Зважаючи на передбачену різноманітність способів виявлення пожежі (зокрема, відмінних від її виявлення з використанням пожежних сповіщувачів відомих типів), словосполучення "fire detection" перекладено як "пожежна сигналізація" або "виявлення пожежі" залежно від контексту; зазначені словосполучення у більшості випадків можна розглядати як синоніми.

Значення температури спалаху горючих рідин, наведені в цьому стандарті, відповідають значенням їх температури спалаху у відкритому тиглі.

Примітка. В цьому стандарті, окрім поділу горючих рідин за температурою спалаху, передбачено їх поділ на водорозчинні і водонерозчинні, а також регламентовано використання тих чи інших видів піноутворювачів залежно від цього. Разом з тим, водонерозчинними можуть бути як неполярні, так і полярні горючі рідини (див. "Національне пояснення" до 5.1), здатні інтенсивно руйнувати піну, генеровану з робочих розчинів піноутворювачів, призначених для гасіння водонерозчинних горючих рідин. Для їх гасіння, як правило, також потрібно застосовувати піну, генеровану з робочих розчинів так званих "спиртостійких" піноутворювачів (піноутворювачів типу "AR"). За відсутності відповідної інформації, потрібно консультуватися з виробником піноутворюва-ча або визначати придатність того чи іншого піноутворювача для гасіння конкретної горючої рідини та умови його застосування за результатами спеціальних досліджень.

Копії нормативних документів, на які є посилання у цьому стандарті та які не прийнято в Україні як національні, можна отримати в Головному фонді нормативних документів.


ПЕРЕДМОВА ДО EN 13565-2:2013

EN 13565 Стаціонарні системи пожежогасіння - Системи пінного пожежогасіння складається з таких частин:

Частина 1: Вимоги до компонентів та методи їх випробувань

Частина 2: Проектування, монтування та технічне обслуговування.

FOREWORD

EN 13565 Fixed firefighting systems - Foam systems consists of the following parts:

Part 1: Requirements and test methods for components

Part 2: Design, construction and maintenance

ВСТУП ДО EN 13565-2:2013

Під час розроблення проекту цього стандарту було зроблено припущення, що застосування вимог, які містяться в ньому, буде доручатися тільки кваліфікованому і досвідченому персоналу. Передбачено його застосування для створення нових і, відповідно, не передбачено його застосування до існуючих систем пінного пожежогасіння.

Системи пінного пожежогасіння призначено для створення однорідного шару бульбашок наповненої повітрям піни для пожежогасіння, яка утворюється з піноутворювача і води, на поверхні горючих рідин (їх горіння класифікують як пожежі класу В) та/або горючих матеріалів (їх горіння класифікують як пожежі класу А). Шар бульбашок пригнічує виділення горючих парів, перешкоджає надходженню повітря та охолоджує горючу рідину (матеріал) і гарячі поверхні.

Крім того, піна високої кратності може застосовуватися для гасіння пожеж класу А та/або класу В (з наявністю твердих горючих матеріалів та/або горючих рідин) об'ємним способом у приміщеннях з тримірними пожежонебезпечними об'єктами.

Перед вибиранням і проектуванням систем пінного пожежогасіння необхідно здійснити оцінювання ризику виникнення пожежі на пожежонебезпечних об'єктах; разом з тим, зазначене питання у цьому стандарті не розглядається. Сфери застосування систем пінного пожежогасіння можуть бути різними, тому не може бути встановлено вимогу щодо передбачення жодного типу таких систем. У цьому стандарті подано настанови щодо проектування різних типів систем пінного пожежогасіння особами, які мають знання і досвід у визначенні та вибиранні систем пінного пожежогасіння, ефективних для захисту певних типів

INTRODUCTION

It has been assumed by the drafting of this European Standard, that the application of the contained requirements shall be given to qualified and experienced personnel only. It is considered to apply to new foam systems and so it is not considered to apply to existing foam systems.



Foam systems are designed to provide a homogeneous layer of bubbles, of aerated fire fighting foam concentrate and water, over the surface of flammable liquids (Class B) and/or combustible materials (Class A). The layer of bubbles will suppress the release of flammable vapours, exclude air, and cool the fuel and hot surfaces.





In addition, High Expansion Foam may be used to provide total flooding of enclosures with 3 dimensional hazards of either Class A and/or Class В fuels.




