Коментар

до Зміни №1 ДСТУ Б Д.2.3-10:2012 «Ресурсні елементні кошторисні норми на монтаж устаткування зв'язку (Збірник 10) (ДБН Д.2.3-10-99, MOD

Доводимо до Вашого відома, що наказом Мінрегіону України від 06 травня 2016 року № 116 «Про прийняття «Змін» національних стандартів» (див. Збірник «Ціноутворення у будівництві» № 5, травень 2016, crop. 24) затверджено Зміну №1 ДСТУ Б Д.2.3-10:2012 «Ресурсні елементні кошторисні норми на монтаж устаткування зв'язку (Збірник 10) (ДБН Д.2.3-10-99, MOD)», яка набрала чинності з 01 серпня 2016 року (розроблено фахівцями НВФ «Інпроект»),

Внесення змін до ДСТУ Б Д.2.3-10:2012 викликано наступними факторами:

  • застосуванням сучасних волоконних оптичних систем передавання сигналів, що потребує монтаж мережі з волоконно-оптичних лінійзв'язку, основою яких є волоконні оптичні кабелі;

  • конструктивними відмінностями оптичних кабелів порівняно з традиційними кабелями зв'язку (з металевими жилами), які зумовлюють необхідність застосування новітніх технологій проведення будівельно-монтажних робіт при будівництві лінійних споруд волоконних оптичних ліній зв'язку та вдосконалення існуючих технологій.

Коментар та роз'яснення до Зміни №1 ДСТУ Б Д.2.3-10:2012 «Ресурсні елементні кошторисні норми на монтаж устаткування зв'язку» надаються на чисельні запити, що надійшли від проектних та підрядних організацій, які проектують та виконують роботи з монтажу оптичних волокон.

Норми розроблено з використанням сучасних технологічних карт з урахуванням практичного досвіду будівельно-монтажних організацій та нормативних спостережень, виконаних спеціалістами ТОВ «НВФ «Інпроект».

До збірника включено ресурсні елементні кошторисні норми на окремі види робіт, які виконуються при прокладанні волоконного оптичного кабелю. Нормами враховано виконання робіт в існуючих системах кабельної каналізації в міських умовах, де не потрібні переїзди на великі відстані.

При розробленні збірника норм було використано наступні терміни та поняття, у тому числі, які наведено у керівному нормативному документі КНД 45-141-99 «Керівництво щодо будівництва лінійних споруд волоконно-оптичних ліній зв'язку».

Оптичні волокна (ОВ) – це тонкі скляні нитки, що здатні передавати цифрову інформацію у вигляді світлових імпульсів.

Волоконний оптичний кабель (ВОК) – кабельний виріб, що містить одне або кілька оптичних волокон, об'єднаних в єдину конструкцію, що забезпечує їх працездатність в заданих умовах експлуатації. ВОК складається з оптичних волокон, осердя та захисної оболонки.

Нормами враховано виконання робіт з використанням кабелів з полімерною захисною оболонкою.

Волоконні оптичні лінії зв'язку (ВОЛЗ) – дротяний зв'язок, що використовується для передавання даних з високою швидкістю на великі відстані.

Нормами враховано роботи з ВОЛЗ, що прокладаються в існуючій мережі кабельної каналізації, колекторах, трубах та в приміщеннях.

Змонтована регенераційна ділянка – це сукупність ділянок ВОЛЗ разом зі змонтованими кінцевими кабельними пристроями.

Будівельна довжина ВОК – це нормована довжина кабельного виробу в одному відрізку, що установлена стандартом або технічними умовами.

Пігтейл – оптичний шнур з роз'ємом з одного кінця.

Патч-корд – оптичний шнур з роз'ємом з двох кінців. Патч-корд може бути розділено на два пігтейла за необхідністю.

Оптичний крос – це кінцевий кабельний пристрій для з'єднання станційного та лінійного кабелю, призначений для захисту місць зварювання оптичного кабелю та структурування мережі.

Нормами врахована наступна комплектація кроса: корпус, касета для оптичного волокна (сплайс-касета), планка адаптерна, металева заглушка, адаптери прохідні, пластикова кліпса.

Муфта оптична – пристрій, призначений для захисту місць зрощування будівельних довжин оптичних кабелів на регенераційній ділянці при їх прокладанні в канапах кабельної каналізації, ґрунті, тунелях, колекторах, на опорах повітряних ліній зв'язку та електропередачі.

Нормами передбачено використання муфт з'єднувальних та роз-галужувальних. З'єднувальна муфта монтується при зрощуванні окремих будівельних довжин ВОК однакової ємності. Розгалужувальна муфта монтується у разі якщо ВОК великої ємності розгалужується на кілька ВОК меншої ємності.

