелей слід приймати теплоізоляційні вироби і матеріали з середньою густиною не більше 400 кг/м3.

Допускається при техніко-економічному обґрунтуванні приймати теплоізоляційні вироби і матеріали середньою густиною більше 400 кг/м3.

Примітка 1. Середню густину теплоізоляційного шару визначають з урахуванням ущільнення теплоізоляційних матеріалів і виробів у процесі виготовлення панелей.

Примітка 2. Середню густину теплоізоляційного шару визначають як частку від ділення його маси в сухому стані на об'єм. При цьому для багатошарової теплоізоляції враховують сумарну масу і об'єм шарів.

4.5 Умовні познаки панелей

Панелі слід позначати марками відповідно до вимог ГОСТ 23009.

Марка панелі складається з літерно-цифрових груп, розділених дефісами.

Перша група містить познаку типу панелі і її номінальні габаритні розміри (значення яких округляють до цілого числа): довжину і висоту в дециметрах, товщину в сантиметрах.

У другій групі відповідним цифровим індексом зазначають клас (або марку) бетону за міцністю на стиск і вид бетону, який позначається літерами: В – важкий бетон, Л – легкий бетон, Ч – автоклавний ніздрюватий бетон. Для шаруватих панелей із зовнішніми шарами з бетону різного класу (або марки) за міцністю на стиск або різного вигляду слід указувати клас (або марку) і вид бетону несного шару панелі.

Третя група містить додаткові характеристики, які позначаються літерами і відображають особливі умови застосування панелей і їх стійкість: С – до сейсмічних дій (при розрахунковій сейсмічності 7 балів і більше); М – до дій низьких температур зовнішнього повітря (при будівництві в районах з розрахунковою зимовою температурою зовнішнього повітря нижче мінус 40 °С). Для панелей, які використовуються в умовах дії агресивних середовищ, в третю групу марки включають познаки характеристик панелей, що забезпечують їх стійкість в умовах експлуатації. При цьому показники проникності бетону панелей позначають літерами: Н – нормальної проникності, П – зниженої проникності, О – особливо низької проникності.

У третю групу, у разі потреби, включають також познаки конструктивних особливостей панелі (форму панелі; конфігурацію торцевих зон; наявність, вид і розташування отворів; наявність і форму штраби в місцях примикання суміжних конструкцій; вигляд і розташування арматурних випусків і закладних виробів; наявність арматури для сприйняття зусиль, що обумовлені нерівномірними деформаціями основи, складеної просадними, такими, що набрякають, мерзлими, заторфованими, насипними та іншими ґрунтами, що сильно деформуються, та інші). Ці особливості панелі слід позначати в марці арабськими цифрами або рядковими літерами.

Приклад умовної познаки (марки) панелі типу 1НС завдовжки 5990 мм, заввишки 2865 мм, завтовшки 350 мм , з легкого бетону класу за міцністю на стиск В5:

1НС60.29.35-5Л.

Те саме панелі типу 2НС завдовжки 3590 мм, заввишки 2865 мм, завтовшки 350 мм, з внутрішнім несним шаром з легкого бетону класу за міцністю на стиск В15:

2НС36.29.40-15Л.

Те саме панелі типу ЗНС завдовжки 2990 мм, заввишки 2865 мм, завтовшки 350 мм, з внутрішнім несним шаром із важкого бетону класу за міцністю на стиск В15, що призначена для будівель із розрахунковою сейсмічністю 8 балів для будівництва в районах із розрахунковою зимовою температурою зовнішнього повітря нижче мінус 40 °С:

3НС30.29.35-15В-СМ.

Те саме панелі типу 1НЦ завдовжки 2990 мм, заввишки 2300 мм, завтовшки 300 мм, з легкого бетону класу за міцністю на стиск В7,5:

1НЦ30.23.30-7.5ВЛ.

Допускається приймати познаки марок панелей, запроваджених робочими кресленнями типових конструкцій до їх перегляду.

5 ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

5.1 Панелі слід виготовляти у відповідності з вимогами цього стандарту, за проектною і технологічною документацією, затвердженими в установленому порядку.

Можливе використання документації типових серій за умови її актуалізації з урахуванням вимог чинних нормативних документів.

5.2 Панелі повинні мати заводську готовність, що відповідає вимогам цього стандарту і додатковим вимогам проектної документації на конкретні будівлі.

Складені панелі слід поставляти зібраними.

У випадках, передбачених проектною документацією на конкретні будівлі, панелі слід поставляти з нанесеними водонепроникними та іншими ґрунтовками, гідроізоляційними і пароізоляційними покриттями, установленими вікнами, дверима, підвіконними плитами (дошками) і зливами, з виконаною герметизацією і теплоізоляцією в стиках між віконними і дверними блоками і гранями отворів накладними виробами та іншими конструктивними елементами, вказаними у 5.3.