Prior to the selection and design of foam systems the hazards should undergo a risk assessment; however this is outside the scope of this European Standard. Applications for foam systems can be diverse so no one type of foam system can be prescribed. This European Standard provides guidance for the design of various foam systems available to persons with knowledge and experience in determining the selection of foam fire extinguishing systems which will be effective in protecting specific hazard configurations. The requirement for foam systems derives from risk assessment by those competent to carry out such assessments which are outside the scope of this

пожежонебезпечних об'єктів. Потреба у використанні системи пінного пожежогасіння випливає з оцінювання ризику особами, компетентними у здійсненні такого оцінювання, яке в цьому стандарті не розглядається. Цей стандарт не містить положень, які призначено для обмеження використання нових технологій або альтернативних рішень за умови, що рівень безпеки, передбачений ним, не знижується.

Типові випадки використання систем пінного пожежогасіння різних типів викладено в поданій нижче таблиці 1.

Примітка. Ці типові випадки використання не є обов'язковими і не перешкоджають іншим випадкам використання у разі обґрунтування можливості їх використання з точки зору інженерних рішень щодо забезпечення протипожежного захисту.

Системи пінного пожежогасіння можуть використовуватись для пригнічення виділення токсичних парів, але їх використання з цією метою не входить у сферу застосування цього стандарту.

Під час проектування систем пінного пожежогасіння передбачається використання дозувальних пристроїв і пристроїв для подавання піни, які оцінено і випробувано відповідно до EN 13565-1 з використанням піноутворювачів, які відповідають вимогам EN 1568.

European Standard. Nothing in this European Standard is intended to restrict new technologies or alternative arrangements, provided the level of safety prescribed by this European Standard is not lowered.







Typical uses of the various types of foam system are set out in Table 1 below:


NOTE These typical uses are not prescriptive and do not preclude other uses, providing there is a fire engineering basis.





Foam systems may be used to suppress the release of toxic vapours but this application is outside the scope of this European Standard.


The engineering of foam systems is deemed to utilise proportioners and discharge devices evaluated and tested in accordance with EN 13565-1 using foam concentrates complying with EN 1568.

Таблиця 1 - Типові випадки використання систем пінного пожежогасіння різних типів

Table 1 - Typical uses of the various types of foam system

Пожежонебезпечні об'єкти

Hazard

Системи пожежогасіння піною низької кратності

Low expansion

Системи пожежогасіння піною середньої кратності

Medium expansion

Системи пожежогасіння піною високої кратності (усередині приміщень)

High expansion (indoors)

Резервуари для зберігання горючих рідин

Flammable liquid storage tanks

Так

Yes

Ні

No

Ні

No

Обвалування / збиральні майданчики резервуарів

Tank bunds/collecting areas

Так

Yes

Так

Yes

Так (у тому числі за наявності ЗПГ/ЗНГ*)

Yes + LNG/LPG

Технологічні майданчики

Process areas

Так

Yes

Так

Yes

Так

Yes

Авіаційні ангари

Aircraft hangars

Так

Yes

Тільки для площі менше ніж 1400 м2

< 1400 m2 only

Так

Yes

Об'єкти транспортування палива

Fuel transfer areas

Так

Yes

Так

Yes

Так

Yes

Об'єкти пакування і зберігання пластмас

Plastic packaging and storage

Так

Yes

Ні

No

Так

Yes

Об'єкти перероблення пластмас

Plastic recycling

Так

Yes

Ні

No

Hi

No

Об'єкти оброблення і зберігання відходів

Refuse handling and storage

Так

Yes

Ні

No

Hi

No

Об'єкти з наявністю зрідженого природного газу

Liquefied Natural Gas

Ні

No

Нi

No

Так (у тому числі поза межами будинків)

Yes (and outdoors)

Склади шин

Tyre storage

Так

Yes

Ні

No

Так

Yes

Склади паперу в рулонах

Rolled paper

Hi

No

Ні

No

Так

Yes

Морські причали

Marine jetties

Так

Yes

Так

Yes

Hi

No

Кінець таблиці 1

Пожежонебезпечні об'єкти

Hazard

Системи пожежогасіння піною низької кратності

Low expansion

Системи пожежогасіння піною середньої кратності

Medium expansion

Системи пожежогасіння піною високої кратності (усередині приміщень)

High expansion (indoors)

Маслонаповнені трансформатори і комутаційне обладнання

Oil filled transformers and switchgear

Так

Yes

Hi

No

Так

Yes

Кабельні тунелі

Cable tunnels

Hi

No

Hi

No

Так

Yes

Об'єкти із ЗНҐ* (зріджений нафтовий газ)

LPG (Liquefied Petroleum Gas)

Hi

No

Так Yes

Так (у тому числі поза межами будинків)

Yes (and outdoors)

Склади, на яких можливі пожежі класу А (твердих горючих матеріалів) і В (горючих рідин)

Warehouses - Class A and В fuels

Так

Yes

Hi

No

Так

Yes


НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

В таблиці 1 абревіатурою "ЗПГ" позначено зріджений природний газ, абревіатурою "ЗНГ" - зріджений нафтовий газ.


