10.5 Черепицю зберігають на рівній основі в складських приміщеннях або під навісами окремо за групами та кольором у контейнерах, на піддонах або на підкладках. 


10.6 При зберіганні черепиці на підкладках кількість рядів пачок з черепицею за висотою не повинна перевищувати п’яти. 


10.7 При зберіганні піддони чи контейнери з черепицею можуть встановлюватись не більше ніж у два ряди за висотою, при цьому маса верхнього піддона чи контейнера повинна бути рівномірно розподілена по всій поверхні черепиці нижнього ряду за допомогою дерев’яних щитів. 


10.8 Умови зберігання черепиці – згідно з ГОСТ 15150 – 4 Ж2. 


11  МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ 


11.1 Якість сировинних матеріалів повинна бути засвідчена документами про якість відповідних матеріалів та контролюватися при вхідному контролі згідно з ГОСТ 24297. 


11.2 Зовнішній вигляд черепиці, колір, якість поверхні, структуру, руйнівне навантаження, водонепроникність, масу однієї черепиці, масу одного квадратного метра рядової черепиці та масу одного погонного метра гребеневої черепиці визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-6. 


11.3 Правильність геометричної форми, геометричні параметри черепиці контролюють згідно з ДСТУ Б В.2.7-6 та ГОСТ 26433.1. 


11.4 Водопоглинання черепиці визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-42 у воді з температурою (20±5) оС. 


11.5 Морозостійкість черепиці визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-42. Випробування проводять при об’ємному заморожуванні зразків. Оцінку здійснюють за зовнішнім виглядом. При огляданні зразків після випробувань на поверхні не повинно бути ознак пошкоджень (розшарування, лущення, тріщин, відколів, викришування). 


11.6 Кольоростійкість черепиці під дією світла визначають згідно з ГОСТ 11583. 


11.7 Комплектність поставки, якість пакування та маркування перевіряють зовнішнім оглядом запакованої та підготовленої до відвантаження продукції. 




12  ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ 


12.1 Вхідний контроль сировинних матеріалів виробник черепиці здійснює відповідно до ГОСТ 24297 згідно з переліком матеріалів, що підлягають вхідному контролю, затвердженим у встановленому порядку, який діє на підприємстві-виробнику. 


12.2 Черепицю виробник приймає партіями. 

Партією вважається виробіток черепиці однієї групи та одного кольору, виготовленої при безперервному випуску за обумовлений проміжок часу, але не більше семи діб, з сировинних матеріалів одного складу і однієї якості за однією технологією. Кількість черепиці в партії не повинна перевищувати 10000 шт. 


12.3 Для перевірки відповідності черепиці вимогам цього стандарту виробник повинен здійснювати приймально-здавальні та періодичні випробування. 


12.4 Для приймально-здавальних випробувань від кожної партії виготовленої черепиці з різних місць методом випадкового відбору відбирають 1 %, але не менше 25 шт. 


12.5 Приймально-здавальні випробування черепиці виробник проводить за показниками: 

– зовнішній вигляд, форма, якість поверхні, геометричні параметри черепиці, наявність та величина дефектів зовнішнього вигляду, колір – на всіх зразках, відібраних для контролю; 

– однорідність структури, руйнівне навантаження при згині – на трьох зразках із відібраних для контролю; 

– якість пакування та маркування підготовленої для відвантаження черепиці – не менше ніж на трьох випадково відібраних упаковках. 


12.6 Періодичні випробування виробник повинен здійснювати на черепиці, що пройшла приймально-здавальні випробування, за показниками: 

– водопоглинання, водонепроникність, морозостійкість, маса однієї черепиці, маса одного квадратного метра рядової черепиці, маса одного погонного метра гребеневої черепиці – не рідше одного разу на 6 місяців; 

– кольоростійкість черепиці під дією світла – при постановці черепиці на виробництво і при зміні барвників. 

Для періодичних випробувань відбирають зразки в кількості, передбаченій нормативними документами на методи контролювання. 


12.7 При отриманні незадовільних результатів будь-яких випробувань хоча б за одним із показників проводять повторну перевірку цього показника на подвійній кількості черепиці, відібраної від тієї ж партії. 


12.8 При отриманні незадовільних результатів контролю черепиці за формою, геометричними параметрами, кольором, якістю пакування і маркування партія прийманню не підлягає. Допускається проводити поштучне приймання черепиці в партії або виробником проводиться розбракування і партія подається на приймання повторно. 


12.9 При отриманні незадовільних результатів повторних приймально-здавальних випробувань за фізико-технічними показниками партія черепиці прийманню не підлягає. 


12.10 При отриманні незадовільних результатів повторних періодичних випробувань хоча б за одним із фізико-технічних показників партія черепиці прийманню не підлягає, виробництво черепиці призупиняють, проводять аналіз та усувають причини випуску неякісної продукції. Виготовлення черепиці відновлюють після усунення причин невідповідності. 

Контроль за показником, що не відповідав вимогам цього стандарту, переводять до приймально-здавальних випробувань до одержання позитивних результатів не менше ніж п’яти поспіль виготовлених партій черепиці, після чого цей вид випробувань знову переводять до періодичних. 


12.11 У разі невідповідності черепиці вимогам цього стандарту виробник приймає рішення щодо утилізації черепиці відповідно до ДСанПіН 2.2.7.029.  


12.12 Споживач має право проводити перевірку відповідності якості черепиці вимогам цього стандарту, дотримуючись при цьому методів контролювання, передбачених цим стандартом. 


