Рисунок 1


Рисунок 2

ДСТУ Б В.2.7-113-2002 (ГОСТ 25945-98) с.4




Рисунок 3


Основи (2 шт.) у вигляді призми завдовжки та завширшки (50+2) мм і товщиною, що забез­печує збереження форми основ у процесі виго­товлення і випробування зразка. Маса однієї ос­нови не повинна перевищувати 170 г. Матеріал основи вказують у нормативних документах на конкретний вид герметизуючого матеріалу.


Штангенциркуль за ГОСТ 166.

Секундомір.

Ваги загального призначення 3-го класу за ГОСТ 24104.

Ніж або скальпель за ГОСТ 21240.

Планки дерев'яні обмежувальні розміром [(52х20х10)±2] мм.

Мастило індустріальне за ГОСТ 20799.

Крейда за ГОСТ 12085 або інші види напов­нювачів за чинними нормативними документа­ми.

3.2.2 Підготовка до проведення випробу­вання

3.2.2.1 Випробування проводять на трьох зразках.

3.2.2.2 Основи підготовляють відповідно до нормативних документів на конкретний вид герметизуючого матеріалу.

3.2.2.3 Пробі герметизуючого матеріалу на­дають форму валика діаметром 30-35 мм і зав­довжки не менше 50 мм, розміщують на середині основи і обтискують з двох боків обмежувальни­ми планками. Для запобігання прилипанню гер­метизуючого матеріалу до планок вони повинні бути з боку, який прилягає до герметизуючого матеріалу, змащені індустріальним мастилом і присипані наповнювачем, що застосовується для виготовлення герметизуючого матеріалу. Зверху пробу притискують другою основою для надан-

Подложки (2 шт.) в виде призмы длиной и шириной (50+2) мм и толщиной, обеспечиваю­щей сохранение формы подложек в процессе из­готовления и испытания образца. Масса одной подложки не должна превышать 170 г. Материал подложки указывают в нормативных докумен­тах на конкретный вид герметизирующего мате­риала.

Штангенциркуль по ГОСТ 166.

Секундомер.

Весы общего назначения 3-го класса по ГОСТ 24104.

Нож или скальпель по ГОСТ 21240.

Планки деревянные ограничительные размером [(52х20х10)±2] мм.

Масло индустриальное по ГОСТ 20799.

Мел по ГОСТ 12085 или другие виды на­полнителей по действующим нормативным до­кументам.

3.2.2 Подготовка к проведению испыта­ния

3.2.2.1 Испытания проводят на трех образ­цах.

3.2.2.2 Подложки подготавливают в соответ­ствии с нормативными документами на кон­кретный вид герметизирующего материала.

3.2.2.3 Пробе герметизирующего материала придают форму валика диаметром 30-35 мм и длиной не менее 50 мм, помещают на середину подложки и обжимают с двух сторон ограничи­тельными планками. Во избежание прилипания герметизирующего материала к планкам они должны быть со стороны, примыкающей к гер­метизирующему материалу, смазаны индустри­альным маслом и присыпаны наполнителем, применяемом для изготовления герметизирую­щего материала. Сверху пробу прижимают вто-

ДСТУ Б В.2.7-113-2002 (ГОСТ 25945-98) с.5



ня їй форми прямокутного паралелепіпеда з розміром поперечного перерізу [(30х20)±2] мм і довжиною, що дорівнює довжині основи. Надли­шок герметизуючого матеріалу видаляють но­жем з боків, які не обмежені планками.


3.2.2.4 Вимірюють ширину і довжину зраз­ка, відстань між основами h і розраховують пло­щу поперечного перерізу зразка S.

3.2.2.5 Підготовлені зразки повинні бути ви­тримані перед випробуванням на повітрі при температурі (23±5)°С протягом не менше 3 год.

3.2.3 Проведення випробування

3.2.3.1 Видаляють обмежувальні планки і розміщують зразки у захватах розривної маши­ни. Час від моменту видалення планок до по­чатку випробування повинен бути не більше 30с.

3.2.3.2 Встановлюють задану швидкість ру­ху рухомого захвату і проводять випробування зразків до їх зруйнування. При цьому проводять запис діаграми "навантаження-деформація" (ри­сунок 1) або знімають показники за цифровою шкалою машини.

Руйнуванням зразка вважають розрив гер­метизуючого матеріалу (когезійне руйнування) або відривання матеріалу від основи (адгезійне руйнування).

3.2.3.3 Максимальне навантаження при роз­тяганні Р і подовження зразка l герметизуючо­го матеріалу при максимальному навантаженні визначають за діаграмою "навантаження-де­формація" або за цифровою шкалою машини.

Масштаб запису діаграми вибирають так, щоб форма діаграми була аналогічною наведеній на рисунку 1.

Масштаб запису повинен бути вказаний у нормативних документах на конкретний вид герметизуючого матеріалу.