Системи пожежогасіння піною низької та середньої кратності непридатні для гасіння каскадних пожеж або пожеж, під час яких горять бризки, проте ефективні (можуть бути ефективними) для локалізації пожеж розливів, які виникають внаслідок цього.

Усі види систем пінного пожежогасіння, як правило, непридатні до застосування у разі гасіння:

  • хімічних речовин, наприклад, нітрату целюлози, які виділяють значні кількості кисню або інших окисників, здатних підтримувати горіння;

  • незахищеного електрообладнання, яке перебуває під напругою;

Low and Medium Expansion Foam Systems are not suitable for fire extinguishment of cascading fuel or spray fires, however, they will/may be of value in the control of resultant spill fires.



All foam systems are generally unsuitable for the following:


  • chemicals, such as cellulose nitrate, that release sufficient oxygen or other oxidising agents which can sustain combustion;

  • energised unenclosed electrical equipment;

  • металів, наприклад, натрію, калію та їх сплавів, які вступають у взаємодію з водою;

  • небезпечних матеріалів, які вступають у взаємодію з водою, наприклад, триетилалюмінію та оксиду фосфору (V);

  • горючих металів, наприклад, алюмінію і магнію.

Системи пінного пожежогасіння зменшують вплив пожежна навколишнє природне середовище завдяки зниженню надходження продуктів згоряння як в атмосферу, так і на ґрунт. Це досягається ефективнішим подаванням вогнегасної речовини у вогнище пожежі. Такі системи забезпечують також підвищення рівня безпеки для особового складу підрозділів пожежного підрозділу та осіб, які перебувають поблизу.

- metals such as sodium, potassium and sodiumpotassium alloys which are reactive to water;

  • hazardous, water-reactive materials such as triethyl-aluminium and phosphorous pentoxide;

  • combustible metals such as aluminium and magnesium.

Foam systems reduce the environmental impact of fire by reducing fire effluent both into the atmosphere and onto the ground. This is achieved through a more efficient application of fire extinguishing agent onto the seat of the fire. Such systems also provide increased safety for fire fighting personnel and neighbouring communities.

НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

СТАЦІОНАРНІ СИСТЕМИ ПОЖЕЖОГАСІННЯ

Системи пінного пожежогасіння Частина 2. Проектування, монтування та технічне обслуговування

СТАЦИОНАРНЫЕ СИСТЕМЫ ПОЖАРОТУШЕНИЯ

Системы пенного пожаротушения Часть 2. Проектирование, монтаж и техническое обслуживание

FIXED FIREFIGHTING SYSTEMS

Foam systems Part 2. Design, installation and maintenance

Чинний від 2014-04-01

1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

Цей стандарт встановлює вимоги та містить опис методів проектування, монтування, випробування та технічного обслуговування систем пожежогасіння піною низької, середньої та високої кратності.

У цьому стандарті надано настанови щодо проектування різних типів систем пінного пожежогасіння особами, які мають знання і досвід у визначенні та підборі типу систем пінного пожежогасіння, що будуть ефективними для захисту певних типів пожежонебезпечних об'єктів.

У цьому стандарті не розглядається аналізування ризику, яке виконується компетентною особою.

Цей стандарт не містить положень, які призначено для обмеження використання нових технологій або альтернативних рішень за умови, що рівень безпеки, передбачений ним, не знижується, та забезпечене документальне підтвердження цього (або протоколи випробувань).

2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

Під час застосування цього стандарту обов'язковим є виконання вимог названих нижче стандартів. Для датованих посилань потрібно користуватися тільки вказаною редакцією. Для недатованих посилань застосовується остання редакція стандарту, на яку дається посилання (з урахуванням змін і доповнень).

1 SCOPE

This European Standard specifies the requirements and describes the methods for design, installation, testing and maintenance of low, medium, and high expansion foam fire extinguishing systems.

This European Standard provides guidance for the design of various foam systems available to persons with knowledge and experience in determining the selection of foam fire extinguishing systems which will be effective in protecting specific hazard configurations.

This European Standard does not cover a risk analysis carried out by a competent person.

Nothing in this European Standard is intended to restrict new technologies or alternative arrangements, provided that the level of safety prescribed in this standard is not lowered, and supported by documented evidence/test reports.