12.13 Кожну партію черепиці або її частину при відвантаженні одному споживачу виробник зобов’язаний супроводжувати документом про якість встановленої форми, в якому вказують: 

– найменування, товарний знак і адресу підприємства-виробника; 

– назву та умовну познаку черепиці; 

– номер партії і дату виготовлення; 

– кількість продукції в партії (шт./м2 рядової або шт./пог.м гребеневої черепиці, шт. добірних елементів); 

– результати випробувань; 

– штамп підприємства-виробника та підпис відповідальної особи; 

– знак відповідності згідно з ДСТУ 2296 – для сертифікованої черепиці. 

До партії додають вказівки щодо застосування черепиці та за вимогою споживача – копію сертифіката, якщо продукція сертифікована. 


12.14 Сертифікаційні випробування у разі сертифікації черепиці здійснюють відповідно до встановленого порядку проведення сертифікації. 


12.15 Вимоги безпеки контролюють у процесі підготовки та організації виробництва і за вимогою відповідних органів Держнагляду. 


13  ПРАВИЛА ВЛАШТУВАННЯ, ЕКСПЛУАТУВАННЯ, РЕМОНТУ 


13.1 Черепицю використовують для влаштування скатних покрівель згідно з вимогами ДБН В.2.6-14 та ДБН В.1.1-7. 


13.2 Улаштування покрівлі з черепиці здійснюють відповідно до ДБН В.2.6-14 і за дотримання вимог безпеки, наведених в ГОСТ 12.3.040 і СНиП ІІІ-4. 


13.3 Роботи з улаштування покрівель виконують за індивідуальним проектом при будівництві об’єктів та згідно з вказівками щодо застосування черепиці, розробленими та затвердженими виробником. 


13.4 Вказівки щодо застосування черепиці повинні додаватись виробником до кожної партії черепиці. 


13.5 У разі пошкодження окремих виробів покрівлі ремонт здійснюють заміною черепиці відповідного виду. 


14  ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА 


14.1 Виробник гарантує відповідність черепиці вимогам цього стандарту за дотримання споживачем умов транспортування та зберігання. 


14.2 Гарантійний термін зберігання черепиці – 24 місяці з дати виготовлення. Після закінчення гарантійного терміну зберігання черепиця повинна бути перевірена на відповідність її всім вимогам цього стандарту. 


14.3 Після підтвердження відповідності черепиці вимогам цього стандарту вона може використовуватись за призначенням. 


14.4 Гарантійний термін експлуатування черепиці – п’ять років з дня влаштування покрівлі за дотримання правил улаштування черепиці. 

Додаток А
(довідковий)



ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД ЧЕРЕПИЦІ




Національний додаток Б
(обов’язковий)



ОБҐРУНТУВАННЯ ВІДМІННОСТІ СТРУКТУРИ І ВИМОГ СТАНДАРТУ ВІДНОСНО EN 1304:1998



Стандарт розроблено у зв’язку з необхідністю визначення на державному рівні єдиних сучасних вимог, яким повинна відповідати полімерпіщана черепиця. Цей вид продукції на сьогоднішній день користується широким попитом у споживачів.  


Національний стандарт розроблено з урахуванням ЕN 1304:1998. Створення стандарту обумовлене правовими вимогами і конкретними потребами промисловості та індивідуальних забудовників України. 


EN 1304:1998 (Черепиця покрівельна з глини для мурування внапусток – Терміни та визначення понять і технічні умови на продукцію) містить такі розділи. 


1. Вступ. 

2. Нормативні посилання. 

3. Терміни та визначення. 

4. Вимоги. 

5. Маркування та етикетування. 

6. Визначення відповідності. 

Національний стандарт складається із наступних розділів: 

– Сфера застосування; 

– Нормативні посилання; 

– Терміни та визначення понять; 

– Класифікація; 

– Технічні вимоги; 

– Вимоги безпеки; 

– Вимоги охорони довкілля, утилізування; 

– Маркування; 

– Пакування; 

– Правила транспортування та зберігання; 

– Методи контролювання; 

– Правила приймання; 

– Правила влаштування, експлуатування, ремонту; 

– Гарантії виробника. 


Структура міжнародного стандарту не відображає усіх обов’язкових вимог до якості продукції і умов її виготовлення, які повинні бути відображені з огляду на вимоги проектних організацій, виробників і споживачів продукції в Україні. 


Відповідно до положень чинного законодавства нормативні посилання, наведені в EN 1304:1998, не можуть бути прийняті в Україні для використання. 

Терміни та визначення понять, прийняті в Україні національним стандартом ДСТУ Б А.1.1-16-94, науковими і технічними словниками, не завжди відповідають наведеним в EN 1304:1998. 

EN 1304:1998 за побудовою, викладенням та оформленням не відповідає і не може відповідати вимогам Національної стандартизації України, тобто в Україні прийняті більш конкретні вимоги до якості продукції, умов її виготовлення і правил приймання та контролювання якості черепиці. 

В національному стандарті наведені сировинні матеріали з посиланням на національні або міждержавні нормативні документи, яким сировина повинна відповідати. Ці вимоги зовсім не відображаються в EN 1304:1998. 

Фізико-технічні показники полімерпіщаної черепиці, передбачені цим стандартом, знаходяться на рівні відповідних показників призначення керамічної та бетонної черепиці і перевищують вимоги EN 1304:1998, зокрема, наприклад, за руйнівним навантаженням. Досвід вітчизняних виробників підтверджує можливість включення до стандарту вимог до руйнівного навантаження на рівні не менш ніж 1,5 кН. 


З огляду на це EN 1304:1998 (Черепиця покрівельна з глини для мурування внапусток – Терміни та визначення понять і технічні умови на продукцію) не може бути прийнятий як ідентичний, тотожний чи прийнятий перекладом. 

Код УКДН 91.100.99 




Ключові слова: будівельні матеріали, гребенева черепиця, добавки, добірні елементи, покрівлі, полімерна композиція, рядова черепиця.