3.2.3.4 Для визначення характеру руйну­вання зразка обидві основи звільняють від захватів, зрізають основну масу герметизуючого матеріалу змоченим водою ножем так, щоб на поверхні основи залишався шар герметизуючого матеріалу завтовшки не більше 1,5 мм.


На місце відриву герметизуючого матеріалу від поверхні основи накладають трафарет таким чином, щоб число клітинок, під якими відсутній герметизуючий матеріал, було мінімальним. Підраховують площу відриву - число клітинок, під якими відсутній герметизуючий матеріал.

рой подложкой для придания ей формы прямо­угольного параллелепипеда с размером попереч­­ного сечения [(30х20)±2] мм и длиной, равной длине подложки. Избыток герметизирующего материала удаляют ножом со сторон, не ограни­ченных планками.

3.2.2.4 Измеряют ширину и длину образца, расстояние между подложками h и рассчиты­вают площадь поперечного сечения образца S.

3.2.2.5 Подготовленные образцы должны быть выдержаны перед испытанием на воздухе при температуре (23±5)°С в течение не менее 3 ч.

3.2.3 Проведение испытания

3.2.3.1 Удаляют ограничительные планки и помещают образцы в захваты разрывной маши­ны. Время от момента удаления планок до начала испытания должно быть не более 30с.


3.2.3.2 Устанавливают заданную скорость движения подвижного захвата и проводят ис­пытание образцов до их разрушения. При этом производят запись диаграммы "нагрузка-дефор­мация" (рисунок 1) или снимают данные по цифровой шкале машины.

Разрушением образца считают разрыв гер­метизирующего материала (когезионное разру­шение) или отрыв материала от подложки (адге-зионное разрушение).

3.2.3.3 Максимальную нагрузку при растя­жении Р и удлинение образца l герметизиру­ющего материала при максимальной нагрузке определяют по диаграмме "нагрузка-деформа­ция" или по цифровой шкале машины.

Масштаб записи диаграммы выбирают так, чтобы форма диаграммы была аналогична при­веденной на рисунке 1.

Масштаб записи должен быть указан в нормативных документах на конкретный вид герметизирующего материала.

3.2.3.4 Для определения характера разру­шения образца обе подложки освобождают от захватов, срезают основную массу герметизи­рующего материала смоченным водой ножом так, чтобы на поверхности подложки оставался слой герметизирующего материала толщиной не более 1,5 мм.

На место отрыва герметизирующего мате­риала от поверхности подложки накладывают трафарет таким образом, чтобы число клеток, под которыми отсутствует герметизирующий материал, было минимальным. Подсчитывают площадь отрыва - число клеток, под которыми отсутствует герметизирующий материал.

ДСТУ Б В.2.7-113-2002 (ГОСТ 25945-98) с.6


3.2.4 Обробка результатів випробування

3.2.4.1 Границя міцності при розтяганні Rp, МПа, визначають за формулою

3.2.4 Обработка результатов испытания

3.2.4.1 Предел прочности при растяжении Rp, МПа, определяют по формуле

(1)

де Р - максимальне навантаження при

розтяганні, Н;

S - площа поперечного перерізу зразка,

м2.

Результат округлюють до 0,01 МПа.

3.2.4.2 Відносне подовження при макси­мальному навантаженні , % визначають за формулою

где Р - максимальная нагрузка при растя­жении, Н;

S - площадь поперечного сечения

образца, м2.

Результат округляют до 0,01 МПа.

3.2.4.2 Относительное удлинение при мак­симальной нагрузке , %, определяют по фор­муле

, (2)

де h - відстань між основами до випробування, мм;

l - подовження зразка при макси­мальному навантаженні, мм.

Результат округлюють до 1 %.

3.2.4.3 Характер руйнування вважають ко-гезійним, якщо тільки на одному з трьох випро­буваних зразків число клітинок, під якими хоча б частково відсутній герметизуючий матеріал, менше або дорівнює 10. В усіх інших випадках характер руйнування вважають адгезійним.



3.3 Визначення відносного подовження

при мінімальній температурі

експлуатації

3.3.1 Засоби випробування і допоміжні пристрої

Засоби випробування і допоміжні пристрої-за 3.2.1 з такими доповненнями:


  • машина розривна, обладнана кріокаме­рою;

  • швидкість руху рухомого захвату роз­ривної машини - (1,0±0,5) мм/хв.

Кріокамера повинна забезпечувати підтри­мування заданої температури з похибкою 1°С.


3.3.2 Підготовка до проведення випробу­вання

3.3.2.1 Підготовка до проведення випробу­вань - за 3.2.2. Підготовлені зразки повинні бути витримані у кріокамері розривної машини не

менше 1 год при температурі, вказаній у норма­тивному документі на конкретний вид гермети­зуючого матеріалу.

где h - расстояние между подложками до испытания, мм;

l - удлинение образца при макси­мальной нагрузке, мм.

