Компонент, що його може індивідуально ідентифікувати пожежний приймально-контрольний прилад (див. визначення «компонент»)
3.1.3 алфавітно-цифровий дисплей (alphanumeric display)
Пристрій відображування інформації за допомогою повідомлень, які складаються з літер і (або) цифр
3.1.4 режим роботи (functional condition)
Стан пожежного приймально-контрольного приладу, який характеризується відповідною інформацією на приладі. Режимами роботи згідно з цим стандартом є:
- режим пожежної тривоги, коли відображено пожежну тривогу;
- режим попередження про несправність, коли відображено несправність;
- режим вимкнення, коли відображено вимкнення функцій;
- режим тестування, коли відображено тестування функцій;
- режим спокою, коли пожежний приймально-контрольний прилад підімкнено до джерела електроживлення згідно з EN 54-4, та не відображено ніякий інший режим.
Національна примітка. Тут і надалі замість «режиму спокою» прийнято «черговий режим». |
3.1.5 коло виявляння (detection circuit)
Лінія зв'язку, що з'єднує компоненти з пожежним приймально-контрольним приладом (див. визначення «компонент» та «лінія зв'язку»)
3.1.6 коротке замикання на землю (earth fault)
Небажаний електричний зв'язок між потенціалом землі та будь-якою частиною пожежного приймально-контрольного приладу, лініями зв'язку з приладом чи лініями зв'язку між частинами приладу
3.1.7 поле (field)
Частина вікна
3.1.8 індикатор (indicator)
Пристрій, що змінює свій режим для надання інформації
3.1.9 індикація (indication)
Інформація, яку надає індикатор.
Національна примітка. У разі звукового сигналізування тут і надалі замість «індикатор» прийнято «звуковий сигналізатор». |
3.1.10 обов'язковий (mandatory)
Прикметник, що вживають під час описування:
- функцій, виконування яких повинно бути забезпечене для всіх пожежних приймально-контрольних приладів, та вимог щодо цих функцій;
- вимог щодо необов'язкових функцій, якщо їх передбачено
3.1.11 енергонезалежна пам'ять (non-volatile memory)
Запам'ятовувальні елементи, що для збереження їхнього вмісту не вимагають джерела енергії
3.1.12 компонент (point)
Складовий елемент, підімкнений до кола виявляння, здатний приймати чи передавати інформацію відносно виявляння пожежі (охоплює позиції А і D рисунка 1 EN 54-1)
3.1.13 програма (program)
Програмне забезпечення пожежного приймально-контрольного приладу, що необхідне для виконання, принаймні, вимог цього стандарту, разом із даними для задавання початкових умов, вертання у початковий режим, векторами скидання і переривання, операційним кодом та декларацією
3.1.14 скидання (reset)
Команда, призначена для завершення режимів пожежної тривоги і (або) попередження про несправність
3.1.15 поточні дані (running data)
Дані, змінювані під час роботи або автоматично, або вручну
3.1.16 окремий (separate)
Фізично окремий і передбачений лише для визначеної чи визначених цілей, зазначених у цьому стандарті
3.1.17 вимкнення звукового сигналу (silencing)
Ручна операція для вимкнення звукового сигналу, здатного автоматично відновлюватися у разі виникнення нової події
3.1.18 специфічні дані об'єкта (site specific data)
Змінні дані, потрібні для роботи пожежного приймально-контрольного приладу у системі визначеної конфігурації
3.1.19 лінія зв'язку (transmission path)
Зовнішній відносно корпуса пожежного приймально-контрольного приладу фізичний зв'язок для передавання інформації і (або) напруги живлення:
- між пожежним приймально-контрольним приладом та іншими компонентами системи пожежної сигналізації згідно з EN 54-1;
- між окремими частинами пожежного приймально-контрольного приладу, які містяться в декількох корпусах
3.1.20 енергозалежна пам'ять (volatile memory)
Запам'ятовувальні елементи, яким для збереження їхнього вмісту потрібне джерело енергії
3.1.21 вікно (window)
Частина чи весь алфавітно-цифровий дисплей, що їх використовують для інформування відносно одного режиму роботи у даний момент часу. Розподіляти дисплеї можна або механічно, або за допомогою програмного забезпечення
3.1.22 зона (zone)
Визначена частина захищуваних приміщень, в якій встановлено один чи декілька компонентів і для якої передбачено загальну індикацію зон.