Нормами врахована наступна комплектація муфти: корпус, касета для оптичного волокна, трубка для герметизації корпуса, трубки термоусаджувальні для герметизації вводів ВОК, комплект стяжок та маркерів, шкурка шліфувальна, силікагель.

Оптичний тестер – електронний цифровий прилад для вимірювання параметрів оптичного волокна.

Відповідно до ДСТУ-Н Б Д.1.1-3:2013 «Настанова щодо визначення загапьновиробничих і адміністративних витрат та прибутку у вартості будівництва» витрати на придбання та обслуговування оптичних тестерів відносяться до загальновиробничих витрат.

Основне призначення тестера – вимірювання потужності оптичного випромінювання на виході волоконної оптичної системи, визначення загасання в ній та на окремих компонентах системи і їх з'єднаннях.

Рефлектометр оптичний – комп'ютеризований вимірювальний прилад для вимірювання параметрів оптичного волокна, який дозволяє записувати, аналізувати та зберігати інформацію на електронних носіях та в пам'яті приладу.

За допомогою рефлектометру можна перевірити загальну довжину траси, загальне кілометричне затухання, знайти пошкодження, оцінити якість зварювання оптичного волокна в муфтах, кросах тощо.

Роз'яснення щодо застосування груп норм

Група 924 «Вимірювання оптичних параметрів волоконного оптичного кабелю рефлектометром на кабельному майданчику з однієї сторони»

Вимірювання оптичних параметрів волоконного оптичного кабелю на будівельному майданчику виконується для перевіряння цілісності оптичних волокон в кабелі, відповідності фактичних параметрів кабелю, вказаним у технічному паспорті, та має назву «вхідний контроль».

Вхідний контроль будівельної довжини ВОК, який намотаний на барабані, полягає у зовнішньому огляді та вимірюванні оптичних параметрів.

Барабани з оптичним кабелем, які надходять на будівництво ВОЛЗ від постачальника, мають розміщуватися на заздалегідь підготовлених приоб'єктних кабельних майданчиках.

Нормами враховано витрати часу на зовнішній огляд барабану з ВОК, перевіряння на відсутність механічних пошкоджень та наявність паспорта на будівельну довжину оптичного кабелю.

У паспорті на будівельну довжину оптичного волоконного кабелю виробник вказує такі дані:

  • марка кабелю;

  • відповідність ДСТУ, ТУ;

  • довжина кабелю, метражні мітки початку і кінця ВОК на бара
    бані;

  • порядок відліку модулів і ОВ (за кольором ) в кабелі;

  • матеріал покриття оптичного волокна;

  • коефіцієнт загасання на заданій довжині хвилі кожного ОВ;

  • значення хроматичної дисперсії на заданій довжині хвилі;

  • коефіцієнт заломлення осердя ОВ;

  • результати вимірювань електричних параметрів металевих еле
    ментів кабелю (за їх наявності);

  • штамп ВТК заводу-виробника;

  • дата виготовлення.

За наявності технічних паспортів проводять контрольні вимірювання оптичних параметрів ВОК.

Нормами передбачено виконання вимірювання оптичних параметрів ВОК рефлектометром оптичним з фіксацією результатів у протоколах вхідного контролю.

Вивозити барабан з оптичним кабелем на трасу, здійснювати прокладання без проведення вхідного контролю не дозволяється.

Для уникнення помилок та збільшення точності показників передбачено виконання вимірювання оптичних параметрів ВОК в закритому кузові спецавтомобіля.

Група 925 «Вимірювання оптичних параметрів волоконного оптичного кабелю рефлектометром після прокладання»

Нормами передбачено вимірювання після прокладання ВОК в існуючій системі кабельної каналізації з необхідністю виведення кінців кабелю з колодязю.

Вимірювання виконується в закритому кузові спецавтомобіля.

Нормами передбачено вимірювання на одній довжині хвилі. У разі необхідності вимірювання на двох довжинах хвиль до ресурсів норм застосовуються коефіцієнти, що наведені у ввідних вказівках до збірника.

Група 926 «Монтаж з'єднувальної муфти волоконного оптичного кабелю»

Нормами передбачено з'єднання волоконних оптичних кабелів за допомогою муфти в існуючій системі кабельної каналізації з необхідністю виведення кінців кабелю з колодязю. Роботи виконують в закритому кузові спецавтомобіля.

Монтаж муфт має проводитися згідно з технологічною картою на монтаж даного типу муфти з урахуванням конструктивних особливостей монтованого ВОК.

Нормами враховано витрати часу на:

- підготування муфти до монтажу: ретельне вивчення інструкції з монтажу (надається виробником до кожної муфти), знімання хомута, розкривання корпусу, зрізання кінцівки вводу, оброблення відкритого вводу шкуркою шліфувальною.