Результат округляют до 1 %.

3.2.4.3 Характер разрушения считают когезионным, если только на одном из трех испытанных образцов число клеток, под которыми хотя бы частично отсутствует герметизирующий мате­риал, менее или равно 10. Во всех остальных слу­чаях характер разрушения считают адгезионным.


3.3 Определение относительного удли­нения при минимальной темпера­туре эксплуатации

3.3.1 Средства испытания и вспомога­тельные устройства

Средства испытания и вспомогательные устройства - по 3.2.1 со следующими дополне­ниями:

  • машина разрывная, снабженная крио-камерой;

  • скорость движения подвижного захвата

разрывной машины - (1,0±0,5) мм/мин.

Криокамера должна обеспечивать поддержа­ние заданной температуры с погрешностью 1°С.

3.3.2 Подготовка к проведению испы­тания

3.3.2.1 Подготовка к проведению испыта­ний - по 3.2.2. Подготовленные образцы должны быть выдержаны в криокамере разрывной маши­ны не менее 1 ч при температуре, указанной в нормативном документе на конкретный вид герметизирующего материала.

ДСТУ Б В.2.7-113-2002 (ГОСТ 25945-98) с.7


3.3.3 Проведення випробування

3.3.3.1 Видаляють обмежувальні планки, розміщують зразки у захватах розривної машини і витримують у них не менше 15 хв, після чого проводять випробування зразків за 3.2.3.2, 3.2.3.3.

3.3.4 Обробка результатів випробування

3.3.4.1 Відносне подовження при мінімаль­ній температурі експлуатації э, %, обчислюють за формулою (2).

3.4 Визначення стійкості до циклічних деформацій

3.4.1 Засоби випробування і допоміжні пристрої

Машина втомлювальна малоциклова, об­ладнана індикатором годинникового типу за ГОСТ 577 для встановлення амплітуди дефор­мації, лічильником числа циклів і навантажу­вальним пристроєм, схема якого наведена на рисунку 4.

Машина повинна забезпечувати:

  • закріплення зразків у захватах, один з яких у процесі випробування нерухомий, а інший здійснює зворотно-поступаль­ний рух зі швидкістю (5,0±0,5) мм/хв;

  • амплітуду деформації (2,00±0,02) мм;

  • час витримування зразків у крайніх по­ложеннях від 1 до 990 с.

Захват сталевий (рисунок 5).

Лінійка металева за ГОСТ 427.

Трафарет за 3.2.1.

Ватерпас УС2-111 за ГОСТ 9416. Штангенциркуль за ГОСТ 166. Основа за 3.2.1.

3
.3.3
Проведение испытания

3.3.3.1 Удаляют ограничительные планки, помещают образцы в захваты разрывной маши­ны и выдерживают в них не менее 15 мин, после чего проводят испытание образцов по 3.2.3.2, 3.2.3.3.

3.3.4 Обработка результатов испытания

3.3.4.1 Относительное удлинение при ми­нимальной температуре эксплуатации э, %, вычисляют по формуле (2).

3.4 Определение стойкости к цикличес­ким деформациям

3.4.1 Средства испытания и вспомога­тельные устройства

Машина усталостная малоцикловая, снаб­женная индикатором часового типа по ГОСТ 577 для установления амплитуды деформации, счет­чиком числа циклов и нагружающим устрой­ством, схема которого приведена на рисунке 4.

Машина должна обеспечивать:

  • закрепление образцов в захватах, один из которых в процессе испытания неподви­жен, а другой совершает возвратно-пос­тупательное движение со скоростью (5,0±0,5) мм/мин;

  • амплитуду деформации (2,00±0,02) мм;

  • время выдержки образцов в крайних положениях от 1 до 990 с.

Захват стальной (рисунок 5).

Линейка металлическая по ГОСТ 427.

Трафарет по 3.2.1.

Уровень УС2-111 по ГОСТ 9416. Штангенциркуль по ГОСТ 166. Подложка по 3.2.1.



1 – рухома траверса; 2 – індикатор; 3 – захвати;

4 – установочні гвинти

1 – подвижная траверса; 2 – индикатор; 3 – захваты; 4 – установочные винты


Рисунок 4


ДСТУ Б В.2.7-113-2002 (ГОСТ 25945-98) с.8




1-робоча поверхня захвату; 2-притискувальний

гвинт

1-рабочая поверхность захвата; 2-прижимной винт

Рисунок 5



Планки за 3.2.1.

Мастило індустріальне за ГОСТ 20799.

Крейда за ГОСТ 12085 або інші види на­повнювачів за чинними нормативними доку­ментами.

3.4.2 Підготовка до проведення випро­бування

3.4.2.1 Випробування проводять на трьох зразках.

3.4.2.2 Основу підготовляють відповідно до нормативних документів на конкретний вид герметизуючого матеріалу.

3.4.2.3 Підготовка зразків до випробування - за 3.2.2.3.