Національна примітка. Зона може являти собою не тільки частину приміщень, але й частину одного приміщення чи елемента захищуваного простору. У разі безадресних пожежних приймально-контрольних приладів зоною буде кожне коло виявляння, у разі адресних приладів зоною може бути коло виявляння, його частина чи частина різних кіл виявляння. |
У цьому стандарті застосовано таке скорочення:
с. і. е. - пожежний приймально-контрольний прилад (ППКП).
Якщо в ППКП передбачено наявність необов'язкової функції з вимогами, тоді треба виконувати всі відповідні вимоги (див. додаток В).
Якщо передбачено додаткові функції, які не встановлені цим стандартом, вони не повинні суперечити цьому стандарту.
5.1.1 ППКП повинен бути здатний однозначно відображувати такі режими роботи, зазначені у розділах 6-10:
- режим спокою;
- режим пожежної тривоги;
- режим попередження про несправність;
- режим вимкнення;
- режим тестування.
5.1.2 ППКП повинен бути здатний перебувати одночасно в будь-якій комбінації таких режимів роботи:
- режим пожежної тривоги;
- режим попередження про несправність;
- режим вимкнення;
- режим тестування.
Уся обов'язкова індикація повинна бути однозначно ідентифікована, за винятком випадку, коли в цьому стандарті встановлено інше.
У разі використовування алфавітно-цифрового дисплея індикація, яка належить до різних режимів роботи, може відображуватися одночасно. Але для кожного режиму роботи необхідно передбачати тільки одне вікно, у якому поєднуються всі поля, що стосуються цього режиму.
Під час подавання на ППКП напруги живлення повинна видаватись візуальна індикація за допомогою окремого світловипромінювального індикатора.
Звукові сигнали для режиму пожежної тривоги можуть бути такі самі, як і для режиму попередження про несправність. Якщо вони різні, то звукові сигнали режиму пожежної тривоги повинні мати пріоритет.
Національна примітка. Мається на увазі, що вбудований в ППКП звуковий сигналізатор може видавати в режимах пожежної тривоги та попередження про несправність однаковий сигнал. Якщо в цих режимах звукові сигнали відрізняються за тоном або характером звучання, то за одночасної появи несправності та пожежної тривоги повинен видаватись звуковий сигнал режиму пожежної тривоги. |
Індикація, що її використовують додатково до обов'язкової, не повинна викликати протиріч чи невизначеностей.
У режимі спокою можна відображувати будь-яку інформацію про роботу системи. Однак, не повинна видаватись ніяка індикація, яка може бути переплутана з індикацією, що використовується в:
- режимі пожежної тривоги;
- режимі попередження про несправність;
- режимі вимкнення;
- режимі тестування.
7.1.1 ППКП повинен перейти в режим пожежної тривоги, коли прийняті сигнали після необхідного обробляння ідентифіковані як пожежна тривога.
7.1.2 ППКП повинен мати можливість приймання, обробляння та індикації сигналів від усіх зон. Сигнал від однієї зони не повинен впливати на приймання, обробляння, збереження і (або) індикацію сигналів від будь-яких інших зон.
7.1.3 Крім випадку, зазначеного в 7.12, час, необхідний для сканування, опитування чи іншого обробляння сигналів від пожежних сповіщувачів, додатково до часу, що потрібен для прийняття рішення про пожежну тривогу, не повинен призводити до затримки індикації режиму пожежної тривоги чи стану нової зони в тривозі більше ніж на 10 с.
7.1.4 ППКП повинен перейти в режим пожежної тривоги за час не більше ніж 10 с після спрацювання будь-якого ручного пожежного сповіщувача.
7.1.5 Обов'язкова індикація і (або) вихідні сигнали не повинні спотворюватися багаточисленними сигналами пожежі, які приймаються від одного й того самого чи різних кіл виявляння, викликаними одночасним спрацюванням двох компонентів і (або) спрацюванням додаткових компонентів.