  • підготування кабелю до вводу в муфту: очищення кінця кабелю від бруду на довжині біля 2 м, одягання герметизуючої трубки, протягування кабелю через підготовлену кінцівку вводу.

  • підготування кабелю до зварювання: видалення зовнішньої полімерної оболонки ВОК на відрізку біля 1,2 м, очищення модулю з волокнами від полімерного (гідрофобного) компаунда, відрізання центрального силового елементу на відстані біля 75 мм від зрізу зовнішньої оболонки кабелю, видалення захисних трубок модулів з волокон, закріплення в муфті силового елементу, знежирення ОВ спиртом.

  • зварювання ОВ, захист зварювальних стиків ОВ термоусаджувальними гільзами, укладання ОВ в лоток, закривання корпусу муфти та герметизація місця вводу кабелю у муфту.

Найбільш відповідальним моментом у технології монтажу ВОК є процес з'єднання оптичних волокон. Якість з'єднання визначається величиною втрат потужності оптичного випромінювання. Для зменшення втрат сигналу при виконанні монтажних робіт необхідно чітко дотримуватися технології з'єднання ОВ та встановлених норм на параметри З'єднання.

Нормами передбачено з'єднання ОВ методом зварювання з використанням автоматичного апарата для зварювання оптичних волокон.

Сучасні зварювальні апарати дозволяють перевіряти якість зварного з'єднання в процесі зварювання.

Нормами передбачена герметизація місця вводу кабелю в муфту з використанням термоусаджувальної трубки способом нагрівання гарячим повітрям за допомогою термоповітродувки (промислового фену).

Група 927 «Вимірювання оптичних параметрів волоконного оптичного кабелю оптичними тестерами у двох напрямках на змонтованій регенераційній ділянці»

Нормами враховано виконання вимірювання параметрів ВОК тестерами одночасно двома робітниками, які знаходяться на різних кінцях ділянки та зв'язуються між собою за допомогою телефонного або радіозв'язку.

Нормами не враховано переміщення робітників-монтажників з одного кінця ділянки на інший, та відповідно до ввідних вказівок до збірника витрати на переїзд робґгників-монтажників у разі потреби враховуються додатково залежно від довжини монтажної ділянки, визначаються методом калькулювання та відносяться до інших витрат.

Група 928 «Вимірювання оптичних параметрів волоконного оптичного кабелю рефлектометром у двох напрямках на змонтованій регенераційній ділянці»

Нормами враховано визначення за допомогою рефлектометра параметрів, що характеризують якість виконання монтажних робіт та якість передавання сигналу і внесення даних в «Протокол оптичних вимірювань на регенераційній ділянці».

На рефлектометрі створюють у електронному форматі рефлектограму змонтованої регенераційної ділянки, на основі даних якої приймаються монтажні роботи.

Нормами враховано вимірювання параметрів у двох напрямках на одній довжині хвилі. У разі потреби виконання вимірювань на двох довжинах хвиль до норм застосовуються коефіцієнти відповідно до ввідних вказівок до збірника.

Група 929 «Монтаж кінцевого пристрою (оптичного кроса)

Нормами враховано виконання монтажу оптичного кроса в умовах приміщень (абонентських станцій) в межах міста. У разі необхідності виїзду робітників-монтажників за межу міста витрати ресурсів на переїзд враховуються відповідно до ввідних вказівок до збірника, та розраховуються методом калькулювання.

Нормами передбачено виконання наступних робіт:

- підготування кабелю до зварювання: видалення зовнішньої полімерної оболонки ВОК, очищення модулю з волокнами від полімерного (гідрофобного) компаунда, відрізання центрального силового елементу, видалення захисних трубок модулів з волокон, закріплення в кросі сило-вого елементу, знежирення ОВ спиртом;

  • зварювання волокон ВОК з пігтейлами за допомогою автоматичного апарату для зварювання оптичних волокон;

  • захист зварювальних стиків ОВ термоусаджувальними гільзами та укладання на сплайс-пластину;

  • під'єднання пігтейлів, зварених з ВОК з внутрішньої сторони кроса до спеціальних з'єднувальних адаптерів, що встановлені на панелі комутації оптичного кроса.

У разі, якщо в комплектації кроса відсутні з'єднувальні адаптери, до норм групи додається ресурс з кількістю адаптерів відповідно до кількості оптичних волокон, що приєднуються до адаптерів. При цьому, до кошторисної документації додається паспорт на крос, де вказана його комплектація.

Стосовно матеріалів, що наведені у нормах

Відповідно до технологічних карт при роботі з ОВ у нормах враховано використання спирту ізопропілового, але за проектним рішенням ресурс може бути замінено на спирт етиловий ректифікований, при цьому витрати матеріалу залишаються незмінними.