Режим пожежної тривоги повинен індиціюватись без попереднього ручного втручання. Індикація встановлюється, коли присутнє все нижче наведене:
а) візуальна індикація за допомогою окремого світловипромінювального індикатора (загальний індикатор пожежної тривоги);
b) візуальна індикація кожної зони в тривозі відповідно до 7.3; у ППКП, що можуть приймати сигнали тільки від однієї зони, така індикація може бути відсутня;
с) звуковий сигнал відповідно до 7.4.
7.3.1 Зони в тривозі повинні відображуватися візуально за допомогою окремого світловипромінювального індикатора кожної зони і (або) на алфавітно-цифровому дисплеї.
7.3.2 Якщо індикація зон виводиться на алфавітно-цифровий дисплей, який у зв'язку з його обмеженою ємністю не в змозі відображувати всі зони в тривозі, принаймні, повинне виконуватися наведене нижче:
а) перша зона в тривозі повинна відображуватися у верхньому полі дисплея;
b) остання зона в тривозі повинна постійно відображуватися в іншому полі дисплея;
с) загальна кількість зон у тривозі повинна відображуватися постійно;
д) зони в тривозі, які у цей момент не відображені, повинні бути доступні для переглядання за 1-го рівня доступу. Одна ручна операція потрібна для кожного відображування інформації про зону, яка повинна бути або в полі для першої зони в тривозі, або в іншому полі. У цьому випадку індикація повинна вернутися до першої зони в тривозі за час від 15 с до 30 с після останнього запиту.
7.4.1 Повинна бути передбачена можливість вимкнення звукового сигналу за допомогою окремого ручного елемента керування за 1-го чи 2-го рівнів доступу. Цей елемент керування треба використовувати винятково для цієї операції та можна використовувати також для вимкнення звукової сигналізації в режимі попередження про несправність.
7.4.2 Звуковий сигнал не повинен вимикатись автоматично.
7.4.3 Звуковий сигнал повинен відновлятися для кожної подальшої зони в тривозі.
Якщо індикація пожежної тривоги виводиться на алфавітно-цифровий дисплей, то інша інформація повинна відображуватися таким чином:
а) інформація, що не пов'язана з режимом пожежної тривоги, повинна пригнічуватись, крім випадку, коли дисплей має більше одного вікна, одне з яких призначено винятково для індикацій пожежної тривоги;
b) кожен із пригнічених показів про несправності та вимикання, повинен бути доступний для переглядання в будь-який час ручною операцією за 1-го чи 2-го рівнів доступу. Ці операції повинні відрізнятися від операцій, встановлених у 7.3.26) для відображування зон у тривозі, або доповнювати їх. Якщо ця індикація виводиться в полі для відображування першої зони в тривозі, то ця індикація повинна вернутися до першої зони в тривозі за час від 15 с до 30 с після останнього запиту.
7.6.1 У ППКП повинна бути передбачена можливість скидання режиму пожежної тривоги. Це повинно бути можливим тільки за допомогою окремого ручного елемента керування за 2-го рівня доступу. Цей елемент треба використовувати тільки для скидання і можна використовувати також для скидання режиму попередження про несправність.
7.6.2 Після операції скидання індикація правильних режимів роботи, відповідно до будь-яких одержуваних сигналів, повинна або залишитися, або відновитися за час не більше ніж 20 с.
7.7.1 Повинна бути передбачена наявність, принаймні, одного виходу, який видає сигнал режиму пожежної тривоги, таким виходом може бути вихід відповідно до 7.8, 7.9 або 7.10.
7.7.2 За винятком випадків, зазначених у 7.11 і (або) 7.12, ППКП повинен активізувати всі обов'язкові виходи за час не більше ніж 3 с із моменту появи індикації режиму пожежної тривоги.
7.7.3 За винятком випадку, зазначеного в 7.11, ППКП повинен активізувати всі обов'язкові виходи за час не більше ніж 10 с із моменту спрацювання будь-якого ручного пожежного сповіщувача.
ППКП може забезпечувати автоматичне передавання сигналів пожежної тривоги на пожежні оповіщувачі (позиція С рисунка 1 EN 54-1). У цьому випадку повинні виконуватися такі вимоги:
а) повинне бути можливе вимкнення пожежних оповіщувачів за 2-го рівня доступу;
b) після вимкнення пожежних оповіщувачів, повинне бути можливе їх повторне увімкнення за 2-го рівня доступу.